Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, alxnt said:

Υπάρχει περίπτωση να πέσουν περισσότερο οι τιμές; ...

θα πέσουν αλλά για 1-2 τύπους και σε μερικές μάρκες μόνον, στα υπόλοιπα μάλλον όχι, το αντίθετο είναι πιο πιθανό. (γνώμη μου)

Είναι και αυτή η Ουκρανία και τα ενεργειακά στη μέση, οι ισοτιμίες €/$, μπορεί να ξανα-ξαναζωντανέψουν τα κρυπτονομίσματα, ούτε χαρτορίχτρα-καφετζού δεν θα ξέρει.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

θα πέσουν αλλά για 1-2 τύπους και σε μερικές μάρκες μόνον, στα υπόλοιπα μάλλον όχι, το αντίθετο είναι πιο πιθανό. (γνώμη μου)

Είναι και αυτή η Ουκρανία και τα ενεργειακά στη μέση, οι ισοτιμίες €/$, μπορεί να ξανα-ξαναζωντανέψουν τα κρυπτονομίσματα, ούτε χαρτορίχτρα-καφετζού δεν θα ξέρει.

Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι και επίσης βλέπω ότι ήδη τσιμπάνε λίγα ευρουλακια μέρα με τη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βγουν οι επισημες ανακοινωσεις για την νεα γενια gpu, μην περιμενετε καμια μειωση στις τιμες + οτι ειναι Αυγουστος, οποτε ολοι ειναι φευγατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, umbrella co. είπε

Εαν δεν βγουν οι επισημες ανακοινωσεις για την νεα γενια gpu, μην περιμενετε καμια μειωση στις τιμες + οτι ειναι Αυγουστος, οποτε ολοι ειναι φευγατοι.

Καλά Χριστούγεννα δλδ...

Είχα μια ελπίδα ότι τώρα που το χουν ρίξει στις διακοπές έπεφταν λίγο ακόμα μπας και πουλήσουν σε νεκρή περίοδο.

Γενικά από τις 3 6650xt(nitro+, red devil και hellhound) που θα πήγαινες; Έχω και μπαλαντέρ την 6600 nitro αλλά από άποψη τιμής δε βλέπω να αξίζει συγκριτικά με τις άλλες.

Ξέρεις αν hellhound με red devil έχει καμιά τρελή διαφορά απόδοσης;

Σίγουρα με όλες θα κάνω μεγάλη αναβάθμιση από την r9 290 που έχω, απλά επειδή δεν τις αντικαθιστώ συχνά ψάχνω αυτήν που θα κρατήσει όσο περισσότερο.

Από την 290 δεν έχω κανένα παράπονο τόσα χρόνια μέχρι και το τελευταίο που έπαιξα (ac odyssey στα high και με κανα δυο υποχωρήσεις σε medium). Καλά fps, καθόλου drops και stuttering  και με -25mv στο core. Οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο για τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, umbrella co. said:

Εαν δεν βγουν οι επισημες ανακοινωσεις για την νεα γενια gpu, ...

νέα γενιά, ποιά γενιά?
AMD ή άλλες?
πότε?
πάντως οι καινούργιες 6650XT και 6750XT υπάρχουν και συνυπάρχουν αρμονικά με τις 6600XT και 6700XT και νομίζω ότι είναι και λίγο φθηνότερες.

Η άποψή μου είναι ότι αν κάποιος θέλει κάρτα (και μπορεί) ας αγοράσει τώρα, η black Friday (3.5 μήνες μακρυά) μπορεί να είναι black για μας τους gamers μόνον.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, eyw είπε

νέα γενιά, ποιά γενιά?
AMD ή άλλες?
πότε?
πάντως οι καινούργιες 6650XT και 6750XT υπάρχουν και συνυπάρχουν αρμονικά με τις 6600XT και 6700XT και νομίζω ότι είναι και λίγο φθηνότερες.

Η άποψή μου είναι ότι αν κάποιος θέλει κάρτα (και μπορεί) ας αγοράσει τώρα, η black Friday (3.5 μήνες μακρυά) μπορεί να είναι black για μας τους gamers μόνον.

AMD RDNA3 στο Q4 2022

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alxnt είπε

Γενικά από τις 3 6650xt(nitro+, red devil και hellhound) που θα πήγαινες; Έχω και μπαλαντέρ την 6600 nitro αλλά από άποψη τιμής δε βλέπω να αξίζει συγκριτικά με τις άλλες.

Ξέρεις αν hellhound με red devil έχει καμιά τρελή διαφορά απόδοσης;

Εαν θελεις 6650xt παρε 6600xt. Ιδιες αποδοσεις εχουν μολις κανεις oc στην 6600xt και ειναι φθηνοτερες.

Aν και σε αυτο το ευρος τιμης, η καλυτερη επιλογη κατ΄ εμε ειναι η rx 6700, γιατι στο εξωτερικο η τιμη της ειναι περιπου στα €400. Εδω δυστυχως μονο στο πλαισιο τη βρηκα, και σε απαγορευτικη τιμη.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/sapphire-vga-radeon-rx-6700-pulse-10-gb_4029410

Hellhound, Red devil, Nitro+ ολα ιδια ειναι απο θεμα αποδοσης, μονο στα μεγαλυτερα μοντελα παιζουν ρολο οι υλοποιησεις (RΧ6800 και πανω) απ'οσο γνωριζω.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, umbrella co. said:

... Εδω δυστυχως μονο στο πλαισιο τη βρηκα, και σε απαγορευτικη τιμη. ...

ναι πράγματι υψηλές έως απαγορευτικές τιμές.

Εχει κανένας δοκιμάσει την εγγύηση του πλαίσιο?
δηλαδή επισκευάζουν ή αντικαθιστούν την vga με βλάβη μέσα σε λογικό χρόνο, πχ 5-6 εργάσιμες ή περιμένουν και αυτοί 2-3 βδομάδες ή 1+ μήνα να μαζευτούν κάρτες για επισκευή και να τις στείλουν όλες μαζί για επισκευή στην Βουλγαρία ή Κίνα?

Στο skroutz πάντως οι εγγυήσεις για Sapphire είναι 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος, το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια, κάπως περίεργο μιας και μιλάμε για το ίδιο εργοστάσιο (Sapphire).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2022 στις 9:51 ΜΜ, eyw είπε

ναι πράγματι υψηλές έως απαγορευτικές τιμές.

Εχει κανένας δοκιμάσει την εγγύηση του πλαίσιο?
δηλαδή επισκευάζουν ή αντικαθιστούν την vga με βλάβη μέσα σε λογικό χρόνο, πχ 5-6 εργάσιμες ή περιμένουν και αυτοί 2-3 βδομάδες ή 1+ μήνα να μαζευτούν κάρτες για επισκευή και να τις στείλουν όλες μαζί για επισκευή στην Βουλγαρία ή Κίνα?

Στο skroutz πάντως οι εγγυήσεις για Sapphire είναι 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος, το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια, κάπως περίεργο μιας και μιλάμε για το ίδιο εργοστάσιο (Sapphire).

Μα γι'αυτό το Πλαίσιο είναι λίγο πιο ακριβό συνήθως, λόγω ενός χρόνου παραπάνω εγγύησης και λόγω εξυπηρέτησης.

Ξέρω αρκετοί θα διαφωνήσουν αλλά όποτε τους χρειάστηκα μου φέρθηκαν άψογα. Τελευταία περίπτωση μια καμένη RX5700 (ξέρω μεγάλη γκαντεμιά), μου έδωσαν πιστωτικό 369€ όσο την πήρα δηλαδή με την τότε προσφορά, αν θυμάμαι καλά σε δύο εβδομάδες. Το δυστύχημα είναι ότι την στιγμή που παρέδωσε πνεύμα μπορούσα να την πουλήσω γύρω στα 700€ και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση μεταπώλησης όσον αφορά την εγγύηση.

Επεξ/σία από Makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Makam είπε

Μα γι'αυτό το Πλαίσιο είναι λίγο πιο ακριβό συνήθως, λόγω ενός χρόνου παραπάνω εγγύησης και λόγω εξυπηρέτησης.

Ξέρω αρκετοί θα διαφωνήσουν αλλά όποτε τους χρειάστηκα μου φέρθηκαν άψογα. Τελευταία περίπτωση μια καμένη RX5700 (ξέρω μεγάλη γκαντεμιά), μου έδωσαν πιστωτικό 369€ όσο την πήρα δηλαδή με την τότε προσφορά, αν θυμάμαι καλά σε δύο εβδομάδες. Το δυστύχημα είναι ότι την στιγμή που παρέδωσε πνεύμα μπορούσα να την πουλήσω γύρω στα 700€ και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση μεταπώλησης όσον αφορά την εγγύηση.

Ειναι σωστη η σκεψη σου, ομως τιποτα δεν μπορει να δικαιολογησει €200+ καπελο στο ιδιο προϊον. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη φυσικα.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Ειναι σωστη η σκεψη σου, ομως τιποτα δεν μπορει να δικαιολογησει €200+ καπελο στο ιδιο προϊον. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη φυσικα.

και στο τέλος τσίμπησε ένα όμορφο πιστωτικούλη, και έφυγε και εντυπωσιασμένος...  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, umbrella co. said:

Ειναι σωστη η σκεψη σου, ομως τιποτα δεν μπορει να δικαιολογησει €200+ καπελο στο ιδιο προϊον.

πολύ καλή σκέψη, το παρακάνουν με τις τιμές. Πάντως το +200€ είναι από το φθηνότερο του skroutz και κάνουν και ευκολίες.
Στο σκρουτζ ειδα ότι σε πολλά shops η εγγύηση είναι 2 χρόνια εγγύηση κατατήματος με ότι αυτό συνεπάγεται.
btw 3 χρόνια στις Sapphire δίνει και το Foxstore, μάλλον θα κάνουν δική τους εισαγωγή, αν ξερει κάποιος ας μας φωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

και στο τέλος τσίμπησε ένα όμορφο πιστωτικούλη, και έφυγε και εντυπωσιασμένος...  

Το οτι το νομιμο παρουσιαζεται και ως μεγαλη επιτυχια  του μαγαζιου με ξεπερναει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Το οτι το νομιμο παρουσιαζεται και ως μεγαλη επιτυχια  του μαγαζιου με ξεπερναει...

Όταν οι υπόλοιποι αλμπάνηδες συνηθίζουν το παράνομο, τότε ναι, είναι επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...