Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, eyw said:

btw 3 χρόνια στις Sapphire δίνει και το Foxstore, μάλλον θα κάνουν δική τους εισαγωγή, αν ξερει κάποιος ας μας φωτίσει.

Και εγώ sapphire πήρα από το foxstore (rx 6600 pulse) που γράφει για τα 3 χρόνια γιατί δεν βρίσκω κάτι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Το οτι το νομιμο παρουσιαζεται και ως μεγαλη επιτυχια  του μαγαζιου με ξεπερναει...

Δεν είναι νόμιμο όταν παρουσιάζεται ως η μόνη λύση. 1η επιλογή είναι επιστροφή χρημάτων όταν δεν έχεις να αντικαταστήσεις το προϊόν 

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Το οτι το νομιμο παρουσιαζεται και ως μεγαλη επιτυχια  του μαγαζιου με ξεπερναει.

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Δεν είναι νόμιμο όταν παρουσιάζεται ως η μόνη λύση. 1η επιλογή είναι επιστροφή χρημάτων όταν δεν έχεις να αντικαταστήσεις το προϊόν 

Ναι ακριβως αυτο θελω να πω.. οτι επειδη πηρες τα λεφτα που εδωσες πισω πρεπει να θεωρειται και επιτυχια.. Και εχεις δικιο επιστροφη πρεπει να γινεται οταν δεν μπορει να γινει αντικατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ναι ακριβως αυτο θελω να πω.. οτι επειδη πηρες τα λεφτα που εδωσες πισω πρεπει να θεωρειται και επιτυχια.. Και εχεις δικιο επιστροφη πρεπει να γινεται οταν δεν μπορει να γινει αντικατασταση...

Δεν τα πήρε πίσω,  πιστωτικό πήρε... Είναι διαφορετικό 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, bep1995 said:

Και εγώ sapphire πήρα από το foxstore (rx 6600 pulse) που γράφει για τα 3 χρόνια γιατί δεν βρίσκω κάτι ;;

στο τέλος της σελίδας λέει Εγγύηση 3 έτη https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=126442&ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν τα πήρε πίσω,  πιστωτικό πήρε... Είναι διαφορετικό 

Και το πιστωτικό επιτυχια είναι για το συγκεκριμενο καταστημα. Συνήθως σου λενε η αποθηκη μας το τιμολογει 50 ευρω αλλα παρε 50 ευρω πιστωτικο για κατι που αγορασες 300 ας πουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Herald said:

... Συνήθως σου λενε η αποθηκη μας το τιμολογει 50 ευρω αλλα παρε 50 ευρω πιστωτικο για κατι που αγορασες 300 ας πουμε. 

πολλά έχουν γραφτεί για το πλαίσιο, το παραπάνω ακούγεται σαν απάτη αλλά όλο και κάτι θα έχουν κρύψει στους όρους συναλλαγής.

Νομίζω ότι σε περίπτωση που δεν έχουν να σου αντικαταστήσουν την xyz κάρτα που έβγαλε βλάβη μέσα στα 3 χρόνια της εγγύησης έστω και με μία παραπλήσια τότε πρέπει να κάνουν επιστροφή χρημάτων στο ακέραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Herald είπε

Και το πιστωτικό επιτυχια είναι για το συγκεκριμενο καταστημα. Συνήθως σου λενε η αποθηκη μας το τιμολογει 50 ευρω αλλα παρε 50 ευρω πιστωτικο για κατι που αγορασες 300 ας πουμε. 

Καλά εννοείται, απλά όταν του χάλασε οι τιμές ήταν 650+ για την 5700xt. Γιαυτό πήρε 369€, αλλιώς όταν ένα προιον το έχεις αγαράσει Χ και η τιμή του έχει πέσει, σου προσφέρουν πιστωτικούλη στην πτωτική τιμή με την παιδική δικαιολογία ότι αυτή είναι η τελευταία τιμή τιμολόγησης......  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leros2004 said:

... για την 5700xt. Γιαυτό πήρε 369€, ...

ποιά AMD κάρτα είναι/ήταν ισάξια της AMD Radeon RX 5700XT όταν την επέστρεψε στο κατάστημα για επισκευή ή αντικατάσταση μέσα στην εγγύηση?
Ας του έδιναν την ισάξια/αντίστοιχη και θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Αν είμασταν πιο ενημερωμένοι και τέτοια κόλπα έφταναν στον Συνήγορο του Καταναλωτή ίσως μερικά πράγματα να ήταν πιο καλά για μας.

Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων  Προστασία του Καταναλωτή https://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αγοράσει πριν 15 χρόνια όταν είχαν πρωτό βγει η DDR2 δύο dimακια σε dual channel 800mhz 2gb στα 250€ με εφόρου ζωής εγγύηση.Οταν χάλασαν μετα από 3-4 χρόνια όμοιες με αυτές είχαν 30-40 ευρώ κ μου τις αντικατέστησαν.Θα ήταν παράλογο να ζητά πιστωτικό....σε φίλο μου που του χάλασε η gtx480 του δώσανε την gtx580.Μην τα θέλουμε όλα δικά μας παιδιά.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή χολή βλέπω και καλό θα ήταν να τη δικαιολογούσατε γράφοντας τις προσωπικές σας εμπειρίες και όχι αερολογίες. Για να απαντήσω εν συντομία όμως και να μην μείνω στις υποδείξεις (απαντάω όπως βλέπω τις αναρτήσεις):

1. Ναι φυσικά +200 δεν διακιολογείται αλλά τότε 369 δεν την είχε κανένας άλλος στο Σκρούτζ
2. Εντυπωσιασμένος έφυγα λόγω ταχύτητας, όχι λόγω "πιστωτικούλη". Η αλήθεια είναι ότι δεν ζήτησα λεφτά, κάρτα ήθελα αλλά σου έχουν πει να τη στείλεις μόνος σου στην Τσεχία; Μου έχει τύχει και το έκανα, σύγκρινε μόνος σου τώρα
3. Δεν μίλησα για μεγάλη επιτυχία και ξέρω τι είναι νόμιμο, μην διαστρεβλώνεται αυτά που έγραψα
4. Μπορούσαν να δώσουν ισάξια αλλά θα ήταν τύπου RX580, θα δεχόσουν;

Λόγω πεποιθήσεως δεν αγοράζω από το εξωτερικό που κατανοώ ότι οι υπηρεσίες και οι τιμές είναι καλύτερες αλλά και τα μεγέθη είναι διαφορετικά και τέλος ΟΧΙ, δεν έχω καμία δοσοληψία με το εν λόγω μαγαζί. Κάποιος ρώτησε και θεώρησα ότι η εμπειρία μου ίσως τον βοηθούσε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2022 στις 12:43 ΠΜ, Makam είπε

Μα γι'αυτό το Πλαίσιο είναι λίγο πιο ακριβό συνήθως, λόγω ενός χρόνου παραπάνω εγγύησης και λόγω εξυπηρέτησης.

Ξέρω αρκετοί θα διαφωνήσουν αλλά όποτε τους χρειάστηκα μου φέρθηκαν άψογα. Τελευταία περίπτωση μια καμένη RX5700 (ξέρω μεγάλη γκαντεμιά), μου έδωσαν πιστωτικό 369€ όσο την πήρα δηλαδή με την τότε προσφορά, αν θυμάμαι καλά σε δύο εβδομάδες. Το δυστύχημα είναι ότι την στιγμή που παρέδωσε πνεύμα μπορούσα να την πουλήσω γύρω στα 700€ και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση μεταπώλησης όσον αφορά την εγγύηση.

Πλαίσιο ....

 

Παίρνω επιδότηση από Ε.Ε. κάπου στο 2009? 

Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη Iso της εταιρείας συναρμολόγησης για αυτό και πήγα Πλαίσιο. 

Απαραίτητη η 3ετης εγγύηση στα πάντα  και στο σύνολο του μηχανήματος και στο κάθε υλικό ξεχωριστά .

Η μητρική κόστιζε 249€ .

Το σύνολο του pc 2750€....

Ένα έτος μετά , μετά από 4 επισκέψεις στο πλαίσιο στο Mall για έλεγχο, μου αλλάζουν μητρική.

Δεν υπήρχε η αρχική μητρική και τους ζήτησα να βάλουν μια με τιμή 268€.

Πάω να το πάρω και μου χρεώνουν....

70€  χρέωση εργασίας για αλλαγή μητρικής.

Τελευταία τιμή της παλαιάς μητρικής στο κατάστημα 70€ ....

Χρέωση για την νέα μητρική 268€ ....

Είχε πάει για παραλαβή η τότε κοπέλα μου ... εγώ δούλευα ...

Υ.Γ. Είναι κλέφτες ....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα με την εγγυηση θελει τρεξιμο παιδια. Αν δεν τρεξεις δεν θα βρεις το δικιο σου. Εγω ειχα μεγαλο θεμα με coil whine με 1070ti αξιας 579 ευρω οταν την πηρα και την εστειλα στο msystems οι ανθρωποι ηταν εξυπηρετικοι αλλα η infoquest επισημος αντιπρoσωπος της Asus δεν αναγνωριζε το προβλημα. Ηταν ετοιμοι να με στειλουν πισω την καρτα 1 μηνα μετα μεχρι που στελνω Αμερικη στα κεντρικα για το αν αναγνωριζεται το coil whine ως θεμα και μου ειπαν ναι. Φευγει το mail απο μενα στο msystems και την ξανα στελνουν infoquest. Μια βδομαδα μετα πηρα τα 579 ευρω στην τραπεζα οσα ειχα δωσει ουτε πιστωτικο τιποτα. Και 1 μηνα μετα πηγα σε 5700xt στα 369 ευρω απο την οποια εμεινε 100% ευχαριστημενος ευτυχως ειδα μονο 2 μαυρες οθονες στα 2 χρονια που την κρατησα. Γενικα αν εχετε δικιο να απαιτειται οτι δικαιουστε σε κανεναν δεν χρωστατε και για αυτο υπαρχει η εγγυηση σε καθε προϊον.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Πλαίσιο ....

 

Παίρνω επιδότηση από Ε.Ε. κάπου στο 2009? 

Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη Iso της εταιρείας συναρμολόγησης για αυτό και πήγα Πλαίσιο. 

Απαραίτητη η 3ετης εγγύηση στα πάντα  και στο σύνολο του μηχανήματος και στο κάθε υλικό ξεχωριστά .

Η μητρική κόστιζε 249€ .

Το σύνολο του pc 2750€....

Ένα έτος μετά , μετά από 4 επισκέψεις στο πλαίσιο στο Mall για έλεγχο, μου αλλάζουν μητρική.

Δεν υπήρχε η αρχική μητρική και τους ζήτησα να βάλουν μια με τιμή 268€.

Πάω να το πάρω και μου χρεώνουν....

70€  χρέωση εργασίας για αλλαγή μητρικής.

Τελευταία τιμή της παλαιάς μητρικής στο κατάστημα 70€ ....

Χρέωση για την νέα μητρική 268€ ....

Είχε πάει για παραλαβή η τότε κοπέλα μου ... εγώ δούλευα ...

Υ.Γ. Είναι κλέφτες ....

Μιλάμε για το ίδιο κατάστημα/αλυσίδα που αρνήθηκε να μου αλλάξει πολυμπριζο τουβλο-χ (μέχρι εκεί τους εμοιστευόμουν τα χρήματά μου) επειδή δεν είχα μαζί μου την απόδειξη (ονομαστική, όμως, με καρτέλα πελάτη κανονικά στο συγκεκριμένο κατάστημα) με αιτιολογία "μπορεί να το έχετε αγοράσει από άλλο κατάστημα/εταιρεία...το τουβλο-χ...το δικό τους φασόν προϊόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μιλάμε για το ίδιο κατάστημα/αλυσίδα που αρνήθηκε να μου αλλάξει πολυμπριζο τουβλο-χ (μέχρι εκεί τους εμοιστευόμουν τα χρήματά μου) επειδή δεν είχα μαζί μου την απόδειξη (ονομαστική, όμως, με καρτέλα πελάτη κανονικά στο συγκεκριμένο κατάστημα) με αιτιολογία "μπορεί να το έχετε αγοράσει από άλλο κατάστημα/εταιρεία...το τουβλο-χ...το δικό τους φασόν προϊόν...

Λόγω κορυφαίας ποιοτητας πλεον τα πουλανε πολλα καταστηματα. Οχι στο Ελλάδισταν, έξω όμως οι Ευρωπαίοι μονο Turbo x εμπιστεύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...