Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώνει τιμή και διάθεση του PS5 η Sony την επόμενη εβδομάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει νόημα να φανατίζεστε ρε. Είναι ηλίθιο να υπάρχουν exclusives. Δεν συμφέρει κανέναν πέρα από τις εταιρείες. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο του να υπερασπίζεται κάποιος τεράστιες απρόσωπες εταιρείες που μόνο το κέρδος τους ενδιαφέρει.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To exclusive αποτελεί το απόλυτο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στις κονσόλες.

Αν το αφαιρέσεις, η εταιρεία πρέπει να βρεί άλλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, και εκεί είναι που προσπαθεί σε αυτή τη φάση να κινηθεί η MS, διότι σε 2η φάση με όλες τις αγορές studio που έχει κάνει, σίγουρα θα έχει βλέψεις για exclusives.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To exclusive αποτελεί το απόλυτο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στις κονσόλες.

Αν το αφαιρέσεις, η εταιρεία πρέπει να βρεί άλλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, και εκεί είναι που προσπαθεί σε αυτή τη φάση να κινηθεί η MS, διότι σε 2η φάση με όλες τις αγορές studio που έχει κάνει, σίγουρα θα έχει βλέψεις για exclusives.

Ακριβώς έτσι.

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η Nintendo τους έχει πάρει τα σώβρακα κι ας μην έχει τα specs των Sony, Ms.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Soulman82 said:

https://www.pocket-lint.com/games/news/xbox/140423-what-is-xbox-game-pass-how-it-works-price-and-all-the-games-you-can-play

 Game pass:τα καλά παιχνίδια τα βγάζουν συνεχώς εκτός και μένουν τα Android based στην πλειοψηφία τους. Μερικά δεν προλαβαίνεις καν να τα τερματίσεις ειδικά εάν έχεις υποχρεώσεις...

Ή μπορείς να μην μπεις καν στον κόπο του Google search και να γράφεις ότι να ναι. 

Είναι και αυτό μια επιλογή φαντάζομαι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουμε και εμεις που ειτε σε Xbox, ειτε σε PS θελουμε να κατεχουμε το παιχνιδι και να μην κρεμομαστε απο συνδρομες και ενοικια. Οποτε μην το λετε ολη την ωρα με το στυλ "weapon of mass Sony destruction". Αν βγαλει η Sony ποιοτικα exclusives πολυς κοσμος θα αγορασει.

Δεν φανατιζομαι με καμια απο τις 2 εταιριες μιας και δεν μου κοβουν μισθο. Απλα σε αυτη την γενια αφιερωσα περισσοτερο χρονο στο PS4 απο οτι στο Xbox μιας και ειχε καλυτερα παιχνιδια. Να πω την αμαρτια μου στο XBox επαιξα λιγο τα Gears, παιζω αρκετα το Burnout Revenge που ειναι παιχνιδι X360 αλλα η κυρια χρηση του ειναι σαν Kodi μηχανημα. Πολυ καλη χρηση αλλα δεν πρεπει να ειναι ο κυριος λογος που αγοραζει καποιος κονσολα.

Το πιο πιθανο ειναι παντως να παρω πρωτο το PS5 με Blue Ray και αργοτερα ενα Xbox S για καποια ψηφιακα. Αλλα μεχρι να δεησω πολλα μπορει να αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, anamenos είπε

Δεν μπορούμε να λέμε για site project κτλ όταν :

1) σου προσφέρει μια απίστευτη γκάμα 160 παιχνιδιών με maximum €10 ευρώ ανά μήνα. 

2) σου δίνει την επιλογή να απολαύσεις τα καλούδια του nextgen με μόνο €299,00.

3) οι controllers δουλεύουν και στις δυο γενιές χωρίς επιπλέον κόστος. 

4) έχει εξαγοράσει ένα σορό στουντιο για να κυκλοφορήσει exclusives στο gamepass, οπου ο καταναλωτής δεν θα επιβαρυνθεί με επιπλέον κόστος για την απόκτηση τους. 

5) σου προσφέρει την υπηρεσία smart delivery, όπου τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει στο XBOX ONE θα παίζουν άμεσα στο XBOX Series X μαζί με όλα τα upgrades.

6) όταν σου προσφέρει την πιο δυνατή κονσόλα της αγοράς με framerates μέχρι και 120 fps και υποστήριξη dolby vision και atmos. 

7) σου προσφέρει backwards compatibility σχεδόν με όλα τα games που έχουν κυκλοφορήσει στις προηγούμενες κονσόλες XBOX. 

😎 όταν μπορείς να παίξεις όλα σου τα games μέσω streaming σε συσκευές androids. 

Εγώ σε όλα αυτά βλέπω πλήρη επαγγελματισμό και αφοσίωση στους gamers.

Το ειχε οντως σαν side project και αποτυχημενο μαλιστα καθως αρκετοι μετοχοι και ο Gates μεσα σε αυτους ηθελαν να αποσυρθουν απο την συγκεκριμενη αγορα και να το κλεισουν σαν τμημα ειδικα μετα την γενια που μολις περασε. Το γυρισαν ομως σε cloud κτλ. και καθως ηταν πολυ καλο το pitch επιασε γτ ουτως η αλλως σε μερικα χρονια εκει θα παει το θεμα και τοτε η MS εκει θα ειναι πρωτοπορος. Δλδ ουσιαστικα ηθελαν να κλεισουν το hardware κομματι , οχι το gaming αυτο καθεαυτο.  

1) Απιστευτη δεν την λες, οι 3Α τιτλοι ειναι ελαχιστοι τα περισσοτερα ειναι clones indies κτλ και ειναι και λογικο. Η τιμη ειναι αχτυπητη.

2) Αν περιμενεις να δεις "next gen" θα απογοητευτεις στο series S. Τωρα βεβαια δεν ξερω πως εννοεις και το next gen γτ απο οτι εχω καταλαβει ο καθενας εχει κατι διαφορετικο στο μυαλο του. Αν εννοεις τα ιδια πανω κατω με την προηγουμενη γενια απο αποψη εμπειριας αλλα σε πιο smooth fps και λιγο καλυτερες αναλυσεις , τοτε ναι θα τα δεις. 

3) Για μερικους ειναι θετικο για μερικους αρνητικο. Εμενα μ αρεσει να εχω features που διαφερουν απο γενια σε γενια στα χειριστηρια και να υπαρχουν βελτιωσεις στα χειριστηρια. 

4) Και παλια ειχε εξαγορασει στουντιος και τα εκλεισε το 1 πισω απο το αλλο χωρις να βγαλουν απολυτως τπτ παρα μονο κατι tech demos και εκεινο το ερμο το scalebound που το περιμεναμε πως και πως γτ φαινοταν τρομερα ενδιαφερον με βαση το gameplay που ειχαν δειξει και εφαγε το cancel του αιωνα. 

5) Ετσι ελεγαν και για τα παιχνιδια και ποσο εξυπνο ειναι το συστημα τους και ποσο τρομερο scalability υπαρχει και κανουν μαγικα κτλ και μολις κανανε τα 2 game reveal οι μισοι developer τους κρεμασανε και γραφανε απο κατω "only for PC and series X) και φαγανε το κραξιμο του αιωνα και απο users και απο το συνολο του τυπου γτ ελεγαν ψεματα. Χωρια το αισχος του HALO. Κρατα μικρο καλαθι η εστω περιμενε να δεις οτι οντως δουλευει αυτο που λενε γτ οι τυποι ειναι αστειοι.

6) Περιμενουμε benchmarks να δουμε οτι ειναι οντως η πιο δυνατη (που μαλλον θα ειναι λογω περισσοτερου output ας μην γελιομαστε οι multiplatform devs δεν θα κατσουν να κανουν παραπανω optimization για το PS5) , το Dolby vision κτλ μεγαλο συν αν οντως δουλευει οπως πρεπει. Επισης μικρη σημασια εχει αν ειναι η πιο δυνατη και οι τιτλοι θα βγαινουν με γνωμονα το series S που ειναι λιγο κατω απο το 50% των δυνατοτητων του series X. Ετσι ουσιαστικα καθιστα το series X σαν ενα enhanced machine( θα τρεχει τα ιδια απλα με παραπανω αναλυση και παραπανω fps) και οχι κατι παραπανω. 

7) Μεγαλο συν αν εισαι διαχρονικα πελατης τους , αδιαφορο αν δεν εισαι και σκεφτεσαι απλα να γινεις.

Εγω σε ολα αυτα βλεπω μια προχειροτητα, ανουσιο μαρκετινγκ των συσκευων με πραγματα που μετα απο λιγο καιρο τα παιρνουν πισω και μια φουλ προωθηση μονο της εξαιρετικης κατα τα αλλα υπηρεσιας τους απο αποψης value. Οτι και να κανει η SONY το gamepass δεν μπορει να το χτυπησει. Γιαυτο φυσικα κανει και σε αλλα σημεια focus και οχι εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HammerOfDawn είπε

Δεν ΚΑΤΕΧΕΙΣ κανένα παιχνίδι πλέον. Πιστεύεις σε μια ρομαντική ψευδαίσθηση, καλοπροαίρετα στο λέω. Η κατοχή σημαίνει ότι θα λειτουργεί ο τίτλος που αγόρασες για πολλά χρόνια, αυτό πλέον δεν ισχύει σε κανένα σύστημα.

Αν και για παρα πολλα παιχνιδια ισχυει εστω και στην v1 που υπαρχει στο φυσικο μεσο. ΠΧ το The Last of Us που εχω σε φυσικη μορφη πιστευω οτι θα δουλευει οσο εχει κανεις το Hardware. Σιγουρα η 1η εκδοση δεν εχει σχεση με το παιχνιδι μετα απο patches αλλα παρολα αυτα η εκδοση που παιρνεις σε BRay ειναι playable απο την αρχη εως το τελος. Να μην μιλησω για την τεραστια συλλογη που εχω στο Steam και περιλαμβανει παιχνιδια 10ετιων που παιζουν κανονικοτατα.

Αν και ακομα και τωρα κατεβαζεις ανετα τα ψηφιακα Xbox 360/PS3 με τα updates τους, για χαρην κουβεντας να δεχτω οτι για καποια παιχνιδια, κυριως παλαιοτερων γενιων, ισχυει.. Το οτι δεν πληρωνω καθε μηνα ενοικιο για να εχω διαθεσιμο το παιχνιδι ειναι το ιδιο σημαντικο για εμενα. Να σου πω βεβαια οτι δεν ειχα ποτε PS+, η Xbox Live στην ζωη μου οποτε ανοικω σε αυτη την κατηγορια. Μονο το gamepass εβαλα οταν το ειχε προσφορα 3 μηνες 2 ευρω για να τεσταρω μερικα παιχνιδια.

Οποτε μπορει και εγω να νοικιαζω, οπως λες, αλλα τουλαχιστον πληρωνω μια φορα ενοικιο και οχι καθε μηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsibosp είπε

Το ειχε οντως σαν side project και αποτυχημενο μαλιστα καθως αρκετοι μετοχοι και ο Gates μεσα σε αυτους ηθελαν να αποσυρθουν απο την συγκεκριμενη αγορα και να το κλεισουν σαν τμημα ειδικα μετα την γενια που μολις περασε. Το γυρισαν ομως σε cloud κτλ. και καθως ηταν πολυ καλο το pitch επιασε γτ ουτως η αλλως σε μερικα χρονια εκει θα παει το θεμα και τοτε η MS εκει θα ειναι πρωτοπορος. Δλδ ουσιαστικα ηθελαν να κλεισουν το hardware κομματι , οχι το gaming αυτο καθεαυτο.  

1) Απιστευτη δεν την λες, οι 3Α τιτλοι ειναι ελαχιστοι τα περισσοτερα ειναι clones indies κτλ και ειναι και λογικο. Η τιμη ειναι αχτυπητη.

2) Αν περιμενεις να δεις "next gen" θα απογοητευτεις στο series S. Τωρα βεβαια δεν ξερω πως εννοεις και το next gen γτ απο οτι εχω καταλαβει ο καθενας εχει κατι διαφορετικο στο μυαλο του. Αν εννοεις τα ιδια πανω κατω με την προηγουμενη γενια απο αποψη εμπειριας αλλα σε πιο smooth fps και λιγο καλυτερες αναλυσεις , τοτε ναι θα τα δεις. 

3) Για μερικους ειναι θετικο για μερικους αρνητικο. Εμενα μ αρεσει να εχω features που διαφερουν απο γενια σε γενια στα χειριστηρια και να υπαρχουν βελτιωσεις στα χειριστηρια. 

4) Και παλια ειχε εξαγορασει στουντιος και τα εκλεισε το 1 πισω απο το αλλο χωρις να βγαλουν απολυτως τπτ παρα μονο κατι tech demos και εκεινο το ερμο το scalebound που το περιμεναμε πως και πως γτ φαινοταν τρομερα ενδιαφερον με βαση το gameplay που ειχαν δειξει και εφαγε το cancel του αιωνα. 

5) Ετσι ελεγαν και για τα παιχνιδια και ποσο εξυπνο ειναι το συστημα τους και ποσο τρομερο scalability υπαρχει και κανουν μαγικα κτλ και μολις κανανε τα 2 game reveal οι μισοι developer τους κρεμασανε και γραφανε απο κατω "only for PC and series X) και φαγανε το κραξιμο του αιωνα και απο users και απο το συνολο του τυπου γτ ελεγαν ψεματα. Χωρια το αισχος του HALO. Κρατα μικρο καλαθι η εστω περιμενε να δεις οτι οντως δουλευει αυτο που λενε γτ οι τυποι ειναι αστειοι.

6) Περιμενουμε benchmarks να δουμε οτι ειναι οντως η πιο δυνατη (που μαλλον θα ειναι λογω περισσοτερου output ας μην γελιομαστε οι multiplatform devs δεν θα κατσουν να κανουν παραπανω optimization για το PS5) , το Dolby vision κτλ μεγαλο συν αν οντως δουλευει οπως πρεπει. Επισης μικρη σημασια εχει αν ειναι η πιο δυνατη και οι τιτλοι θα βγαινουν με γνωμονα το series S που ειναι λιγο κατω απο το 50% των δυνατοτητων του series X. Ετσι ουσιαστικα καθιστα το series X σαν ενα enhanced machine( θα τρεχει τα ιδια απλα με παραπανω αναλυση και παραπανω fps) και οχι κατι παραπανω. 

7) Μεγαλο συν αν εισαι διαχρονικα πελατης τους , αδιαφορο αν δεν εισαι και σκεφτεσαι απλα να γινεις.

Εγω σε ολα αυτα βλεπω μια προχειροτητα, ανουσιο μαρκετινγκ των συσκευων με πραγματα που μετα απο λιγο καιρο τα παιρνουν πισω και μια φουλ προωθηση μονο της εξαιρετικης κατα τα αλλα υπηρεσιας τους απο αποψης value. Οτι και να κανει η SONY το gamepass δεν μπορει να το χτυπησει. Γιαυτο φυσικα κανει και σε αλλα σημεια focus και οχι εκει. 

Αυτό είναι σημαντικό.Αν ισχύει, τότε το hardware του X δεν θα αξιοποιείται πλήρως.

 

3 ώρες πριν, HammerOfDawn είπε

Δεν ΚΑΤΕΧΕΙΣ κανένα παιχνίδι πλέον. Πιστεύεις σε μια ρομαντική ψευδαίσθηση, καλοπροαίρετα στο λέω. Η κατοχή σημαίνει ότι θα λειτουργεί ο τίτλος που αγόρασες για πολλά χρόνια, αυτό πλέον δεν ισχύει σε κανένα σύστημα.

Περιμένω να δω στο showcase της Τετάρτης αν θα καταφέρει να ΔΕΙΞΕΙ αυτό (διαφορετικά σημαίνει ότι στο framerate το ps5 υστερεί ακόμα και από το S) :

Μια χαρά κατέχουμε τα cd για χρόνια, πχ όσο κυκλοφορεί το PS4, τα παιχνίδια θα παίζουν, ακόμα και στο PS5.

Οπως και τα ψηφιακά, αυτά θα χαθούν μόνο αν το αποφασίσει η Sony, όμως δεν θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Ή μπορείς να μην μπεις καν στον κόπο του Google search και να γράφεις ότι να ναι. 

Είναι και αυτό μια επιλογή φαντάζομαι. 

Αυτή την εικόνα μου δίνει το pass  τι να κάνουμε.. Προς το παρόν I ll pass the pass αλλά κάτι μου λέει πως κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον, μετά το ps5 και switch θα δοκιμάσω και ένα xbox για το καλό...😇 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HammerOfDawn είπε

Δεν υπάρχει ακόμα λίστα συμβατότητας ps5 με ps4. Γενικά για το SoC του ps5 δεν ξέρουμε πολλά. Δεν ξέρουμε για συμβατότητα, για framerate upgrade, για πράγματα που οι ανταγωνιστές έχουν ήδη ενημερώσει. Ακόμα και για το SoC του WiiU γνωρίζαμε περισσότερα. Ούτε first party τίτλους δεν έχει δείξει με αναβαθμισμένο framerate στα 120 καρέ. Στοιχηματίζω ότι ούτε τη Τετάρτη θα μάθουμε, γιατί πολύ απλά η SONY αδιαφορεί για τους τίτλους που έχετε ήδη αγοράσει και προωθεί τα ψευδοremasters. Λυπάμαι που το λέω και μακάρι μεθαύριο να διαψευστώ.

Αν το PS4 έχει την ίδια αρχιτεκτονική με το PS5 και δεν παίζουν του PS4 στο PS5 (CD+digital) τότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Οι περισσότεροι έχουμε δώσει πολλά χρήματα σε παιχνίδια, εγώ τουλάχιστον τα διπλάσια απο την αξία της κονσόλας.Συν αυτά του Plus που έχουμε πληρώσει χρόνια συνδρομή.

Σε αυτό που την παραδέχομαι είναι η δυνατότητα του Game Share, όμως σε βάζει στο τρυπάκι για digital και μετά τα παντρεύεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Soulman82 said:

Αυτή την εικόνα μου δίνει το pass  τι να κάνουμε.. Προς το παρόν I ll pass the pass αλλά κάτι μου λέει πως κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον, μετά το ps5 και switch θα δοκιμάσω και ένα xbox για το καλό...😇 

Το αν η πλειοψηφία των παιχνιδιών είναι Android based δεν είναι θέμα εικόνας.

Είναι κάτι που μπορεί να το δεις με μια  αναζήτηση όπως ήδη είπαμε. Τόσο απλό και εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HammerOfDawn είπε

Συμφωνώ. Ας δείξει λοιπόν η SONY  τουλάχιστον αυτό τη Τετάρτη (διαφορετικά η cpu του ps5 υστερεί στο framerate, ακόμα και από το S):

Δεν υπαρχει αυτο, το S ειναι κατα πολυ κατώτερο σε hardware και απο series X και απο PS5.

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αν το PS4 έχει την ίδια αρχιτεκτονική με το PS5 και δεν παίζουν του PS4 στο PS5 (CD+digital) τότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Οι περισσότεροι έχουμε δώσει πολλά χρήματα σε παιχνίδια, εγώ τουλάχιστον τα διπλάσια απο την αξία της κονσόλας.Συν αυτά του Plus που έχουμε πληρώσει χρόνια συνδρομή.

Σε αυτό που την παραδέχομαι είναι η δυνατότητα του Game Share, όμως σε βάζει στο τρυπάκι για digital και μετά τα παντρεύεσαι.

Αυτο που εχουν πει επισημα ειναι οτι θα παιζουν ολα τα παιχνιδια του 4 στο 5, απλα ισως οχι ολα απο την αρχη τις κυκλοφοριας, κραταμε αυτο προς το παρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 1 PS4 chassis κάπου 5 χρόνια (καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο την Slim και αθόρυβη με μεγαλύτερη ψύκτρα, οι ανεμιστήρες λειτουργούν σε χαμηλές στροφές) και 1 Pro κάπου 2.5 χρόνια, δυστυχώς όταν αγόρασα το Pro οι 4K TV είχαν 1000€+ και το HDR τους δεν ήταν καλό.Εχω απο το 2013 αυτή την TV που την είχα πάρει στα 500€ και την έχω συνδέσει με οπτική ίνα σε μια φθηνή ηχόμπαρα της LG.Είχα ψάξει το μοντέλο και νομίζω πως είναι πραγματικά 100Hz, σχεδόν όλες οι FHD είναι στα 60 Hz.Το  panel της είναι της Ιαπωνικής (?) JDI και το input lag από τα χαμηλότερο στα 17 ms.

https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kdl-42w650a/specifications

Αλλες 2 Samsung που έχω πάρει, η 1 κάηκε η οθόνη της στα 4 χρόνια και η άλλη έχει βγάλει στο κάτω μέρος της οθόνης μαύρη σκιά που νομίζω πως μεταβάλλεται, δηλαδή άλλοτε φαίνεται και άλλοτε όχι.Πιστεύω πως οι Sony είναι ανώτερες απο Samsung και LG.

Τώρα νομίζω πως με 400-500€ βρίσκεις σωστή TV 4K αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για το Pro, νομίζω πως τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν σε 2K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...