Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώνει τιμή και διάθεση του PS5 η Sony την επόμενη εβδομάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχίζει ο πόλεμος XSX&XSS vs PS5d&PS5

από αυτά που έχω καταλάβει

το ps now είναι υποδεέστερο σε παιχνίδια σε σχέση με το game pass που θα έχει ( από Δεκέμβριο ) EA access και πρόσφατα και παλιά παιχνίδια.

το ότι το XSS έχει μόνο 4tflops σε gpu ίσως οδηγήσει τους devs να αναπτύσουν με βάση αυτό και να μείνουν αναξιοποίητα τα 12 του XSX

δεν ξέρουμε ακόμα τι διαφορές έχουν τα PS5d με το PS5 πέραν από την προφανή

το MSF για μένα τουλάχιστον είναι ένα τεράστιο βάρος στην πλάστιγγα , θα περάσω 100άδες ώρες μαζί του και η λίστα του XSS σε συνδιασμό ότι έχω 1080p τηλεόραση οριστικοποιεί σχετικά εύκολα την απόφαση μου. Ίσως όταν βγει ps5lite μετά από 3-4 χρόνια να πάρω και την δεύτερη κονσόλα , αρκεί όμως να υπάρχουν αρκετά παιχνίδια , αλλιώς νοικιάζω την κονσόλα και τελειώνω σε 25-50 ώρες τα παιχνίδια που θέλω να παίξω.

Εκτός από το gaming , μου αρέσουν και τα stories , οπότε χωρίς να αγοράσω το παιχνίδι πχ Street Fighter V , είδα το στόρι στο youtube και οκ τελείωσα. περάσαμε εκατοντάδες ώρες σε SF turbo , δεν θα το ξανακάνω. Το fallout 2 το βλέπω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο από διάφορους gamers

Τελικά όμως με το χέρι στην καρδιά , ο καθένας ας ζυγίσει τα θέλω του και ας πάρει την κονσόλα ή και τις 2 ...

ΥΓ σε μερικούς μήνες που θα αρχίσουν τις συγκρίσεις στα multiplatform προβλέπω ξενύχτι για πολύ κόσμο

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, vorlon said:

Οτι και πάλι το xbox θα φαει την σκόνη του ps5

https://www.bbc.com/news/technology-51400135#:~:text=Microsoft no longer sees PlayStation,of their cloud-computing infrastructure.

Χέστηκε η MS για το πόσο θα πουλήσει η κονσόλα. Την υπηρεσία της προωθεί και αυτό την ενδιαφέρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, privateer είπε

Αν καποιος δεν ασχοληθει με τα extra δεν εχει και μεγαλη διαφορα αποτα 15ωρα που αναφερθηκαν. Τουλαχιστον στην μεγαλυτερη πλειοψηφια. Οπως και να εχει σταγονα στον ωκεαν ειναι αυτες οι ωρες αν παιζεις Multi games. Εδω στο Rogue company που βγηκε προσφατα εχω πανω απο 2μερες Gameplay ειναι free και beta και θεωρω οτι εχω παιξει λιγο  🤣

Καταρχήν δεν είναι δυνατή και δεν πρέπει να γίνεται η σύγκριση ενός online game με ένα single player όσον αφορά τις ώρες gameplay γιατί πολύ απλά στα online έχεις αμέτρητες ώρες gaming, είναι στην ουσία μια λούπα που επαναλαμβάνεται με μικρές κάθε φορά διαφορές. Επίσης εξαρτάται από τον εκάστοτε gamer το πόσες ώρες online gaming θα κάνει, εγώ πχ που δεν είμαι λάτρης των online games για μένα έχουν από 0 έως 2 ώρες gameplay γιατί το πολύ-πολύ θα τα δοκιμάσω και τέλος ενώ ένας φανατικός θα κάνει αμέτρητες ώρες.

59 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δέχομαι κάποιος να πει πως δεν του αρέσει κανένα από τα παιχνίδια, αν και αυτό αστείο μου ακούγεται, αλλά πόσο δύσκολο είναι να ρίξουμε μια ματιά και να δούμε τι παιχνίδια έχει!? 

Το αστείο είναι πως νομίζουν πως τους πιστεύουμε κιόλας, όταν λένε "εμένα δεν μου αρέσει καμία αποκλειστικότητα του playstation", ναι, αν είσαι καθόλου ή περιστασιακός gamer με λίγο χρόνο διαθέσιμο, ίσως. Μόνο έναν λόγο βρίσκω να μην σε ενδιαφέρουν κανένα από αυτά, επειδή ως επί το πλείστον είναι single player games και εσύ είσαι κατεξοχήν multiplayer τότε ναι, ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, CarbonFibre said:

Ξέρω ότι δεν είναι επιστημονική μελέτη αλλά το poll του ign με 138χιλ ψήφους δίνει μια εικόνα για τη δημοφηλία  των ψηφιακών κονσολών καθώς και για τη μάχη μεταξή PS5 και Xbox.

https://twitter.com/IGN/status/1304464951650783238?s=20

PS5 disk : 55,3%

PS5 digital : 12,9%

Xbox Series X : 23,5%

Xbox Series S : 8,4%

 

Το IGN έγινε αντί Μιcrosoft τα τελευταία 7 χρόνια, δλδ κάτι σαν το neogaf της νέας εποχής. Για εμένα πολύ αναξιόπιστη πηγή για να κρίνω την πορεία της κονσόλας, πόσο μάλλον από ένα poll από αυτό το site και με δεδομένο πόσο aggressive είναι το fanbase της SONY. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απλά λόγια θα λέγαμε πως το Xbox για τη Microsoft είναι ένα σχετικά μικρό side project. Το ξεκίνησε για να ανταγωνιστεί τη Sony στο χώρο των κονσολών και τελικά τον ήπιε πανηγυρικά πλην της μικρής αναλαμπής με το Xbox 360.

To Playstation για τη Sony είναι top priority main project από το 1994 και το PS1. Η διαφορά αυτή είναι ολοφάνερη στο marketing, στη σχέση που έχει η κάθε εταιρεία με τους developers και τους gamers και στην ποιότητα και ποσότητα των τίτλων που κυκλοφορούν αντίστοιχα. To brand loyalty του Playstation είναι αντίστοιχο με αυτό της Apple και του iPhone και όχι τυχαία ή άδικα. Στη συνείδηση μεγάλης μερίδας του κόσμου κονσόλα σπιτιού = playstation. Ακόμα και η γιαγιά μου το ήξερε.  "Πας να παίξεις Πλεϊστέισο πάλι;"

Η Microsoft κάνει ένα πρόχειρο tweet για την τιμή. H Sony οργανώνει 40 λεπτη next-gen παρουσίαση. To marketing του Xbox ειναι επιπέδου ερασιτέχνη YouTuber. Η Microsoft λες και ήθελε να διώξει τους gamers τη γενιά κονσολών που μας πέρασε. Ίσως ανακάμψει κάπως με το Series X αλλά χλωμότατο το κόβω. Δεν κερδίζεις brand loyalty με τα καλύτερα hardware specs αλλά με το υψηλής ποιότητας software και τη συνέπεια. Βλέπε Android smartphones - iPhones. Μ'αρέσει αυτός ο παραλληλισμός αν και μπορεί να μην είναι απόλυτα εύστοχος.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anamenos είπε

Το IGN έγινε αντί Μιcrosoft τα τελευταία 7 χρόνια, δλδ κάτι σαν το neogaf της νέας εποχής. Για εμένα πολύ αναξιόπιστη πηγή για να κρίνω την πορεία της κονσόλας, πόσο μάλλον από ένα poll από αυτό το site και με δεδομένο πόσο aggressive είναι το fanbase της SONY. 

Το θέμα είναι πως ανάλογα polls από άλλα site έβγαλαν αντίστοιχα αποτελέσματα πχ https://www.ladbible.com/entertainment/gaming-poll-shows-two-thirds-of-people-want-a-ps5-over-an-xbox-series-x-20200909

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το pass της Microsoft μου βγάζει κάτι από νετφλιξ

Έχει μια δυο καλές ταινίες και οι υπόλοιπες μέτριες

Όταν δεν σε νοιάζει ποσα εισιτήρια θα κόψεις δεν θα προσπαθήσεις παραπάνω κιόλας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Superuser είπε

Εμένα το pass της Microsoft μου βγάζει κάτι από νετφλιξ

Έχει μια δυο καλές ταινίες και οι υπόλοιπες μέτριες

Όταν δεν σε νοιάζει ποσα εισιτήρια θα κόψεις δεν θα προσπαθήσεις παραπάνω κιόλας

Καλώς στο βγάζει γιατί είναι ακριβώς αυτό. Δεν είναι βέβαια κακή κίνηση από την πλευρά της Microsoft. Αντιθέτως μάλλον είναι η καλύτερη που θα μπορούσε να κάνει δεδομένης της διαφοράς που υπάρχει.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superuser said:

Εμένα το pass της Microsoft μου βγάζει κάτι από νετφλιξ

Έχει μια δυο καλές ταινίες και οι υπόλοιπες μέτριες

Όταν δεν σε νοιάζει ποσα εισιτήρια θα κόψεις δεν θα προσπαθήσεις παραπάνω κιόλας

 

2 minutes ago, whoever81 said:

Καλώς στο βγάζει γιατί είναι ακριβώς αυτό. Δεν είναι βέβαια κακή κίνηση από την πλευρά της Microsoft. Αντιθέτως μάλλον είναι η καλύτερη που μπορούσε να κάνει.

Δηλαδή είδατε τη λίστα και βρήκατε 1-2 καλά παιχνίδια? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, whoever81 said:

Με απλά λόγια θα λέγαμε πως το Xbox για τη Microsoft είναι ένα σχετικά μικρό side project. Το ξεκίνησε για να ανταγωνιστεί τη Sony στο χώρο των κονσολών και τελικά τον ήπιε πανηγυρικά πλην της μικρής αναλαμπής με το Xbox 360.

To Playstation για τη Sony είναι top priority main project από το 1994 και το PS1. Η διαφορά αυτή είναι ολοφάνερη στο marketing, στη σχέση που έχει η κάθε εταιρεία με τους developers και τους gamers και στην ποιότητα και ποσότητα των τίτλων που κυκλοφορούν αντίστοιχα. To brand loyalty του Playstation είναι αντίστοιχο με αυτό της Apple και του iPhone και όχι τυχαία ή άδικα. Στη συνείδηση μεγάλης μερίδας του κόσμου κονσόλα σπιτιού = playstation. Ακόμα και η γιαγιά μου το ήξερε.  "Πας να παίξεις Πλεϊστέισο πάλι;"

Η Microsoft κάνει ένα πρόχειρο tweet για την τιμή. H Sony οργανώνει 40 λεπτη next-gen παρουσίαση. To marketing του Xbox ειναι επιπέδου ερασιτέχνη YouTuber. Η Microsoft λες και ήθελε να διώξει τους gamers τη γενιά κονσολών που μας πέρασε. Ίσως ανακάμψει κάπως με το Series X αλλά χλωμότατο το κόβω. Δεν κερδίζεις brand loyalty με τα καλύτερα hardware specs αλλά με το υψηλής ποιότητας software και τη συνέπεια. Βλέπε Android smartphones - iPhones. Μ'αρέσει αυτός ο παραλληλισμός αν και μπορεί να μην είναι απόλυτα εύστοχος.

Δεν μπορούμε να λέμε για site project κτλ όταν :

1) σου προσφέρει μια απίστευτη γκάμα 160 παιχνιδιών με maximum €10 ευρώ ανά μήνα. 

2) σου δίνει την επιλογή να απολαύσεις τα καλούδια του nextgen με μόνο €299,00.

3) οι controllers δουλεύουν και στις δυο γενιές χωρίς επιπλέον κόστος. 

4) έχει εξαγοράσει ένα σορό στουντιο για να κυκλοφορήσει exclusives στο gamepass, οπου ο καταναλωτής δεν θα επιβαρυνθεί με επιπλέον κόστος για την απόκτηση τους. 

5) σου προσφέρει την υπηρεσία smart delivery, όπου τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει στο XBOX ONE θα παίζουν άμεσα στο XBOX Series X μαζί με όλα τα upgrades.

6) όταν σου προσφέρει την πιο δυνατή κονσόλα της αγοράς με framerates μέχρι και 120 fps και υποστήριξη dolby vision και atmos. 

7) σου προσφέρει backwards compatibility σχεδόν με όλα τα games που έχουν κυκλοφορήσει στις προηγούμενες κονσόλες XBOX. 

😎 όταν μπορείς να παίξεις όλα σου τα games μέσω streaming σε συσκευές androids. 

Εγώ σε όλα αυτά βλέπω πλήρη επαγγελματισμό και αφοσίωση στους gamers.

Επεξ/σία από anamenos
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, HammerOfDawn είπε

Το XBOX δεν είναι μόνο το series X,S. Είναι μια ολόκληρη πλατφόρμα. Από το XBOX GAMEPASS στα PC, το XCLOUD στα κινητά κλπ. Το έχει πει επανειλημμένως ο ίδιος ο Σπένσερ. Είναι ολόκληρο το gaming division της MS και τα έσοδα του. Ο ίδιος ο Σπένσερ κατέχει υψηλότατο πόστο. Το μέλλον στο gaming , όπως και στις ταινίες, είναι στις πλατφόρμες, όχι μόνο σε κονσόλες. 

 

7 λεπτά πριν, anamenos είπε

Δεν μπορούμε να λέμε για site project κτλ όταν :

1) σου προσφέρει μια απίστευτο γκάμα 160 παιχνιδιών με maximum €10 ευρώ ανά μήνα. 

2) σου δίνει την επιλογή να απολαύσεις τα καλούδια του nextgen με μόνο €299,00.

3) οι controllers δουλεύουν και στις δυο γενιές χωρίς επιπλέον κόστος. 

4) έχει εξαγοράσει ένα σορό στουντιο για να κυκλοφορήσει exclusives στο gamepass, οπου ο καταναλωτής δεν θα επιβαρυνθεί με επιπλέον κόστος για την απόκτηση τους. 

5) σου προσφέρει την υπηρεσία smart delivery, όπου τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει στο XBOX ONE θα παίζουν άμεσα στο XBOX Series X μαζί με όλα τα upgrades.

6) όταν σου προσφέρει την πιο δυνατή κονσόλα της αγοράς με framerates μέχρι και 120 fps και υποστήριξη dolby vision και atmos. 

7) σου προσφέρει backwards compatibility σχεδόν με όλες της προηγούμενες κονσόλες XBOX. 

Εγώ σε όλα αυτά βλέπω πλήρη επαγγελματισμό και αφοσίωση στους gamers.

Το ποστ μου αναφερόταν βασικά στο παρελθόν. Από εδώ και πέρα κανείς δεν ξέρει πώς θα εξελιχθεί το τοπίο.

εδιτ: "2) σου δίνει την επιλογή να απολαύσεις τα καλούδια του nextgen με μόνο €299,00"

Αυτό ήταν πράγματι πολύ έξυπνη κίνηση της Microsoft και σίγουρα θα κερδίσει πολλους νέους ή/και casual gamers.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HammerOfDawn είπε

Το XBOX δεν είναι μόνο το series X,S. Είναι μια ολόκληρη πλατφόρμα. Από το XBOX GAMEPASS στα PC, το XCLOUD στα κινητά κλπ. Το έχει πει επανειλημμένως ο ίδιος ο Σπένσερ. Είναι ολόκληρο το gaming division της MS και τα έσοδα του. Ο ίδιος ο Σπένσερ κατέχει υψηλότατο πόστο. Το μέλλον στο gaming , όπως και στις ταινίες, είναι στις πλατφόρμες, όχι μόνο σε κονσόλες. 

Αυτο. Το φωναζει η MS απο το πρωτο event. Οι κονσολες της ειναι απλα ακομη ενα εργαλειο για τις υπηρεσιες της. Δεν χρειαζεται να παρεις το xbox για να παιξεις τα παιχνιδια. Ακομη και με το Tablet ή το κινητο σου μπορεις. Και αν δεν θες να στηνεις pc ή θελεις να αφησεις το pc για αλλες δουλειες , αγοραζεις την κονσολα. Εγω λεω οτι απο περιεργεια θα αγορασουν το Game pass και χρηστες ps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...