Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο Μόναχο.


aggelos255

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Δεν έχεις πάει έξω για δουλειά ποτέ έτσι;

6 χρόνια έχω ζήσει έξω. 4 χρόνια Ισπανία- 1 χρόνο ΗΠΑ και έναν χρόνο Σκωτία. Αν δεν μου προέκυπταν δυνατές επαγγελματικές ευκαιρίες Ελλάδα δεν θα γυρνούσα. Ζωάρα ήταν παντού και επαγγελματικά και κοινωνικά με εξαίρεση το φαγητό και τον καιρό στην Σκωτία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ο άνθρωπος θα έχει δουλειά να τον περιμένει εάν επιστρέψει άπραγος. Τουλάχιστον εάν δεν κάνει την παπαριά να παραιτηθεί.

Δεν θα φύγει ως κολίγος στα κτήματα του νέου αφέντη. 

Είπαμε να μην δίνουμε φρούδες ελπίδες, αλλά να μην το κάνουμε τελείως Η Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Παιδιά ο άνθρωπος θα έχει δουλειά να τον περιμένει εάν επιστρέψει άπραγος. Τουλάχιστον εάν δεν κάνει την παπαριά να παραιτηθεί.

Δεν θα φύγει ως κολίγος στα κτήματα του νέου αφέντη. 

Είπαμε να μην δίνουμε φρούδες ελπίδες, αλλά να μην το κάνουμε τελείως Η Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου...

 

Αυτό ακριβώς έγραψα και εγώ φίλε μου. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ανεβάσει το βιοτικό του επίπεδο στο Μόναχο αλλά αν το πιστεύει οτι θα μπορέσει καλό είναι να δοκιμάσει μη το έχει απωθημένο και σκέφτεται μετά από χρόνια "Τι θα γινόταν αν". Δεν χάνει πραγματικά τίποτα...κάθεται 1-2-3 χρόνια χρόνια...όσο αντέξει. 
Αν έχει πιάσει την καλή στην τριετία πατάει μια παραίτηση στην θέση του στο δημόσιο στην Ελλάδα. Αν όχι και θέλει να γυρίσει...τότε απλά γυρίζει και η δουλειά του είναι εκεί να τον περιμένει όπως ήταν και 1300 ευρώ κάθε μήνα να τρέχουν βρέξει χιονίσει αυξανόμενα κάθε διετία μέχρι την σύνταξη του. 
Μηδενικό ρίσκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, NikosKallithea said:

Αν είσαι ένστολος, δηλαδή ΔΥ, δεν φεύγεις απο ελλαδα με την καμία.

Αν και θα είχε ενδιαφέρον να το συζητήσουμε λίγο περισσότερο αυτό, δεν είναι όλες οι εργασίες στο δημόσιο ίδιες, ούτε τόσο αναντικατάστατες. Συνήθως όσοι είναι εκτός ΔΤ τις βλέπουν ομοιογενώς, ωστόσο μια θέση στην Τράπεζα της Ελλάδος απέχει παρασάγγας από μία στον Ελληνικό Στρατό (ή στην Αστυνομία εν προκειμένω). Δεν αναφέρομαι μόνο στο οικονομικό, αλλά και στην ποιότητα ζωής κι εργασιακών συνθηκών, στο κομμάτι της κούρασης - ψυχικής τε και σωματικής - αλλά και στο θέμα των ελευθεριών/ανέσεων που σου δίνει το πόστο σου (άδειες, διαταγές ανωτέρων, περιορισμοί λόγω ιδιότητας). 

Δεν είναι όλα μαύρα, αλλά μην τα κάνουμε και χυλό.

10 hours ago, Petroskasap said:

Αφου εισαι στην αστυνομια μην κουνιεσαι ουτε βημα απο το δημοσιο ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ  εαν το κανεις θα το μετανειωσεις θα βριζεις εως να πεθανεις τον εαυτο σου που ελαβες τετεια αποφαση  Εχω δουλεψει και συνεχιζω να δουλευω στον ιδιοτικο τομεα σε Ελλαδα και εξωτερικο απο τα 14 μου τουλαχιστον 40 χρονια  εχω σκυλομετανειωσει που δεν μπηκα στο δημοσιο οταν μου δοθηκε ευκαιρια το 1987 σημερα θα ημουν εδω και χρονια συνταξιουχος .....  Τα τελευταια χρομια ζω μονιμα στο εξωτερικο  εχω συναντησει αρκετους συνταξιουχους Ελληνες αστυνομικους  και αποστρατους που εργαζονται αφου ταυτοχρονα τσιμπανε  ατοφια την συνταξη απο Ελλάδα οι περισσοτεροι απο αυτους εργαζονται σε εταιρειες σεκιούριτι  Στην Γερμανια τα πραγματα δεν ειναι καλα χωρις να γνωριζεις καλα γερμανικα εισαι στην ιδια κατηγορια με πακιστανους και νιγιριανους δηλαδη οι μονες δουλειες που θα βρεις ειναι χαμαλικια σε εταιρειες η αποθηκες σουπερ μαρκετ σε χαμαλικια και καθαριοτητες σε γιαπια και στην  καθαριοτητα σε  εταιρειες καθαρισμου σε γραφεια εργοστασια μαγαζια σε  τουαλετες σε σκουπιδιαρικα τετεια πραγματα  ουτε μια μερα δεν θα αντεξεις σε τετειες δουλειες 

Πολυ φιλικα στο ξαναλεω κατσε στην Ελλαδα και στην αστυνομια μην κανεις το μοιραιο λαθος περιμενε να βγεις στην συνταξη και φυγε μετα στο εξωτερικο και να  δουλέυεις παραλληλα  οπως κανουν οι υπολοιποι συνταξιουχοι του στρατου και της αστυνομιας εδω στο εξωτερικο

Θεωρώ υπερβολή να θεοποιούμε εν έτει 2020 το Δημόσιο και ιδιαιτέρως τις θέσεις στα ΣΑ και τις ΕΔ. Δεν είναι ο παράδεισος επι γης, ούτε το απόλυτο τρόπαιο για κάθε επαγγελματία. Ισως την εποχή που θα εργαζόσουν εσύ (1987 με περίπου 2010) να ήταν πολύ καλά - καμία σχέση όμως το τότε με το τώρα.

Εν γένει πάντως θα συμφωνήσω - κυρίως στο ζήτημα της εργασίας. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να φύγει εκτός Ελλάδος για να αναζητήσει εργασία ως ανειδίκευτος εργάτης. Το feedback που έχω είναι επίσης κακό, ενώ σίγουρα πλέον (ελλείψει συναλλάγματος) δεν αποταμιεύεις ούτε κάνεις περιουσία.

Ως εξειδικευμένος επαγγελματίας (Ιατρός, ΤΠΕ, Νοσηλευτής, κλπ) πιθανότατα αξίζει καθώς η αγοραστική σου δύναμη, αλλά και το status σου (=ψυχολογία) θα ειναι εντελώς διαφορετικό από ενός απλού εργάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Οτινθελω να δοκιμάσω είναι το μόνο σίγουρο.Ξερω πως αν δεν το κάνω θα το σκέφτομαι μια ζωή οπως ξέρω πως κ η μόνιμη θέση είναι μόνιμη θέση.

450 δίνω διατροφή.

Η σύντροφος είναι ήδη Γερμανία οπότε θα μείνουμε μαζί.Προς το παρων ανεβαίνω μια φορά το μήνα.

Παρασκευή αρχίζω τα Γερμανικά κ λογικά κ διαδικασίες για επαγγελματικά διπλώματα.

 

Πιστεύω όσα εφόδια παραπάνω τόσο το καλύτερο.Και αν δεν μου αρέσει η αποτύχω γυρνάω πίσω άμεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aggelos255 είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Οτινθελω να δοκιμάσω είναι το μόνο σίγουρο.Ξερω πως αν δεν το κάνω θα το σκέφτομαι μια ζωή οπως ξέρω πως κ η μόνιμη θέση είναι μόνιμη θέση.

450 δίνω διατροφή.

Η σύντροφος είναι ήδη Γερμανία οπότε θα μείνουμε μαζί.Προς το παρων ανεβαίνω μια φορά το μήνα.

Παρασκευή αρχίζω τα Γερμανικά κ λογικά κ διαδικασίες για επαγγελματικά διπλώματα.

Πιστεύω όσα εφόδια παραπάνω τόσο το καλύτερο.Και αν δεν μου αρέσει η αποτύχω γυρνάω πίσω άμεσα.

 

Καλη τύχη να έχεις και να σου πάνε όλα καλά! 

ΥΓ Φίλε άλλαξε δικηγόρο!! Έχω πολλούς γνωστούς και φιλαράκια χωρισμένους με εισοδήματα όλοι από 1200 έως και 2000 ευρώ και κανένας δεν δίνει πάνω απο 350 ευρώ. Οι περισσότεροι κάτω από 300!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Backpacker είπε

6 χρόνια έχω ζήσει έξω. 4 χρόνια Ισπανία- 1 χρόνο ΗΠΑ και έναν χρόνο Σκωτία. Αν δεν μου προέκυπταν δυνατές επαγγελματικές ευκαιρίες Ελλάδα δεν θα γυρνούσα. Ζωάρα ήταν παντού και επαγγελματικά και κοινωνικά με εξαίρεση το φαγητό και τον καιρό στην Σκωτία. 

Συμφωνώ, αλλά μέχρι να κανείς παιδιά. Από αυτό το σημείο και μετά, η ζυγαριά με τα υπέρ και τα κατα σε σχέση με Ελλάδα δεν είναι τόσο μονόπλευρη όσο όταν είσαι μόνος η ζευγάρι. Τα οικονομικά δεν είναι το ίδιο ρόδινα, και λες αντίο σε οσοιδήποτε ελεύθερο χρόνο και προσωπική δραστηριότητα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Συμφωνώ, αλλά μέχρι να κανείς παιδιά. Από αυτό το σημείο και μετά, η ζυγαριά με τα υπέρ και τα κατα σε σχέση με Ελλάδα δεν είναι τόσο μονόπλευρη όσο όταν είσαι μόνος η ζευγάρι. Τα οικονομικά δεν είναι το ίδιο ρόδινα, και λες αντίο σε οσοιδήποτε ελεύθερο χρόνο και προσωπική δραστηριότητα... 

Εχω ακουσει και το αντιθετο ακριβως απο πολλους με οικογενεια, οτι η στηριξη στις οικογενειες ειναι μεγαλη με επιδοματα, εξτρα αδειες, χαμηλοτερη φορολογια, κλπ. Αντιθετα εχω ακουσει εργενηδες να παραπονιουνται οτι τους ξεσκιζουν στους φορους σε σχεση με παντρεμενους, χωρια το οτι το να πληρωνεις ενοικιο μονος σου βγαινει πολυ πιο ακριβο απο οτι να το μοιραζεται το αντρογυνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εχω ακουσει και το αντιθετο ακριβως απο πολλους με οικογενεια, οτι η στηριξη στις οικογενειες ειναι μεγαλη με επιδοματα, εξτρα αδειες, χαμηλοτερη φορολογια, κλπ. Αντιθετα εχω ακουσει εργενηδες να παραπονιουνται οτι τους ξεσκιζουν στους φορους σε σχεση με παντρεμενους, χωρια το οτι το να πληρωνεις ενοικιο μονος σου βγαινει πολυ πιο ακριβο απο οτι να το μοιραζεται το αντρογυνο

Έχεις κάποια επιδόματα, αλλά σε καμία περίπτωση συγκρίσιμα με τα έξοδα ενός παιδιού. Ενοίκιο μπορείς μοιράζεσαι και χωρίς να έχεις παιδί, φυσικά ζευγάρι είναι καλύτερα απότι μονάδα όσον αφορά τα οικονομικά.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι δεν μπορείτε να καταλάβετε και βλέπετε "κοντά"

Ο ανθρωπος εχει 20 χρόνια το πολύ σε 15 φεύγει σε σύνταξη, παίρνει οσα παιρνει τωρα που δουλεύει και αντε γεια σας.

 

Μετα πηγαίνεις στην Γερμανία στην Αυστραλία όπου θέλεις.

Αν φυγει τωρα θα δει σύνταξη στα 75 και της πεινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Φίλε μου μην κάνεις το λάθος.

Γράφω και εγώ την εμπειρία μου σαν απόδημος. Έφυγα γύρω στα 28 αφού στην Ελλάδα δεν έβρισκα κάτι καλό. Είχα προπτυχιακό και μεταπτυχιακό, όχι σε τίποτα ιδιαίτερους κλάδους.  Κατάφερα βρήκα μια δουλειά σε μεγάλη δυτική χώρα (δεν θέλω να πω ποιά). Τώρα κατάφερα και τα έχω μπαλώσει καλά αλλά τα πρώτα 2 χρόνια ήταν τα χειρότερα της ζωής μου. Συγκεκριμένα

  • Τρελός ρατσισμός απέναντι στους Έλληνες και γενικά στους ξένους. Αν δεν είχα τα χαρτιά μου άνετα με έβλεπα να γίνομαι σκουπιδιάρης.Κανένας δεν σε θέλει και κανένας δεν σε παίρνει.
  • Σε κάνουν πάρα πολύ συχνά έλεγχο για βίζα μόλις μάθουν ότι είσαι ξένος. Πχ. σταματάνε στον δρόμο και μόλις δουν ταυτότητα Έλληνα το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι δείξε την βίζα και αν δεν την έχεις άνετα περνάς νύχτα στο κρατητήριο και αν δεν έχεις κάποιον να τρέξει για εσένα είναι πολύ ζόρικα τα πρά

Γενικότερα, σου συμπεριφέρονται σαν κατώτερο και είναι αρκετά άσχημο αυτό. Θα μου πεις εξαρτάται και την χώρα. Αλλά για Μόναχο μάλλον κάπως έτσι το κόβω.

Ο μόνος λόγος που έμεινα είναι ότι στάθηκα τυχερός στο θέμα των σχέσεων και έχω μια ελληνίδα κοπέλα που γνωριστήκαμε εκεί, δουλεύουμε μαζί και μάλλον θα παντρευτούμε. Αν δεν είχα αυτή είτε θα αυτοκτονούσα είτε θα επέστρεφα. Ό,τι κάνουμε το κάνουμε πάντως με προοπτική επιστροφής στην Ελλάδα. Ακόμη και αν αντέξεις όλα αυτά, να μεγαλώσεις παιδί σε ξένη χώρα εμένα δεν μου στέκεται καλά.

Αυτά από εμένα αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σου πω.

Αν μου επιτρέπεις να γίνω ειλικρινής, μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίος ο λόγος ότι "δεν έχεις λεφτά για διατροφή" ως αστυνομικός. Σαν κάτι άλλους που ο πρώτος λόγος που θέλουν να φύγουν εξωτερικό είναι "Είναι καλύτερες οι γυναίκες εκεί"... Μην καταστρέψεις τόσο εύκολα την ζωή σου.

 
Γιατι στην Ελλαδα εχεις την εντύπωση οτι στους αλλοδαπούς φέρονται καλύτερα? και εδω τα ιδια κάνουν μην σου πω και χειρότερα.....
Ημουν στα ΚΕΠ για μια δουλειά και η υπάλληλος έκανε μπουλινγκ σε μια κοπέλα απο ρωσια, επειδή δεν μιλούσε καλά Ελληνικα. Και στο τέλος της λεει "να πας στην χωρα σου".
Η κοπελα έφυγε με δάκρυα στα μάτια. Πτυχιούχος Μηχ. μηχανικός απο το πανεπιστήμιο της μοσχας, και η μανταμ με απολυτήριο λυκείου την έκανε σκουπίδι επειδή βρισκόταν σε ξένη χωρα, και  δεν μπορούσε να καταλάβει τι της ελεγε.
Επεξ/σία από niCk_eleCtro
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε
 
Γιατι στην Ελλαδα εχεις την εντύπωση οτι στους αλλοδαπούς φέρονται καλύτερα? και εδω τα ιδια κάνουν μην σου πω και χειρότερα.....
Ημουν στα ΚΕΠ για μια δουλειά και η υπάλληλος έκανε μπουλινγκ σε μια κοπέλα απο ρωσια, επειδή δεν μιλούσε καλά Ελληνικα. Και στο τέλος της λεει "να πας στην χωρα σου".
Η κοπελα έφυγε με δάκρυα στα μάτια. Πτυχιούχος Μηχ. μηχανικός απο το πανεπιστήμιο της μοσχας, και η μανταμ με απολυτήριο λυκείου την έκανε σκουπίδι επειδή βρισκόταν σε ξένη χωρα, και  δεν μπορούσε να καταλάβει τι της ελεγε.

Ναι οκ συμφωνώ απλά δεν καταλαβαίνω τι σε πείραξε από αυτά που έγραψα.

Έθιξα καθόλου την κατάσταση ρατσισμού στην Ελλάδα; Τι θες να πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω διαβαζω οτι δεν γίνετε να απασχολήσε οσο εχεις αδεια ανευ αποδοχων 

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/60454/einai-epitrepti-i-apasxolisi-dimosioy-ypalliloy-kata-tin-adeia-aney-apodoxon

 

Επίσης ξανα σκέψου γιατί θες να πας Γερμανία, για σένα ή για τη γκόμενα; 

Γιατι εχω πααααρα πολλα παράδειγματα απο ζευγάρια που χώρισαν οταν πηγαν εξω ή με το που ηρθε και ο δεύτερος στο εξωτερικό. 

Επεξ/σία από Talepwros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε
 
Γιατι στην Ελλαδα εχεις την εντύπωση οτι στους αλλοδαπούς φέρονται καλύτερα? και εδω τα ιδια κάνουν μην σου πω και χειρότερα.....
Ημουν στα ΚΕΠ για μια δουλειά και η υπάλληλος έκανε μπουλινγκ σε μια κοπέλα απο ρωσια, επειδή δεν μιλούσε καλά Ελληνικα. Και στο τέλος της λεει "να πας στην χωρα σου".
Η κοπελα έφυγε με δάκρυα στα μάτια. Πτυχιούχος Μηχ. μηχανικός απο το πανεπιστήμιο της μοσχας, και η μανταμ με απολυτήριο λυκείου την έκανε σκουπίδι επειδή βρισκόταν σε ξένη χωρα, και  δεν μπορούσε να καταλάβει τι της ελεγε.

πες τα ρε φίλε !!! και το ίδιο ισχύει και για την αστυνομία με τους ελέγχους και τα καψώνια σε αλλοδαπούς.

βέβαια άσχετα απο το μορφωτικό επίπεδο, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να λες στον άλλο "να πας στη χώρα σου" , απο εμένα θα έτρωγε καταγγελία η υπάλληλος αν ημουν παρων σε τέτοια συμπεριφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Συμφωνώ, αλλά μέχρι να κανείς παιδιά. Από αυτό το σημείο και μετά, η ζυγαριά με τα υπέρ και τα κατα σε σχέση με Ελλάδα δεν είναι τόσο μονόπλευρη όσο όταν είσαι μόνος η ζευγάρι. Τα οικονομικά δεν είναι το ίδιο ρόδινα, και λες αντίο σε οσοιδήποτε ελεύθερο χρόνο και προσωπική δραστηριότητα... 

 

Σίγουρα. Και παίζει ρόλο και η χώρα και  φυσικά αν στην Ελλάδα έχεις παππούδες κοντά. Γιατί αν στην Ελλάδα δεν έχεις παππούδες κοντά να βοηθάνε με το παιδί τότε το εξωτερικό είναι αιώνες καλύτερα για γονείς! [Μιλαω πάντα για Ευρωπαική Ένωση (Γερμανια-Σκανδιναβια-Ολλανδια-Ιρλανδία) κτλπ που πάνε οι περισσότεροι Έλληνες.] Άδειες μητρότητας...επιδόματα...παιδικοί σταθμοί....ανώτερα σχολεία χωρίς να δίνεις νεφρό σε φροντιστήρια και πανεπιστήμια. 

Προσωπικά για μένα Ελλάδα αν έχεις οικογένεια είναι καλά μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι...παππούδες κοντά...και συνολικό εισόδημα στο σπίτι 1600 και πάνω για επαρχία και 2000 και πάνω για Αθήνα-Σαλονίκη. 
Αλλιώς είσαι με την λαχτάρα μη τύχει τίποτα έκτακτο σε θέμα υγείας ή καμια αβαρία (ζημιά σε σπίτι ή αμαξι πχ) και τρέχεις να δανειστείς απο γονείς ή φίλους. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...