Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο Μόναχο.


aggelos255

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, aggelos255 είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Οτινθελω να δοκιμάσω είναι το μόνο σίγουρο.Ξερω πως αν δεν το κάνω θα το σκέφτομαι μια ζωή οπως ξέρω πως κ η μόνιμη θέση είναι μόνιμη θέση.

450 δίνω διατροφή.

Η σύντροφος είναι ήδη Γερμανία οπότε θα μείνουμε μαζί.Προς το παρων ανεβαίνω μια φορά το μήνα.

Παρασκευή αρχίζω τα Γερμανικά κ λογικά κ διαδικασίες για επαγγελματικά διπλώματα.

Πιστεύω όσα εφόδια παραπάνω τόσο το καλύτερο.Και αν δεν μου αρέσει η αποτύχω γυρνάω πίσω άμεσα.

1) Μπράβο για την λογική σου , μπράβο που θες κάτι προσπαθήσεις καλύτερο για εσένα

2) Από όσα διάβασα μάλλον στην θέση σου θα 

2α) ΥΠΕΡΕΝΤΑΤΙΚΑ στα γερμανικά και ζήτα από την σύντροφο σου να σου μιλάει μόνο Γερμανικά για επιπλέον εξάσκηση

2β) Η προϋπηρεσία στην ελληνική αστυνομία ίσως αποδειχθεί σημαντική , ψάξε για συναφές επάγγελμα στο Μόναχο.

2γ) Βγάλε και ένα επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης για "εναλλακτικό" σενάριο αν δεν βρεις κάποια αξιοπρεπή εργασία συναφή με την προϋπηρεσία σου

 

ΥΓ

Είσαι πολύ τυχερός , που σου δίνει 3 χρόνια "αέρα" η υπηρεσία. Προσγειωμένος είσαι , γνωρίζεις ότι σε περιμένουν δύσκολα. 

Πήγαινε οπωσδήποτε να δοκιμάσεις γιατί θα το έχεις μαράζι για την υπόλοιπη σου ζωή.  Μην σε κάμπτει η γκρίνια , η μιζέρια και οι δυσκολίες , να δουλέψεις σκληρά και να έχεις αυτοπεποίθηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η υπηρεσία δεν νομίζω να δίνει 3 χρόνια για να πας να δουλέψεις αλλού. 

Τα δίνει για εξαιρετικές περιπτώσεις πχ αρρώστια γονέων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Η υπηρεσία δεν νομίζω να δίνει 3 χρόνια για να πας να δουλέψεις αλλού. 

Τα δίνει για εξαιρετικές περιπτώσεις πχ αρρώστια γονέων κλπ

 

Μια χαρά δίνει. Όλο το δημόσιο δίνει.Δεν χρειάζεται αιτία.  Στο σχολείο που δουλεύω έφυγε δασκάλα με την σχέση της για Αγγλία και πήρε 5ετη άδεια ανευ αποδοχών. Αν παντρευτεί και βρει καλή δουλεία εκεί θα μεινει μου είπε αλλιώς θα γυρίσει πριν τα 5 χρονια ξανα στην θεση της. Το ιδιο ισχύει και για ενστολους αν εχουν συμπληρώσει το υποχρεωτικό διάστημα των 8 ετών υπηρεσίας απλά για λιγότερο διάστημα. Τρια χρονια δλδ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη να ευχηθούμε στον συμφορουμίτη .Αν και είναι θέμα χρόνου πότε θα του λείψουν ο ήλιος , το κλίμα και η "ατμόσφαιρα" της Ελλάδας ,ακόμη και σήμερα μετά από δέκα χρόνια κρίσης . Χθές στο Μόναχο είχαν ανάψει καλοριφέρ , ναχεις υπόψη σου , αν και φαντάζομαι θα το ξέρεις . Τα άλλα για κόστος ζωής κλπ τα είπαν και τα κάλυψαν οι προηγούμενοι . Μην φαντάζεστε ότι η γερμανία του σήμερα είναι η γερμανία της δεκαετίας του 60-70 και των πρώτων μεταναστών . Καμία σχέση , όπως και η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με το τότε. Σίγουρα θα εκτιμήσεις πάντως το σύστημα υγείας και παιδείας , και την οργάνωση του δημόσιου τομέα .Θα σου κακοφανεί βέβαια που δεν θα βλέπεις καταλήψεις πεζοδρομίων και δρόμων και πορείες όπου γουστάρει ο καθένας , αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω να μην καταλαβαίνω πως θα δηλωθεί Ελλην του εξωτερικού οταν ενα απο τα πραγματα που ζητανε ειναι το συμβόλαιο εργασιας και στην αδεια ανευ αποδοχων απαγορεύεται να δουλεψεις αλλου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 2:20 ΜΜ, vamvakoolas είπε

σε ενα χρονο Β1? ουτε αγγλικα δε φτανεις Β1

εχεις παει Βαυαρια; ακομα και εγω που ξερω Γερμανικα προσπαθουσα να εχω προφορα για να με καταλαβουν....

Για να προσγειωσω τους αναγνωστες (δεν ειναι επι προσωπικου): ακουμε ή διαβαζουμε σαξεσ στορις για ατομα που πηγαν εξωτερικο και πλουτισαν ή ζουν πολυ καλα και ερχονται Ελλαδα και ειναι αρχοντες. Αυτο που δε διαβαζουν ειναι

1)τον αγωνα για να αποταμιευσεις

2)τη μαχη να βρεις καλο και προσιτο σπιτι (φθηνο και Κεντρικη ευρωπη δεν υπαρχει, 400 ευρ βρισκεις μονο κοτετσι ή ...δωματιο σε κοινωβιο)

3)Τον εφιαλτη του πρωτου μηνα χωρις δουλεια (που πολλοι δεν αντεχουν οικονομικα μιας και δεν υπαρχει μισθος και τα εξοδα ανετα φτανουν 2000+ ευρ )

4)Γλωσσα (με αγγλικα σε μη αγγλοφωνη χωρα μια ζωη θα χανεις ευκαιριες και προαγωγες, αν και σπανια μπορεις και χωρις)

5)τη κοινωνικη ζωη (ναι δεν υπαρχει καφεδαρα με τους φιλους ουτε παραλια για ρακετες)

δε θελω να απογοητευσω καποιον αλλα καλο ειναι να βλεπουμε και τις 2 οψεις ενος νομισματος

Επίσης βλέπουμε το έναν που πέτυχε και δεν βλέπουμε τους 100 που απέτυχαν !!!!!!!

18 ώρες πριν, Backpacker είπε

Καλη τύχη να έχεις και να σου πάνε όλα καλά! 

ΥΓ Φίλε άλλαξε δικηγόρο!! Έχω πολλούς γνωστούς και φιλαράκια χωρισμένους με εισοδήματα όλοι από 1200 έως και 2000 ευρώ και κανένας δεν δίνει πάνω απο 350 ευρώ. Οι περισσότεροι κάτω από 300!! 

Έχεις δίκιο για την διατροφή, κάπου τον έπιασαν «κότσο» συνήθως ο άντρας την πατάει σε αυτά τα θέματα ενώ οι γυναίκες είναι ruthless!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, evkar είπε

Καλή τύχη να ευχηθούμε στον συμφορουμίτη .Αν και είναι θέμα χρόνου πότε θα του λείψουν ο ήλιος , το κλίμα και η "ατμόσφαιρα" της Ελλάδας ,ακόμη και σήμερα μετά από δέκα χρόνια κρίσης . Χθές στο Μόναχο είχαν ανάψει καλοριφέρ , ναχεις υπόψη σου , αν και φαντάζομαι θα το ξέρεις . Τα άλλα για κόστος ζωής κλπ τα είπαν και τα κάλυψαν οι προηγούμενοι . Μην φαντάζεστε ότι η γερμανία του σήμερα είναι η γερμανία της δεκαετίας του 60-70 και των πρώτων μεταναστών . Καμία σχέση , όπως και η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με το τότε. Σίγουρα θα εκτιμήσεις πάντως το σύστημα υγείας και παιδείας , και την οργάνωση του δημόσιου τομέα .Θα σου κακοφανεί βέβαια που δεν θα βλέπεις καταλήψεις πεζοδρομίων και δρόμων και πορείες όπου γουστάρει ο καθένας , αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή.  

Γιατί να του κακοφανει που δεν θα βλέπει κατειλημμενα πεζοδρόμια και πορείες όπου γουστάρει ο καθένας; Εγώ ίσα ίσα θα γούσταρα πολύ να βρίσκομαι σε μερος χωρίς τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, evkar είπε

Καλή τύχη να ευχηθούμε στον συμφορουμίτη .Αν και είναι θέμα χρόνου πότε θα του λείψουν ο ήλιος , το κλίμα και η "ατμόσφαιρα" της Ελλάδας ,ακόμη και σήμερα μετά από δέκα χρόνια κρίσης . Χθές στο Μόναχο είχαν ανάψει καλοριφέρ , ναχεις υπόψη σου , αν και φαντάζομαι θα το ξέρεις . Τα άλλα για κόστος ζωής κλπ τα είπαν και τα κάλυψαν οι προηγούμενοι . Μην φαντάζεστε ότι η γερμανία του σήμερα είναι η γερμανία της δεκαετίας του 60-70 και των πρώτων μεταναστών . Καμία σχέση , όπως και η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με το τότε. Σίγουρα θα εκτιμήσεις πάντως το σύστημα υγείας και παιδείας , και την οργάνωση του δημόσιου τομέα .Θα σου κακοφανεί βέβαια που δεν θα βλέπεις καταλήψεις πεζοδρομίων και δρόμων και πορείες όπου γουστάρει ο καθένας , αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή.  

Φωτοσύνθεση κάνετε και θέλετε τόσο τον ήλιο και το τροπικό κλίμα; Χωρίς πλάκα, βρίσκω το κλίμα ειδικά της Νότιας Ελλάδας απαράδεκτο για καθημερινή ζωή όταν το μισό χρόνο κάνει 30+ βαθμούς και πρέπει να παίρνεις το AC αγκαλιά για να κοιμάσαι. Για διακοπές ή για φοιτητές, ναι μια χαρά είναι, αλλά δεν έβρισκα καθόλου ευχάριστο να λιώνεις με 35β στις 8.30 το πρωί στην κίνηση για τη δουλεια...

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και απολύεσαι αν δουλέψεις άλλου χωρίς ειδική άδεια.

Πρέπει να γίνει υπηρεσιακό κ να σου επιτραπεί να βρεις άλλη δουλειά όσο είσαι σε άδεια άνευ αποδοχών είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Συν ότι πληρώνεις γερες κρατησεις για να έχεις ασφάλιση μέχρι να ασφαλιστεις στη νέα δουλειά-χωρα.

Για τους ένστολους δεν ξέρω αλλά κοινός θνητός δημόσιος υπάλληλος λογίζεσαι...

Αφήνεις δουλειά με σταθερό εισόδημα κ όλως παραδόξως καλό εισόδημα για την Ελλάδα του 2020...

Ελπίζω να φανείς γενναίος κ να το προχωρήσεις γιατί θα σε πνίγει το ΑΝ που πνίγει εμάς που δεν το κάναμε 😭 οχι επειδή δεν είμαστε γενναίοι αλλά η συνείδηση είναι κακό πράγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φωτοσύνθεση κάνετε και θέλετε τόσο τον ήλιο και το τροπικό κλίμα; Χωρίς πλάκα, βρίσκω το κλίμα ειδικά της Νότιας Ελλάδας απαράδεκτο για καθημερινή ζωή όταν το μισό χρόνο κάνει 30+ βαθμούς και πρέπει να παίρνεις το AC αγκαλιά για να κοιμάσαι. Για διακοπές ή για φοιτητές, ναι μια χαρά είναι, αλλά δεν έβρισκα καθόλου ευχάριστο να λιώνεις με 35β στις 8.30 το πρωί στην κίνηση για τη δουλεια...

Απλά δεν ξέρεις να ζεις

Αναθεώρησε την ζωή σου

.

εγω πάντως νομιζω οτι απλα το σκέφτηκε ο ts, και ειπε να ρωτήσει.

οχι οτι θα το κανει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Απλά δεν ξέρεις να ζεις

Αναθεώρησε την ζωή σου

.

εγω πάντως νομιζω οτι απλα το σκέφτηκε ο ts, και ειπε να ρωτήσει.

οχι οτι θα το κανει κιόλας

Συμφωνώ και επαυξάνω και στα δύο λεγόμενα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...