Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγοράζει τη Bethesda των Fallout, Wolfenstein, Doom, Quake και The Elder Scrolls


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"You can't wake up one day and say, 'Let me build a game studio,'" Nadella said in an interview after the company announced its $7.5 billion cash purchase of ZeniMax Media, which owns several industry-leading game developers, including Bethesda Softworks and Id Software. "The idea of having content is so we can reach larger communities."



That's why Microsoft will consider buying even more video game companies in the future, he said, and why it continues to invest in its Xbox Game Pass subscription service.

Συνέντευξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, Cenjuro said:

H Sony στην παρούσα μορφή της θα έπρεπε να είχε κλείσει ήδη.

Η νοσταλγία την κρατάει afloat.

Δεν έχει καμία επαφή ούτε αυτή ούτε τα games της με νοσταλγία ή και το σύγχρονο περιβάλλον.

 

Προφανώς. 

Τα 100+ εκατομμύρια τεμάχια σε νοσταλγούς έχουν πουληθεί. 

Εν τω μεταξύ πως την κρατάει η νοσταλγία όταν ούτε αυτή ούτε τα games της έχουν επαφή με νοσταλγία. 

Κάπου μας μπέρδεψες εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειρότερη όμως είναι η Nintendo. Ακόμα και ένα χαρτί με ζωγραφιά τον Μάριο, από τον τρίτο ξάδερφο του δεύτερου κηπουρού που πέρασε στο 3ο σπίτι του Μιγιαμοτο, θα το χρέωνε 59,99€ στους καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Η χειρότερη όμως είναι η Nintendo. Ακόμα και ένα χαρτί με ζωγραφιά τον Μάριο, από τον τρίτο ξάδερφο του δεύτερου κηπουρού που πέρασε στο 3ο σπίτι του Μιγιαμοτο, θα το χρέωνε 59,99€ στους καταναλωτές.

Για εμάς που μας αρέσει το στυλ των platformers της, κάθε κονσόλα που έχει βγάλει μέχρι τώρα περιέχει ένα main (όχι side Kart, Mansion, κτλ) παιχνίδι Mario που είναι εξαιρετικό, μόνο γι' αυτό αξίζουν οι κονσόλες της, πέρα από τα υπόλοιπα εξαιρετικά games που υπάρχουν. Γενικότερα οι κονσόλες της δεν πουλάνε μόνο exclusivity όπως πχ η Sony, όλες έχουν μια μοναδικότητα σε διάφορα σημεία, το Switch πχ δεν είναι ένα κλειδωμένο PC με μέτρια χαρακτηριστικά, μοχλούς και exclusives όπως είναι το PS4

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Να το βράσω το 4K της κονσόλας των 400€, όταν λέμε 4K εννοούμε με καλές ρυθμίσεις και τουλάχιστον 60fps στο PC, όχι 4Κ upscaled σε low-medium με 30 fps που παίζουν οι κονσόλες. Λες οι κονσόλες να έχουν καμία μαγική τεχνολογία σε αντίθεση με τις 1080/2070/2080 που δυσκολεύονται στο 4Κ με καλά γραφικά που κάνουν όσο ολόκληρη η κονσόλα; Δεν είναι άλλη τεχνολογία, απλά οι κονσόλες δεν παίζουν 4Κ όπως το εννοούμε στο PC

Άσχετα που πολύς κόσμος νοιάζεται παραπάνω για τα Hz παρά για την ανάλυση γι' αυτό και πηγαίνουν σε 1080-1440/120hz και όχι σε 4K/60, πράγμα που στις τηλεοράσεις δεν υπάρχει, τουλάχιστον για τις τιμές που αγοράζει ο πολύς κόσμος σαν 4Κ τηλεοράσεις

Εγω πάντως παίζοντας Assassin’s Creed Odyssey σε 4Κ 55αρα δε μπόρεσα ποτε ξανά να το ευχαριστηθώ στα 1080 του pc . Αναφέρω αυτο γιατι έτυχε να παίξω και σε ps4 pro κ σε pc . Σίγουρα κάποιος θα ευχαριστιέται περισοτερο με τα παραπανω HZ . Αλλα οτι κ να γινει για να έχεις φουλ ποιότητα στο pc χρειάζεσαι να τα σκάσεις χοντρά . Οποτε εχει να κανει κ με το κόστος / ωφελος . Πχ με pc των 500 ευρώ είσαι στα low/ medium στα περισοτερα καινούργια παιχνίδια . 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, totalius είπε

Αλλα οτι κ να γινει για να έχεις φουλ ποιότητα στο pc χρειάζεσαι να τα σκάσεις χοντρά . Οποτε εχει να κανει κ με το κόστος / ωφελος . Πχ με pc των 500 ευρώ είσαι στα low/ medium στα περισοτερα καινούργια παιχνίδια . 

Για να έχεις την ποιότητα των κονσολών, δηλαδή όχι 4K αλλά 1080-1440 upscaled, 30-60fps και γύρω στα medium-high όχι δεν χρειάζεται να σκάσεις χοντρά. Εάν κάθε 4-5 χρόνια σκας τα 400 της νέας κονσόλας σε νέα κάρτα γραφικών και γύρω στα 5-7 χρόνια για επεξεργαστή θα είσαι ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον 1 επίπεδο πάνω από τις κονσόλες της παρούσας γενιάς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω κάτι που λέω από τα 1990s...

Consoles suck...

PC Power for ever!

Αναβαθμίστηκα και σε 3700x μετά από 8 χρόνια με τον 8350...

5700XT, αλλά θα περιμένω την καινούρια big navi και αυτή θα μπει στον 3600 που έχω στο σπίτι για το γραφείο.

Και να σημειώσω ούτε 2K, ούτε 4K.

1080P μέχρι να παίζουν με 150 καρέ στα 4K.

Οι διαφορές είναι γελοίες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή με υπολογιστές ασχολούμαι και την πρώτη κονσόλα Χbox Οne την πήρα τον Νοέμβριο που μας πέρασε. Για να παίξεις αξιοπρεπώς παιχνίδια σε έναν υπολογιστή ξεκινάς χωρίς να υπολογίσω και οθόνη μέσα απο 600 ευρώ build. Για να παίξεις με full settings κτλ το 1000ρικο το θες για την πλάκα. Άρα σταματήστε να πουλάτε τρέλα οι pc-δες. Καλό χρυσό το pc αλλά πανάκριβο. Ο λόγος που θα πάρω Xbox Series X είναι γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά σκάσω 400 ευρώ για μια κάρτα γραφικών medium-low όπως είχα δώσει για την gtx1060. Αστεία πράγματα. Οι τιμές αυτές όπως και να το κάνεις είναι απαράδεκτες. Και αφήνω απ'έξω την ευκολία που σου παρέχει μια κονσόλα που δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με το pc gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ιδια. Οποιος γουστάρει single player Games, Fifa 3000, Nba 2056 και Pole position 2078 παίρνει κονσόλα. Όποιος θέλει MMOs, Simulators και όπως και να το κάνουμε πιο "καμμένο" gaming και ποντίκι, παίρνει Pc. 

Επίσης χιλιοειπωμένο: Σε ποσοστό 99% όποιος έχει κονσ-ουέλα έχει και pc για άλλους λόγους.  Το αντίθετο δεν ισχύει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aeljim είπε

Μια ζωή με υπολογιστές ασχολούμαι και την πρώτη κονσόλα Χbox Οne την πήρα τον Νοέμβριο που μας πέρασε. Για να παίξεις αξιοπρεπώς παιχνίδια σε έναν υπολογιστή ξεκινάς χωρίς να υπολογίσω και οθόνη μέσα απο 600 ευρώ build. Για να παίξεις με full settings κτλ το 1000ρικο το θες για την πλάκα. Άρα σταματήστε να πουλάτε τρέλα οι pc-δες. Καλό χρυσό το pc αλλά πανάκριβο. Ο λόγος που θα πάρω Xbox Series X είναι γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά σκάσω 400 ευρώ για μια κάρτα γραφικών medium-low όπως είχα δώσει για την gtx1060. Αστεία πράγματα. Οι τιμές αυτές όπως και να το κάνεις είναι απαράδεκτες. Και αφήνω απ'έξω την ευκολία που σου παρέχει μια κονσόλα που δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με το pc gaming.

Ότι πεις...

Gamer από το 1987 σε ηλικία τεσσάρων ετών που έπαιξα πρώτη φορά το Test Drive σε έναν 8086 με EGA γραφικά. Ακόμη και την περίοδο που είχα 386 (1992 - 1998) ενώ όλοι είχαν πλέον Pentium ή 486Dx4+, δεν σκέφτηκα επ' ουδενί να πάρω κονσόλα.

Το PC που είχα από το 2010 μέχρι πριν από είκοσι μέρες είχα στάξει κοντά στα 1200 ευρώ για αρχική κτήση. Μια CPU άλλαξα από 1090t σε 8350 (170 ευρώ) και τέσσερις κάρτες γραφικών. 6970 (290 ευρώ), 7970 ( 2012 300 ευρώ, αλλά είχα πουλήσει την 6970 180 ευρώ, την έκαψα και μου έδωσαν εντός εγγύησης 290x το 2014), 480x (245 ευρώ, 150  ευρώ πούλησα την 290x) και με 200 ευρώ πήρα μια 980 Ti πριν δύο χρόνια σε άριστη κατάσταση.

Πουλούσα τις παλιές κάρτες γραφικών εντός εγγύησης και έβαζα καινούριες και γρηγορότερες. Στις κονσόλες δεν γίνεται αυτό.

Μια δεκαετία μου έβγαλε το PC. Και μέχρι το 2015 που αποφάσισα να αγοράζω γνήσια όλα τα παιχνίδια σε προσφορές και κάτω από 10 ευρώ, δεν πλήρωνα μία σχεδόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ότι πεις...

Gamer από το 1987 σε ηλικία τεσσάρων ετών που έπαιξα πρώτη φορά το Test Drive σε έναν 8086 με EGA γραφικά. Ακόμη και την περίοδο που είχα 386 (1992 - 1998) ενώ όλοι είχαν πλέον Pentium ή 486Dx4+, δεν σκέφτηκα επ' ουδενί να πάρω κονσόλα.

Το PC που είχα από το 2010 μέχρι πριν από είκοσι μέρες είχα στάξει κοντά στα 1200 ευρώ για αρχική κτήση. Μια CPU άλλαξα από 1090t σε 8350 (170 ευρώ) και τέσσερις κάρτες γραφικών. 6970 (290 ευρώ), 7970 ( 2012 300 ευρώ, αλλά είχα πουλήσει την 6970 180 ευρώ, την έκαψα και μου έδωσαν εντός εγγύησης 290x το 2014), 480x (245 ευρώ, 150  ευρώ πούλησα την 290x) και με 200 ευρώ πήρα μια 980 Ti πριν δύο χρόνια σε άριστη κατάσταση.

Πουλούσα τις παλιές κάρτες γραφικών εντός εγγύησης και έβαζα καινούριες και γρηγορότερες. Στις κονσόλες δεν γίνεται αυτό.

Μια δεκαετία μου έβγαλε το PC. Και μέχρι το 2015 που αποφάσισα να αγοράζω γνήσια όλα τα παιχνίδια σε προσφορές και κάτω από 10 ευρώ, δεν πλήρωνα μία σχεδόν.

Δεν χρειάζεται να μου κάνεις επίδειξη. Σου είπα PC έχω από δημοτικό και έχω παίξει και παιχνίδια σε DOS με δισκέτες που αγόραζα. Έχω χτίσει όλα αυτά τα χρόνια πάρα πολλά συστήματα. Ξέρω τις δυνατότητες τους, όπως και ξέρω τι μου κόστισαν. Τώρα αυτά τα πούλησα, αγόρασα μεταχειρισμένα κτλ δεν μου λένε τίποτα. Ούτε θα μπω στην διαδικασία να πουλήσω/αγοράσω μεταχειρισμένο. Όπως και να πας να τα πουλήσεις οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια. Εγώ με Ryzen 5 1600 και Nvidia GTX1060 δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια με καλή απόδοση στην καινούργια 2Κ οθόνη μου. Την κάρτα γραφικών την αγόρασα πριν 3 ή 4 χρόνια κοντά στα 400ευρώ. Για να πάρω μια κάρτα για 2Κ gaming πρέπει να δώσω τουλάχιστον 500 ευρώ. Και να μου μείνει και η παλιά που δεν θα μπω στο κόπο να ψάξω αν και τυχόν βρω αγοραστή για ψίχουλα. Κονσόλα πήρα πρώτη φορά φέτος. Και θα πάρω σίγουρα και το Xbox Series X. Δεν αξίζει να πετάξω άλλα λεφτά στο PC Gaming. Το console με καλύπτει μια χαρά.

Κάνε οτι σε βολεύει απλά δεν μπορώ το κάθε fanboy εδώ μέσα είτε απο pc, είτε απο ps, είτε απο xbox να φτιάχνει δική του εικονική πραγματικότητα για να μας πείσει για τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι fanboy, εσύ παίρνεις τις κονσόλες αποκλειστικά και μόνο για gaming και για αποκλειστικούς ίσως τίτλους. Που μόνο αυτό μπορούν να κάνουν και τίποτα περισσότερο. Είναι παιχνιδομηχανές. Θα το πληρώσεις μακροπρόθεσμα στην αγορά τίτλων. Εγώ θα αγοράζω παιχνίδια πάμφθηνα πάντως.

Δεν παίζω διαδικτυακά παιχνίδια, μόνο single player. Περισσότερο χρόνο σπαταλώ με το vintage hardware (386, 486, Pentium κτλ), παρά με το σύγχρονο. Δεν πήγαινα ποτέ με την μόδα και απεχθάνομαι τα σύγχρονα FPS. Προτιμώ στρατηγικής και περιπέτειας. Από FPS, μόνο τα Stalker αξίζουν και εννοείται το Lost Alpha.

Πρόσφατα ανακάλυψα και το PCem και ασχολούμαι μετά από 20 χρόνια με τους emulators και πάλι.

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...