Προς το περιεχόμενο

Izzy Καφετιέρα Espresso Χειροκίνητη 6823 Barista ... μαζί με 16 συσκευασίες καφέ - (Πλαίσιο) - 88€


TechnoState

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/10/2020 στις 11:59 ΠΜ, MrPanozzz είπε

Update. Δύο εβδομάδες μετά, Πλαίσιο και αντιπροσωπεία ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει θέμα με την καφετιέρα και ότι λειτουργεί κανονικά (ενώ είχα εξηγήσει ακριβώς γιατί την στέλνω και ενώ είχα στείλει και φωτογραφία πριν την επιστροφή) και ότι τα σημάδια χρήσης είναι γιατί "δοκιμάζονται" από την αντιπροσωπεία. Φυσικά πρόκειται για παπατζες ενώ από το πλαίσιο μάλλον έχουν και οδηγία να μη σε συνδέσουν με κάποιον υπεύθυνο, με αποτέλεσμα να μιλάς κάθε φορά με διαφορετικό εργαζόμενο στο τηλεφωνικό κέντρο.

Τι προτείνετε; Να σημειωθεί ότι πριν τη στείλω πίσω είχα τονίσει ότι το "θέμα" είναι ακριβώς αυτό που έχω στείλει και με φωτογραφία, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Και ότι αν είναι να μην αναγνωρίζουν ως πρόβλημα τα σημάδια χρήσης να μην τη στείλω καν πίσω και φάμε δύο βδομάδες να κάνει βόλτα στην Αθήνα και μάλιστα με παρότρυναν ότι είναι κρίμα να πλήρωσα μια καινούρια καφετιέρα και να κρατήσω μια χρησιμοποιημένη για να μη κάνω υπομονή μια εβδομάδα.

Εντάξει προφανώς ήξερα για το επίπεδο εξυπηρέτησης και τεχνικού τμήματος της εν λόγω εταιρείας αλλά απ' ότι φαίνεται ούτε για προσφορά δεν αξίζει να ασχοληθείς αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να πρέπει να ασχοληθείς μαζί τους μετά την αγορά.

Πάντως δε νομίζω πως ηταν μεταχειρισμένη. Βρήκες καφέ πουθενά; Είχε άλατα μέσα; 

Κινεζικές είναι , κάποιο υγρό όπως σου είπαν από δοκιμή έκανε τον λεκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ipal είπε

Πάντως δε νομίζω πως ηταν μεταχειρισμένη. Βρήκες καφέ πουθενά; Είχε άλατα μέσα; 

Κινεζικές είναι , κάποιο υγρό όπως σου είπαν από δοκιμή έκανε τον λεκε....

Ήταν και η χαρακια στην κεντρική βίδα. Τέλος πάντων εν τέλει την άλλαξαν. Το θέμα δεν ήταν τόσο το αν ήταν ή όχι μεταχειρισμένη, αλλά ότι είχε ξεκαθαριστεί εξ αρχής ποιο είναι το θέμα, είχαν σταλεί και φωτογραφίες και επέμεναν ότι το διαδικαστικό είναι να περάσει από το τεχνικό τμήμα για να γίνει η αντικατάσταση και εν τέλει με έπαιρναν από το τεχνικό τμήμα να με ρωτήσουν τι πρόβλημα έχει και ότι θα μου στείλουν πίσω την ίδια. Δηλαδή το θέμα ήταν ότι μπήκες σε μια διαδικασία που είχες τονίσει από την αρχή ότι ίσως να μην έχει νόημα και εν τέλει θα σου επέστρεφε πίσω η ίδια καφετιέρα αφού έκανε δύο εβδομάδες βόλτες στην Αθήνα και την είδαν δοκιμάσει και ίσως κάμποσα άτομα.

Όπως και να χει, όλα καλά τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχως δεν τσεκαρα την δικια μου αν ειχε χαρακιες (pyrex)   και μετα εφυγα επαρχια οποτε δεν εχω προσβαση

παραγγελια  29 Σεπτεμβριου  ακομα περιμενω τους καφεδες  

Επεξ/σία από artshadows
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα την εχω στην κατοχη μου εδω κοντα ενα μηνα, ενταξει τιμιο καφεδακι κανει για τα λεφτα της ωραια κατασκευη ενταξει ειναι πιο πολυ πλαστικη με καποια μεταλλικα στοιχεια, στα θετικα της ειναι οτι μπορει να κανει αυτοματα μονο και διπλο εσπρεσο αλλα και χειροκινητα που σε αυτα τα λεφτα δεν βρισκεις αυτοματη δοση μονο στις καφετιερες με καψουλα.

Εγω προτιμω αρκετες φορες την χειροκινητη μεθοδο γιατι μου βαζει λιγακι νερο παραπανω στον καφε δλδ μου τον κανει προς lungo, εχω δοκιμασει και ετοιμους απο σουπερμαρκετ καφεδες και απο καφεκοπτειο (εκει στο 2,7 εως 2,9 το κοψιμο μου προτειναν επειδη ειναι ιδια εταιρεια με την izzy η pyrex και η izzy τοσο το κοβουν δεν ξερω αν ειναι το ιδανικο)

Τωρα παστιλιες ese δεν παιρνει.

Για τα λεφτα της τιμιοτατη ειναι δεν ξερω αν η arielli ή izzy που ειναι στα ιδια λεφτα και σε χαμηλοτερη τιμη κανουν καλυτερο καφε, μια ariette πολυκαφετιερα ειχα παλιοτερα και εκανε παρομοιο καφεδακι και λιγο χειροτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Έχω την Pyrex εδώ και 1 μήνα. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να φτιάξω καφέ που να πίνεται. Έχω δοκιμάσει διάφορους καφέδες από super αλλά τζίφος. 

 

Όσον αφορά αφρόγαλα, η μυρωδιά και μόνον από το ακροφύσιο όταν λειτουργεί, είναι απαγορευτική.

 

Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους. Με πίεση στο καλαθάκι, χωρίς πίεση, με αυτόματη λειτουρία, με χειροκίνητη.  Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι πάντα απογοητευτικό. Ενώ φτιάχνει πολύ καιμάκι (λόγω pressurized basket), ο καφές είναι πάντα πικρός. Η μπρίκα που έχω κάνει πραγματικά καλύτερο καφέ. Κρίμα. Έχει κάποιος κάποια  ιδέα γιατί γίνεται αυτό; 


Εσείς βγάζετε καφέ που να πίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, arnao είπε

Χαιρετώ την παρέα. Έχω την Pyrex εδώ και 1 μήνα. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να φτιάξω καφέ που να πίνεται. Έχω δοκιμάσει διάφορους καφέδες από super αλλά τζίφος. 

 

Όσον αφορά αφρόγαλα, η μυρωδιά και μόνον από το ακροφύσιο όταν λειτουργεί, είναι απαγορευτική.

 

Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους. Με πίεση στο καλαθάκι, χωρίς πίεση, με αυτόματη λειτουρία, με χειροκίνητη.  Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι πάντα απογοητευτικό. Ενώ φτιάχνει πολύ καιμάκι (λόγω pressurized basket), ο καφές είναι πάντα πικρός. Η μπρίκα που έχω κάνει πραγματικά καλύτερο καφέ. Κρίμα. Έχει κάποιος κάποια  ιδέα γιατί γίνεται αυτό; 


Εσείς βγάζετε καφέ που να πίνετε;

Δοκίμασε να βάζεις στο "καλαθάκι" τόσο καφέ όσο χωράει, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Μια κανονική διπλή δόση espresso είναι γύρω στα 16-18γρ. οπότε μια συσκευασία των 250γρ. αν βάζεις σωστές διπλές δόσεις θα σου βγάζει περίπου 14 καφέδες. Επίσης, αναλόγως το κόψιμο του καφέ θέλει από καθόλου έως αρκετό πάτημα ο καφές μέσα στο καλαθάκι. Π.χ. εμπειρικά ξέρω οτι με Lavazza Orο θέλει αρκετό πάτημα ενώ με Illy Espresso Normal θέλει ίσα που να είναι επίπεδη η επιφάνεια του καφέ, δλδ ελάχιστο πάτημα. Επίσης, προσοχή στη ποσότητα του καφέ που αφήνεις να τρέξει, πάλι με μια φυσιολογική ροή θέλει να τρέξει γύρω στα 25 sec για να βγει η σωστή ποσότητα καφέ. Αν τύχει και και το πατήσεις περισσότερο και ρέει πιο αργά το αφήνεις 30-35 sec, αν τρέχει πολύ γρήγορα το αφήνει 15-20 sec. To πόση ώρα θα πρέπει να το αφήσεις να τρέχει, αναλόγως πάντα την ταχύτητα της ροής, θα το μάθεις μόνο με την εμπειρία κι ανάλογα πάντα το γούστο σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...