Προς το περιεχόμενο

Izzy Καφετιέρα Espresso Χειροκίνητη 6823 Barista ... μαζί με 16 συσκευασίες καφέ - (Πλαίσιο) - 88€


TechnoState

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nek4d είπε

Krups θα προτεινα στα 109€, ανεβαινει το κασε αλλα αν ισχυει σε αυτο το μοντελο οτι ειναι Ελβετικη κατασκευη, τοτε αξιζει τα λιγα ευρω παραπανω.

Thermoblock γράφει στην περιγραφή. καλύτερα οποιαδήποτε αλλη με boiler , ακόμα και η arielli του eShop έχει boiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tasosp22 είπε

Εκανα παραγγελια και τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα μην κανουν λαθος και στειλουν κοκκους .  Τωρα εκανα ενα διπλο με τον aroma και μου φαινεται λιγο ελαφρυς αλλα το αφησα παραπανω δευτερολεπτα να τρεξει γιατι ξεχαστηκα . Τον forza δεν τον δοκιμασα. Γενικα σαν καφες ειναι τιμιος για σπιτικος . Πιστευω θα βγαζουμε καλυτερο καφε τις επομενες μερες ;)

*** Οσοι ειναι να παρετε την delonghi ec235 και κανετε την 1η χρηση με σκετο νερο για να ξεπλυθει να ξερετε πως κανει  παρα πολυ θορυβο μεχρι να γεμισει το κυκλωμα νερο. Πηρα τηλεφωνο στην delonghi γιατι δεν μου φανηκε φυσιολογικο αλλα μετα απο 3-4 λεπτα σταματαει ο θορυβος και τρεχει νερο. Γενικα δεν κανει θορυβο καμια σχεση με μια arielli που ειχα. 

Ισως καλύτερα η μηχανή να καθαριστεί πρώτα 2-3 φορές, την πρώτη φορά αφού πρώτα ζεστάνεις το νερό μέσω της μηχανής γεμίζοντας το καλάθι με νερό, πχ με λίγο ξύδι με ελαφρύ μυρωδιά όπως το μυλόξυδο.Τις άλλες 2 φορές πάλι με ζεστό νερό σκέτο, αφού πρώτα το ζεστάνεις μέσω της μηχανής.Για να φύγει τυχόν μυρωδιά πλαστικού απο τα σωληνάκια και την αντλία.

Κάθε 250 περίπου καφέδες η μηχανή χρειάζεται αφαλάτωση, δηλαδή καθαρισμό αλάτων με κιτρικό οξύ 2 κουταλιές της σούπας στην πρώτη ποσότητα νερού με γεμάτο δοχείο.Η ίδια διαδικασία με πάνω.Αυτό για αφαλάτωση το γράφει στο εγχειρίδιο χρήσης της Delonghi EC 135 που είχα.Ετσι έκανε εμένα με το που άνοιγα τον διακόπτη για περίπου 3 δευτερόλεπτα, μετά ο θόρυβος είναι φυσιολογικός.Η δική μου χάλασε μετά απο κάπου 4-5 χρόνια, σταμάτησε να κάνει εκχύλιση, την έκανα βίδες, καθάρισα τα σωληνάκια που είχαν υπολείμματα καφέ αλλά το boiler δεν ανοίγει, είναι εργοστασιακά πρεσσαριστό, οπότε η χάλασε η αντλία η βούλωσε η τρύπα στο boiler που μπαίνει νερό μέσα απο το σωληνάκι.Εχω βρεί σε ανακύκλωση 1 ίδια και θα προσπαθήσω ίσως να την φτιάξω παίρνοντας ανταλλακτικό.Πλέον φτιάχνω καφέ freddo σε μπρίκι.

Το κιτρικό οξύ από φαρμακείο δεν το βρίσκεις εύκολα σε μικρή ποσότητα, εκτός αν ο φαρμακοποιός έχει άνθρωπο που το φτιάχνει, αλλιώς το παραγγέλνει σε ποσότητα των 5 κιλών κάπου 5€.Εχω ρωτήσει σε 4-5 φαρμακεία, μόνο σε 1 βρήκα όση ποσότητα θέλω.

Είναι πολύ πιο φθηνό απο τις ταμπλέτες.

Αφού ο Aroma είναι ελαφρύς, να αφήνεις να τρέχει λιγότερη ποσότητα νερού.

Εγώ αλλάζω μάρκες, παίρνω τον Jacobs 100% Arabica που τον βάζουν σε προσφορά απο 5.80€ στα 4.80€ η καλύτερα στα 3.55, μια φορά πήρα 5 πακέτα στα 3.55€.Δεν μυρίζει ευχάριστα το χαρμάνι του, αλλά μου αρέσει η οξύτητά του-έντονη γεύση που δεν την έχω συναντήσει σε άλλον καφέ, ίσως μόνο στον Haubrandt.

Ταυτόχρονα παίρνω και κάποιον άλλον, πχ βρήκα έναν στον Σκλαβενίτη μάρκας κάπως Costa χρώματος μπορντό με καφέ, απο 4.15 στα 3.15€.Είχε τον ελαφρύ medium roasted strength 8 και τον βαρύ Dark roasted strength 10, πήρα τον δεύτερο και είναι ωραίος, ούτε ελαφρύς ούτε βαρύς.

Εχω πάρει και απο 1 συγκεκριμένο Αιθιοπίας 100% Arabica απο παντοπωλείο που ψήνει ο ίδιος τους κόκκους λίγες ημέρες πρίν, απλός με σωστό σώμα αλλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.Αλέθει τους κόκκους μπροστά μου και βάζει τον καφέ σε σακουλάκι που το πρεσσάρει, μετά αφού το ανοίξω, το τυλίγω στο πάνω μέρος του, το πιάνω με δύο πιαστράκια και το βάζω σε κουτί απο Illy όπως και αν έχω άλλον καφέ.Του παντοπωλείου ο καφές μοσχοβολάει αλλά καταλαβαίνεις εύκολα πως μετά τις 5 ημέρες μπαγιατεύει, απλά του εμπορίου έχει ήδη χάσει την φρεσκάδα του.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2020 στις 11:38 ΜΜ, Tasosp22 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

0-02-05-0817ef969586f5a2a5ae625ceb0361afa62164bb052cb5dd06425ad35819d266_1fd6f642.jpg

Μολις παρειγγειλα κι εγω τη Delonghi αλλα στη παραγγελια εμφανιζεται μονο η μηχανη (ενω στο eshop συνεχιζε να εμφανιζει τη προσφορα για τους καφεδες δωρο). Μηπως ενημερωνεται η παραγγελια στη πορεια και εμφανιζει και τους καφεδες?

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lephleg είπε

Μολις παρειγγειλα κι εγω τη Delonghi αλλα στη παραγγελια εμφανιζεται μονο η μηχανη (ενω στο eshop συνεχιζε να εμφανιζει τη προσφορα για τους καφεδες δωρο). Μηπως ενημερωνεται η παραγγελια στη πορεια και εμφανιζει και τους καφεδες?

Ναι στο επομενο εμαιλ αποστολης θα σου τους εμφανισει λογικα οπως εγινε και σε μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2020 στις 8:08 ΜΜ, Tasosp22 είπε

Ναι στο επομενο εμαιλ αποστολης θα σου τους εμφανισει λογικα οπως εγινε και σε μενα.

Ναι οντως μου ηρθε email πως η παραγγελια μου ειναι "μερικως απεσταλμενη" και βλεπω πως συμπεριελαβαν και τους καφεδες.

Τώρα κατα τη πρωτη παραλαβη πληρωνεις το συνολο του ποσου της αντικαταβολης και αναμενεις τα υπολοιπα? Δε μου χει ξανατυχει..

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lephleg είπε

Ναι οντως μου ηρθε email πως η παραγγελια μου ειναι "μερικως απεσταλμενη" και βλεπω πως συμπεριελαβαν και τους καφεδες.

Τώρα κατα τη πρωτη παραλαβη πληρωνεις το συνολο του ποσου της αντικαταβολης και αναμενεις τα υπολοιπα? Δε μου χει ξανατυχει..

Σε μενα εγινε μπερδεμα . Αρχικα εστειλαν μια παραγγελια με γενικη ταχυδρομικη αλλα ακυρωθηκε και μετα εστειλαν με ελτα κουριερ τους καφεδες που ηταν 2 δεματα και ο κουριερ το ξεχασε το ενα πισω και το ψαχναμε και την επομενη μερα μου ηρθε η καφετιερα παλι με ελτα κουριερ. Μαλλον τους καφεδες τους στελνουν απο αλλου αν καταλαβα καλα και την καφετιερα απο την κεντρικη αποθηκη. Αντικαταβολη θα πληρωσεις μονο στην μηχανη . Οι καφεδες ειναι 0.02 ευρω που δεν παιζει να σου τα ζητησουν. Τσεκαρε μονο να ειναι αλεσμενος το γραφει και απο εξω απο το δεμα αν θυμαμαι καλα.

Επεξ/σία από Tasosp22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ήρθε σήμερα η pyrex, μαζί με τις 16 συσκευασίες καφέ σε κόκκους που είχα συνεννοηθεί να μου στείλουν αντί για αλεσμένο, καθώς τον κόβω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα πριν λίγο την καφετιέρα, και επειδή μου έκανε εντύπωση ότι το σακουλάκι με το δοσομετρητή και το μονό φίλτρο ήταν δεμένο σαν κόμπος στο πάνω μέρος μου πήγε στο μυαλό ότι είναι ξανανοιγμένη και ίσως και χρησιμοποιημένη. Έτσι μου ήρθε να κοιτάξω από κάτω που τρέχει το νερό και είδα στίγματα σαν άλατα. Επισυνάπτω και φωτογραφία. Πιστεύετε φαίνεται ότι είναι όντως χρησιμοποιημένη ή μπορεί να έτυχε από κάτι άλλο. Κατά τ' άλλα δεν φαίνεται κάτι αξιοσημείωτο πέρα από κανά δύο σημαδάκια που προφανώς γίνονται και κατά τη συσκευασία κλπ.

Επίσης οι καφέδες λήγουν οι μισοί 12/2021 και οι άλλοι μισοί 1/2022. Αυτό που μου έκανε αρνητική πάλι εντύπωση όμως είναι ότι κάποιοι φαίνεται να έχουν αέρα μέσα, δηλαδή κουνάς τη συσκευασία και ακούς κανονικά τον καφέ που μετακινείται (είναι κόκκοι), ενώ κάποιες άλλες συσκευασίες είναι σαν να έχει αφαιρεθεί εντελώς ο αέρας από μέσα. Δηλαδή όσο και να τις κουνάς δεν υπάρχει "χώρος" να μετακινηθεί εντός της ο καφές. Όσο θυμάμαι τις συγκεκριμένες συσκευασίες καφέ στο σουπερ μαρκετ νομίζω κανονικά έχουν αέρα, δεν είναι δηλαδή σαν τον lavazza για παράδειγμα που είναι συμπιεσμένη η συσκευασία και ο αέρας έχει ρουφηχτεί.

 

120482816_344743749979166_8986807412222391206_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2020 στις 7:30 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Το κιτρικό οξύ από φαρμακείο δεν το βρίσκεις εύκολα σε μικρή ποσότητα, εκτός αν ο φαρμακοποιός έχει άνθρωπο που το φτιάχνει, αλλιώς το παραγγέλνει σε ποσότητα των 5 κιλών κάπου 5€.Εχω ρωτήσει σε 4-5 φαρμακεία, μόνο σε 1 βρήκα όση ποσότητα θέλω.

@Σκλαβενιτης σε φακελακια 50gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Άνοιξα πριν λίγο την καφετιέρα, και επειδή μου έκανε εντύπωση ότι το σακουλάκι με το δοσομετρητή και το μονό φίλτρο ήταν δεμένο σαν κόμπος στο πάνω μέρος μου πήγε στο μυαλό ότι είναι ξανανοιγμένη και ίσως και χρησιμοποιημένη. Έτσι μου ήρθε να κοιτάξω από κάτω που τρέχει το νερό και είδα στίγματα σαν άλατα. Επισυνάπτω και φωτογραφία. Πιστεύετε φαίνεται ότι είναι όντως χρησιμοποιημένη ή μπορεί να έτυχε από κάτι άλλο. Κατά τ' άλλα δεν φαίνεται κάτι αξιοσημείωτο πέρα από κανά δύο σημαδάκια που προφανώς γίνονται και κατά τη συσκευασία κλπ.

Επίσης οι καφέδες λήγουν οι μισοί 12/2021 και οι άλλοι μισοί 1/2022. Αυτό που μου έκανε αρνητική πάλι εντύπωση όμως είναι ότι κάποιοι φαίνεται να έχουν αέρα μέσα, δηλαδή κουνάς τη συσκευασία και ακούς κανονικά τον καφέ που μετακινείται (είναι κόκκοι), ενώ κάποιες άλλες συσκευασίες είναι σαν να έχει αφαιρεθεί εντελώς ο αέρας από μέσα. Δηλαδή όσο και να τις κουνάς δεν υπάρχει "χώρος" να μετακινηθεί εντός της ο καφές. Όσο θυμάμαι τις συγκεκριμένες συσκευασίες καφέ στο σουπερ μαρκετ νομίζω κανονικά έχουν αέρα, δεν είναι δηλαδή σαν τον lavazza για παράδειγμα που είναι συμπιεσμένη η συσκευασία και ο αέρας έχει ρουφηχτεί.

 

120482816_344743749979166_8986807412222391206_n.jpg

Το σύστημα με τους κόμπους στα σακουλάκια το συνηθίζουν κάποιοι Κινέζοι. Για να μη χαλάσουν σελοτειπ; 😂 Το έχω δει σε ανεμιστήρα που είχα αγοράσει. Όλα "συσκευασμένα " έτσι.

Όσο για τους καφέδες ρωτά την dimello.Ελληνική εταιρεία δεν είναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Άνοιξα πριν λίγο την καφετιέρα, και επειδή μου έκανε εντύπωση ότι το σακουλάκι με το δοσομετρητή και το μονό φίλτρο ήταν δεμένο σαν κόμπος στο πάνω μέρος μου πήγε στο μυαλό ότι είναι ξανανοιγμένη και ίσως και χρησιμοποιημένη. Έτσι μου ήρθε να κοιτάξω από κάτω που τρέχει το νερό και είδα στίγματα σαν άλατα. Επισυνάπτω και φωτογραφία. Πιστεύετε φαίνεται ότι είναι όντως χρησιμοποιημένη ή μπορεί να έτυχε από κάτι άλλο. Κατά τ' άλλα δεν φαίνεται κάτι αξιοσημείωτο πέρα από κανά δύο σημαδάκια που προφανώς γίνονται και κατά τη συσκευασία κλπ.

Επίσης οι καφέδες λήγουν οι μισοί 12/2021 και οι άλλοι μισοί 1/2022. Αυτό που μου έκανε αρνητική πάλι εντύπωση όμως είναι ότι κάποιοι φαίνεται να έχουν αέρα μέσα, δηλαδή κουνάς τη συσκευασία και ακούς κανονικά τον καφέ που μετακινείται (είναι κόκκοι), ενώ κάποιες άλλες συσκευασίες είναι σαν να έχει αφαιρεθεί εντελώς ο αέρας από μέσα. Δηλαδή όσο και να τις κουνάς δεν υπάρχει "χώρος" να μετακινηθεί εντός της ο καφές. Όσο θυμάμαι τις συγκεκριμένες συσκευασίες καφέ στο σουπερ μαρκετ νομίζω κανονικά έχουν αέρα, δεν είναι δηλαδή σαν τον lavazza για παράδειγμα που είναι συμπιεσμένη η συσκευασία και ο αέρας έχει ρουφηχτεί.

 

120482816_344743749979166_8986807412222391206_n.jpg

Οι συσκευασίες του καφέ έχουν 1 βαλβίδα που μάλλον μόνο εξέρχεται ο αέρας απο μέσα, δεν εισέρχεται.Επειδή πιέζονται οι συσκευασίες, ο αέρας αφαιρείται απο την βαλβίδα.

Εμένα η Delonghi που έχω, στα κενά εκεί που μπαίνει το pod έχει 3 οδοντωτά πλαστικά, 1 σε κάθε κενό για να εφαρμόζει το pod.Αυτά δεν τα βλέπω στην φωτογραφία που έβαλες, εφαρμόζει καλά εσένα το pod η έχει διαρροή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Οι συσκευασίες του καφέ έχουν 1 βαλβίδα που μάλλον μόνο εξέρχεται ο αέρας απο μέσα, δεν εισέρχεται.Επειδή πιέζονται οι συσκευασίες, ο αέρας αφαιρείται απο την βαλβίδα.

Εμένα η Delonghi που έχω, στα κενά εκεί που μπαίνει το pod έχει 3 οδοντωτά πλαστικά, 1 σε κάθε κενό για να εφαρμόζει το pod.Αυτά δεν τα βλέπω στην φωτογραφία που έβαλες, εφαρμόζει καλά εσένα το pod η έχει διαρροή;

Όταν λες pod εννοείς το portafilter? Φαίνεται να κουμπώνει κανονικά όπως το δοκίμασα. Δεν την έβαλα καθόλου σε λειτουργία λόγω χρόνου, αλλά και γιατί σκαλωσα με τα στίγματα σαν άλατα που δείχνω και στη φωτογραφία. Μη τυχόν έχουν στείλει κάποια χρησιμοποιημένη/δοκιμασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Όταν λες pod εννοείς το portafilter? Φαίνεται να κουμπώνει κανονικά όπως το δοκίμασα. Δεν την έβαλα καθόλου σε λειτουργία λόγω χρόνου, αλλά και γιατί σκαλωσα με τα στίγματα σαν άλατα που δείχνω και στη φωτογραφία. Μη τυχόν έχουν στείλει κάποια χρησιμοποιημένη/δοκιμασμένη.

Αυτό στο οποίο βάζεις το καλαθάκι και κουμπώνει στην καφετιέρα.Αν έχει διαρροή τριγύρω απο αυτό, σημαίνει πως λείπουν τα πλαστικά.Και με σκέτο νερό μπορείς να την δοκιμάσεις λογικά, χωρίς καφέ.

Την Pyrex πήρες; Πόσο;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αυτό στο οποίο βάζεις το καλαθάκι και κουμπώνει στην καφετιέρα.Αν έχει διαρροή τριγύρω απο αυτό, σημαίνει πως λείπουν τα πλαστικά.Και με σκέτο νερό μπορείς να την δοκιμάσεις λογικά, χωρίς καφέ.

Την Pyrex πήρες; Πόσο;

Μάλλον είναι πολύ κοντινή και δεν είναι ξεκάθαρο. Η φωτογραφία που ανέβασα δεν είναι ούτε από το portafilter, ούτε από το καλαθάκι με το φίλτρο. Είναι το σημείο ΠΆΝΩ στη μηχανή που τρέχει το νερό.

Την Pyrex ναι, στα 84€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...