Προς το περιεχόμενο

Φλάτζα κεφαλής συμφέρει ή όχι


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, theo93 είπε

Επίσης απο τότε έχω συμπληρώσει λίγο παραφλού, λέτε να είναι λόγω καλοκαιριού ή δεν πρέπει να χάνεται καθόλου;

Σε ml πόσο ήταν αυτό το λίγο ; Μετά από πόσα χλμ ; 

Από λάδια τι έγινε έκαψε καθόλου ;

Πόσα χλμ πέρασαν από την επισκευή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, liakinen είπε

Σε ml πόσο ήταν αυτό το λίγο ; Μετά από πόσα χλμ ; 

Από λάδια τι έγινε έκαψε καθόλου ;

Πόσα χλμ πέρασαν από την επισκευή ;

Ήταν περίπου 600-700ml μέσα στα 3000km που μου ζήτησε ο μηχανικός να περάσουν πριν την ρύθμιση-αλλαγή λαδιών.

Τα λάδια είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ήταν περίπου 600-700ml μέσα στα 3000km που μου ζήτησε ο μηχανικός να περάσουν πριν την ρύθμιση-αλλαγή λαδιών.

Τα λάδια είναι μια χαρά.

Αν η στάθμη ήταν σωστή όταν έφυγες μετά την επισκευή και δεν χάνει κάποιο κολάρο τότε κάτι παίζει. Είναι μεγάλη ποσότητα για τόσα λίγα χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakinen είπε

Αν η στάθμη ήταν σωστή όταν έφυγες μετά την επισκευή και δεν χάνει κάποιο κολάρο τότε κάτι παίζει. Είναι μεγάλη ποσότητα για τόσα λίγα χλμ.

Παίζει να υπάρχει κάποια υπερχείλιση γιατί βάζω πάνω απο το σταυρό που έχει για σημάδι μέσα.

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo93 είπε

Παίζει να υπάρχει κάποια υπερχείλιση γιατί βάζω πάνω απο το σταυρό που έχει για σημάδι μέσα.

Αυτό γιατί το κάνεις; Βάζουμε μέχρι το σημάδι που έχει το κάθε παγούρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakinen είπε

Αυτό γιατί το κάνεις; Βάζουμε μέχρι το σημάδι που έχει το κάθε παγούρι. 

Απέξω το παγούρι έχει min max γραμμές αλλα μέσα έχει ένα σταυρό πλαστικό που είναι στην μέση.

Δεν ξεπερνάω το max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 12:07 ΜΜ, georgevr είπε

κόντευα να τρελαθώ. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με FIAT BRAVA του 2000 και 224 χιλιάδες Km.

Δεν βρίσκαμε πουθενά διαροή και μου έλεγαν για φλάντζα. Τα λάδια όμως πεντακάθαρα, δεν ρέταρε το πρωί και η μηχανή ακουγότανε πιό ήρεμη απο την καινούργια corolla μου. Στο παγούρι, με ανοιχτή την τάπα, δεν εμφάνιζε φουσκάλες.

Μέχρι που πήγα στον καλό τον μάστορα. Έβγαλε τα μπουζί και πρέσαρε με την τρόμπα με το μανόμετρο. Το μανόμετρο σταθερή ένδειξη. 

Πρώτο κακό μαντάτο, στο πρώτο μπουζί, στο γάμμα κάτω απο την ακίδα, σκουριά. 

Μπήκε η κάμερα στους κυλίνδρους. Το πρώτο πιστόνι, σε κάποιο σημείο σκουριά. Στο τρίτο πιστόνι, λιμνούλα. Νερό; Ναί! Κουνούσες το αμάξι και κουνιόταν χαρωπά και αυτή (άρα όχι λάδι). Το φυσάμε, η πίεση της τρόμπας, σε ένα τέταρτο, ξαναεμφανίζει νεράκι στον κύλινδρο.

Ρε γμτ, αφού υπάρχουν τα εργαλεία, έπρεπε να φτάσω στον τρίτο μάστορα για να μου πεί με σιγουριά το τί;

Τώρα, το συνολικό προϋπολογιζόμενο κόστος του τρίτου (του καλού) μάστορα, 600 ευρώ. Αν ο ιμάντας είναι καλός, αν ο θερμοστάτης καινούργιος (μιλάμε για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 1.200 ευρώ, πλησιάζει τα 2 χρόνια στα χέρια μου) θα πάρω και ρέστα. Μιλάμε για αλλαγή στα πάντα. Αντλίες βίδες τσιμούχες, τα πάντα. Το κόστος στον δεύτερο μάστορα 400 μόνο η αλλαγή της φλάντζας.

Στο αμάξι πριν 10.000 Km άλλαξα δίσκο-πλατώ και επισκεύασα κρεμαγιέρα. Πριν 1000 km άλλαξα λάστιχα και τακάκια. Οι αναρτήσεις  και το σασμάν οκ. Ο τρίτος μάστορας (ο καλός!) λέει ότι θα κρατήσει καλά άλλα 50.000-80.000 Km.

Τι θα κάνατε στην θέση μου; προκαταβολικά υποχρεωμένος για τις απαντήσεις σας!

ομοιοπαθης αλλα με φλατζα. Δε ξερω ποιο κινητηρα εχεις αλλα ειχα το 1600 αρι. Το αμαξι ηταν μαρεα (ολοιδιο με μπραβα μηχανικα και εσωτερικο). Οι επισκευες κοστιζαν 500 ευρ και το αμαξι περιπου 1000-1500

Το εδωσα για ανακυκλωση και πωληση ζαντολαστιχα και εμεινα με 300 ευρ. Εβαλα λιγα ακομα (λιγοτερα απο 500) και πηρα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

να ρωτησω γιατι ειμαι τελειως ασχετος απο αυτοκινητα, η φλαντζα κεφαλης και η φλαντζα καπακιου ειναι το ιδιο? ''δακρυζει΄΄λαδι απο τα πλαγια της μηχανης και μου ειπε ο μηχανικος πρεπει να περασω καποια στιγμη να αλλαξω τη φλαντζα του καπακιου..και ποσο περιπου ειναι η ταριφα για μια τετοια εργασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, antonios1988_ είπε

να ρωτησω γιατι ειμαι τελειως ασχετος απο αυτοκινητα, η φλαντζα κεφαλης και η φλαντζα καπακιου ειναι το ιδιο? ''δακρυζει΄΄λαδι απο τα πλαγια της μηχανης και μου ειπε ο μηχανικος πρεπει να περασω καποια στιγμη να αλλαξω τη φλαντζα του καπακιου..και ποσο περιπου ειναι η ταριφα για μια τετοια εργασια?

Όχι δε είναι ίδια . 

Φλάντζα καπακιού βαλβίδων θα χρειάζεσαι λογικά αφού λες ότι δακρύζει και μπορεί να σου λαδωσει και τα μπουζι.(διαφέρει από μοντέλο)

Σε εμπορίου η τιμή κυμαίνεται από 10-25 € . 

Εάν κοντεύεις στο service κάντο τότε .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonios1988_ είπε

να ρωτησω γιατι ειμαι τελειως ασχετος απο αυτοκινητα, η φλαντζα κεφαλης και η φλαντζα καπακιου ειναι το ιδιο? ''δακρυζει΄΄λαδι απο τα πλαγια της μηχανης και μου ειπε ο μηχανικος πρεπει να περασω καποια στιγμη να αλλαξω τη φλαντζα του καπακιου..και ποσο περιπου ειναι η ταριφα για μια τετοια εργασια?

Μάλλον για φλάντζα βαλβίδων έλεγε , και όχι δεν είναι το ίδιο με την φλάντζα κεφαλής όπως δεν είναι το ίδιο και με την φλάντζα καθρέφτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Όχι δε είναι ίδια . 

Φλάντζα καπακιού βαλβίδων θα χρειάζεσαι λογικά αφού λες ότι δακρύζει και μπορεί να σου λαδωσει και τα μπουζι.(διαφέρει από μοντέλο)

Σε εμπορίου η τιμή κυμαίνεται από 10-25 € . 

Εάν κοντεύεις στο service κάντο τότε .

 

ναι η αληθεια ειναι οτι μου ειπε να το φερω οταν θα κοντευει το σερβις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, antonios1988_ είπε

να ρωτησω γιατι ειμαι τελειως ασχετος απο αυτοκινητα, η φλαντζα κεφαλης και η φλαντζα καπακιου ειναι το ιδιο? ''δακρυζει΄΄λαδι απο τα πλαγια της μηχανης και μου ειπε ο μηχανικος πρεπει να περασω καποια στιγμη να αλλαξω τη φλαντζα του καπακιου..και ποσο περιπου ειναι η ταριφα για μια τετοια εργασια?

Πρεπει να βρεις after market που να φημιζεται οτι ειναι απροβληματιστη.. και μετα να κανει σωστη εργασια ο μηχανικος! Καλο καθαρισμο και σε καποια σημεια να το ενισχυση με φλαντζοκολλα..  Αυτα για να μην ξανα δεις διαρροη τα επομενα χρονια!

Αγορα 10-25ε

Εργασια 20ευρω αλλα οταν κανεις και αλλα πραγματα συνηθως κανουν καλυτερη τιμη..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση και απο μένα,

έχω ενα hyundai tucson 2006 με 116.000 χιλιόμετρα και από δικιά μου βλακεία έκαψε φλάντζα κεφαλής (μετά από απώλεια νερών λόγω σαπίσματος κολάρου καλοριφέρ + θερμοκρασίες στα κόκκινα..)

Αρχικά δεν ήμουν σίγουρος αν έκαψε φλάντζα οπότε το έφερε οδική σε γνωστό συνεργείο Hyundai στην Αθήνα. Μου έφτιαξαν το πρόβλημα με το κολάρο και μου είπε ο μηχανικός πως μάλλον τη γλίτωσα τη φλάντζα γιατι δε βλέπει κάτι (χωρίς να το ανοίξει). Μου είπε να το παρακολουθώ καμιά βδομάδα για υψηλές θερμοκρασίες. Περίεργος τρόπος να το καταλάβω λέω αλλα δεν είπα κάτι. Το παίρνω λοιπόν και μέχρι να φτάσω σπίτι μου, 2-3 χιλιόμετρα από το συνεργείο, βλέπω λευκό καπνό πίσω.. Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο μηχανικός να μην μπορούσε να το δει και ο ίδιος.

Τέλος πάντων, τώρα είναι ξεκάθαρο νομίζω πως θέλει αλλαγή φλάντζας αλλά δε θέλω να πάω στους ίδιους, πέρα από το οτι δυσκολεύομαι να τους εμπιστευτώ μου είπαν πως αν θέλει φλάντζα μιλάμε για πάνω από 1000Ε κόστος.

Στο δια ταύτα, ψάχνω γνώμες για μηχανικό να του πάω το αυτοκίνητο να το δει στην Αθήνα. Αυτή τη στιγμή δεν έχω ιδέα που να το πάω για μια καλή εκτίμηση και ίσως επισκευή.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...