Προς το περιεχόμενο

Φλάτζα κεφαλής συμφέρει ή όχι


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Άλλο αυτοκίνητο 35 ετών  κι άλλο 20 ... Εξαρταται από το μοντέλο του αυτοκινήτου κι από τις εργασίες που ήθελε γιατί αν ήταν μόνο επισκευή για τσιμουχάκια οδηγων βαλβίδων λόγω καταναλωσης λαδιού και δεν είχε πρόβλημα με θερμοκρασίες, καμμένη φλάντζα , πλανιάρισμα κυλινδροκεφαλής κλπ  ίσως να ειναι και ψιλοακριβούτσικη η τιμή

Ascona C (1987): Σετ φλάντζες-τσιμουχάκια κτλ βαλβίδες καινούργιες, αντλία νερού, θερμοστάτης, πλάνισμα, ρύθμιση και καθάρισμα καρμπυρατέρ (πλατίνες, χειροκίνητο τσοκ), λάδια, φίλτρα, νερά. Έκαιγε λάδια μόνο, αποτέλεσμα 100% επιτυχία κόστος 380€. Δεν αλλάχτηκαν μπουζί (ήταν καινούργια).

Audi 80 (1991) αβγό: Σετ φλάντζες κτλ, θερμοστάτης, πλάνισμα, τρίψιμο μόνο βαλβίδες - έδρες, λάδια, φίλτρα, νερά. Έκαιγε επίσης λάδια αλλά ήξερα ότι έχει θέμα και κάτω (δαχτυλίδια πιστόνια). Κόστος 350€ και μείωση κατανάλωσης λαδιού περίπου στο 60%.

Και τα δύο σε γκαράζ και σε άριστη κατάσταση για την ηλικία τους και όχι μόνο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στην περίπτωση του φίλου είναι αφού το αμάξι είναι μέσα στο συνεργείο γιατί σε κάθε δουλειά που "βγάζει" ο μάστορας χρεώνει εργατικά. Οκ καταλαβαίνω είναι εργατοώρες αλλά μπορεί να βγάλει μία τελική τιμή όταν έρθει η ώρα να φύγει ο άνθρωπος βλέποντας και το πόσο ανέβηκε το αρχικό κόστος. Ότι ακουμπά χρεώνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ascona C (1987): Σετ φλάντζες-τσιμουχάκια κτλ βαλβίδες καινούργιες, αντλία νερού, θερμοστάτης, πλάνισμα, ρύθμιση και καθάρισμα καρμπυρατέρ (πλατίνες, χειροκίνητο τσοκ), λάδια, φίλτρα, νερά. Έκαιγε λάδια μόνο, αποτέλεσμα 100% επιτυχία κόστος 380€. Δεν αλλάχτηκαν μπουζί (ήταν καινούργια).

Audi 80 (1991) αβγό: Σετ φλάντζες κτλ, θερμοστάτης, πλάνισμα, τρίψιμο μόνο βαλβίδες - έδρες, λάδια, φίλτρα, νερά. Έκαιγε επίσης λάδια αλλά ήξερα ότι έχει θέμα και κάτω (δαχτυλίδια πιστόνια). Κόστος 350€ και μείωση κατανάλωσης λαδιού περίπου στο 60%.

Και τα δύο σε γκαράζ και σε άριστη κατάσταση για την ηλικία τους και όχι μόνο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στην περίπτωση του φίλου είναι αφού το αμάξι είναι μέσα στο συνεργείο γιατί σε κάθε δουλειά που "βγάζει" ο μάστορας χρεώνει εργατικά. Οκ καταλαβαίνω είναι εργατοώρες αλλά μπορεί να βγάλει μία τελική τιμή όταν έρθει η ώρα να φύγει ο άνθρωπος βλέποντας και το πόσο ανέβηκε το αρχικό κόστος. Ότι ακουμπά χρεώνει;

Το αμάξι το είχε δέσει και ήταν έτοιμο να το παραλάβω, έμενε μόνο μια βόλτα απο αυτόν γιατί έλειπαν οι πινακίδες(για αυτό πήρε και τόσο χρόνο).

Προχτές που πήγε την πρώτη βόλτα έσπασε το κολάρο απο το ψυγείο του καλοριφέρ και είχαμε την συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, theo93 είπε

Δεν βρέθηκε τελικά το ανταλλακτικό και έχουμε και λέμε:

Ψυγείο καλοριφέρ + κολάρο 80€ + παραφλού 35€(τα έχασε όλα τα υγρά που είχε βάλει) + εργατικά 50€(δάγκωσε λίγο νομίζω)

Ελπίζω να είναι τα τελευταία από το σόου :P

Επειδη δε καταλαβα,μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δε ταιριαζουν αυτα που σου εβαλαν τα παιδια παραπισω στα λινκ?

Μου φαινεται αδιανοητο να μη βρηκες ανταλλακτικο.Για το δικο μου σε μεταχειρισμενα βρηκα μεχρι και ντουι φαναριου που συνηθως δε το δινουν,γιατι το συμπεριλαμβανουν με το φαναρι και θελουν να σου πασαρουν το φαναρι ολο.Πηρα βεβαια 4-5 τηλεφωνα,αλλα βρηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Επειδη δε καταλαβα,μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δε ταιριαζουν αυτα που σου εβαλαν τα παιδια παραπισω στα λινκ?

Μου φαινεται αδιανοητο να μη βρηκες ανταλλακτικο.Για το δικο μου σε μεταχειρισμενα βρηκα μεχρι και ντουι φαναριου που συνηθως δε το δινουν,γιατι το συμπεριλαμβανουν με το φαναρι και θελουν να σου πασαρουν το φαναρι ολο.Πηρα βεβαια 4-5 τηλεφωνα,αλλα βρηκα.

Εχθές πήρα πάνω απο 20 τηλέφωνα σε μαγαζιά με ανταλακτικά και μεταχειρισμένα.

Αυτό το κολάρο που κάνει στο δικό μου(1 τρύπα marelli) είναι ο μόνος τύπος που έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με άλλο(3 τρύπες).

Μια απάντηση απο εταιρία με ανταλακτικά:

"Ο κωδικος αυτός θα ειναι διαθεσιμος σε 3RG2225 στα 26 ευρω σε 10 ημερες το αργοτερο. Ειναι στο δρόμο απο Γαλλια.

Το δικο σας ομως αυτοκινητο δεν φοραει αυτους τους σωληνες.

Φοραει τον κωδικό 6448Κ5.

Αυτος δυστυχως ειναι κατηργημενος απο την Peugeot.

Δεν παραγεται οποτε δεν μπορει να γινει παραγγελια εξωτερικου καν.

Μονο αν σας το βρουμε σε μεταχειρισμενο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, theo93 είπε

Εχθές πήρα πάνω απο 20 τηλέφωνα σε μαγαζιά με ανταλακτικά και μεταχειρισμένα.

Αυτό το κολάρο που κάνει στο δικό μου(1 τρύπα marelli) είναι ο μόνος τύπος που έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με άλλο(3 τρύπες).

Μια απάντηση απο εταιρία με ανταλακτικά:

"Ο κωδικος αυτός θα ειναι διαθεσιμος σε 3RG2225 στα 26 ευρω σε 10 ημερες το αργοτερο. Ειναι στο δρόμο απο Γαλλια.

Το δικο σας ομως αυτοκινητο δεν φοραει αυτους τους σωληνες.

Φοραει τον κωδικό 6448Κ5.

Αυτος δυστυχως ειναι κατηργημενος απο την Peugeot.

Δεν παραγεται οποτε δεν μπορει να γινει παραγγελια εξωτερικου καν.

Μονο αν σας το βρουμε σε μεταχειρισμενο."

Γιατι δε κοιτας αν ταιριαζει με πατεντα?

Η διαφορα τους ποια ειναι ουσιαστικα?

ΥΓ.

Εαν η διαφορα τους ειναι μονο εκει στη μεση στην ενωση των 2 σωληνων που ειναι και η βιδα που στερεωνεται,τοτε γελαω.

Παρε το καινουργιο και πες του μαστορα να κανει πατεντα (που πιθανοτατα δε θα χρειαστει καν) και να το πιασει.

Που λεει ο λογος φερτο να στο κανω εγω 😂

Εχω κανει μονος μου αλλα και σε μαστορες,πατεντες πολυ πιο τρελες.Απορω πως και δε στο προτεινε μονος τους,μαλλον δε θα το εψαξε.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γιατι δε κοιτας αν ταιριαζει με πατεντα?

Η διαφορα τους ποια ειναι ουσιαστικα?

Η κλήση και η σύνδεση, ένας τύπος είπε πως έβαλε 2 σωλήνες νερού ενισχυμένους λαστιχένιους με κουρμπα αλλα η αλήθεια είναι πως δεν θα το έψηνα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theo93 είπε

Η κλήση και η σύνδεση, ένας τύπος είπε πως έβαλε 2 σωλήνες νερού ενισχυμένους λαστιχένιους με κουρμπα αλλα η αλήθεια είναι πως δεν θα το έψηνα έτσι.

Μια χαρα ειναι και αυτη η λυση.Μη σου πω και καλυτερη απο το μαμα.

Αν ειναι και η κλιση το θεμα,τοτε οντως δε ταιριαζει το καινουργιο.

Κανε πατεντα αλλα οχι με σωληνες νερου.Δες μηπως βρεις κολαρα ψυγειου που να ταιριαζουν.30 μοιρες βλεπω προχειρα τη γωνια εκει.Γενικα μπορεις να τη βγαλεις φθηνα,αλλα θελει ψαξιματακι και μια ελαχιστη διαθεση απο το μαστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μια χαρα ειναι και αυτη η λυση.Μη σου πω και καλυτερη απο το μαμα.

Αν ειναι και η κλιση το θεμα,τοτε οντως δε ταιριαζει το καινουργιο.

Κανε πατεντα αλλα οχι με σωληνες νερου.Δες μηπως βρεις κολαρα ψυγειου που να ταιριαζουν.30 μοιρες βλεπω προχειρα τη γωνια εκει.Γενικα μπορεις να τη βγαλεις φθηνα,αλλα θελει ψαξιματακι και μια ελαχιστη διαθεση απο το μαστορα.

Επειδή του το ανέφερα λέει δεν θεωρεί πως είναι καλή ιδέα και δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα κρατήσει και πόσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theo93 είπε

Επειδή του το ανέφερα λέει δεν θεωρεί πως είναι καλή ιδέα και δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα κρατήσει και πόσο.

 

Τοτε απλα δεν εχει διαθεση να ασχοληθει.Ισως επειδη αλλαζοντας σου τα αλλα,θα βαλει και παραπανω λεφτα στη τσεπη του οποτε γιατι να ταλαιπωρηθει για να βγαλει λιγοτερα.

Παντως απο θεμα αξιοπιστιας ,εαν γινει σωστα (που δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο) θα ειναι καλυτερη σε σχεση με το μαμα κομματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τοτε απλα δεν εχει διαθεση να ασχοληθει.Ισως επειδη αλλαζοντας σου τα αλλα,θα βαλει και παραπανω λεφτα στη τσεπη του οποτε γιατι να ταλαιπωρηθει για να βγαλει λιγοτερα.

Παντως απο θεμα αξιοπιστιας ,εαν γινει σωστα (που δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο) θα ειναι καλυτερη σε σχεση με το μαμα κομματι.

Τώρα ότι και να σου πω θα είναι ψέματα :P

Τελικά θα πάμε σε νεο ψυγείο - κολάρα όχι ημιτασιόν στα 80€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό να τελειώσει και να μην χρειαστεί να πας συνεργείο σύντομα. Εξαίρεση τα πρώτα λάδια που καλό είναι στα 1000 χλμ να τα αλλάξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakinen είπε

Άντε με το καλό να τελειώσει και να μην χρειαστεί να πας συνεργείο σύντομα. Εξαίρεση τα πρώτα λάδια που καλό είναι στα 1000 χλμ να τα αλλάξεις.

Ευχαριστώ περιμένω τηλέφωνο απο ώρα σε ώρα λες και είναι στην εντατική :P

Για τα λάδια μου είπε στα 2k ώστε να φύγουν και τυχόν γρέζια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ευχαριστώ περιμένω τηλέφωνο απο ώρα σε ώρα λες και είναι στην εντατική :P

Για τα λάδια μου είπε στα 2k ώστε να φύγουν και τυχόν γρέζια 

9 στους 10 λένε στα 1000 χλμ (όχι ότι είναι κανόνας). Προσωπικά τα άλλαξα στα 1000 χλμ αφού έριξα και ένα καθαριστικό πριν την αλλαγή. Εμένα έκαιγαν και λάδια και ήθελα να δω αν πέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakinen είπε

9 στους 10 λένε στα 1000 χλμ (όχι ότι είναι κανόνας). Προσωπικά τα άλλαξα στα 1000 χλμ αφού έριξα και ένα καθαριστικό πριν την αλλαγή. Εμένα έκαιγαν και λάδια και ήθελα να δω αν πέτυχε.

Θα τον ξαναρωτήσω όταν με το καλό παραλάβω :P

Δεν ξέρω αν έχει διαφροά που δεν έκαιγε λάδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ έχει περίπου 3+ χρόνια, που μου είχε κάψει φλάντζα κεφαλής (δεύτερη φορά), την πρώτη φορά στα 240.000χλμ λόγο απώλειας νερού, ο "μάστορας" απλά άλλαξε την φλάντζα και τέλος, μου είχε βγει 300+-, μετά από ούτε ένα χρόνο ξανά κάηκε για τον ίδιο λόγο, ενδιάμεσα του το είχα πάει για της απώλειες νερού, άλλα έκανε διάφορες ηλίθιες πατέντες χωρίς αποτέλεσμα, (Ήμουν νέος τότε και άσχετος), τελικά το πήγα σε σωστό μάστορα, πλήρωσα σχεδόν 900 ευρώ, εννοείτε πως έγινε πλανιάρισμα και ανακατασκευή η κεφαλή, ήθελε και πολλά ψιλοπράγματα που είχαν μαζευτεί, άλλα το αμάξι έγινε καινούριο, 3 χρόνια τώρα έχω ξενοιάσει.

Επεξ/σία από mafiozoskotsos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...