Προς το περιεχόμενο

Φλάτζα κεφαλής συμφέρει ή όχι


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, chrv80 είπε

Χωρίς να παίρνω κ όρκο, μάλλον αυτό είναι το εξάρτημα.. https://eurofrance24.com/cooling-system-pipe-new-original-6448n9-citroen-c4-peugeot-307.html?PageSpeed=noscript όπως και εδώ https://www.ebay.com/itm/165102536301?hash=item2670e0c66d:g:VYYAAOSwwjlhVy5u και εδώ https://www.ebay.com/itm/393395607983?fits=Model%3A307|Make%3APeugeot&hash=item5b983499af:g:InEAAOSw-5Rh-bpl και λογικά και αλλού! ίσως και σε autodoc να υπάρχει! οπότε αν δεν το βιάζεσαι, αν δεν βρεις καινούριο Ελλάδα παίρνεις από έξω! Αλλιώς μεταχειρισμένο! 

Φίλε πάντως σε νιώθω.. κι εγώ το δικό μου σε μια φάση μου έβγαλε πολλά μαζεμένα σαν κι εσένα τώρα.. και μάλιστα είχα πέσει και σε πολύ κακό ηλεκτρολόγο και πλήρωνα τζάπα.. αλλά στο τέλος έγινε καινούριο.. μετά από αυτά θα είναι σαν καινούριο το αμάξι..

Edit το βρήκα στο car καινούριο https://www.car.gr/parts/view/34001695-set-swlines-psygeioy-kalorifer-peugeot-307 αν είναι το σωστό!

Τελικά αυτό είναι το ανταλακτικό αλλα λογικά είμαι γκαντέμης καθώς βγαίνει σε κάποιες εκδόσεις και εγώ θέλω αυτό με την μία βίδα που κολλάει σε Μαρέλι.

Αυτό δεν έπρεπε να φανεί νωρίτερα;

Τελικά το φτάνουμε το χιλιάρικο γιατί αν δεν βρούμε ανταλακτικό θέλει σετ ψυγείο-σωλήνα(80€) και κάτι ψυκτικά υγρά + εργατικά... 

273599233_673287654115826_4623228057116822888_n.jpg

273651145_619567452467653_2147490061723276199_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανέβηκες πολύ σε κόστος δυστυχώς. Μονόδρομος να το κρατήσεις το αυτοκίνητο πλέον. Βέβαια ακόμα δεν τελείωσες και ελπίζω να μην βγει και κάτι άλλο στην πορεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ανέβηκες πολύ σε κόστος δυστυχώς. Μονόδρομος να το κρατήσεις το αυτοκίνητο πλέον. Βέβαια ακόμα δεν τελείωσες και ελπίζω να μην βγει και κάτι άλλο στην πορεία.

 

Μακάρι, το κακό είναι πως έφτασε 1 χιλιάρικο σε αμάξι που κάνει 2...

Έπρεπε τελικά κάποια να τα αφήσω και να κάνω μόνο την φλάτζα, απο την στιγμή που έφτιαχνα ότι μου έλεγε ήταν λογικό να πάει εκεί το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ενα τοσο μεγαλο μαζεμα σε αυτοκινητο τοσο παλιο και εφοσον τα αφηνες να μαζευονται,δεν ειναι παραλογο.

Προσωπικα θα το εκανα και εγω στη θεση σου και απλα θα το κραταγα,δεδομενου οτι η χοντρη συντηρηση ηταν τυπικη μεχρι τωρα, ωστε να ελαχιστοποιησεις τις πιθανοτητες να εμφανισει κατι χοντρο στο συντομο διαστημα και να μη πεις οτι τα εριξες στο καδο τα λεφτα που εδωσες τωρα.

Εδω ενα μεγαλο σερβις κανεις και παει 5 κατοσταρικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω λάστιχα, αμορτισέρ, δίσκος - πλατό να είναι OK γιατί το αγοράζεις ξανά το αμάξι.

Δύο της οικογένειάς δικό μου και θείου 30 & 35 ετών κάναμε τσιμουχάκια (άρα και φλάντζα) την χρονιά που πέρασε 350€ & 380€ μας βγήκαν. 

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν τα άλλα στο δικό σου αλλά μοιάζει με κατάσταση χωρίς τέλος. Θέλω να πω οκ καλός ο μάστορας που ενημερώνει κτλ αλλά αν είναι να αλλάξουμε όλο το αυτοκίνητο τι να πω αξίζει; Μήπως του άφησες και την εντύπωση ότι θα δώσω χρήματα ότι και να βγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ελπίζω λάστιχα, αμορτισέρ, δίσκος - πλατό να είναι OK γιατί το αγοράζεις ξανά το αμάξι.

Δύο της οικογένειάς δικό μου και θείου 30 & 35 ετών κάναμε τσιμουχάκια (άρα και φλάντζα) την χρονιά που πέρασε 350€ & 380€ μας βγήκαν. 

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν τα άλλα στο δικό σου αλλά μοιάζει με κατάσταση χωρίς τέλος. Θέλω να πω οκ καλός ο μάστορας που ενημερώνει κτλ αλλά αν είναι να αλλάξουμε όλο το αυτοκίνητο τι να πω αξίζει; Μήπως του άφησες και την εντύπωση ότι θα δώσω χρήματα ότι και να βγει;

Για το τελευταίο ακριβώς το αντίθετο.

Μετανιώνω που μπήκα σε αυτό το τρυπάκι, έπρεπε μόνο φλατζα και τέλος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρέθηκε τελικά το ανταλλακτικό και έχουμε και λέμε:

Ψυγείο καλοριφέρ + κολάρο 80€ + παραφλού 35€(τα έχασε όλα τα υγρά που είχε βάλει) + εργατικά 50€(δάγκωσε λίγο νομίζω)

Ελπίζω να είναι τα τελευταία από το σόου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theo93 είπε

Μακάρι, το κακό είναι πως έφτασε 1 χιλιάρικο σε αμάξι που κάνει 2...

Έπρεπε τελικά κάποια να τα αφήσω και να κάνω μόνο την φλάτζα, απο την στιγμή που έφτιαχνα ότι μου έλεγε ήταν λογικό να πάει εκεί το κόστος.

Εξαρταται πόσα χρήματα έχεις  ... 2000 κάνει (το πολύ) το δικό σου στη περίπτωση που δουλευει σωστά ....με 1 χιλιαρικο  συν άλλα 1000 στη περιπτωση που το πούλαγες αφτιαχτο ή 1300  (1800 - 500 η φλαντζα που θα εφτιαχνες μόνο) θα έπαιρνες κάτι καλύτερο νομίζεις ;

Μάλλον όχι.....

6 ώρες πριν, liakinen είπε

 

Δύο της οικογένειάς δικό μου και θείου 30 & 35 ετών κάναμε τσιμουχάκια (άρα και φλάντζα) την χρονιά που πέρασε 350€ & 380€ μας βγήκαν. 

 

Άλλο αυτοκίνητο 35 ετών  κι άλλο 20 ... Εξαρταται από το μοντέλο του αυτοκινήτου κι από τις εργασίες που ήθελε γιατί αν ήταν μόνο επισκευή για τσιμουχάκια οδηγων βαλβίδων λόγω καταναλωσης λαδιού και δεν είχε πρόβλημα με θερμοκρασίες, καμμένη φλάντζα , πλανιάρισμα κυλινδροκεφαλής κλπ  ίσως να ειναι και ψιλοακριβούτσικη η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Εξαρταται πόσα χρήματα έχεις  ... 2000 κάνει (το πολύ) το δικό σου στη περίπτωση που δουλευει σωστά ....με 1 χιλιαρικο  συν άλλα 1000 στη περιπτωση που το πούλαγες αφτιαχτο ή 1300  (1800 - 500 η φλαντζα που θα εφτιαχνες μόνο) θα έπαιρνες κάτι καλύτερο νομίζεις ;

Μάλλον όχι.....

Άλλο αυτοκίνητο 35 ετών  κι άλλο 20 ... Εξαρταται από το μοντέλο του αυτοκινήτου κι από τις εργασίες που ήθελε γιατί αν ήταν μόνο επισκευή για τσιμουχάκια οδηγων βαλβίδων λόγω καταναλωσης λαδιού και δεν είχε πρόβλημα με θερμοκρασίες, καμμένη φλάντζα , πλανιάρισμα κυλινδροκεφαλής κλπ  ίσως να ειναι και ψιλοακριβούτσικη η τιμή

Ειδικά όπως είναι τώρα η αγορά δεν υπάρχει περίπτωση είναι η αλήθεια.

Απο θερμοκρασίες δεν είναι θέμα, απλα έβγαζε λάδια στα νερά.

Τώρα ότι έγινε, έγινε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι τιμές παντού έχουν ξεφύγει. Μην την ψάχνεται... Πλέον οι μάστορες κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από όπου μπορούν... Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό αλλά και αυτοί νομίζω ότι προσπαθούν να επιβιώσουν και μόλις μυρίσουν χρήμα ορμάνε...

Ακούω για κάτι τρελές τιμές στην εργασία κ μόνο που παλιά δεν έπαιζαν ούτε καν στη σφαίρα της φαντασίας.

Πρόσφατα πήγα σε μάστορα για και επισκευή που υποτίθεται θα κόστιζε πάνω κάτω 100-150 ευρώ... Με παίρνει λοιπόν ο τύπος μετά από κάποιες μέρες κ μου λέει έτοιμο το αμάξι σού. Οκ λέω κ εγώ κ πάω από εκεί. Του λέω τι οφείλω και μου απαντάει 370... Του λέω πλάκα κάνεις... Για να μην μακρυγορω είχε αλλάξει κ αλλά πράγματα τα οποία δεν με είχε ενημερώσει κ μου είχε χρεώσει 150 ευρώ εργασία.... Εννοείται πως τον εκραξα και τον αρχισα στα παζάρια και τελικά κλείσαμε στα 300 που πάλι πολλά ήταν.....

Όμως αφού το πήρα μετά από κανένα διήμερο η βλάβη ξαναεμφανίστηκε και το πήγα πίσω απαιτώντας επισκευή χωρίς χρέωση φυσικά.... Προς τιμή του, ο μάστορας, προφανώς γτ ήξερε ότι δεν παίζει να ξαναπάρει λεφτά, μου επέστρεψε στο ακέραιο όλο το ποσό, συμπεριλαμβανομένων των ανταλλακτικών που άλλαξε,και με έδιωξε ευγενικά...

Δυστυχώς δεν είναι εποχές για επισκευές γτ όλοι περιμένουν στη γωνία με το δίκανο για πελάτες.

Όσο για τον φίλο που ξέφυγε το κόστος, σίγουρα είναι ζημιά, αλλά αν έγινε καλή δουλειά τουλάχιστον θα έχεις απροβληματιστο αυτοκίνητο για πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ειδικά όπως είναι τώρα η αγορά δεν υπάρχει περίπτωση είναι η αλήθεια.

Απο θερμοκρασίες δεν είναι θέμα, απλα έβγαζε λάδια στα νερά.

 

Η αγορά σε ποσα της ταξεως των 2-2,5 Κ ειναι η ίδια ανεξαρτητως εποχής , χρεπια 20ετίας επαιρνες παλαιότερα , χρέπια βρισκεις και τώρα πλην ελαχίστων περιπτώσεων και κυρίως μεγαλύτερου κυβισμού (>1800 κεκ λόγω φορολογικων παγίων όπως εγω που βρήκα 8τιας 1800αρι SW με λίγα χλμ από παππού  με 3000 ευρώ)

Αφού περναγε λάδια στα νερά μετά από λίγο καιρό θα άρχιζε να παίρνει την ανηφόρα κι ο δείκτης θερμοκρασίας

9 λεπτά πριν, theo93 είπε

Τώρα ότι έγινε, έγινε :P

Συμφωνώ απολύτως , ου γαρ εστιν εμβηναι δις τω αυτω  :D

7 λεπτά πριν, bill999r είπε

Γενικά οι τιμές παντού έχουν ξεφύγει. Μην την ψάχνεται... Πλέον οι μάστορες κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από όπου μπορούν... Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό αλλά και αυτοί νομίζω ότι προσπαθούν να επιβιώσουν και μόλις μυρίσουν χρήμα ορμάνε...

Ακούω για κάτι τρελές τιμές στην εργασία κ μόνο που παλιά δεν έπαιζαν ούτε καν στη σφαίρα της φαντασίας.

Πρόσφατα πήγα σε μάστορα για και επισκευή που υποτίθεται θα κόστιζε πάνω κάτω 100-150 ευρώ... Με παίρνει λοιπόν ο τύπος μετά από κάποιες μέρες κ μου λέει έτοιμο το αμάξι σού. Οκ λέω κ εγώ κ πάω από εκεί. Του λέω τι οφείλω και μου απαντάει 370... Του λέω πλάκα κάνεις... Για να μην μακρυγορω είχε αλλάξει κ αλλά πράγματα τα οποία δεν με είχε ενημερώσει κ μου είχε χρεώσει 150 ευρώ εργασία.... Εννοείται πως τον εκραξα και τον αρχισα στα παζάρια και τελικά κλείσαμε στα 300 που πάλι πολλά ήταν.....

Όμως αφού το πήρα μετά από κανένα διήμερο η βλάβη ξαναεμφανίστηκε και το πήγα πίσω απαιτώντας επισκευή χωρίς χρέωση φυσικά.... Προς τιμή του, ο μάστορας, προφανώς γτ ήξερε ότι δεν παίζει να ξαναπάρει λεφτά, μου επέστρεψε στο ακέραιο όλο το ποσό, συμπεριλαμβανομένων των ανταλλακτικών που άλλαξε,και με έδιωξε ευγενικά...

Δυστυχώς δεν είναι εποχές για επισκευές γτ όλοι περιμένουν στη γωνία με το δίκανο για πελάτες.

Όσο για τον φίλο που ξέφυγε το κόστος, σίγουρα είναι ζημιά, αλλά αν έγινε καλή δουλειά τουλάχιστον θα έχεις απροβληματιστο αυτοκίνητο για πολύ καιρό.

Τη βλάβη την έφτιαξες σε άλλο "μάστορα" και πόσο κόστισε ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nik0laus είπε

βλάβη την έφτιαξες σε άλλο "μάστορα

Πονεμένη ιστορία...

Ουσιαστική πρόκειται για διαρροή λαδιών στην περιοχή των εκκεντροφόρων.

Η αρχική επισκευή έγινε τον περασμένο Απρίλιο σε ένα συνεργείο που εμπιστεύομαι όπου αλλάχτηκαν οι τσιμουχες εκκεντροφόρων.

Ιούνιο πάω για ευθυγράμμιση και ο τυπάς στο βουλκανιζατέρ μου λέει γίνεται της Πόπης από λάδι κάτω από τον κινητήρα.

Ξαναπάω στο αρχικό συνεργείο και το τσεκαρει ο μάστορας. Μου λέει είναι τα παλιά που φτιάξαμε....

Οκ λέω κ την κάνω.

Εν τώ μεταξύ έχω πάρει μετάθεση και έχω εγκαταλείψει το κλεινόν άστυ.

Τυχαίνει το Δεκέμβριο να πάω σε έναν εξάτμισα για βάσεις εξάτμισης και με το που το σηκώνει μου λέει ότι βλέπει πιο πολύ λάδι παρά μέταλο στο καρτερ... Ωραία λέω....ο μάστορας μας την φόρεσε.

Πάω κ εγώ στον καινούριο μάστορα, ο οποίος υπέθεσε κ αυτος οτι χάνει από τις τσιμουχες κ από το γρανάζι του μεταβλητού...τα αλλάζει, ξαναχανει κ μου επιστρέφει τα χρήματα.

Ο νέος μάστορας απεφανθη πως χάνει από το ψευτοκαπακο και ότι λόγω μορφολογίας του κινητήρα τα βγάζει εκεί. Μου μίλησε για πολύ χαμηλό κόστος, της τάξης των 40-50 ευρώ αλλά επειδή δεν είχε ραντεβού θα το πάω όταν με πάρει τηλέφωνο...( Αθάνατη ελληνική επαρχία)...

Τώρα αν θα φτιαχτεί κ με τι κόστος δεν το ξέρω μιας κ οπότε πατάω σε συνεργείο είναι λες κ παίζω ρωσική ρουλέτα....

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, bill999r είπε

Γενικά οι τιμές παντού έχουν ξεφύγει. Μην την ψάχνεται... Πλέον οι μάστορες κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα από όπου μπορούν... Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό αλλά και αυτοί νομίζω ότι προσπαθούν να επιβιώσουν και μόλις μυρίσουν χρήμα ορμάνε...

Ακούω για κάτι τρελές τιμές στην εργασία κ μόνο που παλιά δεν έπαιζαν ούτε καν στη σφαίρα της φαντασίας.

Πρόσφατα πήγα σε μάστορα για και επισκευή που υποτίθεται θα κόστιζε πάνω κάτω 100-150 ευρώ... Με παίρνει λοιπόν ο τύπος μετά από κάποιες μέρες κ μου λέει έτοιμο το αμάξι σού. Οκ λέω κ εγώ κ πάω από εκεί. Του λέω τι οφείλω και μου απαντάει 370... Του λέω πλάκα κάνεις... Για να μην μακρυγορω είχε αλλάξει κ αλλά πράγματα τα οποία δεν με είχε ενημερώσει κ μου είχε χρεώσει 150 ευρώ εργασία.... Εννοείται πως τον εκραξα και τον αρχισα στα παζάρια και τελικά κλείσαμε στα 300 που πάλι πολλά ήταν.....

Όμως αφού το πήρα μετά από κανένα διήμερο η βλάβη ξαναεμφανίστηκε και το πήγα πίσω απαιτώντας επισκευή χωρίς χρέωση φυσικά.... Προς τιμή του, ο μάστορας, προφανώς γτ ήξερε ότι δεν παίζει να ξαναπάρει λεφτά, μου επέστρεψε στο ακέραιο όλο το ποσό, συμπεριλαμβανομένων των ανταλλακτικών που άλλαξε,και με έδιωξε ευγενικά...

Δυστυχώς δεν είναι εποχές για επισκευές γτ όλοι περιμένουν στη γωνία με το δίκανο για πελάτες.

Όσο για τον φίλο που ξέφυγε το κόστος, σίγουρα είναι ζημιά, αλλά αν έγινε καλή δουλειά τουλάχιστον θα έχεις απροβληματιστο αυτοκίνητο για πολύ καιρό.

Γενικά όσοι χτυπάνε μύγες χρεώνουν υπερβολικά πολλά για την εργασία που κάνουν...ή είναι αναξιόπιστα συνεργεία. Πάντως υπάρχουν και τα εντελώς αντίθετα συνεργεία που όταν πας δεν έχει χώρο ούτε να σταθμεύσεις από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γενικά όσοι χτυπάνε μύγες χρεώνουν υπερβολικά πολλά για την εργασία που κάνουν...ή είναι αναξιόπιστα συνεργεία. Πάντως υπάρχουν και τα εντελώς αντίθετα συνεργεία που όταν πας δεν έχει χώρο ούτε να σταθμεύσεις από έξω.

Φίλε μου δυστυχώς δεν είναι ο κανόνας. Εγώ τουλάχιστον σε αυτούς που πήγα χαμός γινόταν και με εξυπηρετούσαν κατόπιν ραντεβού με μεγάλη αναμονή μάλιστα... Γενικά και σαν καταναλωτής δεν ψάχνω τον φθηνότερο αλλά πάντα ελέγχω να είναι λογικό το κόστος αναλογικά με την προσφερόμενη υπηρεσία.

Εγώ τον τελευταίο χρόνο βλέπω μια κατακόρυφη αύξηση του κόστους. Και ιδιαίτερα στην επαρχία. Νομίζω ότι πλέον ο κόσμος λόγω των μεγάλων ανατιμήσεων, μειωμένων κερδών λογω κορονοιου έχει περιοριστεί μόνο στην απαραίτητη συντήρηση του αυτοκινήτου και το αφήνουν όσο πάει...ε μόλις χαλάσει ο μάστορας περιμένει στη γωνία με κρύα χέρια αλλά ζεστή καρδιά για γνωριμία και ότι προκύψει....

Πρόσφατα στις διακοπές των Χριστουγέννων πήγα με το δεύτερο αυτοκίνητο στην πόλη καταγωγής μου, πάλι επαρχία. Το όχημα εχρηζε αλλαγής λαδιών οπότε πήγα σε ένα κοντινό συνεργείο Όπελ για λάδια φίλτρο κ φίλτρο βενζίνης...  Ο τυπάς τσεπωσε 60 ευρώ κ έμεινα με ανοικτό το στόμα... Τα συγκεκριμένα λάδια+ φίλτρα στην Αθήνα τα άλλαζα στην χειρότερη με 40 ευρώ και αναφέρομαι ακριβώς στα ίδια ανταλλακτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...