Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, stratospr είπε

Δες εάν στο Internet > Account Information > Internet Connection > Internet Service Provider έχει τον πάροχό σου. Εμένα που έχω vodafone, για κάποιο λόγο στην αυτόματη ρύθμιση είχε βάλει cosmote και ενώ internet είχα κανονικά, δεν είχα τηλέφωνο μέχρι που έβαλα το σωστό.

Φίλε μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. 

Τελικά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε άμεσα μόλις επέλεξα Vodafone. 

Πραγματικά με ηρέμησες!! και πάλι ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 07/12/2020 at 20:31, Maitre said:

Όντως ο συγχρονισμός δεν άλλαξε.

Μόλις τώρα έκανα δοκιμές και με ένα ZTE H267N που μου έχει ξεμείνει από τη Cyta.
Δοκίμασα και τα 3 modem με το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο (το fritz συγχρόνιζε λίγο πιο κάτω οπότε το άφησα με το δικό του)
Παραθέτω και τα 3 screenshots και μάλλον βλέπω να μην αλλάζει κάτι αλλά οκ είπαμε να συγχρονίζει λιγότερο αλλά 25% πιο κάτω από το H300s και 15% κάτω από το ZTE????
Το μόνο καλό είναι ότι με το fritz σταμάτησε το battery drain με το wifi, π.χ. είχα το tablet σε αδράνεια από χτες για περίπου 18 ώρες και έπεσε η μπαταρία 4% όσο περίπου και με τα παλιά modem που είχα. Με το H300s έπεφτε κοντά στο 20% !!!!

 

δυστυχως πολλες φορες ακουω το αστο πανω στην γραμμη μπας και ανεβει ο συγχρονισμος.δεν ειναι αμαξι που το παμε για στρωσιμο.:P

On 08/12/2020 at 04:02, DanielRGr said:

You are the master of fritzbox, αναμενω το δικο μου σε κατι ημερες, κλασσικα θα το λιωσω με τις ωρες μεχρι να το μαθω απεξω :D 

θα το ευχαριστηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Κάτοχος και εγω σημερα ενος 7530!Ακολουθησα ολες τις οδηγιες αλλα το τηλεφωνο ενω δειχνει να εχει σημα ειναι μονιμα κατηλλειμενο!Ειμαι σε Vodafone 100ρα!Τι μπορει να μου ξεφευγει?Στο service provider μου εμφανιζει κανονικα Vodafone που γραψανε τα παιδια παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giankis είπε

Καλησπέρα!Κάτοχος και εγω σημερα ενος 7530!Ακολουθησα ολες τις οδηγιες αλλα το τηλεφωνο ενω δειχνει να εχει σημα ειναι μονιμα κατηλλειμενο!Ειμαι σε Vodafone 100ρα!Τι μπορει να μου ξεφευγει?Στο service provider μου εμφανιζει κανονικα Vodafone που γραψανε τα παιδια παραπανω!

Γειά σου φίλε μου! Κατηλλειμενο σε όλες τις κλήσεις ή μόνο στις εξερχόμενες; 

Εγώ είχα θέμα στις εξερχόμενες κ απλά δεν είχα δηλώσει τη συσκευή μου. Πήγαινε Telephony>Telephony devices και θα πατήσεις το μολυβακι της επεξεργασίας στη συσκευή που έχεις δηλώσει κ θα σου βγάλει την επιλογή Outgoing calls>επιλεγεις τον αριθμό σου και παίζει! 

Ελπίζω να βοήθησα! 

Επεξ/σία από jordan4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jordan4 είπε

Γειά σου φίλε μου! Κατηλλειμενο σε όλες τις κλήσεις ή μόνο στις εξερχόμενες; 

Εγώ είχα θέμα στις εξερχόμενες κ απλά δεν είχα δηλώσει τη συσκευή μου. Πήγαινε Telephony>Telephony devices και θα πατήσεις το μολυβακι της επεξεργασίας στη συσκευή που έχεις δηλώσει κ θα σου βγάλει την επιλογή Outgoing calls>επιλεγεις τον αριθμό σου και παίζει! 

Ελπίζω να βοήθησα! 

Ολα οκ, ευτυχώς την ψιλιαστηκα γρήγορα γτ αλλιως θα έψαχνα καιρο χαχααχ! Στο password ενας χαρακτήρας ηταν λαθος... i κεφαλαιο αντι για l(little) μικρό! Φαίνονται ιδια στο μάτι ακριβώς! Ολα τελεια παιδια το fritz ειναι πραγματικά καλύτερο από οτι το περίμενα! Ευχαριστώ για τη βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Δεν είναι Fritz βέβαια, αλλά τι δεν κάνω καλά και δεν μπορεί να συνδεθεί η τηλεφωνία; Τι είναι το Realm και τι βάζω; Επίσης στο URI τι βάζω; Δεν ξέρω καν αν χρειάζονται, αλλά τηλεφωνία γιοκ. Επίσης, δεν είναι ανοιχτό το VLAN όπως φαίνεται και στην φωτό. Αλλά όταν το ανοίγω δεν συγχρονίζει.

1.png

2.png

3.png

4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/12/2020 at 11:10, iliasleon said:

Καλημερα!!Ξαναγραφω μηπως διεφυγε....

Σκεφτομαι να βαλω vodafone tv στο fritz.Θελει καποιες ρυθμισεις?Θα παιξει κατευθειαν?

Μηπως αναγκαστω να βαλω το H300s παλι?

αν το περνανε απο αλλο vlan id ή απο αλλο Pvc (adsl) τοτε θα πρεπει να κανεις το ιδιο.και σε fritz δεν ξερω ποσο ευκολα θα γινει διοτι δεν ειναι οτι βαζεις μονο το vlan id αλλα πολλες φορες θελει και αλλες ρυθμισεις.αν το περνανε μεσα απο το ιντερνετ τοτε ολα ειναι πιο ευκολα.η Hol το περνουσε απο vlan id οσο θυμαμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/12/2020 at 12:19, dj_takis said:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Δεν είναι Fritz βέβαια, αλλά τι δεν κάνω καλά και δεν μπορεί να συνδεθεί η τηλεφωνία; Τι είναι το Realm και τι βάζω; Επίσης στο URI τι βάζω; Δεν ξέρω καν αν χρειάζονται, αλλά τηλεφωνία γιοκ. Επίσης, δεν είναι ανοιχτό το VLAN όπως φαίνεται και στην φωτό. Αλλά όταν το ανοίγω δεν συγχρονίζει.

Καλυτερα να ανοιξεις ξεχωριστο νημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Σε γραμμή vodafone έβαλα σήμερα το fritzbox 7530. Πέρασα το configuration για την τηλεφωνία και δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχει internet.  Στο Internet --> Account Information μήπως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Sansarion said:

Καλησπέρα σας,

Σε γραμμή vodafone έβαλα σήμερα το fritzbox 7530. Πέρασα το configuration για την τηλεφωνία και δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχει internet.  Στο Internet --> Account Information μήπως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή ;

 

Δεν ειχες καθολου ιντερνετ κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης; Εννοω πριν την ρυθμιση του τηλεφωνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Doubt said:

Πως γίνεται να έχει τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ;

Σηκωνει IP VOIP αλλα εχει καποιο θεμα με την IP του IPv4, δεν θυμαμαι πως ακριβως γινεται αυτο, αλλα ειναι κατα καποιο τροπο εφικτο νομιζω. * Δεν μου εχει τυχει, απο οσα εχω διαβασει στο φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κανονικά σύνδεση απλά αγόρασα από amazon το fritzbox 7530 για να αλλάξω το H300s

Μετά από πολλές δοκιμές κατάφερα για λίγο να δουλέψουν VOIP Και Internet ταυτόχρονα , αλλά μετά το reboot πάλι δούλευε το ένα από τα δύο μόνο.

Ανεβάζω κάποια screenshots από το configuration.

Ευχαριστώ !

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

 

Επεξ/σία από Sansarion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρώτη φάση άλλαξε το internet service provider από other σε Vodafone , αφού έτσι και αλλιώς έχεις Vodafone . Βάλε region greece

Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενες σελίδες αυτού του τοπικ , έχει και φωτό  των ρυθμισεων

 

 

Επεξ/σία από dispi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι γερμανικό version . Επομένως έχει νόημα να το βάλω ISP Vodafone ; Μετά το flow είναι στα γερμανικά και αν θυμάμαι καλά ζητάει κωδικούς router για παράδειγμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...