Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ρώτησα και άλλου αλλά θα το βάλω και εδώ μήπως το δει κάποιος που έχει ήδη. 

έχει βάλει κανείς σας το fritz 7530/90  να παιξει σε Vodafone με voip κανονικα αλλα σε οπτικη ινα ? 

αν ναι είναι όλα κομπλέ?  να προβώ στην αγορά του? να ξέρω μην το φαω μετά. 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, D@ck είπε

το ρώτησα και άλλου αλλά θα το βάλω και εδώ μήπως το δει κάποιος που έχει ήδη. 

έχει βάλει κανείς σας το fritz 7530/90  να παιξει σε Vodafone με voip κανονικα αλλα σε οπτικη ινα ? 

αν ναι είναι όλα κομπλέ?  να προβώ στην αγορά του? να ξέρω μην το φαω μετά. 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

σε VDSL σύνδεση τουλάχιστον, και εφόσον έχεις τραβήξει τους κωδικούς πρόσβασης/σύνδεσης για το σκέλος της VOIP από το H300s τότε ναι όλα οκ. Υπάρχουν πολλές αναφορές μέσα στην κοινότητα αυτή αν πατήσεις μια αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, D@ck είπε

το ρώτησα και άλλου αλλά θα το βάλω και εδώ μήπως το δει κάποιος που έχει ήδη. 

έχει βάλει κανείς σας το fritz 7530/90  να παιξει σε Vodafone με voip κανονικα αλλα σε οπτικη ινα ? 

αν ναι είναι όλα κομπλέ?  να προβώ στην αγορά του? να ξέρω μην το φαω μετά. 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλημέρα εγώ εχω 100Mbps Fiber και το  fritz 7530 παίζει μια χαρά.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατάσταση προσωπικά με την voda ξέφυγε και περιμένω πλέον νέα σύνδεση στην wind. Σε μια πρόχειρη αναζήτηση σε σχέση με κωδικούς και το fritz δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει στην νεα μου εταιρία. .Έχετε υπόψιν σας κάτι ή θα πάει και το αυτό το μηχάνημα προς πώληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gotthard said:

η κατάσταση προσωπικά με την voda ξέφυγε και περιμένω πλέον νέα σύνδεση στην wind. Σε μια πρόχειρη αναζήτηση σε σχέση με κωδικούς και το fritz δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει στην νεα μου εταιρία. .Έχετε υπόψιν σας κάτι ή θα πάει και το αυτό το μηχάνημα προς πώληση?

Τι εγινε παλι; 

Η Wind ειναι χειροτερη απο την Vf, καλυτερα να πηγαινες ΟΤΕ αν ψαχνεις ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yositosi είπε

σε VDSL σύνδεση τουλάχιστον, και εφόσον έχεις τραβήξει τους κωδικούς πρόσβασης/σύνδεσης για το σκέλος της VOIP από το H300s τότε ναι όλα οκ. Υπάρχουν πολλές αναφορές μέσα στην κοινότητα αυτή αν πατήσεις μια αναζήτηση.

το ψάχνω αυτές τις ήμερες αλλά δεν είχα δει να λένε για οπτική. μόνο για vdsl. επισης ενας αλλος φιλος απο εδω μεσα εγραψε οτι δεν καταφερε να το κανει να παιξει. γιαυτο και οι απορια μου . δεν ειναι και φθηνο βεπεις για να το παρω και να μεινει. 

Άσε που έχω και θέμα με την βοντα γιατί σε 3 σερκομ πέφτει ξαφνικά μόνο η τηλεφωνία. ότι πληροφορίες μπορώ να μαζέψω όπως καταλαβανεις θα είναι χρυσός. ;)

 

3 ώρες πριν, teodim1 είπε

Καλημέρα εγώ εχω 100Mbps Fiber και το  fritz 7530 παίζει μια χαρά.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. γιατί τα έχω πάρει άσχημα με τη βονταφον σε αυτό το θέμα με το παλιό μόντεμ και το voip. και βλεπω το fritz μονο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, DanielRGr said:

Η Wind ειναι χειροτερη απο την Vf, καλυτερα να πηγαινες ΟΤΕ αν ψαχνεις ποιοτητα.

Έκανε μια καλή κίνηση πάντως πέρσι, από 400Gbps διασύνδεση με εξωτερικό ανέβηκε στα 1290Gbps.

O OTE είναι στα 1650Gbps, η Vodafone στα 800Gbps κι η Forthnet στα 245Gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγω μόνο η wind μου δίνει vdsl εδώ που βρίσκομαι. Την ξέρω την σταθερότητα του ΟΤΕ και θα την ήθελα, αλλά 29ε κοντά για 9mbs δεν μου πάει η καρδιά.  Η wind απο την αίτηση κιόλας άρχισε τα λάθη, οπότε ο θεός βοηθός.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Thresh said:

Έκανε μια καλή κίνηση πάντως πέρσι, από 400Gbps διασύνδεση με εξωτερικό ανέβηκε στα 1290Gbps.

O OTE είναι στα 1650Gbps, η Vodafone στα 800Gbps κι η Forthnet στα 245Gbps.

Ισχυει, παρακολουθω κι εγω το topic του cmos στο adslgr

Εγω προσωπικα εφυγα απο την Wind το ΄16 γιατι ειναι περα βρεχει στο τεχνικο κομματι / εξυπηρετηση πελατων και το ιδιο βλεπω να γινεται ακομη, το φορουμ εχει παντα νηματα που λενε για το πως η Wind ψαρευει νεους πελατες με το να ταζουν πολλα ενω σε πολλες περιπτωσεις μπορουν να δωσουν λιγα. 

Ωστοσο, λαθος μου που δεν εγραψα οτι ειναι προσωπικη γνωμη στο οτι η Wind ειναι χειροτερη απο την Vodafone, γιατι οντως ειναι γνωμη που εχω σχηματισει με βαση αυτα που εχω ζησει εγω μαζι τους, με αυτα που λενε συγγενεις - φιλοι και συμφορουμιτες εδω περα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ψιλό σχετική ερώτηση.. 

Περιμένω σύνδεση FTTH από Vodafone τις επόμενες μέρες. Έχω πάρει ήδη το 7530 και ήδη παίζει πάνω στην Vdsl που έχω. Θέλω να πάρω και ένα fritzfone για όταν αλλάξει η τηλεφωνία. Σε περίπτωση που δεν παίξει η τηλεφωνία με το 7530 (μακριά από εμάς 😏), θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με το καλόρουτερ της Voda.... Σωστά? (μην κράξετε... Χαχαχα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MaXsto είπε

Να κάνω και εγώ μια ψιλό σχετική ερώτηση.. 

Περιμένω σύνδεση FTTH από Vodafone τις επόμενες μέρες. Έχω πάρει ήδη το 7530 και ήδη παίζει πάνω στην Vdsl που έχω. Θέλω να πάρω και ένα fritzfone για όταν αλλάξει η τηλεφωνία. Σε περίπτωση που δεν παίξει η τηλεφωνία με το 7530 (μακριά από εμάς 😏), θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με το καλόρουτερ της Voda.... Σωστά? (μην κράξετε... Χαχαχα) 

ναι μπορείς να το κανείς να παίξει έτσι. αλλά το σημαντινο είναι να μην έχεις πρόβλημα ώστε να παίξει πετοντας το σερκομ εντελώς. στο εύχομαι. αν το κανείς ενημέρωσε μας. (αν δεν παω να το αγοράσω το 7590 εγώ σήμερα πρώτος και το βάλω.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MaXsto είπε

Να κάνω και εγώ μια ψιλό σχετική ερώτηση.. 

Περιμένω σύνδεση FTTH από Vodafone τις επόμενες μέρες. Έχω πάρει ήδη το 7530 και ήδη παίζει πάνω στην Vdsl που έχω. Θέλω να πάρω και ένα fritzfone για όταν αλλάξει η τηλεφωνία. Σε περίπτωση που δεν παίξει η τηλεφωνία με το 7530 (μακριά από εμάς 😏), θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με το καλόρουτερ της Voda.... Σωστά? (μην κράξετε... Χαχαχα) 

Όσον αφορά το Fritzfon, δεν διαθέτει δική του βάση dect αλλά χρησιμοποεί αυτή που διαθέτει το fritzbox.

Σύμφωνα με το παρακάτω, μπορεί να συνδεθεί με dect base άλλου κατασκευαστή, αλλά ενδεχομένως να μην παίζουν όλες οι λειτουργίες του (λογικό). Επίσης αναφέρει και το θέμα της γλώσσας του μενού, όπου η προκαθορισμένη είναι τα γερμανικά (ίσως η international version να έχει τα αγγλικά) και αλλάζει αυτόματα ανάλογα με την γλώσσα του μενού που έχει το fritzbox. Στην περίπτωση που το συνδέσεις σε dect base άλλου κατασκευαστή, δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής γλώσσας του μενού, καθώς κρατάει αυτή που έχει προκαθορισμένη.

https://en.avm.de/service/fritzfon/fritzfon-c5/knowledge-base/publication/show/357_Functions-that-can-be-used-with-base-stations-from-other-manufacturers/

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν κάνω την εμφάνιση μου πάλι. Και να πω πως φταίτε όλοι εσείς και που κατάφερα να τραβήξω τους κωδικούς Και που πήγα και αγόρασα το fritz 7590.

Γράφω για να ενημερώσω επειδή δεν είχα βρει και παααρα πολλες αναφορές εκτός από 2-3 (για ftth πάντα ) και να επιβεβαιώσω ότι παίζει κανονικά σε voda με ftth (οπτική δηλαδή) και κατάφερα να πετάξω εντελώς το χρεπι σερκομ που στην αρχή δεν σε άφηνε ούτε subnet να αλλάξεις.! 🤬🤬🤬

Με ταλαιπώρησε λιγάκι μέχρι να το ρυθμίσω (κανα 2ωρο) αλλά παίζει κανονικά το Ίντερνετ μέσω οπτικής και ont και μετά κατάφερα να να συνδέσω και τη voip τηλεφωνία. 
οπότε οποίος το σκέφτεται μπορεί να προχωρήσει κανονικά σε αγορά. Το μηχάνημα σκοτώνει και τώρα θα μπορέσω αντί για τρεις συσκευές που είχα sercom σαν μόντεμ, δεύτερο σερκομ από αντικατάσταση που μου είχαν στείλει  να παίζει σαν ap και ένα mikrotik για router τοπικά ... να έχω μόνο το fritz. 
αυτά, πιστεύω να μην σας κούρασα.;)

εχω δουλειά στο να μάθω τα καλά του fritz τώρα όπως και να συνδέσω δεύτερο νούμερο μέσω Modulus στο fritz

Επεξ/σία από D@ck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω άλλη μια ψιλό χαζή ερώτηση για να το ξεκαθαρίσω? 

Αυτή την στιγμή έχω Vdsl Voda (περιμένω την οπτική), με αναλογική τηλεφωνία και το fritzbox 7530 να παίζει μια χαρά. Μπορώ να συνδέσω τηλεφωνική συσκευή πάνω? Πχ fritzfone ή οποιαδήποτε άλλη?... 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...