Προς το περιεχόμενο

H300s - Νέο Πρόγραμμα Backup VOIP Ρυθμίσεων


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, ThanosKourt said:

Δεν συνδέεται στον τοίχο, συνδέεται στο φίλτρο και δεν ανάβει πράσινο φωτάκι στο ρούτερ.

Δειξε μου μια φωτο τη συνδεσμολογια, δεν καταλαβαινω τι λες. Το VDSL (voip) δεν θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, ThanosKourt said:

 

 

 

Το καλωδιο DSL θα το βαλεις απευθειας μεταξυ μοντεμ (DSL) και πριζας (τοιχου) χωρις να υπαρχει τιποτα ενδιαμεσα. 

Υστερα, συνδεεις ενα αλλο καλωδιο μεταξυ TEL1 και της βασης του σταθερου σου (δηλαδη θα αποσυνδεσεις το καλωδιο απο το φιλτρο που ειναι στη θεση PHONE και θα το βαλεις στο TEL1).

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Το καλωδιο DSL θα το βαλεις απευθειας μεταξυ μοντεμ (DSL) και πριζας (τοιχου) χωρις να υπαρχει τιποτα ενδιαμεσα. 

Υστερα, συνδεεις ενα αλλο καλωδιο μεταξυ TEL1 και της βασης του σταθερου σου (δηλαδη θα αποσυνδεσεις το καλωδιο απο το φιλτρο που ειναι στη θεση PHONE και θα το βαλεις στο TEL1).

Επειδή αναμένω την επίσκεψη ηλεκτρολόγου, για αλλαγή εσωτερικής καλωδιωσης, μόλις γίνει η αντικατάσταση με το νέο καλώδιο θα κάνω και την αλλαγή όπως μου είπες. Αν δεν λειτουργήσει ούτε τότε, θα σε ενημερώσω. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

4 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Το καλωδιο DSL θα το βαλεις απευθειας μεταξυ μοντεμ (DSL) και πριζας (τοιχου) χωρις να υπαρχει τιποτα ενδιαμεσα. 

Υστερα, συνδεεις ενα αλλο καλωδιο μεταξυ TEL1 και της βασης του σταθερου σου (δηλαδη θα αποσυνδεσεις το καλωδιο απο το φιλτρο που ειναι στη θεση PHONE και θα το βαλεις στο TEL1).

Επίσης ξέχασα να αναφέρω, πως η σύνδεση της παλιάς μου VDSL γραμμής στην Cosmote, ήταν όπως μου είπες(VoIP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ThanosKourt said:

Επειδή αναμένω την επίσκεψη ηλεκτρολόγου, για αλλαγή εσωτερικής καλωδιωσης, μόλις γίνει η αντικατάσταση με το νέο καλώδιο θα κάνω και την αλλαγή όπως μου είπες. Αν δεν λειτουργήσει ούτε τότε, θα σε ενημερώσω. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω, πως η σύνδεση της παλιάς μου VDSL γραμμής στην Cosmote, ήταν όπως μου είπες(VoIP).

Εσυ αυτη τη στιγμη εχεις λειτουργικο σταθερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DanielRGr είπε

Εσυ αυτη τη στιγμη εχεις λειτουργικο σταθερο; 

Ναι, λειτουργεί κανονικά. Λόγω χαμηλής ταχύτητας(28mbps) θα αλλάξω καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ThanosKourt said:

Ναι, λειτουργεί κανονικά. Λόγω χαμηλής ταχύτητας(28mbps) θα αλλάξω καλωδίωση.

Εφοσον εχεις σταθερο απο το τοιχο, δεν εισαι σε VOIP και για αυτο το μοντεμ δεν εχει αποθηκευμενα στοιχεια για τη συνδεση σου. Δεν ξερω αν σου κανανε αυτη την αλλαγη μεχρι να ερθει ο ηλεκτρολογος και να σου φτιαξει τη συνδεσμολογια ή ειναι μονιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DanielRGr είπε

Εφοσον εχεις σταθερο απο το τοιχο, δεν εισαι σε VOIP και για αυτο το μοντεμ δεν εχει αποθηκευμενα στοιχεια για τη συνδεση σου. Δεν ξερω αν σου κανανε αυτη την αλλαγη μεχρι να ερθει ο ηλεκτρολογος και να σου φτιαξει τη συνδεσμολογια ή ειναι μονιμο.

Προσφάτως έγινε φορητότητας της γραμμής σε VDSL Vodafone, και έκανα την σύνδεση όπως ακριβώς μου είπαν. Μόλις γίνουν οι ενέργειες του ηλεκτρολόγου μου είπαν να τους καλέσω για να αλλάξουμε κάτι στην σύνδεση, οπότε προσωρινό μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ενω περιμενα το Η300s μου ηρθε ενα ZTE. Δυστυχως δεν ημουν παρων στη παραλαβη λογο δουλειας (ημουν σε αλλο σπιτι διοτι δεν εχει ιντερνετ), και ειχα βαλει την μανα μου σκοπια στο σπιτι να περιμενει, και το αποδεχτηκε, ενω προφανως θα το εστελνα πισω αν το εβελεπα. Πηρα τηλεφωνο, πηγα και στο καταστημα, για να θιξω οτι ενω με ειχαν διαβεβαιωσει οτι θα μου δωσουν το Η300s μου εστειλαν το ΖΤΕ , ειπα οτι χρειαζομαι το αλλο λογο δουλειας και οτι αν δεν το αλλαξουν με το H300s, θα κανω υπαναχωρηση στο συμβολαιο, καθως συμφωνα με το συμβολαιο εχω δικαιωμα υπαναχωρησης μεχρι την παρασκευη 9/4.'

Τι παιχτηκε? Αν δεν και δεν ειναι τοσο επι του θεματος, εχετε καποια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση... Εχω εγώ το H300s που το έβαλα αρχικά στο σπίτι μου, τράβηξα τα στοιχεία... και μετά σέταρα το Fritzbox. Αν σε ΑΛΛΟ σπίτι, με σύνδεση πάλι vodafone πάω και κουμπώσω το H300s μου,θα τραβήξει εκ νέου τους κωδικούς Voip τηλεφωνίας της εκεί σύνδεσης αυτόματα ώστε να τρέξω ξανά το προγραμματάκι και να τις κοπιάρω και εγώ?

Θεωρητική ερώτηση γιατί σκέφτομαι αν ειναι 100% safe να βάλω στο πατρικό μου να γυρίσουν σε Vodafone και να ειμαι σίγουρος πως ότι εξοπλισμό και αν στέιλουν θα μπορέσω με το Η300s μου τραβήξω κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Το Η267Α? Που το πρόβλημα με αυτό?

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα μπορεσω να τσιπησω τα sip settings με το router pass view αν ειναι με κανενα πειραγμενο firmware --> γιατι αραγε να το ξαναδινουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, jimakos234 said:

Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα μπορεσω να τσιπησω τα sip settings με το router pass view αν ειναι με κανενα πειραγμενο firmware --> γιατι αραγε να το ξαναδινουν?

Αφού έχουμε root password για το H267A, το κάνεις bridge μένει το voip σε αυτό και βάζεις ότι θες από πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, jimakos234 said:

 Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα μπορεσω να τσιπησω τα sip settings με το router pass view αν ειναι με κανενα πειραγμενο firmware --> γιατι αραγε να το ξαναδινουν?

Χωρις να ειμαι σιγουρος, μπορεις να κανεις decrypt βαζοντας το Serial Number του μοντεμ, εχει περισσοτερες πληροφοριες εντος του routerpassview

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και το H300s, συγχρονισε κανονικα σε αντιθεση με το ΖΤΕ, πηρα τους κωδικους, σεταρα το fritzbox, αλλα συγχρονιζει πιο κατω βλεπω.

Το Η300s συγχρονισε στα 59/6 σε 50αρα γραμμη, το fritz στα 55/5. Θα μου πειτε σιγα τη διαφορα, αλλα δεν πειραζει, ισως πρεπει να δω τιποτα ρυθμισεις παραπανω.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον ts για το εργαλειο που εφτιαξε και μας παραχωρησε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...