Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Curved 34"


Spartan_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aXer είπε

Σκέψου, οι οθόνες μας φύγαν με την ίδια φορτωτική, και εσένα, που είναι και σε νησί, έφτασε πιο γρήγορα από μένα που είμαι Θεσσαλονίκη.

🤨

Γενικα με τις κουριερ γινεται ενας χαμος τωρα..  21-11 πηρα ενα λαπτοπ και μετα απο μενα πηρε το ιδιο και ενας φιλος απο το ιδιο μαγαζι. Το δικο μου εφτασε 27-11και τοσες μερες απλα δεν υπηρχε ενημερωση στο tracking  και του φιλου ηρθε 25-11 στην ιδια πολη..

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά χαμός στην ACS

Απο χτες δουλεύω με ανοιχτή ακρόαση ακούγοντας την κλασσική μουσική της αναμονής. Ακόμα και τώρα που γράφω.

Έτυχε το μεσημέρι για άσχετο λόγο να περάσω και απ'έξω από το τοπικό κατάστημα και είχε ουρά 20 άτομα. Τραγικό.

Μετά απορούμε γιατί έχουμε 2.000 νέα κρούσματα κάθε μέρα, εν μέσω lockdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να εκμεταλλευτώ το xbox game pass ultimate, και εβαλα να παιξω το Final Fantasy. Έχω να πω πως η οθονη ΣΠΕΡΝΕΙ,  το κυρτό ultrawide είναι άλλη εμπειρία :P

Το μόνο που μένει τώρα είναι να πέσουν οι τιμες στις καρτες γραφικων, γιατι δεν βγαζω πανω απο 30 fps με την RX 470 :P

 

128863881_136096344703785_1627584328133329661_n.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cissemania

Παραθέτω @ReaperX

Στις 26/11/2020 στις 1:59 ΜΜ, ReaperX είπε

Brightness 45  (μέχρι +10)

Black level 40

R 50 G 45 B 47

Response time Medium

Freesync Premium On

+ICC profile

https://www.dropbox.com/s/0uflvlqodocemdx/Mi Monitor %232 2020-08-02 20-22 150cdm² D6500 sRGB F-S XYZLUT%2BMTX.icm?dl=0

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο εγώ έχω freesync flickering; 😔

Έχω δοκιμάσει διάφορα radeon driver versions (πάντα με DDU) χωρίς καμία επιτυχία.
Με το CRU δεν έχω καταφέρει επίσης κάτι μέχρι στιγμής. Κατέβασα το upper freesync range limit στα 143, 142, 140 Hz, αλλά δεν.

Μου μένει να δοκιμάσω να ανεβάσω το lower range limit στα 70 ώστε να καλύψω όλα τα framerates χωρίς να χάσω το LFC.

Επεξ/σία από keeent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, keeent είπε

Μόνο εγώ έχω freesync flickering; 😔

Έχω δοκιμάσει διάφορα radeon driver versions (πάντα με DDU) χωρίς καμία επιτυχία.
Με το CRU δεν έχω καταφέρει επίσης κάτι μέχρι στιγμής. Κατέβασα το upper freesync range limit στα 143, 142, 140 Hz, αλλά δεν.

Μου μένει να δοκιμάσω να ανεβάσω το lower range limit στα 70 ώστε να καλύψω όλα τα framerates χωρίς να χάσω το LFC.

δεν υπάρχει va χωρίς flickering σε adaptive sync...

Είναι δυστηχώς το πως λειτουργούν οι κρύσταλλοι στις VA οθόνες. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στις OLED που ειναι υπερευαίσθητες στις αλλαγές voltage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, maarinos είπε

@cissemania

Παραθέτω @ReaperX

Με ICC+ Profile τι εννοεί;  Επίσης το αρχείο στο dropbox πως το ανοίγω;

Η οθόνη για μένα είναι το κάτι άλλο, εγώ χρησιμοποιήσουσα ένα 27 monitor 75hz και ένα TV Panel 40αρι και είμαι εντυπωσιασμένος με το πόσο μαζέυτηκαν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και γω χτες, μόνος μου καθώς η ACS δεν έλεγε να την βγάλει σε δρομολόγιο με δικαιολογία "ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ" 😵 Όπως ειχα πει, το σύστημα μου είναι παλιό με GPU HD5850 1GB η οποία δεν υποστηρίζει 2Κ "θεωρητικά" παρόλα αυτά επαιξε κανονικά. Είμαι σε αναμονή για καινούργιο σύστημα και έχω ήδη παραλάβει μια RX 5700XT NITRO+ αλλά δεν την κουμπώνω στον i7 2600k δεκαετίας, μια και καλή στο καινούργιο.

Ήθελα να ρωτήσω για καλώδιο. Το παρεχόμενο dp cable υποθέτω οτι είναι τουλάχιστον version 1.2 Το θέμα είναι ότι είναι κοντό για μένα και πρέπει να πάρω ενα μεγαλύτερο. Θα προτείνατε να πάω σε version 1.2 ή να το κυνηγήσω για 1.4; Το 1.2 λέει υποστηρίζει 144hz μέχρι 2Κ ανάλυση αλλά δεν ξέρω αν υπονοεί σε οποιοδήποτε aspect ratio ή ασχέτου αυτού. Καμία πρόταση; Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aXer είπε

Ήθελα να ρωτήσω για καλώδιο. Το παρεχόμενο dp cable υποθέτω οτι είναι τουλάχιστον version 1.2 Το θέμα είναι ότι είναι κοντό για μένα και πρέπει να πάρω ενα μεγαλύτερο. Θα προτείνατε να πάω σε version 1.2 ή να το κυνηγήσω για 1.4; Το 1.2 λέει υποστηρίζει 144hz μέχρι 2Κ ανάλυση αλλά δεν ξέρω αν υπονοεί σε οποιοδήποτε aspect ratio ή ασχέτου αυτού. Καμία πρόταση; Ευχαριστώ.

Το 1.2 υποστηρίζει max 2560x1440 ενώ η οθόνη έχει ανάλυση 3440x1440. Άρα χρειάζεσαι DP 1.4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aXer είπε

Κάνει κάνει, επισης βαλε την 5700xt, κρίμα είναι, αφου παιζεις σε αναλυση κοντα 4k, δεν θα  εχεις bottleneck :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aXer είπε

https://www.skroutz.gr/s/13263221/Club3D-Cable-DisplayPort-male-DisplayPort-male-2m-CAC-2068.html  

σε ποιο φθηνό αν θες (και club3d)

και όπως σου είπαν, βάλε την 5700xt. τι φοβάσαι μην κάνει κόνξες για τον επεξεργαστή? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βιάζομαι σε 2 βδομάδες max θα έχουν έρθει τα components.

Δεν είναι μόνο το CPU Bottleneck, ακόμα και η PCI-E είναι Gen2 ενώ της κάρτας Gen4, οπότε αθροίζωντας όλα αυτά πιστεύω ότι η κάρτα θα δουλεύει στο 30%, οπότε δεν αξίζει την σκοτούρα του βγάλε-βάλε-βγάλε-βάλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aXer είπε

Δεν βιάζομαι σε 2 βδομάδες max θα έχουν έρθει τα components.

Δεν είναι μόνο το CPU Bottleneck, ακόμα και η PCI-E είναι Gen2 ενώ της κάρτας Gen4, οπότε αθροίζωντας όλα αυτά πιστεύω ότι η κάρτα θα δουλεύει στο 30%, οπότε δεν αξίζει την σκοτούρα του βγάλε-βάλε-βγάλε-βάλε

(7% διαφορά θα δεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...