Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Καλα ενταξει,θα εχει παθει ζημια..

Να του πεις να το δουλευει μονιμα με dldsr 4587x1920..

Θα διαβάσει εδώ να του το πείτε κι εσείς.:D

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Armoral said:

Τσίμπησε την Alienware AW3423DWF.

Για το μαύρο αν δεν είναι εντύπωσή σου, λογικό το βρίσκω, νέα γενιά.

Δεν ειναι γιατι τα εχω και τα δυο στο ιδιο δωματιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά να σας φαίνεται βαθύτερο το μαύρο σε διαφορετικά μοντέλα OLED αφού σβήνει τελείως το pixel..

Ισως σε φωτεινο περιβαλλον να φαινεται αυτο το φαινομενο. Σε τελειως σκοτεινο περιβαλλον θεωρω οτι παντα μια oled/amoled/quantum led κτλ θα δειξει το ιδιο το μαυρο μιας και σβηνει τελειως εκεινο το κομματι. Η αντιθεση ειναι απειρη απλα οταν υπαρχει φωτεινη πηγε ειδικα αν ειναι ακριβως απεναντι θα επηρεασει αρκετα την επιφανεια της οθονης. Δεν ειναι θεμα τεχνολογιας δηλαδη αλλα της επιστρωσης καθε οθονης. Ενω πχ αντιθετα με ενα va ενα ips ενα tn μολις σβηνεις φωτα εχεις γκρι μαυρο ειδικα σε ips και tn αν ανοιξεις φως αυτοματα βλεπεις το γκρι να γινεται μαυρο ετσι το βλεπουμε εμεις δηλαδη μιας και ας πουμε ανεβαινει η αντιθεση οχι κυριολεκτικα αλλα ετσι δειχνει στο ματι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, music_lover είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά να σας φαίνεται βαθύτερο το μαύρο σε διαφορετικά μοντέλα OLED αφού σβήνει τελείως το pixel..

Μπορεί να έχει να κάνει με τον τύπο του panel ή με κάποια επικάλυψη της οθόνης τι να πω. Και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά για να το λέει ο Optimus θα το βλέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, music_lover said:

Πως γίνεται ρε παιδιά να σας φαίνεται βαθύτερο το μαύρο σε διαφορετικά μοντέλα OLED αφού σβήνει τελείως το pixel..

Eχει να κανει με το coating της οθονης και το εκαστοτε anti glare που φοραει καθε εταιρια..

Μπορει να σβηνουν τα pixel και στα δυο αλλα επειδη στο Asus η οθονη ειναι λιγο πιο glossy απο οτι του allienware το μαυρο φαινεται βαθυτερο..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eχει να κανει με το coating της οθονης και το εκαστοτε anti glare που φοραει καθε εταιρια..

Μπορει να σβηνουν τα pixel και στα δυο αλλα επειδη στο Asus η οθονη ειναι λιγο πιο glossy απο οτι του allienware το μαυρο φαινεται βαθυτερο..

Ετσι ακριβως αυτο που εγραψα ναι. Και αυτο ισχυει κυριως σε φωτεινο δωματιο σε απολυτα σκοτεινο καθε oled θα δειξει το ιδιο μαυρο που ειναι το απολυτο. Η μεγαλη διαφορα θα φανει με πολυ φως ηλιου απεναντι απο την οθονη εκει θα παιξει βασικο ρολο η επιστρωση και θα φανει η διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα αλλο παραδειγμα επισης ειναι οτι στα oled με matte coating οπως το 27αρι το Asus της υπογραφης μου,μπορει να εχει βαθυ μαυρο (ειναι woled αυτο) αλλα επειδη δεν εχει αυτη την ''γυαλαδα'' του glossy πανελ δεν δινει το ιδιο ''3d βαθος'' στην εικονα...

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δεν ειναι γιατι τα εχω και τα δυο στο ιδιο δωματιο...

Πρώτη άποψη; Αξίζει η απόδοση της ASUS τα 500€ παραπάνω από τη widescreen της Alienware ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Zus είπε

Πρώτη άποψη; Αξίζει η απόδοση της ASUS τα 500€ παραπάνω από τη widescreen της Alienware ; 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πει οχι ο οπτιμους και 700€ να ήταν η διαφορά 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Zus said:

Πρώτη άποψη; Αξίζει η απόδοση της ASUS τα 500€ παραπάνω από τη widescreen της Alienware ; 

Ειναι πιο φωτεινη οθονη,ειναι καλιμπραρισμενη και αυτη εξισου καλα,εχει πιο βαθυ μαυρο,δεν εχει vrr flicker,εχει πιο πολλα features,δεν εχει ανεμιστηρα,μπορω να εχω ταυτοχρονα το ps5 συνδεδεμενο με hdmi κτλ.

Απο την αλλη δεν εχει τσιπακι nvidia και δεν εχει το φαρδος της ultrawide που ειναι πιο immersive.

Εγω το Dw το ειχα παρει 1300 αρα για εμενα ειναι 200 ευρω παραπανω και οχι 500.

Γενικα ειναι πιο ολοκληρωμενο πακετο και απολαμβανω καλυτερα το HDR και σε πιο μεγαλη native αναλυση οπου αυτο για εμενα αρκει να πω ναι..

40 minutes ago, valantis123 said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πει οχι ο οπτιμους και 700€ να ήταν η διαφορά 😁

Eνταξει δεν παει ετσι,εαν κατι με χαλαει θα το πω.

Δεν ειναι και το πρωτο μου OLED για να πεταω στα συννεφα και να τα βλεπω ολα ροδινα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα στην παρέα!

(Ούτε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο δεν βγάζει κάτι το dell exclusive store - Ναι μου πέρασε από το μυαλό να το κάνω εγώ αλλά μετά σκέφτηκα τα αισθήματα μίσους :P )

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Grisos είπε

Καλό μήνα στην παρέα!

(Ούτε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο δεν βγάζει κάτι το dell exclusive store - Ναι μου πέρασε από το μυαλό να το κάνω εγώ αλλά μετά σκέφτηκα τα αισθήματα μίσους :P )

Ειχα ρωτησει παλι την πεμπτη ,η απαντηση ηταν ιδια ,δεν εχουν ιδεα ποτε θα ερθει.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...