Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις σε ΑΕΙ


lara_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Αναρωτιέμαι απο που βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν έγινε σφαγή.

Απο τη δυσκολία των θεμάτων; 'Η απο τον αριθμό των υποψιφίων (ήταν 215 για 20 θέσεις);

Έχεις δώσει κατατακτήριες;

 

- Αν μου δώσεις έναν ορισμό της σφαγής, ίσως θα μπορούσα να σου απαντήσω.

- Τα θέματα ήταν "βατά" και αναμενόμενα σύμφωνα με πολλές μαρτυρίες, και "ειδικών" και ενός από τους φετινούς εισαχθέντες που συμβαίνει να γνωρίζω. Ο αριθμός των υποψηφίων νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί το μόνιμο πρόβλημα στις κατατακτήριες όλων των ΑΕΙ είναι πως οι περισσότεροι υποψήφιοι προσέρχονται στις εξετάσεις απροετοίμαστοι. Ενώ από τα γραπτά των περισσοτέρων καταλαβαίνεις πως δεν έχουν γράψει ποτέ (μόνοι τους) μια αξιόλογη Επιστημονική Εργασία.

- Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να απαντήσω στην τελευταία ερώτηση, γενικά και αόριστα δεν αισθάνθηκα ποτέ ως κάτι δύσκολο τις εξετάσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο της εκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, filipN είπε

- Αν μου δώσεις έναν ορισμό της σφαγής, ίσως θα μπορούσα να σου απαντήσω.

- Τα θέματα ήταν "βατά" και αναμενόμενα σύμφωνα με πολλές μαρτυρίες, και "ειδικών" και ενός από τους φετινούς εισαχθέντες που συμβαίνει να γνωρίζω. Ο αριθμός των υποψηφίων νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί το μόνιμο πρόβλημα στις κατατακτήριες όλων των ΑΕΙ είναι πως οι περισσότεροι υποψήφιοι προσέρχονται στις εξετάσεις απροετοίμαστοι. Ενώ από τα γραπτά των περισσοτέρων καταλαβαίνεις πως δεν έχουν γράψει ποτέ (μόνοι τους) μια αξιόλογη Επιστημονική Εργασία.

- Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να απαντήσω στην τελευταία ερώτηση, γενικά και αόριστα δεν αισθάνθηκα ποτέ ως κάτι δύσκολο τις εξετάσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο της εκπαίδευσης.

Αναφερόμαστε στην ίδια σχολή που στις κατατακτήριες των ετών 2018-2019 και 2019-2020, οι βαθμολογίες μεταξύ των διορθωτών σε μερικούς υποψηφίους είχαν διαφορά μέχρι και 7 μονάδες;

Έχεις δίκαιο, δεν γίνεται σφαγή στο ΕΚΠΑ. Με κάλυψες.

Υ.Γ. Βατά και αόριστα είναι τα θέματα. Αυτό σημαίνει ότι οι απαντήσεις δεν είναι συγκεκριμένες.

Επεξ/σία από -Dimitris-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σημασία έχει αν ήταν βάτα τα θέματα, το θέμα είναι ποιοι θα γράψουν καλύτερα. Όπως είπε και παραπάνω στις κατατακτήριες ιατρικής τα μαθήματα είναι θετικών επιστημών, δεν έχει καμία σημασία αν δίνει οδοντίατρος ή φυσικός, ο φυσικός ίσως έχει πλεονέκτημα στην φυσική που θα δώσει. Το μόνο καλό με τους οδοντιατρους είναι ότι μπαίνουν στο τρίτο έτος απευθείας. Όσο αφορά την ύλη, ειμαι δεδομένη από συγκεκριμένα συγγράμματα. Εγώ νομίζω καλύτερα κατατακτήριες πάρα πανελλήνιες, ειδικά ιατρική εκπα, θέλουν να μπουν 30 χιλιάδες άτομα που δίνουν κάθε χρόνο στις επιστήμες υγείας, ενώ μπαίνουν 160 ( βγάζω τα επαλ και τις άλλες κατηγορίες εκτός). Η αντίστοιχη αναλογία για τις κατατακτήριες είναι πολύ μικρότερη άρα και μεγαλύτερες οι πιθανότητες με το ίδιο διάβασμα εννοείται 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Αναφερόμαστε στην ίδια σχολή που στις κατατακτήριες των ετών 2018-2019 και 2019-2020, οι βαθμολογίες μεταξύ των διορθωτών σε μερικούς υποψηφίους είχαν διαφορά μέχρι και 7 μονάδες;

Έχεις δίκαιο, δεν γίνεται σφαγή στο ΕΚΠΑ. Με κάλυψες.

Υ.Γ. Βατά και αόριστα είναι τα θέματα. Αυτό σημαίνει ότι οι απαντήσεις δεν είναι συγκεκριμένες.

πες τα. γτ θα διαβάσει κανένας εδώ ότι είναι εύκολα και θα τραβάει ούτε και εγώ ξέρω τι. Τι ήταν εύκολο; Η απόπτωση που έπεσε και πέρσι και άρα ΟΛΟΙ την ήξεραν και την έγραψαν επομένως χασαν 5 βαθμούς που θα μπορούσε να ξεχωρίσει κάποιους; Ο καρυότυπος που αν ήταν κάποιος βιολόγος ήξερε να πει παραπάνω και το καταλάβαινε; Το κουλό θέμα της γενετικής; ότι να ναι δλδ

2 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να απαντήσω στην τελευταία ερώτηση, γενικά και αόριστα δεν αισθάνθηκα ποτέ ως κάτι δύσκολο τις εξετάσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο της εκπαίδευσης.

Το θέμα απευθύνεται σε κοινούς θνητούς, εσείς του ΜΙΤ μη μας δημιουργείτε κομπλεξ κατωτερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daredevil92 είπε

πες τα. γτ θα διαβάσει κανένας εδώ ότι είναι εύκολα και θα τραβάει ούτε και εγώ ξέρω τι. Τι ήταν εύκολο; Η απόπτωση που έπεσε και πέρσι και άρα ΟΛΟΙ την ήξεραν και την έγραψαν επομένως χασαν 5 βαθμούς που θα μπορούσε να ξεχωρίσει κάποιους; Ο καρυότυπος που αν ήταν κάποιος βιολόγος ήξερε να πει παραπάνω και το καταλάβαινε; Το κουλό θέμα της γενετικής; ότι να ναι δλδ

Ειδικά για πέρυσι, οι υποψήφιοι έδωσαν τέλη Μαίου του 2021 αντί για Δεκέμβρη του 2020. Είχαν όλοι +6 μήνες προετοιμασίας.  Η βατότητα των θεμάτων σε συνδυασμό με το έξτρα χρονικό διάστημα ανεβάζει τον ανταγωνισμό στα ύψη.

Δεν έχει σημασία το background που έχεις βάση του πρώτου πτυχίου. Σημασία έχει να γράψεις τις απαντήσεις όπως αναγράφονται στο βιβλίο/εργαστηριακό οδηγό/παρουσιάσεις του καθηγητή. Είναι ο βασικότερος λόγος που υποτιμούνται κάποια μαθήματα απο υποψηφίους με συναφή πτυχίο.

Τα υπόλοιπα περί "ατρομήτων σε κάθε επίπεδο εκπαίδευσης'' βγαίνουν όπως μπαίνουν. Αναμένουμε το προφίλ σας στο Linkedin.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 6:36 ΜΜ, filipN είπε

- Αν μου δώσεις έναν ορισμό της σφαγής, ίσως θα μπορούσα να σου απαντήσω.

- Τα θέματα ήταν "βατά" και αναμενόμενα σύμφωνα με πολλές μαρτυρίες, και "ειδικών" και ενός από τους φετινούς εισαχθέντες που συμβαίνει να γνωρίζω. Ο αριθμός των υποψηφίων νομίζω πως δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί το μόνιμο πρόβλημα στις κατατακτήριες όλων των ΑΕΙ είναι πως οι περισσότεροι υποψήφιοι προσέρχονται στις εξετάσεις απροετοίμαστοι. Ενώ από τα γραπτά των περισσοτέρων καταλαβαίνεις πως δεν έχουν γράψει ποτέ (μόνοι τους) μια αξιόλογη Επιστημονική Εργασία.

- Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να απαντήσω στην τελευταία ερώτηση, γενικά και αόριστα δεν αισθάνθηκα ποτέ ως κάτι δύσκολο τις εξετάσεις σε οποιοδήποτε επίπεδο της εκπαίδευσης.

Συμφωνω απολυτα για τις Κατατακτηριες  

Δυσκολη ηταν για μενα η Ιατρικη με την εννοια της κουρασης λογω του ογκου της υλης και των επαναληψεων. Αλλα δεν απαιτει καποια ιδιαιτερη ευφυΐα.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδιά οπότε όπως καταλαβαίνετε οι κατατακτήριες για ιατρική αθήνας είναι εύκολες οπότε μη φοβού.

 

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, daredevil92 είπε

οκ παιδιά οπότε όπως καταλαβαίνετε οι κατατακτήριες για ιατρική αθήνας είναι εύκολες οπότε μη φοβού.

 

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του.

Νομίζω δεν έχει νόημα να λέμε "εύκολη-δύσκολη" in a vacuum. Σίγουρα οι κατατακτήριες είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία αν τη συγκρίνουμε με τις πανελλαδικές (ειδικά για τις ιατρικές), μια τέτοια σύγκριση ναι έχει νόημα. Έχω δει πολλά παιδιά να μπαίνουν ιατρική με κατατακτήριες που με πανελλαδικές ούτε θα την μύριζαν, και 10 φορές να έδιναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, daredevil92 είπε

οκ παιδιά οπότε όπως καταλαβαίνετε οι κατατακτήριες για ιατρική αθήνας είναι εύκολες οπότε μη φοβού.

 

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του.

Εχεις αποδειξει πως δυσκολευεσαι να αποφασισεις απο που να παρεις σκραμπς, αν θα κανεις οδοντιατρικη, γυναικολογία, μικροβιολογία ή ..ποδολογία, μαλιστα πριν μπεις ακομα στις κλινικες, δυσκολευεσαι να δεις αν η δουλεια του αγροτικού σε καράβι ειναι καλη… Να μας συγχωρας που δεν θα δωσουμε και ιδιαιτερη βαρυτητα στη δικη σου κριτική ικανοτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xgol είπε

Εχεις αποδειξει πως δυσκολευεσαι να αποφασισεις απο που να παρεις σκραμπς, αν θα κανεις οδοντιατρικη, γυναικολογία, μικροβιολογία ή ..ποδολογία, μαλιστα πριν μπεις ακομα στις κλινικες, δυσκολευεσαι να δεις αν η δουλεια του αγροτικού σε καράβι ειναι καλη… Να μας συγχωρας που δεν θα δωσουμε και ιδιαιτερη βαρυτητα στη δικη σου κριτική ικανοτητα. 

ναι δυσκολεύομαι για τα σκραμπς και όταν έπεσε θέμα στις εξετάσεις πως αγοράζουμε ένα κόλλησα και έδωσα λευκή κολλά

Επίσης ούτε εμείς θα δώσουμε βαρύτητα στα δικά σου γιατί το μόνο που κάνεις όταν γράφεις κάπου είναι να βγάζεις χολή και να υποτιμάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

ναι δυσκολεύομαι για τα σκραμπς και όταν έπεσε θέμα στις εξετάσεις πως αγοράζουμε ένα κόλλησα και έδωσα λευκή κολλά

Επίσης ούτε εμείς θα δώσουμε βαρύτητα στα δικά σου γιατί το μόνο που κάνεις όταν γράφεις κάπου είναι να βγάζεις χολή και να υποτιμάς.

 

Καθόλου δεν υποτιμώ. Η κριτική σου ικανοτητα ειναι ανυπαρκτη, οπως εχει πολλακις αποδειχθει απο τα θεματα που ανοιγεις. Επομενως η απορια ειναι ευλογη: Γιατι να εμπιστευτούμε την κρίση σου σε οτι αφορα ενα τοσο σοβαρο θεμα; (Και ας μη κανω την προεκταση για ιατρικα θεματα .. γιατί τοτε τη χασαμε τη μπαλα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 21/10/2020 στις 3:21 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Δεν είναι παραπληροφόρηση αλλά πραγματικά περιστατικά.

Το μαθηματικό απθ ήταν μόνον ένα πραγματικό παράδειγμα.
Πριν δυο έτη φίλος μου γυμναστής πέρασε με κατακτήριες στη σχολή ειδικής αγωγής αφού διάβασε ένα πλήρη χρόνο και έδωσε δυο φορές.
Το αν έχουν αλλάξει οι συνθήκες επισήμανα ότι δεν το γνωρίζω.
Ας πάτε να δώσετε, ας περάσετε, και ΜΕΤΑ μιλάτε.
Εξυπνοπούλια, όλοι σας, ρωτήστε αυτούς που έδωσαν, όχι τι νομίζετε ή τι εκτιμάτε εσείς....

-

Φιλε με ολη μου την καρδια στο λεω.εισαι τελειως μα τελειως ασχετος με κατατακτηριες και καλο θα ηταν αν δεν ξερεις να μην δινεις συμβουλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelitis είπε

Φιλε με ολη μου την καρδια στο λεω.εισαι τελειως μα τελειως ασχετος με κατατακτηριες και καλο θα ηταν αν δεν ξερεις να μην δινεις συμβουλες

"Έλα παπού να σου δείξω το χωράφι σου".
Άσε, δεν χρειάζομαι τη συμβουλή σου....

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/10/2020 στις 11:32 ΠΜ, lara_gr είπε

Καλημέρα σας. Έχω πτυχίο αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ σαν αντίστοιχο του Ιονίου Πανεπιστημίου σε Μετάφραση και Διερμηνεία και Master in Business Administration από το University of London, επίσης αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Καθώς έχω απογοητευτεί από τον ιδιωτικό τομέα και προηγούμενες εργασίες μου σε θέσεις τμήματος εξαγωγών σε οικογενεικές επιχειρήσεις, θέλω να στραφώ σε άλλους κλάδους. Βρήκα τις σπουδές στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Παν/μιου Μακεδονίας ότι ίσως θα με ενδιέφεραν. Τι πρέπει να κάνω για να γραφτώ? Πρέπει να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις και πως γίνεται?

Καλησπέρα σας. Θελω να μπω με κατατακτηριες στην ψυχολογία. Έχετε κάτι να με συμβουλεψετε? Είναι πολύ δύσκολο να επιτύχει? Έχω σπουδάσει παιδαγωγικο. Αλλα έχω απογοητεύτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sofianikol είπε

Καλησπέρα σας. Θελω να μπω με κατατακτηριες στην ψυχολογία. Έχετε κάτι να με συμβουλεψετε? Είναι πολύ δύσκολο να επιτύχει? Έχω σπουδάσει παιδαγωγικο. Αλλα έχω απογοητεύτει. 

Γενικά οι κατατακτηριες δεν ειναι ευκολο πραγμα και τις κανουν ετσι, ωστε να μπουν στη σχολη μονο οσοι ξεχωρισουν, εαν υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος..κι απ οσο ξερω, οι σχολες ψυχολογιας εχουν μεγαλο ανταγωνισμο..

Θα πρεπει να παρακολουθεις τις ανακοινωσεις του τμηματος που σ ενδιαφερει, καπου Μαϊο-Ιουνιο βγαζουν ανακοινωση για κατατακτηριες, οπου αναφερουν σε ποια μαθηματα εξεταζονται οι υποψηφιοι και ποια βιβλια θελουν να διαβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...