Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stcp είπε

Demon's Souls στο PS5. 

Το πηρα φτηνα, μονο και μονο να δω γιατι τοση φασαρια, χωρις να εχω ξαναπιασει Souls game. Ημουν σιγουρος οτι θα το παρατουσα και θα πηγαινε για αγγελια.

Τελικα εφαγα  ~80ωρες με απειρες επαναληψεις αλλα το εφτασα στο τελος!

Και το ευχαριστηθηκα κι ολας...😆

Ωραιος! 

παρομοιως και εγω! το πηρα-πουλησα 2 φορες και τελικα το τερματισα και προχωρησα και NG+  ! :D

Tωρα στο Elden Ring καμια 50+ ωρες εχω. Fan των souls πλεον .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

FFII Dawn of souls.Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ.Μου άρεσε περισσότερο από το III και το IV.Και έχουν προσθέσει και ένα μίνι sequel στη συγκεκριμένη έκδοση στο οποίο συνεχίζεις την ιστορία κάποιων χαρακτήρων τους οποίους συναντάς στο βασικό παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Call of Duty 3 (2006)

Call of Duty 3 скачать на ПК бесплатно прямой ссылкой или через торрент

Κλασικο fps δευτερου παγκοσμιου πολεμου. Στο παιχνιδι βρισκεσαι με μια μοναδα στρατιωτων απο Καναδα και Αμερικη μεσα σε ευρωπαικο εδαφος πολεμωντας τους ναζι. Τα μερη αυτα ειναι κυριως στη Γαλλια, σε μικρα χωρια και εξω στις πεδιαδες. Οπτικα ειναι ομορφο μπορω να πω με σωστη απεικονιση της ευρωπης του '40

Απο gameplay εχουμε να κανουμε με ενα ατελειωτο move forward, push forward. Εκρηξεις παντου, φωνες παντου, γενικα ενας χαμουλης. Σε καποιες φασεις χειριζεσαι ενα τανκς και καταστρεφεις αλλα εχθρικα τανκς. Καλο αυτο γτ χρειαζεται να σπαει και λιγο η μονοτονια του παιχνιδιου. Αλλες φορες θα χρειαστει να οδηγησεις ενα τζιπακι για να φτασεις σε κατι σπιτια που πρεπει να καθαρισεις.

Δεν μπορω να πω σε καμια περιπτωση οτι ειναι καλυτερο απο το 2. Δεν υπαρχει σχεδον καμια τακτικη που πρεπει να ακολουθησεις. Τραβα μπρος και μη φοβασαι ειναι κατα 90%

Εχει αφθωνο gameplay ομως, για οσους ψαχνουν μονο αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειωσα στο 100% το πρώτο spiderman του 2018 στο PS5. Τα γραφικά του στέκονται πάρα πολύ καλά για game του PS4. Ψήνομαι και για NG+ αν και δε συνηθίζω να παίζω δεύτερη φορά games. Λέω να συνεχίσω με Unti Dawn.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 166 ωρες τερματιστηκε το elden ring στο series x.

Δεν ξερω αν αξιζει 10/10 αλλα αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω. Είναι το καλυτερο παιχνιδι κατα την αποψη μου της from και με μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα.

Καταρχας, και επειδη εχει γινει μεγαλος ντορος για τα γραφικα και την αποδοση, εμενα δεν με ενδιαφερει η τεχνολογια της μηχανης γραφικων και το pixel count η το raytracing κτλ. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η συνολικη εικονα που βλεπω, το presentation και σε αυτο το κομματι το παιχνιδι τα σπαει. Τα τοπια ειναι απλα εκπληκτικα και ο κοσμος του πανεμορφος. 

Απο gameplay το παιχνιδι ειναι στο γνωριμο στυλ των souls παιχνιδιων και η δυσκολια του κατα την αποψη μου ειναι οσο πρεπει (αν και τσιμπημενη απο ενα σημειο και μετα). Στην αρχη και πριν το αγορασω με χαλαγε λιγο η ανακυκλωση στον ηχο, το animation και σε αλλα στοιχεια που ειναι κοπια των souls αλλα οσο επαιζα το παιχνιδι, ουτε καν με ενδιεφερε.

Δεν θα μακρυγορησω αλλο, μια κουβεντα μονο για την αποδοση του παιχνιδιου. Το παιχνιδι το επαιξα στο series x με vrr τηλεοραση. Δεν εχω παιξει για να ξερω στο 100% την εκδοση για ps5 αλλα εβλεπα βιντεακια καποιων που επαιζαν το παιχνιδι σε ps5 και το γεγονος οτι δεν ειχε σταθερο frame rate μου χτυπησε πολυ. Αν καποιος εχει την "τυχη" να εχει και τις δυο κονσολες και τηλεοραση με vrr, συστηνω ανεπιφυλακτα την εκδοση για το series x. Μοναδικη εξαιρεση στην εμπειρια μου,  στο προτελευταιο boss που κανει ενα μεγαλο aoe, τα frames πεφτουν τοσο πολυ που ουτε το vrr δεν το σωζει!

Εν κατακλειδι, το παιχνιδι ειναι διαμαντι και η from καταφερε και εφτιαξε μια νεα κατηγορια παιχνιδιων. Οπως τα παλαιοτερα παιχνιδια της ηταν κατα βαση action rpg αλλα πολυ διαφορετικα απο το υπολοιπα, ετσι και η open world προταση της ειναι κατι μοναδικο και μια κατηγορια μονη της.

 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το mass effect 1.

Μου αρέσε αρκετά η ιστορία. Είναι ξεκάθαρη και σαφής σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια που έχουν περιττούς διαλόγους και στο τέλος δεν ξέρεις καν τι έγινε.

Οι επιλογές σου στους διαλόγους επηρεάζουν τις σχέσεις σου με τους υπόλοιπους χαρακτήρες αλλά και το ποιος θα ζήσει ή όχι.

Το gameplay  είναι παρωχημένο. ξεκίνησα να παίζω ως adept αλλά ουδέποτε χρησιμοποίησα τις biotic δυνάμεις. Χρησιμοποιούσα κυρίως το sniper rifle ή το lancer.

Τώρα ξεκίνησα να παίζω το mass effect 2 όπου από την πρώτη στιγμή φαίνεται η αναβάθμιση στο gameplay. Πολύ καλό επίσης που μπορείς να κάνεις import τον χαρακτήρα και τις επιλογές που έκανες -με όλες τις συνέπειες!! - στο δεύτερο mass effect.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Legendary σε Xbox απο το gamepass.

Θα σου φαινόταν ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά αν έπαιζες το original ME1 και μετά πήγαινες στο ME2. ^_^
Πάντως ναι, στο 2 είναι που γίνεται πιο σωστό "shooter" το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίο παιχνίδι που ολοκλήρωσα στο playstation 5 ήταν το horizon : forbidden west. Εκπληκτική δουλειά, πανέμορφα γραφικά, ωραία ιστορία και βελτιωμένο gameplay σε σχέση με το zero dawn. Αν στο πρώτο έβγαλα επιφωνήματα χαράς στο 2ο είχα οργασμό να το πώ και ωμά! 

Τώρα αρχίσα το days gone (επίσης παιχνιδάρα), sons of anarchy μαζί με zombie apocalypse (τι άλλο θέλω;!) . Επόμενα θα είναι με πολύ βαριά καρδιά (elden ring, bloodborne) , γιατί δεν έχω ξαναπαίξει παιχνίδια της fromsoftware και ολίγον τι φοβούμαι. Δοκίμασα το bloodborne στο παρελθόν αλλά θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία ίσως και παραπάνω.

Θα ακολουθήσουν τα : final fantasy 7 remake, guardians of the galaxy, tales of arise και kena bridge of spirits.

Επεξ/σία από Kingedward
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το What Remains of Edith Finch. Παρόλο που είμαι φίλος των walking simulators και το συγκεκριμένο είναι από τα πιο γνωστά, είχα αμελήσει να το δοκιμάσω. Για όποιον δεν γνωρίζει, η ιστορία λαμβάνει στο εγκαταλελειμμένο σπίτι της οικογένειας Finch, που ως η τελευταία επιζών επιστρέφεις, με σκοπό να μάθεις την ιστορία των προγόνων σου και ειδικότερα τον τρόπο με τον οποίο πέθανε ο καθένας.

Είναι πολύ καλογραμμένο, με ωραίες ερμηνείες και όλες τις ιστορίες να δίνονται με μοναδικό τρόπο, παρέχοντας μεγάλη ποικιλία. Σε αρκετές περιπτώσεις ένιωσα έναν κόμπο στο στομάχι, με την όλη εμπειρία να είναι αρκετά μελαγχολική, χωρίς να χρησιμοποιεί όμως φθηνά κόλπα για να συγκινήσει.

Όποιος θέλει μια ωραία ιστορία, με διάρκεια λίγων ωρών και ξεκούραστο gameplay, ας του ρίξει μια ματιά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 47 ώρες είπα να αφήσω στην άκρη το γνωστό σε πολλούς εδώ μέσα Hollow Knight. Πανέμορφο οπτικά, με σφιχτό gameplay και ωραίους μηχανισμούς συνθέτουν ένα πολύ καλά φτιαγμένο metroidvania.

Η δυσκολία του ήταν ένα στοιχείο που με αποθάρρυνε να το δοκιμάσω, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω πως δυσκολεύτηκα σε εκνευριστικο βαθμό σε κάποιο σημείο. Το μόνο boss που με δυσκόλεψε πραγματικά απ'όσα έκανα (σίγουρα έχασα κάμποσα προαιρετικά bosses μιας και δεν πήγαινα για 100%) και με έκανε να το αφήσω τελικά, ήταν το τελικό μυστικό boss (radiance), που ούτε στη δεύτερη του φάση δεν έφτασα. Αυτό βέβαια δεν επηρέασε αρνητικά τη γνώμη μου για το παιχνίδι και όταν έχω όρεξη ξανά, θα δοκιμάσω μήπως και το καταφέρω.

Προτείνεται ξεκάθαρα σε όποιον έχει έστω και ένα μικρό ενδιαφέρον στο είδος.

Υ.Γ.

Spoiler

Τρομερά δύσκολο αλλά και πολύ εθιστικό το platforming στο white palace. Όποιος καταφέρνει και το path of pain είναι άξιος θαυμασμού. Ούτε σε άλλες πενήντα ώρες δεν το κατάφερνα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω καιρό να γράψω στο συγκεκριμένο thread. Το τελευταίο δίμηνο ήταν γεμάτο και με κράτησαν απασχολημένο διαφορετικών ειδών games,  ωστόσο ήταν όλα διαμάντια και θα προσπαθήσω να τα χωρέσω σε αυτό το post.

Με τη σειρά που τερματίστηκαν:

1. Death’s Door

Το είδα στο Gamepass και ήθελα να το δοκιμάσω καιρό. Ένα top-down Metroidvania με φοβερή ατμόσφαιρα και από τα πιο memorable soundtracks. Αμείωτο ενδιαφέρον, με ωραίο και σχετικά εύκολο combat, το παιχνίδι αν και σύντομο προσφέρει αρκετό βάθος και έχει διαφορά sidequests και secrets ακόμα και μετά το τέλος του main story.

Μάλιστα κάποιο content γίνεται διαθέσιμο αποκλειστικά μετά το τέλος, όποτε θα κρατήσει τους completionists απασχολημένους για λίγες ώρες παραπάνω. Ένας μέσος gamer θα χρειαστεί 8-12 ώρες για να δει τίτλους τέλους, αναλόγως πόσο χρόνο σπαταλάτε σε sidequests.

2. Nobody saves the world

Το παιχνίδι θυμίζει παρωδία Legend of Zelda, με πολύ χιούμορ και μεγάλη ποικιλία από classes. Το trolling πάει σύννεφο, από τα ίδια τα classes και τα skills τους, μέχρι τα sidequests και τους χαρακτήρες που συναντάς στις περιπέτειες σου.

Αρκετές ώρες αγνής διασκέδασης, θα κρατήσει απασχολημένους από τους πιο εύκολους μέχρι τους πιο απαιτητικούς gamers.

3. Horizon: Forbidden West

Το παιχνίδι πήρε όλα τα στοιχεία του πρώτου τίτλου και προσθέτοντας νέα mechanics και tools ανέβασε την εμπειρία σε πολύ υψηλότερα επίπεδα. Αν κάποιος ήθελε το κάτι παραπάνω από το πρώτο, τότε η νέα περιπέτεια της Aloy νομίζω θα τον αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Πολύ side content το οποίο ξεφεύγει από τα πλαίσια των fetch quests, challenges, secret areas, ένας μεγάλος χάρτης για εξερεύνηση θα χρειαστείτε από 30 ώρες, αν επικεντρωθείτε μόνο στο main story, μέχρι 100+ αν πάτε για 100%.

Ένα στοιχείο που εκτίμησα, είναι πως επιτέλους εξήγησαν αναλυτικά, τόσο τα γεγονότα του πρώτου παιχνιδιού, όσο και όλα όσα ανακαλύπταμε κατά τη διάρκεια του δεύτερου. Δεν άφησαν αναπάντητα ερωτήματα και επιτέλους ανακαλύψαμε ποιες ήταν οι συνέπειες του Zero Dawn Project.

Τέλος, έθεσαν ξεκάθαρα θεμέλια για την τρίτη και λογικά τελευταία ιστορία της Aloy.

4. Elden Ring

Τι να πει κανείς για το πιο πρόσφατο παιχνίδι της FromSoftware. Όλοι οι διθύραμβοι που πιθανώς έχετε διαβάσει online είναι δικαιολογημένοι και ίσως ανεπαρκείς να περιγράψουν την έκταση και τα συναισθήματα που προσφέρει ο κόσμος των Lands Between.

Όσο περισσότερο έπαιζα, αντί να μου δίνεται η εντύπωση πως πλησιάζω στο τέλος, ένιωθα πως απομακρύνομαι από το στόχο μου. Κάθε φορά που πίστευα πως έχω ανακαλύψει όλο το χάρτη, ξεκλείδωνα ακόμα μια τεράστια περιοχή γεμάτη dungeons και content.

Θεωρώ πως από τη στιγμή που το game σου δίνει αρκετά εργαλεία για να ξεπεράσεις τα εμπόδια σου, καθιστά τον τίτλο από τους εύκολους της FromSoftware, γι’αυτό προτείνω ακόμα και σε αυτούς που διστάζουν να το δοκιμάσουν, να δώσουν μια ευκαιρία στο Elden Ring γιατί πραγματικά το αξίζει.

Από τις εμπειρίες που πρέπει να ζήσουν όλοι όσοι αγαπούν το gaming.
 

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε στο series x το Guardians of the Galaxy και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ. Να πω την αληθεια, δεν πιστευω οτι θα το αγοραζα ποτε, αλλα το καλο με το game pass ειναι οτι μπορεις να πειραματιστεις με τιτλους χωρις κανενα χρηματικο ρισκο. Επισης, το ειδα ενα πολυ καλο διαλειμμα απο τα open world παιχνιδια που ειχα ασχοληθει τον τελευταιο καιρο οπως elden ring και forbidden west.

Το guardians of the galaxy το θεωρω ενα κραμα των πασιγνωστων exclusives του playstation με παιχνιδια στυλ tales of arise. Ειναι ενα linear παιχνιδι κινηματογραφικου στυλ, με πολυ ωραιο καστ και voice acting χωρις ομως την συνολικη ποιοτητα των AAA τιτλων του ps και ενα πιο βατο/απλοϊκο συστημα μαχης απο το tales of arise.

Δυο πραγματα ισως ξενισουν καποιους σχετικα με το παιχνιδι. Το πρωτο ειναι το animation στις μαχες. ηταν λιγο clunky, φαινοταν σαν ενα low budget παιχνιδι (που μπορει και να ειναι, δεν γνωριζω λεπτομερειες) και τα χτυπηματα σου οπως και των αντιπαλων φαινονταν σαν να μην εχουν καποιο impact. Το δευτερο εχει να κανει με τους διαλογους του παιχνιδιου. Αν και ενδιαφεροντες και χιουμοριστικοι, καποιες φορες μπορει να φανει οτι το παρακανουν. . Κυριολεκτικα, και κατα την διαρκεια μιας πιστας, ειναι πολυ σπανιες οι στιγμες που δεν θα διαδραματιζεται καποια συζητηση μεταξυ των χαρακτηρων. 

Το soundtrack επισης εξαιρετικο, με γνωριμα κομματια σε ολους μας. Ειδικα στην τελευταια μαχη που παιζει το final countdown μου σηκωθηκε η τριχα!

Πραγματικα ελπιζω σε ενα sequel του παιχνιδιου που θα κεφαλαιοποιησει ολα τα καλα του στοιχεια με περισσοτερη ποιοτητα.

Χωρισ σταματημο απο το gaming λοιπον, ηρθε η σειρα του switch με το Rise of the Third Power για να εχουμε και λιγη ποικιλια! Μετα απο τα open world, πηγαμε σε linear και τωρα σε ενα turn based rpg.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...