Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Είχα πει ότι μάλλον θα ξεκίναγα το Hogwarts Legacy στο ps5 αλλά σκέφτηκα ότι δεν μου καθόταν καλά να παίξω το συγκεκριμένο τέτοια εποχή. Οπότε το αφήνουμε για τις επερχόμενες γιορτές!

Αγόρασα λοιπόν που βρήκα σε έκπτωση και το σκεφτόμουν καιρό το Mafia 1 και φυσικά την remastered έκδοση. Θυμάμαι το είχα παίξει πολύ παλιά στο steam.

Το παιχνίδι και το franchise γενικότερα δεν νομιζω ότι θεωρείται από τους περισσότερους ως κάτι ιδιαίτερο αλλά εγώ το βρήκα εκπληκτικό! 

Μου αρέσουν πάρα πολύ τα story based παιχνίδια που δεν είναι open world, όπως τα uncharted η τα gears of war και φυσικά και αυτό. Και το setting φυσικά βοηθάει πολύ καθώς διαδραματίζεται στα χρόνια της ποτοαπαγόρευσης. 

Σύστημα μάχης όπως τα παιχνίδια που προανέφερα, δηλαδή πυροβολείς υπό κάλυψη. Αυτό όμως που μου άρεσε ίσως περισσότερο από όλα ήταν η οδήγηση! Όχι ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο από άποψη μηχανισμών, κάθε άλλο. Απλά μου αρεσε πολύ η εμπειρία του να οδηγώ (ειδικά την νύχτα) στην πόλη. Ήταν πραγματικά σαν ταξίδι στην τότε εποχή.

Πάμε τώρα στο series x και κατά πάσα πιθανότητα θα ξεκινήσω το Like a Dragon: Ishin μιας και είμαι μεγάλος φαν των yakuza παιχνιδιών.

Φίλε το mafia γενικά να ξέρεις από πολλούς θεωρείται από τα καλύτερα games όλων των εποχών. Πολύ μπροστά για την εποχή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, gtsoui είπε

Είχα πει ότι μάλλον θα ξεκίναγα το Hogwarts Legacy στο ps5 αλλά σκέφτηκα ότι δεν μου καθόταν καλά να παίξω το συγκεκριμένο τέτοια εποχή. Οπότε το αφήνουμε για τις επερχόμενες γιορτές!

Αγόρασα λοιπόν που βρήκα σε έκπτωση και το σκεφτόμουν καιρό το Mafia 1 και φυσικά την remastered έκδοση. Θυμάμαι το είχα παίξει πολύ παλιά στο steam.

Το παιχνίδι και το franchise γενικότερα δεν νομιζω ότι θεωρείται από τους περισσότερους ως κάτι ιδιαίτερο αλλά εγώ το βρήκα εκπληκτικό! 

Μου αρέσουν πάρα πολύ τα story based παιχνίδια που δεν είναι open world, όπως τα uncharted η τα gears of war και φυσικά και αυτό. Και το setting φυσικά βοηθάει πολύ καθώς διαδραματίζεται στα χρόνια της ποτοαπαγόρευσης. 

Σύστημα μάχης όπως τα παιχνίδια που προανέφερα, δηλαδή πυροβολείς υπό κάλυψη. Αυτό όμως που μου άρεσε ίσως περισσότερο από όλα ήταν η οδήγηση! Όχι ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο από άποψη μηχανισμών, κάθε άλλο. Απλά μου αρεσε πολύ η εμπειρία του να οδηγώ (ειδικά την νύχτα) στην πόλη. Ήταν πραγματικά σαν ταξίδι στην τότε εποχή.

Πάμε τώρα στο series x και κατά πάσα πιθανότητα θα ξεκινήσω το Like a Dragon: Ishin μιας και είμαι μεγάλος φαν των yakuza παιχνιδιών.

Το mafia ήταν επανάσταση. 1η λυκείου ήμουν και όλοι στην παρέα παραμιλούσαμε γι αυτό το έπος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Edel είπε

Το mafia ήταν επανάσταση. 1η λυκείου ήμουν και όλοι στην παρέα παραμιλούσαμε γι αυτό το έπος.

Άστα να πάνε τρελές εποχές φίλε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα συμforumίτες! Λόγω έλλειψης χρόνου όσο μεγαλώνουμε, αραιά και που καταπιάνομαι με ένα game τη φορά μέχρι να το ολοκληρώσω, κάτι που παλαιότερα δεν τηρούσα κ μπορεί να ασχολούμουν με 4-5 ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να τα αφήνω στη μέση! Το συγκεκριμένο είναι από αυτά που για μένα προσωπικά θέλει την προσοχή, αφοσίωση του gamer ώστε να νιώσεις το δέσιμο, τη σχέση που αναπτύσσεται βήμα βήμα μεταξύ του αγοριού και του γιγαντιαίου πλάσματος. Αναφέρομαι στο the last Guardian του Fumito Ueda  που παρ'όλες τις παθογένειες που έχει στην κάμερα, ο χειρισμός αν και δύστροπος δε με ενόχλησε, παλαιότερα βέβαια ήταν η αιτία που το παράτησα, τώρα όμως τον αποδέχτηκα ως μέρος του παιχνιδιού, άλλωστε πόσο εύκολο είναι να αναρριχηθείς πάνω του ή να παρακινήσεις ένα άγνωστο όν να βυθιστεί μαζί σου! Τα γραφικά του κάπως ξεπερασμένα αλλά φαίνεται υπέροχο σε ps4 pro. Ο ήχος σε μεταφέρει ακριβώς στην τοποθεσία του παιχνιδιού με τον αέρα και τις κραυγές του πλάσματος να κυριεύουν. Το προτείνω σε όλους τους νέους που θέλουν να ασχοληθούν με κάτι διαφορετικό. Ο τίτλος του παιχνιδιού τα λέει όλα, είναι αντάξιο του ico, άφησε ένα υπέροχο κενό όταν ολοκληρώθηκε.

Επεξ/σία από koboloy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
53 λεπτά πριν, koboloy είπε

Για το τέλος του εννοείται δε θα πω τίποτα άλλωστε το λέει ο τίτλος του παιχνιδιού

Nice! :D

Επεξ/σία από xlinger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και το Twilight Princess.Δεν περίμενα να υπάρχει πιο σκοτεινό παιχνίδι Zelda από το Majora's Mask αλλά το Twilight είναι πολύ μαυρίλα.Παίρνει άνετα την τρίτη θέση μετά το Breath of the Wild και το Majora's Mask.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματισμός Wo Long Fallen Dynasty και ολοκλήρωση όλων των achievements για 1000/1000 σε 52h περίπου. Το μεγάλο μέρος του main story σε coop 3αδα.

Το παιχνίδι είναι σταθμός στην ιστορία των games, αξίζει να παιχτεί από όλους και ειδικά από το λάτρεις ιστορίας, asian, souls like games. 

Γραφικά αψεγάδιαστα, βοηθάει ότι δεν είναι open world σίγουρα. Μοναδικά τοπία φύσης κ κάστρων κ φλεγομενων πόλεων κλπ κλπ τα οποία χαζεύεις μέσα στο χαμό της μάχης. 

Υπέροχος ήχος, ομιλίες με πολύ καλή ηθοποιία (επιλέξτε ιαπωνικό ήχο στους διαλόγους και θα με θυμηθείτε), μουσική επική και μέσα στο κλίμα. Εφέ που σε ενημερώνουν ότι κάποιος εχθρός σε είδε και τεταμένα προσοχή για να ακούσεις τους ήχους από τις επιθέσεις των boss όταν ξεκινάνε. Τοση προσοχή σε ήχο δε νομίζω να είχα δώσει ποτέ. 

Gameplay... αφού μάζεψα όλα τα collectibles κ τα πιθανά περίεργα μπορώ να πω ότι είδα κάθε γωνιά του βάθους του gameplay αυτού του έπους. Leveling κ σχεδιασμός όπλων με προσοχή για τα χαρακτηριστικά της μάχης. Διάφορα builds για κάθε τύπο boss, που αν τα ακολουθας βοηθάνε και επίσης το βασικό...! Αν δεν το λιώσεις σε προσοχή δεν κερδίζεις τις μάχες με τίποτα. Χύμα ξύλο θα σε στείλει στο θάνατο, θέλει προσοχή στις αποφυγες, στα deflect, στην επιλογή των χτυπημάτων και στο πόσο ανεβάζεις/ρίχνεις έτσι το spirit/morale, ενα ιδιαίτερο σύστημα που σε βοηθά /ρίχνει στις μάχες. 

Το game παίχτηκε σε Xbox Series κ με έκανε για ενα περίπου μήνα να μην πιάσω τίποτα άλλο και να σκέφτομαι πότε θα βρω χρόνο με την παρέα για Wo Long. 

Με αγωνία περιμένουμε τα DLC με το χαρακτήρα σε level 111, έτοιμο για μάχη με σπαθια, κοντάρι, δορια κλπ. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συνηθίζω να παίζω ταυτόχρονα παιχνίδια εκτός αν είναι κάποιο Racing ή κάποιο άλλο αθλητικό παιχνίδι που το καθημερινό παίξιμο έχουν κάποιο νόημα. Αλλά, αυτήν την φορά ενώ παίζω και απολαμβάνω το Wo Long σε PS5 (είμαι λίγο πάνω από την μέση) , κάθισα ασχολήθηκα και τελείωσα το Tchia. Το Indie game που δώσανε day one στο ps plus. Ένα παιχνίδι που μπορεί να ξινίσει κάποιους με το παιδικό art style του, αλλά σε βάθος χρόνου κάθε λίγο και λιγάκι η προσθήκη μηχανισμών που έχουν βάλει σε εκπλήσσει θετικά με αποτέλεσμα να είναι συνολικά ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο. Ένα open world, όχι τεραστίων διαστάσεων μη δίνοντας μασημένη τροφή σε πολλά και αφήνοντάς σε να ψαχτείς και λίγο όπως για παράδειγμα συμβαίνει με το χάρτη όπου λίγες φορές έχεις εικόνα συγκεκριμένη για το που βρίσκεσαι. Θα το πρότεινα σίγουρα σε όσους θέλουν να κάνουν ένα διάλειμμα ανάμεσα σε τοσα μεγάλα παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία. Η χαλαρή του μουσική, οι μηχανισμοί του που κάποιοι από αυτούς τους είδα πρώτη φορά αλλά και το χαλαρό flow που έχει είναι πραγματικά ότι πρέπει. Είναι το 2ο παιχνίδι που με κερδίζει έτσι και καταφέρνει να εκτοπίσει εναν ΑΑΑ τίτλο που έπαιζα. Το πρώτο ήταν το Firewatch που έιχε καταφέρει να με σταματήσει να παίζω ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που έπαιζα τότε και τώρα το Tchia που με διέκοψε από το Wo Long , που φυσικά θα το συνεχίσω τώρα μιας και είναι και αυτο για τα γούστα μου αρκετά πετυχημένο όχι όσο κάποια άλλα στυλ souls games , αλλά αυτό που θέλει να κάνει το κάνει καλά. 

Tchia_Keyart_Cast_Landscape_HIGH-scaled.jpg

Επεξ/σία από Tifa_LockHeart
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Δεν συνηθίζω να παίζω ταυτόχρονα παιχνίδια εκτός αν είναι κάποιο Racing ή κάποιο άλλο αθλητικό παιχνίδι που το καθημερινό παίξιμο έχουν κάποιο νόημα. Αλλά, αυτήν την φορά ενώ παίζω και απολαμβάνω το Wo Long σε PS5 (είμαι λίγο πάνω από την μέση) , κάθισα ασχολήθηκα και τελείωσα το Tchia. Το Indie game που δώσανε day one στο ps plus. Ένα παιχνίδι που μπορεί να ξινίσει κάποιους με το παιδικό art style του, αλλά σε βάθος χρόνου κάθε λίγο και λιγάκι η προσθήκη μηχανισμών που έχουν βάλει σε εκπλήσσει θετικά με αποτέλεσμα να είναι συνολικά ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο. Ένα open world, όχι τεραστίων διαστάσεων μη δίνοντας μασημένη τροφή σε πολλά και αφήνοντάς σε να ψαχτείς και λίγο όπως για παράδειγμα συμβαίνει με το χάρτη όπου λίγες φορές έχεις εικόνα συγκεκριμένη για το που βρίσκεσαι. Θα το πρότεινα σίγουρα σε όσους θέλουν να κάνουν ένα διάλειμμα ανάμεσα σε τοσα μεγάλα παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία. Η χαλαρή του μουσική, οι μηχανισμοί του που κάποιοι από αυτούς τους είδα πρώτη φορά αλλά και το χαλαρό flow που έχει είναι πραγματικά ότι πρέπει. Είναι το 2ο παιχνίδι που με κερδίζει έτσι και καταφέρνει να εκτοπίσει εναν ΑΑΑ τίτλο που έπαιζα. Το πρώτο ήταν το Firewatch που έιχε καταφέρει να με σταματήσει να παίζω ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που έπαιζα τότε και τώρα το Tchia που με διέκοψε από το Wo Long , που φυσικά θα το συνεχίσω τώρα μιας και είναι και αυτο για τα γούστα μου αρκετά πετυχημένο όχι όσο κάποια άλλα στυλ souls games , αλλά αυτό που θέλει να κάνει το κάνει καλά. 

Tchia_Keyart_Cast_Landscape_HIGH-scaled.jpg

Firewatch κ εμένα με τράβηξε με το στόρι του κ το έπαιξα σερί μόλις το είχα πιάσει, θα συμφωνήσω, απόλυτα! 

υγ. Καλή τύχη με τα τελευταία bosses του Wo Long, είναι απίστευτα! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rodosf1 είπε

Firewatch κ εμένα με τράβηξε με το στόρι του κ το έπαιξα σερί μόλις το είχα πιάσει, θα συμφωνήσω, απόλυτα! 

υγ. Καλή τύχη με τα τελευταία bosses του Wo Long, είναι απίστευτα! :)

Κοίτα στο Wo long ήδη έφαγα την πρώτη σφαλιάρα με τον Lu Bu (την απομίμηση του Gyoubu Oniwa από το Sekiro) . Εκεί που όλα τα κατέβαζα το πολύ με την 2η ο τυπάς με έσπασε πολλές φορές μέχρι να βρω τον τρόπο που ήθελε. Παίζει να ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το Guard στο παιχνίδι. Επίσης απενεργοποίησα τα co-op γιατί πραγματικά ήταν ένα πολύ αποτυχημένο Mimic, τουλάχιστον το Elden Ring δεν ήταν τόσο απερίσκεπτες οι επιθέσεις που έκανε.  Από εδώ και πέρα δηλαδή η δυσκολία ανεβαίνει έτσι απότομα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Κοίτα στο Wo long ήδη έφαγα την πρώτη σφαλιάρα με τον Lu Bu (την απομίμηση του Gyoubu Oniwa από το Sekiro) . Εκεί που όλα τα κατέβαζα το πολύ με την 2η ο τυπάς με έσπασε πολλές φορές μέχρι να βρω τον τρόπο που ήθελε. Παίζει να ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το Guard στο παιχνίδι. Επίσης απενεργοποίησα τα co-op γιατί πραγματικά ήταν ένα πολύ αποτυχημένο Mimic, τουλάχιστον το Elden Ring δεν ήταν τόσο απερίσκεπτες οι επιθέσεις που έκανε.  Από εδώ και πέρα δηλαδή η δυσκολία ανεβαίνει έτσι απότομα ? 

ο Lu Bu είναι μεγάλο χαστούκι, ισχύει. Μετά πέφτει η δυσκολία κ είσαι κ εσυ πιο έμπειρος παίχτης πλέον έτσι κ αλλιώς. 2-3 bosses θα σε ζορισουν πραγματικά όμως στο τέλος. Εκεί φρόντισε να φτιάξεις το build σου στο battle preparation, πχ αν κάνουν lighting damage προετοίμασε ανάλογα το χαρακτήρα σου με στολές, build k wizard spells και θα σε βοηθήσει. Οχι ότι θα βγει άνετα, αλλά θα σε βοηθήσει. 

υγ. εννοείται παίξε το τελευταίο submission, θα απολαύσεις μάχες σε αρένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

ο Lu Bu είναι μεγάλο χαστούκι, ισχύει. Μετά πέφτει η δυσκολία κ είσαι κ εσυ πιο έμπειρος παίχτης πλέον έτσι κ αλλιώς. 2-3 bosses θα σε ζορισουν πραγματικά όμως στο τέλος. Εκεί φρόντισε να φτιάξεις το build σου στο battle preparation, πχ αν κάνουν lighting damage προετοίμασε ανάλογα το χαρακτήρα σου με στολές, build k wizard spells και θα σε βοηθήσει. Οχι ότι θα βγει άνετα, αλλά θα σε βοηθήσει. 

υγ. εννοείται παίξε το τελευταίο submission, θα απολαύσεις μάχες σε αρένα! :)

Εδώ τώρα ξεφέυγουμε από το θέμα που έχει η συζήτηση και δεν ξέρω που θα έπρεπε να μιλήσουμε για αυτό το θέμα. Αλλά ήθελα να το σχολιάσω κάπου αυτό το θέμα. Δεν είναι όμως ελάττωμα που έχω ήδη φτάσει σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού και το παιχνίδι δεν με αναγκασε καθόλου να χρησιμοποιήσω τα Wizard Spells και πρώτη φορά χρησιμοποίησα το Guard? Το Sekiro πάντως το βρήκα σε δυσκολία πολύ πιο απαιτητικό από το Wo Long και το συγκρίνω με αυτό και όχι με τα souls μιας το combat system προς τα εκεί κοιτά περισσότερο. (επίσης παρατήρησα και πολλές ομοιότητες στα αρχικά bosses με τα bosses του Sekiro )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Κοίτα στο Wo long ήδη έφαγα την πρώτη σφαλιάρα με τον Lu Bu

Χωρίς να παίξω το παιχνίδι, αλλά ξέροντας κάμποσο από το Romance of the Three Kingdoms από εδώ κι εκεί, αν δεν έριχνε σφαλιάρες ο Lu Bu, ποιος θα έριχνε; :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Δεν συνηθίζω να παίζω ταυτόχρονα παιχνίδια εκτός αν είναι κάποιο Racing ή κάποιο άλλο αθλητικό παιχνίδι που το καθημερινό παίξιμο έχουν κάποιο νόημα. Αλλά, αυτήν την φορά ενώ παίζω και απολαμβάνω το Wo Long σε PS5 (είμαι λίγο πάνω από την μέση) , κάθισα ασχολήθηκα και τελείωσα το Tchia. Το Indie game που δώσανε day one στο ps plus. Ένα παιχνίδι που μπορεί να ξινίσει κάποιους με το παιδικό art style του, αλλά σε βάθος χρόνου κάθε λίγο και λιγάκι η προσθήκη μηχανισμών που έχουν βάλει σε εκπλήσσει θετικά με αποτέλεσμα να είναι συνολικά ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο. Ένα open world, όχι τεραστίων διαστάσεων μη δίνοντας μασημένη τροφή σε πολλά και αφήνοντάς σε να ψαχτείς και λίγο όπως για παράδειγμα συμβαίνει με το χάρτη όπου λίγες φορές έχεις εικόνα συγκεκριμένη για το που βρίσκεσαι. Θα το πρότεινα σίγουρα σε όσους θέλουν να κάνουν ένα διάλειμμα ανάμεσα σε τοσα μεγάλα παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία. Η χαλαρή του μουσική, οι μηχανισμοί του που κάποιοι από αυτούς τους είδα πρώτη φορά αλλά και το χαλαρό flow που έχει είναι πραγματικά ότι πρέπει. Είναι το 2ο παιχνίδι που με κερδίζει έτσι και καταφέρνει να εκτοπίσει εναν ΑΑΑ τίτλο που έπαιζα. Το πρώτο ήταν το Firewatch που έιχε καταφέρει να με σταματήσει να παίζω ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που έπαιζα τότε και τώρα το Tchia που με διέκοψε από το Wo Long , που φυσικά θα το συνεχίσω τώρα μιας και είναι και αυτο για τα γούστα μου αρκετά πετυχημένο όχι όσο κάποια άλλα στυλ souls games , αλλά αυτό που θέλει να κάνει το κάνει καλά. 

Tchia_Keyart_Cast_Landscape_HIGH-scaled.jpg

Ωραία χρώματα έχει. Μήπως μοιάζει με το RiME (2017) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...