Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, RazielKvlt είπε

Final Fantasy XV.Από ιστορία απαράδεκτο.Είναι τόσο πρόχειρα και βιαστικά γραμμένη που όλα είναι fast forward χωρίς να εξηγεί τίποτα χωρίς να επικεντρώνεται σε τίποτα και σε κανέναν χαρακτήρα.Δεν έχω ιδέα τι συνέβη.Ξεκινάει με κάποιους να κάνουν ντου στην πόλη σου και λες οκ θα είναι πολιτικό και αυτό σαν το XII.Και μετά το χάος.Ένας κακός που δεν κατάλαβα καν ποιος είναι και ποια η σχέση του με την αυτοκρατορία.Πέντε λεπτά ανταλλάξαμε δύο κουβέντες σε όλο το παιχνίδι και μετά στο τέλος τον πλάκωσα στο ξύλο για μισή ώρα γιατί έτσι.Γιατί ήταν κακός.Αν εξαιρέσεις λοιπόν την ιστορία το παιχνίδι είναι απίστευτα όμορφο,με ωραία μουσική,έχει τον πιο ωραίο χάρτη σε jrpg(μαζί με το FFXII),ένα τέλειο σύστημα μάχης που μου θύμησε Devil May Cry και πάρα πολλά side quests για να ασχοληθείς αν δε θες να τερματίσεις το παιχνίδι στις δέκα ώρες γιατί όπως προανέφερα η ιστορία είναι εξαιρετικά σύντομη και εξελίσσεται πάρα πολύ γρήγορα.Και αξίζει να τα κάνεις όλα τα quest(αν και επαναλαμβανόμενα τα περισσότερα) και να τελειώσεις και όλα τα dungeons για να δεις όλες τις περιοχές.Προτείνεται μόνο σε fans της σειράς που τους ενδιαφέρει να τα παίξουν όλα.Αλλιώς η γνώμη μου μακριά.Υπάρχουν άπειρες καλύτερες επιλογές.

Αν κ δεν το τελείωσα, είναι όντως πανέμορφο οπτικά. Το story χλιαρό ναι αλλά το πάει σε κλασική ιστορία κ δεν έδωσα πολύ πολύ σημασία. Πας να γίνεις ήρωας με τα άλλα τα φιλαράκια κ μέχρι εκεί. 

Εμένα με ξένισε αρκετά ότι ενώ παίζεις 4αδα με 3 bots - φίλους δεν σου δίνει δυνατότητα coop με ανθρώπους, αλλά έχει ξεχωριστό dlc με άλλη ιστορία κ αλλο χαρακτήρα από την αρχή (το Comrades) για να παίξεις 4αδα με παρέα κάποιες αποστολές. Θα ήτανε τόσο πολύ για τους developers να έπαιζε coop άραγε και το story mode να μπεις με παρέα στην ιστορία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 hours ago, RazielKvlt said:

Από ιστορία απαράδεκτο.

Για την ολοκληρωμένη ιστορία πρέπει να δεις κάποια anime καθώς και τα DLC με τους χαρακτήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, NickTG είπε

Για την ολοκληρωμένη ιστορία πρέπει να δεις κάποια anime καθώς και τα DLC με τους χαρακτήρες. 

Και για το τέλος της ιστορίας, πρέπει να διαβάσεις novel...thank you, Square Enix!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 3:34 ΜΜ, RazielKvlt είπε

Final Fantasy XV.Από ιστορία απαράδεκτο.Είναι τόσο πρόχειρα και βιαστικά γραμμένη που όλα είναι fast forward χωρίς να εξηγεί τίποτα χωρίς να επικεντρώνεται σε τίποτα και σε κανέναν χαρακτήρα.Δεν έχω ιδέα τι συνέβη.Ξεκινάει με κάποιους να κάνουν ντου στην πόλη σου και λες οκ θα είναι πολιτικό και αυτό σαν το XII.Και μετά το χάος.Ένας κακός που δεν κατάλαβα καν ποιος είναι και ποια η σχέση του με την αυτοκρατορία.Πέντε λεπτά ανταλλάξαμε δύο κουβέντες σε όλο το παιχνίδι και μετά στο τέλος τον πλάκωσα στο ξύλο για μισή ώρα γιατί έτσι.Γιατί ήταν κακός.Αν εξαιρέσεις λοιπόν την ιστορία το παιχνίδι είναι απίστευτα όμορφο,με ωραία μουσική,έχει τον πιο ωραίο χάρτη σε jrpg(μαζί με το FFXII),ένα τέλειο σύστημα μάχης που μου θύμησε Devil May Cry και πάρα πολλά side quests για να ασχοληθείς αν δε θες να τερματίσεις το παιχνίδι στις δέκα ώρες γιατί όπως προανέφερα η ιστορία είναι εξαιρετικά σύντομη και εξελίσσεται πάρα πολύ γρήγορα.Και αξίζει να τα κάνεις όλα τα quest(αν και επαναλαμβανόμενα τα περισσότερα) και να τελειώσεις και όλα τα dungeons για να δεις όλες τις περιοχές.Προτείνεται μόνο σε fans της σειράς που τους ενδιαφέρει να τα παίξουν όλα.Αλλιώς η γνώμη μου μακριά.Υπάρχουν άπειρες καλύτερες επιλογές.

Δεν είμαι λάτρης του franchise το ξεκαθαρίζω εξ αρχής για να μην παρεξηγηθώ, ούτε και γνώστης του lore αλλά και ούτε θέλω να γίνω ποτέ. Πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου παιχνίδι Final Fantasy (ίσως και πρώτη φορά έπαιξα jRPG), οπως και πολλοί άλλοι, με το free FF7 Remake που έδωσε το Ps Plus.

Ενώ ήμουν πάντα καχύποπτος και αρνητικός με το franchise , έπαθα πραγματικά την πλάκα μου με το Remake του FF7 και μπήκα στην φάση να ψαχτώ, να πάρω και άλλα να παίξω, μπας και πάρω λίγη δόση παραπάνω από αυτό το είδος που είδα στο remake. Πραγματικά το Remake του 7, ήταν μια από τίς πιο ολοκληρωμένες εμπειρίες και πιστεύω η καλύτερη είσοδος που μπορεί να κάνει κάποιος σε jRPG ( υποθέτω δηλαδή, δεν έχω παιξει και τίποτα άλλο σε jRPG) . Σε γραφικά, σε χειρισμό αλλά και σε γραφή ήταν τέλειο στα γούστα μου, με ωραίες μάχες και ωραίες ερμηνείες με χαρακτήρες γεμάτους. (αρνητικό μόνο ότι το έπαιξα σε ps4 απλό , ούτε καν PRO και σερνόνταν ) . 

Έτσι μετά από προτροπή φίλου πήρα το 15, αλλά δυστυχώς δεν είχε σχέση με το FF7 Remake και αν κάτι μου θύμιζε, ήταν  στην μάχη (δεν έχω ιδέα αλλά ίσως από το 15 ξεκίνησαν να σκέφτονται για το πώς θα το τελειοποιήσουν και το έκαναν στο Remake του 7 ) . Δεν μπόρεσε να με κρατήσει όσο το 7 και πολλές φορές ήταν τόσο περίεργο όλο αυτό το στυλ ,με το αμάξι, το Japan χιούμορ, με τα φαγητά και τις συνταγές,  που δεν μπορούσα ούτε καν να χαμογελάσω... 

Έχω σχετικά αρκετά παιχνίδια στην βιβλιοθήκη μου, αλλά μόλις 2-3 είναι που στεναχωριέμαι που έδωσα λεφτά.

Ανυπομονώ να δω πώς θα είναι και τί θα είναι βασικά το FF16 τον Ιούνιο, αλλά πιο πολύ να πω την αλήθεια θα ήθελα να ολοκληρωθεί το FF7 που από ότι λέγεται θα έρθει κάποτε το Part 2 . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ τελείωσα την συνέχεια του Deliver us the moon, το Deliver us Mars. 

Το πρώτο παιχνίδι μιας και ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδεί η αλήθεια είναι ότι με έκανε μεγάλη εντύπωση και το απόλαυσα πιο πολύ. Θυμάμαι όταν είχα δοκιμάσει το Deliver us the moon , από το plus αν δεν κάνω λάθος, το είχα βάλει έτσι για την πλάκα, αλλά εν τέλει όχι μόνο με κράτησε και το τερμάτησα, αλλά πήγα και το αγόρασα και σε φυσική μορφή για την συλλογή μου. 

Δεν περίμενα ότι θα βγει και συνέχεια να πω την πάσα αλήθεια, και δεν κρύβω ότι χάρηκα στην ανακοίνωση του sequel , μιας και επειδή είχα ασχοληθεί ετεροχρονισμένα με το Deliver us the moon, σχεδόν στα πολύ κοντά μόλις το τελείωσα βγήκε η ανακοίνωση ότι έρχεται το Deliver us Mars. 

Τώρα πηγαίνοντας στο παρόν , και αφού ασχολήθηκα με το παιχνίδι κοντά στις 13 ώρες, έχω να πω ότι το παιχνίδι έχει θετικά του και τα αρνητικά του. Σε μία όμως γενική κριτική , που θα έκανα είναι ότι για μένα είναι κατώτερο του πρώτου. 

Τα γραφικά του και το performance του , αδιαμφησβήτητα είναι ανώτερα του πρώτου (αναμενόμενο θα έλεγε κανείς, μιας και είναι η 2η προσπάθεια τους εν έτη 2023) . Κάποιοι μηχανισμοί που προστέθηκαν όμως δείχνουν άκομψα την ηλικία τους (άλμα από πλατφόρμα σε πλατφόρμα, σκαρφάλωμα και interact με αντικείμενα και παρόμοια) καθώς επίσης η ολοκληρωτική απουσία, εκφράσεων στα πρόσωπα αλλά και το απλό τουλάχιστον ,να ανοιγει το στόμα όταν μιλάνε (θα μου πεις πολλά ζητάς! ) . Άλλο ένα που δεν ξέρω αν έχω δίκιο είναι ο τομέας με τους γρίφους-παζλ που έχει το παιχνίδι. Σε αντίθεση με το 1ο , μου φάνηκαν πολύ λιγότεροι και μη απαιτητικοί. Ισως σε αυτό που επένδυσαν να ήταν κυρίως το σενάριο και η ξεδίπλωση της πλοκής, μιας και μέσα απο το Deliver us mars , δίνεται απάντηση σε πολλά που συνέβησαν στο πρώτο παιχνίδι , και σε πτυχές οι οποίες είχαν μείνει μετέωρες. 

Συμπερασμάτικα δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα , που αφιέρωσα χρόνο σε αυτό, μιας και ήταν μια χαλαρωτική βόλτα , και έδωσε μια τελεία σε όλη αυτήν την ιστορία χωρίς να αποκλείεται και ένα 3ο κομμάτι... Απλώς έμεινε ένα μούδιασμα θα έλεγα, σαν κάτι να έλειπε , χωρίς αυτό φυσικά να ισχύει με νούμερα, μιας και αν βάλεις κάτω τα audio logs αλλά και τους διαλόγους, παίζει να είναι σχεδόν διπλάσια από το πρώτο μέρος. Με έπιασα πολλές φορές να έχω το χειριστήριο στο γραφείο και απλά να βλέπω σαν ταινία να ξεδιπλώνεται η ιστορία που ήθελαν να μου πουν . 

Αν θα πρότεινα κάποιον να ασχοληθεί πάντως με τα παιχνίδια, θα έλεγα ότι αν δεν έχει πολύ χρόνο στην διάθεσή του, να δοκιμάσει κατευθείαν το Deliver us the moon αλλά με τίποτα πρώτα το Deliver us Mars . Έτσι θα πάρει μια πρώτη γεύση του τί να περιμένει, και αν δεν καλυφθεί, μπορεί να βουτήξει και στο Deliver us mars, για να πάρει ολόκληρο το lore . 

ss_1f9585c44f6eb948d401fa5a34fb38217b158e1c.1920x1080.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 3:09 ΜΜ, rodosf1 είπε

Ravenlok σε    Series μέσω Gamepass. 

100% completion με όλα τα collectibles κ achievements σε περίπου 6 ώρες άνετα, βγαίνει κ σε λιγότερο αν είσαι προσεκτικός. Στάνταρ playthrough σε 3,5-4 ώρες. 

Πολύ καλοφτιαγμενο κ όμορφο παιχνίδι με την ιστορία της Ravenlok, ενός κοριτσιού που μπλέκεται σε ένα μαγικό κόσμο με περάσματα μέσα από καθρέφτες (βοηθάνε στο fast travel). 

Εύκολο σχετικά κ  στρωτό gameplay με πανέμορφα γραφικα κ ωραίες επιθέσεις κ δυνάμεις της παίκτριας. 

Ο ήχος για συνοδεία οκ στο ψάξιμο, δεν με τρέλανε ομολογώ, μέσα στο ρυθμό όμως στις μάχες κ τα bosses. 

 Μηδέν bugs, κάτι που σπάνια πλέον βλέπουμε σε day one release, καλοδουλεμενο game που σε κάνει να ξεχνιέσαι και να μπεις στον κόσμο του που φέρνει σε κόσμο Alice in Wonderland ωρες ώρες. Λαβύρινθοι, τέρατα, λαγοί κλπ περίεργα ζώα που μιλάνε. 

Το game αξίζει να παιχτεί οπωσδήποτε ενδιάμεσα στα κουραστικά πολύωρα games. 

Μου θύμησε ότι κάποτε παίζαμε παιχνίδια που είχαν διάρκεια 2-3 ώρες σε completion κ μου έβγαλε αυτή ακριβώς τη χαρά του gaming, χωρίς να με κουράσει στιγμή. Σκεφτόμουν πότε θα βρω λίγο χρόνο το βράδυ να το πιάσω να δω τι έχει μετά. 

Μπράβο στους developers που έδωσαν μια ωραία ιστορία με ωραίες επιθέσεις, άμυνες κ οπτικό αποτέλεσμα. Όσοι είστε παλιοί gamers θα σας αρέσει σίγουρα! 

 

Το τελείωσα και εγώ χτες στο 100%.Ισχυουν όσα είπες, αξίζει να το παίξει κάποιος.Μια ευχάριστη αλλαγή από τα ατελείωτα open world παιχνίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, babality said:

σορι για το οφτόπη

dfg.jpg

ναι τι? 19 φεβ 23 μελος ενω το game το δώσανε μαρτιο του 21. 

θα ερωτεύτηκε τη κοπελιά κ έκανε account, τι πιο σύνηθες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Planet of Lana

πλατφόρμες διαθέσιμο: Xbox Series, PC Steam (το τερμάτισα σε Series μέσω Gamepass) 

Story: Η Lana και η αδερφή της Elo μπαίνουν σε μια περιπέτεια στον μακρινό πλανήτη που ζουν και θα κληθεί η Lana να... βγάλει εις πέρας την αποστολή της όταν ένα απροσδόκητο γεγονός συμβαίνει με τη βοήθεια ενός... συμπαθούς βοηθού. 

Gameplay: Puzzle Adventure/Platformer με puzzle που δεν είναι ούτε πανεύκολα, ούτε υπερβολικά δύσκολα. Το παιχνίδι παίζεται σε 2D περιβάλλον side scrolling με zoom in/out directed απο τους developers για να δώσουν το χαρακτήρα που ήθελαν. Γενικά σε βάζει πολύ μέσα στον κόσμο του και στα συναισθήματα του χαρακτήρα κ το τέλος έρχεται όμορφα κ με ωραία αίσθηση. Απολαμβάνεις κάθε του στιγμή. Διάρκεια 4+ ώρες, το έβγαλα σε 5 κ κάτι κ μου έμειναν κάποια collectibles για achievements κ ενα που θέλει να τελειώσεις κάθε level χωρίς να χάσεις ούτε μια φορά, οπότε κάποιος που πάει για 100% achievements θα χρειαστεί γύρω στις 7 ώρες εκτιμώ. Λογικά θα το κάνω κ εγω άμεσα. 

Γραφικά: Ποικιλία και πολύ μα πολύ καλοσχεδιασμενα κ διαφορετικά τα levels, δεν σε αφήνουν να βαρεθείς ποτέ. Θυμίζουν περιβάλλοντα από πλανήτες του Star Wars, αλλά that's just my own opinion. 

Ήχος: Μαγικός, ολοσωστα επιλεγμένα κομμάτια, φωνές, ηχόχρωμα, τα πάντα! Χωρίς ήχο το παιχνίδι είναι μισό πραγματικά, ειδικά στα τελευταία levels που κορυφώνεται το δράμα. 

Overall:  Φαινότανε διαμάντι από το trailer, αποδείχτηκε διαμάντι κ δεν θα βρεις άνθρωπο να το έπαιξε ολόκληρο κ να σου πει αρνητικά σχόλια. Από τα παιχνίδια που χαίρομαι που έπιασα κ έχω τερματίσει. Αξίζει να παιχτεί! 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το hogwarts. Ωραίο παιχνίδι, όχι το σούπερ ουαου για τα δικά μου γούστα αλλά το έπαιξα ευχάριστα. Σίγουρα κάτι διαφορετικό, νομίζω ήταν το πρώτο με τέτοια θεματολογία. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση με τις ταινίες, δεν τις έχω δει. Τοσο το κάστρο όσο το όλο τοπίο πανέμορφα σε σχεδιασμό. Πολλά spells να χειριστείς κ πραγματικά όταν αγορασα το παιχνίδι φοβόμουν ότι θα χάσω τι μπάλα κ πως θα θυμάμαι τι κάνει το κάθε ένα. Ούτε στο ελάχιστο δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Το μόνο κακό για μένα είναι πως για πλατίνα θα πρέπει να κουραστεί κάποιος. Θέλει οδηγό κ πολύ, παααρα πολύ υπομονή. Συν αυτό το άσχημο κ καταναγκαστικο που πρέπει να παίξεις ακόμα από 2 ώρες (προσωπικα μου πήρα 1 ώρα κ 40 λεπτά το κάθε walkthrough) για κάθε ένα από τα τρόπαια των οίκων. Γιατί ρε παιδιά το κάνατε αυτό? 

Όπως κ να έχει, βγάλτε απ το μυαλό σας αυτό το τελευταίο κ απολαύστε το. Είναι ένα παιχνίδι που αξίζει να το παιξει κάποιος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματίστηκε το Fuga: Melodies of steel 2 στο series x. Βασικά με το που ξεκίνησα και τελείωσα μόλις 2 chapters το έβαλα στην άκρη και ξαναεπαιξα το πρώτο μέρος για να μάθω τους μηχανισμούς του καλύτερα.

Διαφορές με το πρώτο παιχνίδι έχει αλλά είναι σχετικά λίγες. Εχουν γίνει κάποιες μικρές προσθήκες χωρίς όμως να αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Έχει εισαχθεί ένα currency system όπου μπορείς να αγοράζεις πλέον με χρήματα υλικά και πυρομαχικά, ένας νέος ήρωας καθώς και έχουν γίνει κάποιες μικρές αλλαγές κατά τη διάρκεια της περιήγησης. Επίσης οι ήρωες του παιχνιδιού, ενώ είναι ίδιοι με το πρώτο μέρος, κάποιοι έχουν υποστεί αλλαγές στα skills τους. Τέλος, θεωρώ ότι η δυσκολία του είναι ελαφρώς αυξημένη με το πρώτο μέρος.

Βασικό χαρακτηριστικό είναι φυσικά οι μάχες σε turn based μορφή με action bar, όπου χρησιμοποιώντας τον κατάλληλο ήρωα για κάθε αντίπαλο και χτυπώντας τις αδυναμίες του, τους κάνεις delay.

Έχει πολύ στρατηγική προσέγγιση το παιχνίδι καθώς όπως είχα γράψει και στο πρώτο μέρος, μπορείς να διαλέξεις 3 μεταξύ των 12 χαρακτήρων για να αναλάβει καθ'ενα από τα τρία κανόνια του τανκ σου, να τους εναλλάσσεις κατά τη διάρκεια των μαχων, να βάζεις τους σωστούς χαρακτήρες για support ( δίνουν έναν passive buff σε αυτους που χειρίζονται τα κανόνια) και αρκετά άλλα.

Μεγάλη προσοχή χρειάζεται στο intermission που ουσιαστικά αποτελεί την ανάπαυλα μεταξύ των μαχων και ειναι ευκαιρία να προετοιμαστείς για την συνεχεια. Σε αυτό το κομμάτι μπορείς να κάνεις upgrade τα κανόνια του τανκ, να αναβαθμίσεις τις εγκαταστάσεις, να μαγειρέψεις για να έχεις buffs και φυσικά (ίσως πάνω απ' όλα) να μεγαλώσεις τις συνεργειες μεταξύ των παιδιών. Όλα αυτά φυσικά θέλουν προτεραιοποιηση μιας και ο αριθμός των actions που μπορείς να κάνεις είναι λίγος. 

Ωραίο σενάριο και μουσική και ευτυχώς από ότι κατάλαβα πάει και για 3ο παιχνίδι! Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και φυσικά μπορεί ο καθένας να το δοκιμάσει χωρίς έξτρα χρέωση μεσω gamepass. Ακόμα και αν είναι κάποιος κάτοχος άλλης κονσόλας, θεωρώ ότι αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 12:16 ΜΜ, babality είπε

σορι για το οφτόπη

dfg.jpg

Το FF7 Remake όπως έγραψα με έκανε να ασχοληθώ με το παιχνίδι , που για κανένα άλλο λόγο δεν θα δοκίμαζα μέσω του PS Plus που το έδωσε δωρεάν. Η Tifa αδελφέ έιναι ΚΟΜΜΑΤΟΣ, οπότε όλο το franchise πραγματικά το έχω αδιάφορο , αλλά την Tifa την κρατάμε! 😅 Ήταν το πρώτο όνομα όταν πήγα να φτιάξω λογαριασμό. 

Απορώ που δεν σχολίασες πάντως και τον Alex Kidd που έχω εικόνα ενώ έβαλα γυναικείο όνομα... Καλά πήγε αυτό! 😅

Δύο παιχνίδια τελείωσα τελευταία , μιας και τα έπαιζα ταυτόχρονα ανάλογα την διάθεση . 

Πρώτο το  The Callisto Protocol και δεύτερο το Thymesia. 

Αν και για το πρώτο ξεκίνησα με αμφιβολίες γιατί είχαν ακουστεί αρκετά για τον χειρισμό, όλα για μένα ήταν αρκετά υποφερτά και μάλιστα πολύ καλύτερα από οτι περίμενα. Ίσως το κοινό , ειδικά οι πιο νέοι στην ηλικία, είναι λίγο πιο ευαίσθητοι και εύκολα με τις δυσκολίες πετάνε λευκή πετσέτα βάζοντας αρνητικές κριτικές.  

Θα μπορούσα να πω ότι στον τομέα γραφικών έκαναν εκληπτική δουλειά και στον ήχο. Το Dualsense δουλεύει άψογα και η πλοκή μου φάνηκε να στέκει μια χαρά χωρίς να δίνει και κάτι το οπόιο δεν έχει αναφερθεί ξανά , χωρίς να με πειράζει καθόλου κάτι τέτοιο. 

Θα ήθελα να δινοταν η πιο αμεση αλλαγή όπλων , αλλά αφού έτσι το ήθελε ο δημιουργός , έτσι μάλλον έπρεπε να είναι. Συνηθίζεται πάντως πολύ γρήγορα όλο το παιχνίδι και από την μέση και μετά έχεις γίνει ειδήμων σε κάθε εχθρό και κατάσταση. Πολύ πάντως ευχάριστη εμπερία και ανυπομονώ να δοκιμάσω Dead Space Remake , που όλοι λένε ότι είναι και καλύτερο. 

Thymesia

Αυτό το παιχνίδι αν δεν το έδινε το extra δεν το αγόραζα η αλήθεια να λέγεται, αλλά να που για άλλη μια φορά μέσω της συνδρομής βρίσκω παιχνίδια που περνάω πολύ καλά μαζί τους. 

Το παιχνίδι κάνει "μπάμ" ότι πρόκειται για μια μικρή και φτηνή παραγωγή , αλλά στην τελική επηρεάζει αυτό στην ευχαρίστηση? Η απάντηση για μένα είναι καθόλου, μιας και το θέμα gameplay ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσικό για μένα. Δεν αγγίζει τόσο Fromsoftware επίπεδο  ούτε Team Ninja αλλά αυτό που θέλει να κάνει πιστεύω ότι το πετυχαίνει με το παραπάνω. 

Μικρό σε διάρκεια, μόλις 14 ώρες ασχολήθηκα μαζί του και σχετικά γρήγορα φτάνεις σε σημείο που ο παίκτης σου γίνεται αρκετά δυνατός για να τερματίσεις το παιχνίδι. Για όποιον έχει extra και ασχολείται με souls σίγουρα αξιζει ένα πέρασμα, αν και τα κατά πάσα πιθανότητα το έχει κάνει οποιοσδήποτε ασχολείται.... 

Thymesia-review-image.jpg

the-callisto-protocol.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jedi Survivor αλλά με τόσα θέματα δεν το ευχαριστήθηκα. Ίσως σε 5 με 6 μήνες να σταθεροποιηθεί η φάση του.

Πέρα απο τα τεχνικά, το gameplay είναι άψογο, δηλαδή πήραν ο,τι καλό είχε το fallen order και το τελειοποίησαν. Η ιστορία, απο την άλλη, πολύ μέτρια, σίγουρα κατώτερη του fallen order. Αν και καταλαβαίνω τα θέματα που πραγματεύεται, το κάνει κάπως άκομψα και χωρίς συνοχή. Περνάς τον χρόνο σου πηγαίνοντας κάπου για 30 λεπτά με μία ώρα, γίνεται κάτι σε δύο λεπτά και ξανά το ίδιο, μόνο και μόνο για να έχει διάρκεια το παιχνίδι. Σίγουρα θα μπορούσαν και καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beyond two souls / 9 monkeys of shaolin 


Θα ξεκινήσω με το Beyond, το οποίο μου σύστησαν ως story driven παιχνίδι, εξ αιτίας της αγάπης μου για το TLOU. Αναμφισβήτητα πρόκειται περί ιδιαίτερου τίτλου, με «βαρύ» συναισθηματικό υπόβαθρο, που όμως δεν καταφέρνει σε κανένα σημείο να φτάσει το The last, δραματουργικά και συγκινησιακά. Η ιστορία της Jodie (και του Aiden) είναι  αν μη τι άλλο πρωτότυπη, ενδιαφέρουσα, συγκινητική, αν και μοιάζει κάποιες φορές επιτηδευμένη, μυστηριώδης ωστόσο και δοσμένη με φοβερές ερμηνείες. Παρά την παρουσία του τιτανοτεράστιου William Dafoe, ο οποίος ερμηνεύει αρκετά καλά τον χαρακτήρα του, ίσως όμως λίγο προβλέψιμα, την παράσταση ομολογουμένως κλέβει η ερμηνεία της Ellen Page ως Jodie. Ως πρότυπο αντιήρωα, η ζωή της Jodie μόνο εύκολη δεν είναι, αφού κουβαλάει την ευχή και κατάρα του Aiden, μιας οντότητας με την οποία είναι «συνδεδεμένη» με κάποιο μαγικό τρόπο και της δίνει την «ιδιαίτερη» δύναμη στην ιστορία και διττή προσωπικότητα. Σίγουρα ο χειρισμός του Aiden είναι ο πιο ενδιαφέρον από άποψη gameplay, παρά τα μικροπροβληματάκια σταθερότητας της κάμερας που αντιμετώπισα, όμως το ταξίδι της Jodie είναι αυτό, που θα μας φέρει αντιμέτωπους με ακραίες και πρωτόγνωρες καταστάσεις. Το γεγονός πως τα κεφάλαια της ζωής της προσφέρονται στον παίχτη ανακατεμένα χρονικά, βοηθάει στην όμορφη εξέλιξη της πλοκής και στο ξεδίπλωμα των χαρακτήρων, που θα γνωρίσουμε στην πορεία και θα μας προσφέρουν δράση και επιλογές. Προσωπικά μου άρεσε το γεγονός, πως στο τέλος κάθε κεφαλαίου οι επιλογές του παίχτη αναφέρονται και μας παρουσιάζεται η δημοφιλία των επιλογών μας, σε σχέση με τους υπόλοιπους παίχτες, στο ανάλογο ποσοστό. Παρά την δυνατότητα για πολλές επιλογές που δίνονται στον παίχτη, προσωπικά και με ελάχιστες εξαιρέσεις της ιστορίας, δεν είμαι πεπεισμένος πως αυτές μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην τελική διαμόρφωση της έκβασης της ιστορίας της Jodie, χωρίς εν τούτοις αυτό να επηρρεάσει το δέσιμο μου με τον χαρακτήρα. Από εκεί και πέρα η ανθρωπογεωγραφία που μας παρουσιάζεται στα διάφορά μέρη που θα επισκεφτούμε είναι πολύ πειστική, όμορφη και ενδιαφέρουσα. Αναφορικά με το σύστημα μάχης και το παιχνίδι δράσης, με ξένισε μόνο η χρήση του δεξιού μοχλού και με δυσκόλεψε αρχικά στο όποιο combat παρουσιάστηκε, ωστόσο δεν είναι κάτι που δεν ξεπερνιέται. Η κάλυψη-απόκρυψη (stealth) βοήθησε, όμως δεν παίζει βασικό ρόλο στην δράση, αν και κάποιες στιγμές θα απαιτηθεί. Γενικά ένα πλούσιο παιχνίδι απ’όλες τις απόψεις με μοναδική ένσταση την replayability αξία του. Το playthrough μου έφαγε περί τις 25 ώρες και σίγουρά υπήρξε απολύτως ομαλό, χωρίς προβλήματα στον τεχνικό τομέα και χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο bug ή glitch. Το παιχνίδι παίχτηκε σε ps4 από την συλλογή Beyond two souls & Heavy Rain collection.


Και περνάω και στο  9 Monkeys of Shaolin το οποίο είναι ένα αρκετά διασκεδαστικό μαχητικό πλάγιας κύλισης τηρώντας απλά τα βασικά για αυτά τα παιχνίδια. Ο Wei Cheng, χαρακτήρας που ενσαρκώνουμε, εντάσσεται στις τάξεις των saolin μοναχών, μαθαίνει τις τεχνικές τους, αντλεί πληροφορίες και κάνει νέους φίλους ούτως ώστε να καταφέρει να αντιμετωπίσει τις ορδές των αντιπάλων που θα χρειαστεί για να σώσει το μυστικό της δύναμης. Όσο αυξάνονται οι ικανότητες μας  και αφομοιώνουμε το απλό σύστημα μάχης του παιχνιδιού, τόσο πιο εύκολα γίνονται τα πράγματα, τουλάχιστον στο normal επιπέδο που το έπαιξα. Στα μειονεκτήματα του η έλλειψη ποικιλίας όπλων και εξοπλισμού, τον οποίο άλλαξα μόνο μία φορά στην αρχή και με αυτόν τερμάτισα και το προκλητικό final boss. Τα περιβάλλοντα είχαν ποικιλία ομολουγουμένως και καλό σχεδιασμό για τα επίπεδα του παίχτη, χωρίς να μοιάζουν μεταξύ τους, με απλά αλλά ευκρινή γραφικά. Γενικά ένα πολύ basic side scrolling beat em up, αλλά «τίμιο», διασκεδαστικό, σύντομο, καλοσχεδιασμένο και χωρίς προβλήματα, στις ούτε 20 ώρες παιχνιδιού που απαιτήθηκαν για τον τερματισμό. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ξαναπαιχτεί σε μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας, αλλά δεν με πείθει τουλάχιστον προς το παρόν. Μεγάλη έκπληξη για εμένα πάντως αποτελεί η μουσική του επένδυση, που είναι πολύ καλύτερη του αναμενομένου και τηρουμένων των αναλογιών για μαχητικό. Παίχτηκε η βασική έκδοση του παιχνιδιού σε ps4.
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...