Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Shin Megami Tensei V.Μου άρεσε πολύ αν και θα προτιμούσα dungeons πάρα open world maps.Δίνουν μια κλειστοφοβική αισθητική που ταιριάζει τέλεια με το όλο concept.Για το true ending θέλει πολύ προσοχή.Πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα quests και το ένα δε φαίνεται στο χάρτη όπως τα υπόλοιπα.Ευτυχώς είχα κάνει αρκετά διαφορετικά saves και απέφυγα στο τσακ το νευρικό κλονισμό όταν δεν έπαιξε συγκεκριμένο cut scene λίγο πριν το τέλος.Επίσης περιλαμβάνει ένα από τα δυσκολότερα bosses που απαιτεί πολύ προετοιμασία(δεν είχα κάποιο dlc και δε ξέρω πόσο εύκολη μπορεί να γίνει η μάχη).Σαν σύνολο αξίζει.Όσον αφορά την ιστορία παρόλο που είδα σε πολλά reviews ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο εγώ το όλο θέμα με τους Nahobino το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τερμάτισα το Jedi: Fallen Order και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Αναμφίβολα το  gameplay συγκαταλέγεται στα δυνατά του σημεία. Θεωρώ ότι ο συνδυασμός εξερεύνησης και μαχών είναι πετυχημένος και υπάρχει ισορροπία. Μου άρεσε η δυνατότητα επιστροφής στους πλανήτες, όπου, έχοντας ξεκλειδώσει νέες δυνάμεις μπορούσες να βρεις καινούργια μονοπάτια και στοιχεία. Αντιθέτως, η ιστορία μου άφησε αρνητική εντύπωση. 

Spoiler

Ψάχνεις για ώρες ολόκληρες το Holocron, το οποίο στη συνέχεια καταστρέφεις. Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι καταστρέφεται για να μην πέσει σε λάθος χέρια αλλά ... 

Ένα ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι ενοχλητικές λευκές λάμψεις.  Αν υπάρχουν και στο Jedi: Survivor θα μείνω μακριά, ξεκάθαρα πράγματα. Τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στον χάρτη. Πρόκειται, κυριολεκτικά, για αυτό που λέμε "ευχή και κατάρα". Όταν κινείσαι στους μικρούς πλανήτες ή σε ένα επίπεδο, είναι εξαιρετικός. Στους μεγάλους πλανήτες με τα πολλά επίπεδα (π.χ. Zeffo) μετατρέπεται σε εφιάλτη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοκλήρωσα το demo του FFXVI και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

Είναι το πιο dark story που θυμάμαι να έχω δει σε FF. Οι δυο ώρες ήταν αρκετές για να σε βάλουν στο κλίμα και φαίνεται πως θα έχει πολλά twists και πολύ ενδιαφέρον. Το combat μου άρεσε πολύ, χωρίς να είναι βέβαια κάτι πρωτοποριακό.

Το ένα αρνητικό που βρήκα, είναι πως ακόμα και σε Performance mode τα frame rates δεν με ικανοποίησαν. Ελπίζω να ισχύει αυτό που διάβασα, πως το demo είναι σε προγενέστερη έκδοση του game πριν γίνει gold και να έχει βελτιωθεί στο release.

Όπως και να έχει, ήδη παρήγγειλα τη Deluxe edition και λόγω steelbook.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Charismo είπε

Ολοκλήρωσα το demo του FFXVI και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

Είναι το πιο dark story που θυμάμαι να έχω δει σε FF. Οι δυο ώρες ήταν αρκετές για να σε βάλουν στο κλίμα και φαίνεται πως θα έχει πολλά twists και πολύ ενδιαφέρον. Το combat μου άρεσε πολύ, χωρίς να είναι βέβαια κάτι πρωτοποριακό.

Το ένα αρνητικό που βρήκα, είναι πως ακόμα και σε Performance mode τα frame rates δεν με ικανοποίησαν. Ελπίζω να ισχύει αυτό που διάβασα, πως το demo είναι σε προγενέστερη έκδοση του game πριν γίνει good και να έχει βελτιωθεί στο release.

Όπως και να έχει, ήδη παρήγγειλα τη Deluxe edition και λόγω steelbook.

Συμφωνώ απόλυτα μια από τα ίδια και εγώ βρήκα στο FFXVI. Προπαραγγελία όχι γιατί θέλει τα patch του για να έρθει το performance mode εκεί που πρέπει . Πάντως δείχνει όντως εξαιρετικό .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pictorino είπε

Τερμάτισα το Jedi: Fallen Order και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Αναμφίβολα το  gameplay συγκαταλέγεται στα δυνατά του σημεία. Θεωρώ ότι ο συνδυασμός εξερεύνησης και μαχών είναι πετυχημένος και υπάρχει ισορροπία. Μου άρεσε η δυνατότητα επιστροφής στους πλανήτες, όπου, έχοντας ξεκλειδώσει νέες δυνάμεις μπορούσες να βρεις καινούργια μονοπάτια και στοιχεία. Αντιθέτως, η ιστορία μου άφησε αρνητική εντύπωση. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ψάχνεις για ώρες ολόκληρες το Holocron, το οποίο στη συνέχεια καταστρέφεις. Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι καταστρέφεται για να μην πέσει σε λάθος χέρια αλλά ... 

Ένα ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι ενοχλητικές λευκές λάμψεις.  Αν υπάρχουν και στο Jedi: Survivor θα μείνω μακριά, ξεκάθαρα πράγματα. Τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στον χάρτη. Πρόκειται, κυριολεκτικά, για αυτό που λέμε "ευχή και κατάρα". Όταν κινείσαι στους μικρούς πλανήτες ή σε ένα επίπεδο, είναι εξαιρετικός. Στους μεγάλους πλανήτες με τα πολλά επίπεδα (π.χ. Zeffo) μετατρέπεται σε εφιάλτη.

Metroidvania χαρακτηριστικό η αναβάθμιση κ η εξερεύνηση εκ νέου. Γ αυτό λατρεύουμε κάποιοι metroidvania Games! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίστηκε το παρα πολύ καλό Miasma Chronicles στο ps5, ουσιαστικά ο διάδοχος του Mutant Year Zero από την ίδια εταιρεία.

Οι ομοιότητες με το Mutant είναι φυσικά στο στυλ, δηλαδή  turn based tactics και στο γεγονός ότι κινείσαι ελεύθερα στον κόσμο του μεταξύ των περιοχών και μπορείς να στήνεις ενέδρες στους εχθρούς για να κάνεις ευκολότερη την κυρίως μάχη. Υπάρχουν μάλιστα κάποιες τοποθεσίες που μπορείς να σκοτώσεις τους πάντες αθόρυβα χωρίς να εκκινήσει η μάχη αν το παίξεις καλά.

Το παιχνίδι το βρήκα αρκετά έως πολύ δυσκολότερο και γενικά από τα πιο δύσκολα tactics που ζω παίξει, ειδικά μέχρι να μάθεις τους μηχανισμούς του.

Οι μηχανισμοί του βασίζονται σε δύο κυρίως σημεία.

Το πρώτο είναι το critical hit chance και σκοπός είναι να το αυξήσεις για κάθε ένα από τους 3 χαρακτήρες όσο μπορείς. Επιτυγχάνεται μέσω active και passive skills, μέσω ορισμένων συνθηκών στη μάχη (πχ όταν κάνεις flanking τον εχθρό η πυροβολείς από υπερυψωμένο έδαφος) και ακόμα και πολλά όπλα δίνουν passive ability για περαιτέρω αύξηση. Αυτά όλα είναι πολύ σημαντικά καθώς κάθε φορά που σκοτώνεις έναν εχθρό μέσω critical hit παίρνεις πίσω action point που σημαίνει ότι μπορείς να ξαναβαρεσεις η να κάνεις οποίο άλλο action θες. Υπήρχαν αρκετές φορές που έπαιξα 3 και 4 φορές επιπλέον λόγω απανωτών critical hit.

Το δεύτερο πολύ σημαντικό είναι τα miasma abilities, κάτι σαν μαγικά που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι περισσότεροι από τους χαρακτήρες. Είναι εξίσου σημαντικά, ειδικότερα όταν αποκτάς περισσότερα και πραγματικά κάνουν πολύ πιο εύκολες τις μάχες.

Ακόμα και έτσι όμως, το παιχνίδι παραμένει θεωρώ αυξημένης δυσκολίας καθώς οι εχθροί κάνουν πολύ damage και το παραμικρό λάθος πληρώνεται ακριβά. Υπήρχαν μάχες τις οποίες τις επανέλαβα πολλές φορές, μέχρι να βρω την κατάλληλη τοποθέτηση και στρατηγική στη μάχη. Για όποιον το παίξει, συνιστώ οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί συνέχεια μαγικά που κάνουν summon καθώς ακόμα και να μην καταφέρουν πολλά, τραβάνε τα πυρά του εχθρού. 

Και σε αυτό το παιχνίδι μπορείς φυσικά να αγοράζεις consumable items και όπλα. Τα όπλα δεν μπορούν να αναβαθμιστούν, οπότε τα χρήματα που παίρνεις στο παιχνίδι θα πρέπει να τα ξοδεύεις σε healing αντικείμενα, βόμβες και αλλα.

Εκτός από το main quest, έχει και αρκετές υποαποστολες οι οποίες καλό θα ήταν να ολοκληρώνονται καθώς μπορείς να βρεις νέα αντικείμενα, όπλα και φυσικά experience για να ανέβεις level. 

Μελανό σημείο του παιχνιδιού ήταν η απόδοση του. Ακομα και σε performance mode τα frames έπεφταν πολλές φορές και είχα και 4-5 crashes. 

Πάμε για τα επόμενα λοιπόν, δεν έχω ιδέα τι θα πάρω αλλά μάλλον θα πάω πάλι σε κάτι αυτού του στυλ η γενικότερα σε turn based. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, pictorino είπε

οι ενοχλητικές λευκές λάμψεις

Έχω παίξει αλλά δεν θυμάμαι που αναφέρεσαι. Μήπως εννοείς κατά την μάχη? Εμένα τα Loading μου είχαν φανεί πολύ μεγάλα, αλλά το είχα παίξει σε PS4 απλό θυμάμαι. 

 

14 ώρες πριν, pictorino είπε

Τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στον χάρτη

Πιστεύω ότι μαζί με το παιχνίδι CONTROL παίρνουν το βραβείο του χειρότερου χάρτη σε παιχνίδι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Charismo είπε

Ολοκλήρωσα το demo του FFXVI και μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

Είναι το πιο dark story που θυμάμαι να έχω δει σε FF. Οι δυο ώρες ήταν αρκετές για να σε βάλουν στο κλίμα και φαίνεται πως θα έχει πολλά twists και πολύ ενδιαφέρον. Το combat μου άρεσε πολύ, χωρίς να είναι βέβαια κάτι πρωτοποριακό.

Το ένα αρνητικό που βρήκα, είναι πως ακόμα και σε Performance mode τα frame rates δεν με ικανοποίησαν. Ελπίζω να ισχύει αυτό που διάβασα, πως το demo είναι σε προγενέστερη έκδοση του game πριν γίνει gold και να έχει βελτιωθεί στο release.

Όπως και να έχει, ήδη παρήγγειλα τη Deluxe edition και λόγω steelbook.

Τα frames έπεφταν και σε μένα και μου έκανε αρνητική εντύπωση. Δεν περίμενα ένα τόσο διαφημισμενο να τρέχει στο ps5 έτσι. Μακάρι να είναι αλήθεια αυτό που διάβασες ότι με την κυκλοφορία θα δούμε άλλες επιδόσεις.

Επίσης περίμενα την μάχη να επηρεάζεται με τα elements, αλλά πιο πολύ hack n slash πήρα με σπαμαρισμα επιθέσεων και υποτιπωδες evade. Μακάρι να μην είναι έτσι το τελικό αποτέλεσμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tifa_LockHeart said:

Έχω παίξει αλλά δεν θυμάμαι που αναφέρεσαι. Μήπως εννοείς κατά την μάχη? Εμένα τα Loading μου είχαν φανεί πολύ μεγάλα, αλλά το είχα παίξει σε PS4 απλό θυμάμαι. 

Κάθε φορά που διαλογίζεται εμφανίζονται λευκές λάμψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LEGO : Star Wars The Skywalker SAGA 

Ένα ξεχωριστό είδος παιχνιδιών είναι τα LEGO, που καταφέρνουν όσα έχω παίξει να δώσουν το δικό τους ύφος. Τις περισσότερες φορές με απλούς χειρισμούς και χωρίς να ζορίσουν τον παίκτη, όσο να τον εντυπωσιάσουν στο αισθητικό τομέα, στο χιούμορ και φυσικά επειδή είναι και θεματικά , αναλόγως τις προτιμήσεις του πάικτη παίζει και το ανάλογο.

Σαν φαν της σειράς Star Wars, μπορώ να πω ότι όταν έμαθα την ύπαρξη του παιχνιδιού , μπήκα να ψάξω να δω τί λέει το παιχνίδι και τί λένε και όσοι ασχολήθηκαν μαζί του. Τα περισσότερα σχόλια ήταν θετικά και όχι άδικα. Το παιχνίδι βασικά είναι μεγάλο , full game , αλλά και πώς να μην είναι αφού καταπιάνεται όπως λέει και ο τίτλος του με ολόκληρη την ιστορία από το μηδέν. Βάζει μέσα 9 ταινίες , περίπου 2 ώρες η καθεμία τους, και προσπαθεί συνοπτικά [όσο είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο] να παρουσιάσει τα πολύ βασικά σημεία της ιστορίας, χωρίς να παραλείπει πολλά, απλά σε κάποια κομμάτια που διαρκούν στις ταινίες πιο πολύ, τυχαίνει να κάνει απλά ένα 3λεπτο πέρασμα χωρίς αυτό να είναι λάθος για μένα [δεν γίνεται και αλλιώς] . 

Βασικό όμως για να ασχοληθείς μαζί του , όπως νομίζω και με οποιοδήποτε LEGO , είναι να είσαι φαν ή έστω να έχεις δει τουλάχιστον τις ταινίες , να ξέρεις τι παίζει. Έχει άπειρους χαρακτήρες και οι περισσότερες από τις χιουμοριστικές ατάκες μπορεί να μην τις πιάσεις αν δεν ξες την ιστορία των ταινιών. 

Του αφιέρωσα πολύ χρόνο, αλλά μπορεί να σου φάει από τον χρόνο σου ακόμα πιο πολύ. Μιλάμε για εργατοώρες! Μπορεί νομίζω να σου φτάσει και κοντά στις 100 ώρες αν κάτσεις να κάνεις τα πάντα για πλατίνα. Εγώ άρχισα στα πρώτα επεισόδια να κάνω όσα περισσότερα [το πήγα με βάση την χρονολογία κυκλοφορίας αλλά και όπως τα είδα εγώ , δηλαδή 4-5-6-1-2-3-7-8-9] , αλλά παρατήρησα ότι καθώς περνούσε το παιχνίδι έριχνα ρυθμούς, και ελάττωσα την αναζήτηση θυσαυρών και  των side quests και επικεντρώθηκα στα main missions, με γύρω στις 18 ώρες. 

Υπάρχει μια επανάληψη αλλά τώρα τί να λέμε , είναι LEGO, αλλού βρίσκεις την ομορφιά σε αυτού του είδους τα παιχνίδια και όσοι έχουν παίξει και αγαπήσει κάποιο από αυτά θα καταλάβει τί εννοώ. Είναι πάντως από τις καλύτερες περιπτώσεις LEGO παιχνιδιού και με την υποστήριξη και 2ου παίκτη γίνεται μάλιστα ακόμα πιο απολαυστικό να παίξεις με έναν φίλο σου και φυσικά με το παιδί σου. 

Αυτές τις μέρες κυκλοφορεί και σε καλή τιμή στο Ps Store και γιατί όχι θα το πρότεινα αρχικά στους λάτρεις των Star Wars που έχουν στραβώσει λίγο με τα τεχνικά προβληματάκια του Survivor και θέλαν την δόση τους, αλλά ακόμα και σε αυτούς που θέλουν να δουν πώς είναι ένα LEGO παιχνίδι. 

 

1366_2000.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Xenoblade chronicles 3 έπειτα από 130 ώρες. Έχω προσπεράσει άπειρο περιεχόμενο αλλά λογικό διότι ήθελα άλλες 130 ώρες για να κάνω και εκείνο. 

Στα του παιχνιδιού πραγματικά δεν έχω λόγια. Αν δεν υπήρχε το XCX το X3 θα ήταν το καλύτερο της σειράς σίγουρα. Παντρεύει άψογα το ρεαλιστικό με το φαντεζί διότι επί της ουσίας παίρνει το art style του κάθε Xenoblade και κάνει ένα μείγμα που του ταιριάζει και στο Χ3 θεωρώ ότι αισθητικά βρήκε την ταυτότητα του. 

Η ιστορία είναι απίστευτη και ξεπερνάει τα προηγούμενα όσο περίεργο και αδύνατο και αν ακούγεται αυτό. Η μουσική πανταχού σύντροφος γι αυτό το υπέροχο ταξίδι και ουκ ολίγες φορές δάκρυσα, ειλικρινά φιγουράρει ως μάλλον το καλύτερο OST σε jrpg ever και αυτό δεν το λέω ελαφρά την καρδια. Όπως είχα πει, αν είστε νέοι γονείς ετοιμαστείτε για πολύ κλάμα και συναίσθημα. 

Από μειονέκτημα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο πέρα από το ότι λόγο μεγέθους το παιχνίδι είναι αργό σε σημεία όμως η υπομονή σας θα σας αποζημιώσει με το αποτέλεσμα και ακόμα παραπέρα. Αντε και κάποια μικρά τεχνικά θέματα που μέχρι τώρα θα τα έχετε μάθει στο μηχάνημα. 

Αγγλικές φωνές ή ιαπωνικές; Οι ιαπωνικές βγάζουν περισσότερο συναίσθημα και είναι πιο ταιριαστές όμως το αγγλικό VO είναι ποιότητας του πρώτου Xenoblade οπότε εύκολα μπορείτε να χαρείτε και με αυτό. Το mixing στο αγγλικό VO έχει κάποια μικρά glitches σε σημεία με στιγμιαία καθυστέρηση ή με λάθος εντάσεις μεταξύ φωνής, ηχητικά εφέ και μουσικής όμως όχι κάτι τραγικό. 

10 εύκολα, λόγος αγοράς κονσόλας γενικότερα και δεν το συζητάμε για Jrpg φίλους. 

Είμαι ελαφρώς θλιμμένος διότι δεν ξέρω που πάμε μετά από εδώ. Δεν ασχολήθηκα με dlc ακόμα βέβαια οπότε υπομονή γι αυτό. 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tifa_LockHeart είπε

LEGO : Star Wars The Skywalker SAGA 

Ένα ξεχωριστό είδος παιχνιδιών είναι τα LEGO, που καταφέρνουν όσα έχω παίξει να δώσουν το δικό τους ύφος. Τις περισσότερες φορές με απλούς χειρισμούς και χωρίς να ζορίσουν τον παίκτη, όσο να τον εντυπωσιάσουν στο αισθητικό τομέα, στο χιούμορ και φυσικά επειδή είναι και θεματικά , αναλόγως τις προτιμήσεις του πάικτη παίζει και το ανάλογο.

Σαν φαν της σειράς Star Wars, μπορώ να πω ότι όταν έμαθα την ύπαρξη του παιχνιδιού , μπήκα να ψάξω να δω τί λέει το παιχνίδι και τί λένε και όσοι ασχολήθηκαν μαζί του. Τα περισσότερα σχόλια ήταν θετικά και όχι άδικα. Το παιχνίδι βασικά είναι μεγάλο , full game , αλλά και πώς να μην είναι αφού καταπιάνεται όπως λέει και ο τίτλος του με ολόκληρη την ιστορία από το μηδέν. Βάζει μέσα 9 ταινίες , περίπου 2 ώρες η καθεμία τους, και προσπαθεί συνοπτικά [όσο είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο] να παρουσιάσει τα πολύ βασικά σημεία της ιστορίας, χωρίς να παραλείπει πολλά, απλά σε κάποια κομμάτια που διαρκούν στις ταινίες πιο πολύ, τυχαίνει να κάνει απλά ένα 3λεπτο πέρασμα χωρίς αυτό να είναι λάθος για μένα [δεν γίνεται και αλλιώς] . 

Βασικό όμως για να ασχοληθείς μαζί του , όπως νομίζω και με οποιοδήποτε LEGO , είναι να είσαι φαν ή έστω να έχεις δει τουλάχιστον τις ταινίες , να ξέρεις τι παίζει. Έχει άπειρους χαρακτήρες και οι περισσότερες από τις χιουμοριστικές ατάκες μπορεί να μην τις πιάσεις αν δεν ξες την ιστορία των ταινιών. 

Του αφιέρωσα πολύ χρόνο, αλλά μπορεί να σου φάει από τον χρόνο σου ακόμα πιο πολύ. Μιλάμε για εργατοώρες! Μπορεί νομίζω να σου φτάσει και κοντά στις 100 ώρες αν κάτσεις να κάνεις τα πάντα για πλατίνα. Εγώ άρχισα στα πρώτα επεισόδια να κάνω όσα περισσότερα [το πήγα με βάση την χρονολογία κυκλοφορίας αλλά και όπως τα είδα εγώ , δηλαδή 4-5-6-1-2-3-7-8-9] , αλλά παρατήρησα ότι καθώς περνούσε το παιχνίδι έριχνα ρυθμούς, και ελάττωσα την αναζήτηση θυσαυρών και  των side quests και επικεντρώθηκα στα main missions, με γύρω στις 18 ώρες. 

Υπάρχει μια επανάληψη αλλά τώρα τί να λέμε , είναι LEGO, αλλού βρίσκεις την ομορφιά σε αυτού του είδους τα παιχνίδια και όσοι έχουν παίξει και αγαπήσει κάποιο από αυτά θα καταλάβει τί εννοώ. Είναι πάντως από τις καλύτερες περιπτώσεις LEGO παιχνιδιού και με την υποστήριξη και 2ου παίκτη γίνεται μάλιστα ακόμα πιο απολαυστικό να παίξεις με έναν φίλο σου και φυσικά με το παιδί σου. 

Αυτές τις μέρες κυκλοφορεί και σε καλή τιμή στο Ps Store και γιατί όχι θα το πρότεινα αρχικά στους λάτρεις των Star Wars που έχουν στραβώσει λίγο με τα τεχνικά προβληματάκια του Survivor και θέλαν την δόση τους, αλλά ακόμα και σε αυτούς που θέλουν να δουν πώς είναι ένα LEGO παιχνίδι. 

 

1366_2000.jpeg

Τρομερή σύλληψη όποιος τότε σκέφτηκε να βγάλει το πρώτο Lego Star Wars κ ολα τα υπόλοιπα Lego αργότερα. Πολύ διασκεδαστικα games, ειδικά για couch coop όπως είπες για να φέρνουν χαμόγελα στους παίκτες. 

Ωραίο το review! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trek To Yomi

Και έτσι στα γρήγορα ενώ είχα κάνει την εγκατάσταση του RES4 Remake και είπα να το ξεκινήσω , βλέπω ότι έβαλε το Ps Store το Trek To Yomi, που με το πρώτο trailer που είχα δει με είχε κερδίσει με την κινηματογραφικότητα του. Έτσι το έβαλα να το παίξω. 

5 ωρίτσες και τελειώσα το ένα από τα τέλη του , μιας και από ότι διάβασα έχει και άλλους τερματισμούς. Θα ήθελα να είχε στο τέλος αφού το τελειώσεις την δυνατότητα να παίξεις το κεφάλαιο που θες για να κάνεις άλλες επιλογές και να δεις τί αλλάζει στο σενάριο . 

Ο χειρισμός του και η μάχη σίγουρα δεν είναι τα δυνατά χαρτιά του. Πολλές φορές το parry του δεν υπακούσε ή μάλλον δεν το δάμασα ακόμα και μέχρι το τέλος. Όταν βρήκα όμως 2-3 συγκεκριμένα combos το παιχνίδι πλέον είχε τελειώσει. Όλα πλέον ήταν νεράκι. Παίζει από τις 5 ώρες να τελείωσα σε 2 ώρες τα κεφάλαια 4-7 ενώ τα 1-3 χρειάστηκα 3 ώρες ίσως και παραπάνω. Αυτό μπορεί να οφείλεται και στο ότι δεν ηξερα και τόσο καλά το παιχνίδι και ο χαρακτήρας μου δεν ήταν τόσο προικισμένος με health, stamina αλλά και skills! 

Η Κινηματογραφικότητα του και η κάμερα του όμως είναι πραγματικά ισάξια ταινίας. Σκηνές από πολλές ασιάτικες ταινίες που έχω δει αναγνώρισα μέσα στο παιχνίδι και πραγματικά το απόλαυσε το μάτι μου. Το ιαπωνικό voice over πολύ καλό, με ένα σενάριο που ξεκινούσε σε πραγματικότητα και άρχισε να κυλάει στην σφαίρα της φαντασίας που ήταν κάτι μη αναμενόμενο θετικό. 

Δεν μπορώ να φανταστώ με τίποτα το παιχνίδι έγχρωμο, νομίζω αυτή η επιλογή ήταν τελείως ότι πρέπει. 

Ένα πολύ καλό σε γενικές γραμμές indie game με τον χειρισμό επαναλαμβάνω και την μάχη να μην είναι το δυνατό του σημείο, αλλά για μένα το σενάριο και τα σκηνικά που έζησα αυτές τις 5 ώρες το ισορρόπησαν. Το προτέινω πάντως άνετα ειδικά στους λάτρεις σαμουράι και γενικά ταινιών Κουροσάβα στυλ με μόνη προειδοποίηση ότι ίσως βρουν θεματάκια λίγο με τον χειρισμό χωρίς όμως να είναι καταδικαστέος και σπασμένος. Μαθαίνεται , θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο απλώς. 

 

trektoyomi-blogroll-1651688497116.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Trek To Yomi

Και έτσι στα γρήγορα ενώ είχα κάνει την εγκατάσταση του RES4 Remake και είπα να το ξεκινήσω , βλέπω ότι έβαλε το Ps Store το Trek To Yomi, που με το πρώτο trailer που είχα δει με είχε κερδίσει με την κινηματογραφικότητα του. Έτσι το έβαλα να το παίξω. 

5 ωρίτσες και τελειώσα το ένα από τα τέλη του , μιας και από ότι διάβασα έχει και άλλους τερματισμούς. Θα ήθελα να είχε στο τέλος αφού το τελειώσεις την δυνατότητα να παίξεις το κεφάλαιο που θες για να κάνεις άλλες επιλογές και να δεις τί αλλάζει στο σενάριο . 

Ο χειρισμός του και η μάχη σίγουρα δεν είναι τα δυνατά χαρτιά του. Πολλές φορές το parry του δεν υπακούσε ή μάλλον δεν το δάμασα ακόμα και μέχρι το τέλος. Όταν βρήκα όμως 2-3 συγκεκριμένα combos το παιχνίδι πλέον είχε τελειώσει. Όλα πλέον ήταν νεράκι. Παίζει από τις 5 ώρες να τελείωσα σε 2 ώρες τα κεφάλαια 4-7 ενώ τα 1-3 χρειάστηκα 3 ώρες ίσως και παραπάνω. Αυτό μπορεί να οφείλεται και στο ότι δεν ηξερα και τόσο καλά το παιχνίδι και ο χαρακτήρας μου δεν ήταν τόσο προικισμένος με health, stamina αλλά και skills! 

Η Κινηματογραφικότητα του και η κάμερα του όμως είναι πραγματικά ισάξια ταινίας. Σκηνές από πολλές ασιάτικες ταινίες που έχω δει αναγνώρισα μέσα στο παιχνίδι και πραγματικά το απόλαυσε το μάτι μου. Το ιαπωνικό voice over πολύ καλό, με ένα σενάριο που ξεκινούσε σε πραγματικότητα και άρχισε να κυλάει στην σφαίρα της φαντασίας που ήταν κάτι μη αναμενόμενο θετικό. 

Δεν μπορώ να φανταστώ με τίποτα το παιχνίδι έγχρωμο, νομίζω αυτή η επιλογή ήταν τελείως ότι πρέπει. 

Ένα πολύ καλό σε γενικές γραμμές indie game με τον χειρισμό επαναλαμβάνω και την μάχη να μην είναι το δυνατό του σημείο, αλλά για μένα το σενάριο και τα σκηνικά που έζησα αυτές τις 5 ώρες το ισορρόπησαν. Το προτέινω πάντως άνετα ειδικά στους λάτρεις σαμουράι και γενικά ταινιών Κουροσάβα στυλ με μόνη προειδοποίηση ότι ίσως βρουν θεματάκια λίγο με τον χειρισμό χωρίς όμως να είναι καταδικαστέος και σπασμένος. Μαθαίνεται , θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο απλώς. 

 

trektoyomi-blogroll-1651688497116.jpg

πραγματικά όταν το έπαιξα το λάτρεψα κ εγω, κινηματογραφική εικόνα και Kurosawa στα καλύτερα του! Μπράβο στους σχεδιαστές για το οπτικό αποτέλεσμα! Αυτός ο τελευταίος boss όμως, δυσανάλογα (πολύ) δύσκολος μου φάνηκε σε σχέση με όλο το game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

πραγματικά όταν το έπαιξα το λάτρεψα κ εγω, κινηματογραφική εικόνα και Kurosawa στα καλύτερα του! Μπράβο στους σχεδιαστές για το οπτικό αποτέλεσμα! Αυτός ο τελευταίος boss όμως, δυσανάλογα (πολύ) δύσκολος μου φάνηκε σε σχέση με όλο το game. 

Που να με δεις όταν τον νίκησα την πρώτη φορά και πανηγύριζα και με ξύρισε η 2η του φάση... Τόσα χρόνια με τα souls και ακόμα την πατάω!!! Ήταν δύσκολος η αλήθεια , μπορεί και να με σκότωσε καμιά 10ριά φορές. 

Spoiler

Ναι ήταν όντως πολύ δύσκολος και στο κεφάλαιο 3 , αν θυμάσαι που έιχε βγει δεν είχα προλάβει να πω κουβέντα. Μονόχιτο με έβγαλε με ένα 12χιτο multi combo! Διάβασα ότι αν τον νικήσεις εκεί , πάει κατευθείαν τερματισμός κρυφος. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...