Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2021


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως κάθε χρονιά εδώ και δεκαετίες, οι πιστοί του λίγο έως πολύ ευγενούς επαγγέλματος-λειτουργήματος της προπονητικής αδημονούν για την κυκλοφορία του νέου Football Manager. Περαιτέρω σχόλια είναι περιττά. Ακόμα και όσοι έχουν περιορίσει την ενασχόληση τους με το παιχνίδι-θρύλο λόγω γεράματων αυξημένων προσωπικών υποχρεώσεων, λοξοκοιτάζουν τις ανακοινώσεις της Sports Interactive για να δουν τι νέο υπάρχει κάθε σεζόν.

Η SI γενικά δίνει τις πληροφορίες με το σταγονόμετρο αλλά ό,τι έχουν ανακοινώσει μέχρι στιγμής λογικά είναι τα σημαντικότερα από όσα θα δούμε φέτος. Ιδού τι γνωρίζουμε:

Ημερομηνία κυκλοφορίας: 24 Νοεμβρίου 2020

Χαρακτηριστικά/βελτιώσεις:

  • Λόγω της παρούσας κατάστασης, φήμες μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού έλεγαν ότι δεν ήταν καν σίγουρο αν θα κυκλοφορήσει νέο FM για φέτος. Τελικά γύρω στον Ιούλιο η Sports Interactive έκανε την πολυπόθητη ανακοίνωση για το 2021. Ωστόσο λόγω προφανών λόγων, η κυκλοφορία θα καθυστερήσει λίγο σε σχέση με προηγούμενες χρονιές και αντί για τα παραδοσιακά τέλη Οκτώβρη/αρχές Νοέμβρη, το παιχνίδι θα γίνει διαθέσιμο προς το τέλος του μήνα. Ως είθισται θα υπάρχει early access έκδοση 2 εβδομάδες νωρίτερα.
  • Η μεγαλύτερη ίσως αλλαγή για φέτος σχετίζεται με τις μεταγραφές. Για όσους ενδιαφέρονται ορίστε ένα ελληνικό άρθρο που τα εξηγεί αρκετά αναλυτικά. Εν ολίγοις αρκετά πράγματα γίνονται πιο ρεαλιστικά αλλά και πιο εύκολα για εμάς, αφού αναβαθμίζεται ο ρόλος των βοηθών μας, των scouts, των ατζέντηδων κλπ.
  • Βελτιωμένα φίλτρα για αναζήτηση, τα οποία θα βοηθήσουν τους scouts να βρουν με μεγαλύτερη ακρίβεια το είδος παίκτη που χρειαζόμαστε.
  • Προσθήκες στα team talks, με τον προπονητή να μπορεί να κάνει χειρονομίες στα αποδυτήρια (πχ. να πετάξει εκνευρισμένος ένα μπουκάλι νερό, χωρίς να πει κάτι άλλο). Ομοίως θα υπάρχουν βελτιώσεις στις συνεντεύξεις τύπου, με τον υπεύθυνο τύπου της ομάδας να δίνει το λόγο σε γνωστούς αθλητικογράφους, με τον αρχηγό να έρχεται μαζί μας για δηλώσεις κλπ.
  • Όταν επιλέγουμε ρόλους για τους παίκτες μας (πχ. inside forward, treqaurtista), θα εμφανίζεται σύντομο 2D animation που θα δείχνει τι ακριβώς πρέπει να κάνει ο παίκτης στην τακτική μας. Παράδειγμα εδώ.
  • Για πρώτη φορά θα έχουμε τα περίφημα στατιστικά xGoals που θα μπορούμε να μελετήσουμε στο ημίχρονο και στο τέλος κάθε αγώνα. Επίσης θα υπάρχει νέος ρόλος αναλυτή εξειδικευμένου στις μεταγραφές (μέχρι στιγμής υπάρχει μόνο αναλυτής στατιστικών αγώνα).
  • Νέοι στόχοι στο Club Vision, δηλαδή το όραμα της διοίκησης.
  • Σχετικά με τον COVID-19 δεν θα υπάρχει η ασθένεια αυτή καθεαυτή, ούτε θα έχουμε περιορισμούς στην προσέλευση φιλάθλων, ωστόσο πολλοί σύλλογοι θα δουν τα οικονομικά τους να είναι σημαντικά ασθενέστερα, θα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι δανεισμοί με οψιόν αγοράς και οι μικρομεσαίοι παίκτες θα κοστολογούνται φθηνότερα στις μεταγραφές (ειδικά για τις ομάδες που έχουν μεγαλύτερα οικονομικά προβλήματα).
  • Εκτός από την παραδοσιακή έκδοση για PC, θα υπάρχει επίσης FM21 touch για Nintendo Switch (Δεκέμβριος) και για τα διάφορα Xbox (αν και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ημερομηνία κυκλοφορίας). Επίσης θα έχουμε εκδόσεις για Mac και Google Stadia. Δεν θα υπάρχει κυκλοφορία για Playstation 5 λόγω περιορισμένων dev kits που η Sony προτίμησε να δώσει σε άλλες εταιρίες και όχι στην SI.

Gameplay/γραφικά: Απ' όσο γνωρίζω δεν έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής εκτεταμένα βίντεο που να δείχνουν τα γραφικά ή τα animations του FM21, ορισμένα που βρήκα στο YouTube έχουν φτωχή ποιότητα και δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα. Η SI έχει απλώς αναφέρει μικρές βελτιώσεις σε φωτισμούς/animations, ενώ έχει σχεδιαστεί ξανά το UI του αγώνα για να μοιάζει περισσότερο με τηλεοπτικά γραφικά. Νομίζω το σημαντικότερο είναι πως κανένας δεν έχει πει επίσημα για σημαντικές αλλαγές στο match engine, άρα νομίζω όλοι ξέρουμε τι να περιμένουμε μέσες-άκρες.

Τιμή: 36 ευρώ περίπου για την κανονική έκδοση, 22 για την Touch. Συνήθως αυτά μεταβάλλονται ανάλογα αν η αγορά θα γίνει απευθείας από το Steam (με πιθανή έκπτωση 10%) ή από τα γνωστά κλειδάδικα (πιθανώς μαζί με κάποιο κουπόνι που θα κατεβάσει την τιμή στα 27-30 ευρώ) ή αν ο χρήστης συνεταιριστεί με άλλους για να μοιραστούν την αγορά, όπως είθισται να κάνουμε εδώ ανεπίσημα κλπ.

Καλή μανατζερική χρονιά συνάδελφοι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, δεν τους είναι τίποτα να βγάλουν νέο παιχνίδι..ένα roster update κάνουν και αλλάζουν όνομα στον τίτλο. Ένας βάλτος πιο πολύ αλλάζει από αυτό το παιχνίδι :P

λινκ για το παιχνίδι ξέχασες

https://store.steampowered.com/app/1263850/Football_Manager_2021/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως φέτος φαίνεται να έχει λιγότερες αλλαγές από κάθε άλλη χρονιά, ίσως λόγω της κατάστασης με τον covid. Σίγουρα η SI δεν έχει ανακοινώσει ακόμα όλες τις βελτιώσεις, αλλά θεωρώ απίθανο να υπάρχει κάτι πραγματικά ριζοσπαστικό στο FM21 και να μην το έχουν διαφημίσει ακόμα. Λογικά οι αλλαγές στις μεταγραφές θα είναι το σημαντικότερο νέο feature.

Επειδή το περσινό το έπαιξα ελάχιστα (ώρες που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού), δεν είμαι σίγουρος σε ποια κατάσταση ήταν η match engine. Αν ήταν αξιοπρεπής, ίσως με λίγες βελτιώσεις να έχουμε ένα καλό τελικό αποτέλεσμα. Το αν αυτό δικαιολογεί το ετήσιο full price είναι άλλη ιστορία. Στο Steam για παράδειγμα το παιχνίδι κοστολογείται στα ~50 ευρώ (συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης 10%), τιμή μάλλον εξωφρενική για όποιον έχει αγοράσει τα 1-2 προηγούμενα FM.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα zeppo θα αγορασεις φετος;;Εγω εχω ξεκινησει φιφα αλλα δε ξερω ακομα.Αν καποιος θελει να παιξει on line με φιλαρακι στο ιδιο πρωταθλημα με 2 ομαδες η σε διαφορετικο πρωταθλημα και αν διασταυρωθουν europa γινεται;;Αν εχω καταλαβει σωστα δε ειναι και πολυ καλο στο online.οποιος γνωριζει ας ενημερωσει.

Πτωση τιμης σε κουτατο απο δεκεμβρη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα zeppo θα αγορασεις φετος;;Εγω εχω ξεκινησει φιφα αλλα δε ξερω ακομα.Αν καποιος θελει να παιξει on line με φιλαρακι στο ιδιο πρωταθλημα με 2 ομαδες η σε διαφορετικο πρωταθλημα και αν διασταυρωθουν europa γινεται;;Αν εχω καταλαβει σωστα δε ειναι και πολυ καλο στο online.οποιος γνωριζει ας ενημερωσει.

Πτωση τιμης σε κουτατο απο δεκεμβρη;;

στα 27€, άσε τα κουτάτα και γλύτωσε κανα €

https://www.allkeyshop.com/blog/buy-football-manager-2021-cd-key-compare-prices/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα zeppo θα αγορασεις φετος;;Εγω εχω ξεκινησει φιφα αλλα δε ξερω ακομα.Αν καποιος θελει να παιξει on line με φιλαρακι στο ιδιο πρωταθλημα με 2 ομαδες η σε διαφορετικο πρωταθλημα και αν διασταυρωθουν europa γινεται;;Αν εχω καταλαβει σωστα δε ειναι και πολυ καλο στο online.οποιος γνωριζει ας ενημερωσει.

Πτωση τιμης σε κουτατο απο δεκεμβρη;;

Κάθε χρόνο αγοράζω ακόμα κι αν δεν παίζω, έστω για να μην χαλάσει η παράδοση.

Νομίζω το online του manager είναι γενικά από πονεμένη ιστορία έως χαμένη υπόθεση, γιατί ακόμα κι αν βρεις αντιπάλους στο ίδιο πρωτάθλημα, πόσες σεζόν θα καταφέρετε να παίξετε μαζί πριν αρχίσει να σπάει η συνοχή της ομάδας; Προσωπικά όσες φορές είχα δοκιμάσει να παίξω online στο παρελθόν, τα παρατούσα μετά από λίγες αγωνιστικές. 

Θεωρώ πως το manager online θα είχε τύχη περισσότερο σαν κάποιου είδους MMO μαζί με fantasy league, που και τα δύο είναι πολύ δημοφιλή σαν είδη παιχνιδιού. Πιθανώς να υπάρχει ήδη σαν mode, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα γιατί δεν έχω ασχοληθεί. 

Όσο για πτώση τιμής, παραδοσιακά το manager έχει μικρές διακυμάνσεις στην τιμή του εντός της χρονιάς. Συχνά υπάρχει μια έκπτωση λίγων ημερών γύρω στις γιορτές, αλλά φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει αφού η ημερομηνία κυκλοφορίας είναι 3-4 εβδομάδες αργότερα από τη συνηθισμένη. Ούτως ή άλλως τα 27-30 ευρώ των κλειδάδικων είναι ήδη λίγα, πόσο περισσότερο να πέσει; 5-10 ευρώ στην καλύτερη; Ίσως λέω πολλά. Στα κουτάτα μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά έχω να αγοράσω κουτάτο παιχνίδι για PC πάνω από 15 χρόνια οπότε δεν θα διακινδυνεύσω προβλέψεις. 

Θα έλεγα ότι ο κυριότερος λόγος να κοιτάξει κάποιος αγορά από Δεκέμβρη δεν είναι τόσο η καλύτερη τιμή, αλλά το ότι θα έχουν διορθωθεί τα περισσότερα bugs μετά τα πρώτα patches. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα οταν λεω γω on line εννοω πχ να μπορουμε να παρουμε 2 ομαδες εγω καλιαρι εσυ παρμα.Να φτοιαξουμε την ομαδα οπως θελουμε και να παιζουμε.Να μπορεις να παιξεις εως 3 παικτες εως 3 πρωταθληματα.Να χρειαζεται να ειμαστε on line και οι 2 μονο στο μεταξυ μας παιχνιδι. Να μπορεις να παιξεις μονο σου εως 7 παιχνιδια για να μη ξεφευγεις πολυ μπροστα.Το παιχνιδι γινεται ανταγωνιστικο και κανεις τη πλακα σου.Καπως ετσι το σκεφτομαι.Το fantasy μου θυμιζει το γινε προεδρος δε μου κανει κλικ.Γενικως το παιχνιδι πρεπει να παει σ ενα αλλο επιπεδο αναβαθμιση γραφικων στο 70% για να χει νοημα να κατσει ο αλλος να παιξει 3d ειμαστε στο 2020.Αναβαθμιση και τελειοποιηση της me ωστε να εχει λιγα λαθη.Ολα αυτα με σωστο σχεδιασμο και δουλεια μεσα σε 2 χρονια η 3 μπορουν να γινουν.Επειδη δεν εχουν λεφτα θα βρουν ενα επενδυτη η θα το αγορασει μια αλλη εταιρεια.Δε ξερω αν θα το αγορασω φετος αλλα αυτο θα γινει απο νεα χρονια οχι τωρα κουτατο.

Εννοειται να μπουν τα updates γ αυτο για μενα δ εχει νοημα να αγορασεις απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο μεγάλο video με συμμετοχή Miles, όπου παρουσιάζεται με λεπτομέρεια όλη η προετοιμασία πριν τον αγώνα καθώς και το ίδιο το 3D gameplay, το νέο match UI κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ναι σ ενα που ειδα 30,50 το ειδα.Εγω δ εχω paypal οποτε κουτατο.Στο beta αν ξεκινησει ομαδα και βγει update πχ τη παρασκευη πρεπει να ξεκινησεις παλι απο την αρχη σωστα;;Οποτε τι νοημα εχει αν ειναι να ξεκινας απο τη αρχη υποθετω στις 2 βδομαδες 2 update θα τα παρει.Απο τη κυκλοφορια σε ποσες βδομαδες βγαινουν τα κιτς και ολα αυτα 3 4??

Εσυ zeppo θα παιξεις?? Η απλως το δοκιμαζεις λιγο και το αφηνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις από την αρχή, εκτός αν υπάρχει κάποιο πολύ σοβαρό bug που επηρεάζει την εξέλιξη του παιχνιδιού και η διόρθωση με update απαιτεί οπωσδήποτε νέο save. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι τέτοιες καταστάσεις ανήκουν αποκλειστικά στο παρελθόν και δεν έχουμε πλέον τέτοια φαινόμενα (παλιότερα ήταν σχετικά συνηθισμένα). Ομοίως, αν παίζεις την beta (αλλιώς early access) μπορείς να συνεχίσεις το ίδιο save όταν κυκλοφορήσει το κανονικό παιχνίδι.

Πιστεύω ότι στην πράξη οι περισσότεροι χρήστες απλώς δοκιμάζουν διάφορα πράγματα στην beta, προσπαθούν να συνηθίσουν τα νέα μενού, να δουν αλλαγές στην match engine χωρίς άγχος κλπ και μόλις βγει το παιχνίδι χρησιμοποιούν τη γνώση που απέκτησαν για να ξεκινήσουν κανονικά από την αρχή. Σημειωτέον ότι η έκδοση early access πρακτικά έχει τα ίδια λεφτά με την κανονική, τουλάχιστον στα κλειδάδικα. Υπάρχουν δε περιπτώσεις που βγαίνει και φθηνότερα.

Απ' όσο θυμάμαι kits, facepacks, logos και γενικά ό,τι σχετίζεται με γραφικά γενικά κυκλοφορούν πολύ γρήγορα, συνήθως πριν καν βγει το νέο manager γιατί το παιχνίδι είναι σταθερό εδώ και χρόνια και τα ίδια ακριβώς αρχεία λειτουργούν και στις προηγούμενες εκδόσεις. Οπότε αν κοιτάξεις πχ στο https://sortitoutsi.net/graphics υπάρχουν ήδη εδώ και εβδομάδες αρκετές εμφανίσεις και διάφορα γραφικά packs για τη σεζόν 2020/21. Κάτι που είναι λογικό μιας και αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των εκδόσεων, κάθε πότε αλλάζουν τα εμβλήματα των ομάδων ή τα πρόσωπα των παικτών; Θεωρητικά κάποιος θα μπορούσε να παίζει με τα ίδια από το 2015 χωρίς σημαντικές αλλαγές.

Αυτά που συνήθως αργούν είναι όσα έχουν σχέση με τους ίδιους τους μηχανισμούς ή τα data του παιχνιδιού, πχ. προγράμματα προπονήσεων, data updates όπως του Nik33s ή η ενεργοποίηση της ελληνικής Γ' Εθνικής και των τοπικών πρωταθλημάτων (βλ. fmgreece) και άλλα τέτοια καλούδια. Τα συγκεκριμένα μπορεί να πάρουν από λίγες μέρες μέχρι πάνω από μήνα.

Όσο για τη χάρη μου, δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος αν και πόσο θα προλάβω να παίξω. Για να πω τη μαύρη αλήθεια η τελευταία φορά που ασχολήθηκα εκτεταμένα και προχώρησα έστω 2-3 ολόκληρες σεζόν ήταν στο τέλος του 2015 με αρχές 2016, οπότε και βγήκαν άφθονες ιστορίες τρέλας ή/και απελπισίας. Μετά γεννήθηκαν παιδιά, πήρα PS4 και Switch, βγήκε το MS Flight Sim 2020, βαρέθηκα επισήμως το ποδόσφαιρο και άρχισα να ασχολούμαι αποκλειστικά με NFL, οπότε αναγκαστικά έμεινε πίσω το manager. Θα του ρίξω μια ματιά να δω αν έχει ενδιαφέρον η match engine, λογικά θα παίξω μερικούς αγώνες σε χωράφια τοπικών ή Γ' Εθνικής και μακάρι να καταφέρει να με κρατήσει, τι να πω.

Σαν συμβουλή θα επαναλάβω ότι όσοι έχουν τους αμέσως προηγούμενους τίτλους και το σκέφτονται για το φετινό, καλά θα είναι να περιμένουν να κυκλοφορήσει πρώτα το παιχνίδι και να δουν feedback για την match engine. Αν δεν έχουμε σημαντικές αλλαγές, δεν βλέπω γιατί να δώσει κάποιος 30+ ευρώ για ένα τίτλο παρόμοιο με το 18 ή το 19. Το Manager δεν είναι Fifa που πρέπει πάντα να έχεις την τελευταία έκδοση για να μπορείς να παίξεις online. Μπορείς ωραιότατα να έχεις το FM18, να κατεβάσεις roster updates και να ξεκινήσεις νέο save με την Αναγέννηση Κολινδρού (τυχαίο το παράδειγμα).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγαίνει η beta,λίγο η καραντίνα λίγο οι αλλαγές έχω αρκετά μεγάλο hype φέτος μακάρι να δώσουν αρκετά καλή match engine και να μην περιμένουμε έως Φεβρουάριο να στρώσει το παιχνιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς γιατί στο φόρουμ της SI έχουν σαλτάρει από χθες το βράδυ, έγραψαν πάνω από 40 σελίδες μέσα σε μισή μέρα περιμένοντας την beta. Αν δεν έβγαινε και σήμερα θα είχαμε δράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...