Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2021


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tl;dr go bold!

Έγραψα μία σεζόν με Leicester που τη παρακολουθώ irl και ήταν το τελευταίο μου save στο FM20 για να μπω πιο ομαλά στο φετινό.

Vardy αγορίνα μου, με 42 γκολ (30 στη Premier) στο 21, μας οδήγησες σε 4η θέση στη Premier, FL & Europa winner, FA final και  θα κρεμάσεις τα παπούτσια σου εδώ όποτε θες εσύ!

Στο FM20 μου είχε γίνει unhappy τη 2η χρονιά γιατί τον έκανα rotation και τον έδωσα (για χάρη των Esposito/Fabio Silva). Τη 2η έπαιζε μέτρια ενώ τη πρώτη είχε βγει 1ος σκόρερ στη Πρέμιερ μαζί με τον Cavani!

 

Στα του game!

H περσινή τακτική φορτώθηκε χωρίς προβλήματα στο φετινό.

Η match engine είναι απολαυστική! Βλέπεις μπαλίτσα! Κάθετο παιχνίδι, 1-2, παιχνίδι στο κέντρο. Τα Striker μπορούν να σκοράρουν σε τετ α τετ και οι αποστάσεις έχουν διορθωθεί. Την έχω λατρέψει! Μόνο για τη m.e. είναι πραγματική αναβάθμιση από το FM20, το οποίο είναι unplayable πλέον στα μάτια μου.

Performance wise έχει σημαντικές βελτιώσεις. Το save γίνεται στιγμιαία, το continue γίνεται πιο γρήγορα. O Miles κάνει λόγο για 76% στο save, 14% γενικά.

2046979888_MilesFM21speed.png.573d118ed5f6036052469158ef14a19a.png

 

Παρόλα τα bugs που έχει (beta είναι ακόμα), δεν έχω αντιληφθεί κάποιο game breaking και είναι αρκετά σταθερό.

Το backbone του παιχνιδιού φαίνεται ίδιο (database, transfrers κλπ). Kάτι (ανούσιες ουσιαστικά) προσθήκες σε interview & scouting meatings. Κάποιες άλλες θετικές μικρό-προσθήκες που είδα:

Στα πέναλτι δείχνει το σκορ πιο αναλυτικά, έχει πιο πολύ animation στο σήκωμα της κούπας και σου παρουσιάζει season review στο τέλος κάθε σεζόν!

Στο δια ταύτα είναι η μοναδική χρονιά που λέω ναι αξίζει (ξεκάθαρα λόγω m.e.) να πας στο φετινό και να μη βάλεις απλά ενημερωμένη database σε κάποιο παλιό.

Tl;dr go bold!

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Tl;dr go bold!

Έγραψα μία σεζόν με Leicester που τη παρακολουθώ irl και ήταν το τελευταίο μου save στο FM20 για να μπω πιο ομαλά στο φετινό.

Vardy αγορίνα μου, με 42 γκολ (30 στη Premier) στο 21, μας οδήγησες σε 4η θέση στη Premier, FL & Europa winner, FA final και  θα κρεμάσεις τα παπούτσια σου εδώ όποτε θες εσύ!

Στο FM20 μου είχε γίνει unhappy τη 2η χρονιά γιατί τον έκανα rotation και τον έδωσα (για χάρη των Esposito/Fabio Silva). Τη 2η έπαιζε μέτρια ενώ τη πρώτη είχε βγει 1ος σκόρερ στη Πρέμιερ μαζί με τον Cavani!

Στα του game!

H περσινή τακτική φορτώθηκε χωρίς προβλήματα στο φετινό.

Η match engine είναι απολαυστική! Βλέπεις μπαλίτσα! Κάθετο παιχνίδι, 1-2, παιχνίδι στο κέντρο. Τα Striker μπορούν να σκοράρουν σε τετ α τετ και οι αποστάσεις έχουν διορθωθεί. Την έχω λατρέψει! Μόνο για τη m.e. είναι πραγματική αναβάθμιση από το FM20, το οποίο είναι unplayable πλέον στα μάτια μου.

Performance wise έχει σημαντικές βελτιώσεις. Το save γίνεται στιγμιαία, το continue γίνεται πιο γρήγορα. O Miles κάνει λόγο για 76% στο save, 14% γενικά.

2046979888_MilesFM21speed.png.573d118ed5f6036052469158ef14a19a.png

Παρόλα τα bugs που έχει (beta είναι ακόμα), δεν έχω αντιληφθεί κάποιο game breaking και είναι αρκετά σταθερό.

Το backbone του παιχνιδιού φαίνεται ίδιο (database, transfrers κλπ). Kάτι (ανούσιες ουσιαστικά) προσθήκες σε interview & scouting meatings. Κάποιες άλλες θετικές μικρό-προσθήκες που είδα:

Στα πέναλτι δείχνει το σκορ πιο αναλυτικά, έχει πιο πολύ animation στο σήκωμα της κούπας και σου παρουσιάζει season review στο τέλος κάθε σεζόν!

Στο δια ταύτα είναι η μοναδική χρονιά που λέω ναι αξίζει (ξεκάθαρα λόγω m.e.) να πας στο φετινό και να μη βάλεις απλά ενημερωμένη database σε κάποιο παλιό.

Tl;dr go bold!

πολύ καλά με λίγα λόγια

τί τακτική χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια εδω και καποιες μερες εχω το παιχνιδι.Εβαλα και logos και faces.Τα faces θα καναν και κανα 6ωρο για να μπουν.Οσο αφορα το γρηγορο δε θεωρω οτι το καταλαβαινεις οτι εγινε γρηγορο σε σχεση με περυσι.Πρωτη ομαδα που χω παρει για τη beta ρεν.Απλως παιζω τη πρωτη χρονια.Η me φαινεται καλυτερη.Ειναι νωρις ακομη για συμπερασματα.zeppo ξεκινησες;; Με τι ομαδες ξεκινησατε;Οσο αφορα τη εγκατασταση ενω το εβαλα στο σκληρο δισκο το εγγραφα μου αρχειο παιχνιδιου ειναι στο ssd που εχω τα windows.Δε ξερω γιατι.Οποιος γνωριζει ας πει.

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kxtsao είπε

τί τακτική χρησιμοποιείς?

Κύρια τακτική έχω αυτή. Σα πρότυπο σκέφτομαι Klopp/Liverpool.

Mentality αλλάζω ανάλογα με αντίπαλο και (κάποια) roles ανάλογα την 11άδα που κατεβάζω. 

Spoiler

944307865_Tactic1.png.d6c7fba77ee856a9e319cfbdc362b455.png

Έχω και μία 2η για ματς που παρκάρει λεωφορεία ο αντίπαλος, ή για διαστήματα που ψάχνω γκολ άμεσα, την οποία έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα στο 21 μέχρι τώρα.

Spoiler

1795632680_Tactic2.png.4dfe906e97a4e726be1d6f856275d2c2.png

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Καλημερα παιδια εδω και καποιες μερες εχω το παιχνιδι.Εβαλα και logos και faces.Τα faces θα καναν και κανα 6ωρο για να μπουν.Οσο αφορα το γρηγορο δε θεωρω οτι το καταλαβαινεις οτι εγινε γρηγορο σε σχεση με περυσι.Πρωτη ομαδα που χω παρει για τη beta ρεν.Απλως παιζω τη πρωτη χρονια.Η me φαινεται καλυτερη.Ειναι νωρις ακομη για συμπερασματα.zeppo ξεκινησες;; Με τι ομαδες ξεκινησατε;Οσο αφορα τη εγκατασταση ενω το εβαλα στο σκληρο δισκο το εγγραφα μου αρχειο παιχνιδιου ειναι στο ssd που εχω τα windows.Δε ξερω γιατι.Οποιος γνωριζει ας πει.

Το αρχείο με τα saves/graphics/tactics κλπ. πάει στα έγραφα by default. Είναι ξεχωριστό από το installation του παιχνιδιού.

Μπορείς να το μετακινήσεις όπου θέλεις, σου προτείνω (σθεναρά) να το αφήσεις εκεί που είναι. Όπως να βάλεις και το παιχνίδι στον ssd.

Τα faces & logos (κατέβασα τις torrent επιλογές και όχι ένα ένα)  έκαναν γύρω στα 20 (το πολύ) λεπτά unpack.

Also, σου έρχομαι για τον Camavinga...

Spoiler

Αστειεύομαι, τον έχω μαζώξει ήδη!

 

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά σταμάτησα να αγοράζω το παιχνίδι στο 2019. Το 2020 άρχισα να το παίζω πρόσφατα κατεβάζοντας το από το epic που το έδινε δωρεάν αλλά κυρίως το ξεκίνησα πριν κανά μήνα.

Κλασικό save ως unemployed και πρώτη ομάδα elfsborg οπου την τρίτη χρονιά πήρα το πρωτάθλημα, ενώ την δεύτερη βγήκαμε όγδοοι και τα predictions μας εδιναν εκεί γύρω. Την πρώτη χρονιά με πήραν στο δεύτερο μισό.

Πιστεύετε αξίζει η αγορά του 2021;

Επίσης, μόνο εμένα μου αρέσει το old schoοl με τα κυκλακια; 😄

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί μερακλήδες που παίζουν ακόμα με 2D, οπότε σίγουρα δεν είσαι ο μόνος!

Όσο για το 2021, προσωπικά δεν έχω προλάβει να το δω ακόμα και το πιθανότερο θα πάει για την ημερομηνία κυκλοφορίας (24/11). Ωστόσο από όσα διαβάζουμε δεξιά κι αριστερά είναι τόσο σημαντικές οι βελτιώσεις στην match engine που νομίζω αξίζει η αγορά του φετινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λες οτι το παιχνιδι φορτωνει απο το σκληρο δισκο και τα skins και τα υπολοιπα απο το ssd που ειναι τα εγραφα μου;;Δε χωραει το παιχνιδι στο ssd 128gb που εχω.Οσο αφορα τα logos faces απο torrent κατεβασα και κει λογω adsl ειχαμε καποιες ωρες να κατεβουν.Εκανα αποσυμπιεση επιφανεια εργασιας και μετα αντιγραφη στο εγραφα.Αυτη η εγραφη πηρε πανω απο 6 ωρες.Για να γλειτωσω χρονο επρεπε να κανω αποσυμπιεση κατευθειαν στα εγραφα αλλα το φοβομουν.Οσο αφορα τη ρεν δ εχω κανει μεταφραφες.17 ειναι ο καβανιγκα σε μια χρονια που παιζω δε προλαβαινω να ασχοληθω μαζοι του.Σιγουρα θα παιξει αρκετα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnmayson πιο facepack έβαλες;το cut out;εγώ έχω το df11 που είναι πιο μικρό σκέφτομαι να βάλω το cut out αλλά φοβάμαι μην βαρύνει το παιχνίδι ρε γαμωτο...επίσης περιμένω πως και πως με την φουλ έκδοση να βάλουν dark skin,γιατί ότι βλέπω από 3ους δεν με καλύπτει μου την σπάνε τα πολλά χρωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια μια απορια αν θελω να παρω μια ομαδα που δεν μ αρεσουν τα χρωματα που εχει στις φανελες πως τ αλλαζω;; Μπορω μεσα απο το παιχνιδι η μονο μεσα απο το editor??ο editor θα κυκλοφορησει τη τριτη ειναι δωρεαν;;Γνωριζει καποιος πως θα το κανω;; Ειναι ευκολο;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες θελω να επιστέψω στο παιχνίδι μετα απο αρκετα χρονια ( τοτε που δεν σκεφτόμασταν καν οτι τα παιχνίδια αγοράζονται). Το θεμα μου ειναι το εξης, στο steam και epic games βλεπω το παιχνιδι εχει ενα 50ρικο ενω στο σκρουτζ 35 και σε ενα σαιτ οπως το eneba.com 30. Μπορω να εμπιστευτω ενα τετοιο σαιτ; το παιχνιδι περιλαμβανει μεσα και το editor η πρεπει να πληρωσω ξεχωριστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Thaninho είπε

σε ενα σαιτ οπως το eneba.com 30.

έμπιστο το eneba - πάρε άφοβα.

 3 λεπτά πριν, tak_loyk είπε

Γιατί υπάρχει και κάτι άλλο?? 🤣

Μόνο αυτό υπάρχει!

v9ndbutnFxrZx4KfgRe689-1200-80.jpg.35a7ed10414c1f8caf66aec2fd5a2354.jpg

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...