Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 παραμένουν το δεύτερο δημοφιλέστερο λειτουργικό σύστημα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, afantos είπε

επιπλέον πολλές μικρές εταιρίες δεν βλέπουν το λόγο να τα σκάσουν (εν μέσω ύφεσης) για αναβαθμίσεις

 

Οι αναβάθμιση από 7 σε 10 εξακολουθεί να είναι δωρεάν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Τα XP δεν θα πεθάνουν ποτέ, κουφάλα νεκροθάφτη

Ακόμα και τώρα αν στήσεις μηχάνημα από την αρχή και κάνεις όλα τα updates, θα γίνουν κανονικά μέχρι το 2014.  Με το PoSReady 2009 hack παίρνεις και τα τελευταία updates.

Επίσης και τα 2000 αναβαθμίζονται ακόμα και σήμερα... Είναι online οι servers...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Οι αναβάθμιση από 7 σε 10 εξακολουθεί να είναι δωρεάν...

Άλλο η αναβάθμιση του λειτουργικού σε απλό χρήστη και άλλο πράμα σε εταιρεία.

Στην δεύτερη περίπτωση σημαίνει και σίγουρη αναβάθμιση των εμπορικών εφαρμογών, όπου εκεί πληρώνεις αβέρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, antcas2010 είπε

Δεν μπορούμε να υπολογίζουμε λειτουργικά χωρίς να υπολογίζουμε και τα λειτουργικά σε κινητά και σε tablet . Ειδικά και με την ολοένα και μεγαλύτερη στόχευση των tablet (iPad Pro) ως πιθανό αντικαταστάτη ενός desktop συστήματος . Υπάρχουν  γενιές χρηστών που δεν γνωρίζουν τα desktop λειτουργικά και κάνουν χρήση αποκλειστικά Android & IoS .Η θα τα αναφέρουμε ως Desktop λειτουργικό η θα τα συγκεντρώνουμε όλα μαζί . 

Καλημέρα!

Εκτός πραγματικότητας αυτό που λες.

Μπερδεύεσαι, άλλο τα πορτοκάλια, άλλο τα μήλα. Είναι τελείως διαφορετικά λογισμικά.

Τώρα, για τους χρήστες που λες, δεν πολύ ισχύει αυτό. Σχεδόν, όλα τα σπίτια έχουν από έναν υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Έλεγα να δοκιμάσω τα ltsc αλλά το τελευταίο update δεν ήταν πριν από κάποιες σχετικά μεγάλες αλλαγές των Windows;

Ναι σωστά εκεί είναι και το ατου τους βγαίνει έκδοση ανά 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος δεν παίρνουν feature updates αλλά παίρνουν τριπλό ελεγμένα όλα τα άλλα updates. Έτσι έχεις rock stable σύστημα και στην πράξη δεν χάνεις και πολλά.

Αν κυνηγάς όλα τα τελευταία features και καίγεσαι για feature updates δεν είναι για σένα αυτό καθος αυτά τα δύο ποτέ δεν συμβαδίζουν μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7αρια ήταν τα τελευταία κλασσικά windows για αυτό απέτυχαν παταγωδώς τα 8αρια... Μετά άρχησαν να συμπεριφέρονται σαν να είχες τάμπλετ με οθόνη αφής και όχι ένα απλό ντεσκτοπ. Κάποια στιγμή σχεδόν δικτατορικά θα κόψουν τις παροχές (drivers, πρόγραμμα κτλ) και θα πάμε αναγκαστικά στα 10. Εγώ πχ στο λάπτοπ έχω ένα παρτίσιον 7, και ενα 10. Δουλεύω φουλ το 7, δεν υπάρχει λόγος (ακόμα) να περάσω σε 10. Στο gaming desktop που δεν το πολυχρησιμοποιω, έχω 10 χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, από το αρχικό σεταπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dpolal είπε

Το Ubuntu γιατί προσμετράτε διαφορετικά από το Linux ???

Το "υποστηρίζει" εδώ και κάποια χρόνια ή Canonical (όπως η ms τα windows), έχει μπει στο "παιχνίδι" και απ` ότι διαβάζω, έσκλεισε νέα συμφωνία για παροχή cloud στην MTS για την ανάπτυξη νέων υπηρεσιών 5G κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μπορείς να παίζεις παιχνίδια, δυστυχώς τα 10άρια είναι μονόδρομος. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι και μαλακίες. Είναι πάρα πολλές φορές που μου πετάει μαλακίες σε διάφορα και αναγκάζομαι και τρέχω 7αρια σε VM ή σε άλλο μηχάνημα, για να κάνω τη δουλειά μου. Τα 7άρια είναι ότι πιο σταθερό έχω δει, απλό, λιτό, γρήγορο, και δε χρειάζεται να κάνεις την προσευχή σου όταν τρέχεις Windows Update. Δουλεύω Windows από εποχή Windows NT 4.0 και Windows98. Δυστυχώς σιγά σιγά σε καινούριο hardware θα σε αναγκάζει να βάζεις 10αρια μιας και δε θα βρίσκεις drivers για τίποτα ... Σε hardware 4ετίας και πίσω, που δε θέλεις games, και που σίγουρα θα βρεις drivers για 7(πχ στο laptopάκι για σερφάρισμα, downloads και δουλειές γραφείου), εγώ δε θα έβαζα 10άρια.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Άλλο η αναβάθμιση του λειτουργικού σε απλό χρήστη και άλλο πράμα σε εταιρεία.

Στην δεύτερη περίπτωση σημαίνει και σίγουρη αναβάθμιση των εμπορικών εφαρμογών, όπου εκεί πληρώνεις αβέρτα.

Δεν μου έχουν τύχει περιπτώσεις πελατών που να δουλεύουν κάτι που δεν είναι συμβατό με 10 αλλά είναι με 7. Με ΧΡ το έχω συναντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο να είναι ακόμα στην 2η θέση , αν και θεωρούσα ότι θα είχανε καλύτερο ποσοστό , ίσως και 30% θα έλεγα.H microsoft προσπάθησε να τερματίσει γρήγορα τα win7 ώστε να πάρουν κεφάλι τα win8 & win10. Αναρωτηθείτε πως θα  ήταν τα 7 αν είχανε βγάλει  service pack 2 με υποστηρίξεις όπως usb 3 και συναφή, αλλά αντί αυτού σταματήσανε το 2011. Σίγουρα η επιτυχία των 7 δεν θα μπορούσε να τερματιστεί τόσο εύκολα για τον λόγο αυτό βαστάνε από το 2009.  Τα windows 10 είναι ένα καλό λειτουργικό, με drivers που ανταποκρίνονται αρκετά σωστά,  αλλά όσο προχωράει και βαραίνει με αρκετές βλακείες(μου θυμίζει τροπάριο των vista), για τον λόγο αυτό έχω σταματήσει τις ενημερώσεις εδώ και 2 χρόνια . Έχω μείνει στην RS4 των win10 , αν και από συζητήσεις ,όπως και προσωπικά ,θεωρώ ότι η καλύτερη είναι η RS1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εντυπωσίασε η εκθαμβωτική αύξηση του ποσοστού των διανομών Linux. Έπιασαν το 1.65%. Όπως λέγανε κι οι ΑΕΚτζήδες ένα φεγγάρι "Ερχόμαστεεεε" (με νεκρά βέβαια).

 

Sent from my Windows 98 PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν να ανοίγουν αρχεία zip σιγά μην κάνουν αναβάθμιση τα win σε δεκάρια όταν τους πήρε χρόνια να μάθουν πώς λειτουργούν τα εφτάρια.

Δηλαδη ξοδεψαν χρονια για να μαθουν τα 7ρια, αλλα δε ξοδεψαν ουτε 10΄ για να μαθουν πως ανοιγει ενα zip?

Αναβαθμιση κανεις οταν ειναι απαραιτητο ή για να πας σε ενα καλυτερο λειτουργικο. Παρα πολλοι πηγαν απ τα ΧP στα 7 γιατι ηταν απαραιτητο, τα 7 ειχαν σαφως μεγαλυτερες δυνατοτητες. Στα 10 ομως γιατι να πας, υπαρχουν σοβαροι λογοι?

 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πώ την αμαρτία μου έγινα καθημερινός χρήστης των windows το '15 με τα 8.1 τα βολεύτηκα και δεν αναβάθμισα ποτέ, απλά έμαθα να ζώ με τις όποιες ιδιαιτερότητες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...