Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 παραμένουν το δεύτερο δημοφιλέστερο λειτουργικό σύστημα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Alejandro είπε

Οι αναβάθμιση από 7 σε 10 εξακολουθεί να είναι δωρεάν...

Το κόστος δεν περιορίζεται μόνο στην αγορά μιας άδειας χρήσης, αναβαθμίζεις πολλά άλλα προγράμματα, πιθανά και hardware, ενώ χρειάζεται και εκπαίδευση. Ακόμα, πολλές μικρές εταιρίες έχουν προγράμματα αρχαιολογίες που δεν έχουν support και τα κρατάνε γιατί αυτά ξέρουν και τους βγάζουν τη δουλειά (και δεν τους εγγυάται κανείς ότι θα δουλεύουν στον νέο περιβάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η δικτατορία δεν θα περάσει .. Ακούς μπίλ γκέιτς;

Όσοι την βρίσκετε με παιχνίδια και direct-xxx  αναβαθμίστε μέχρι να λιώσουν oι πάγοι στους πόλους.

Οι υπόλοιποι είμαστε, μια χαρά με Linux, Windows 7 (και Windows XP*  οι πιο σκληροπυρηνικοί.  :))


 Οπότε καβατζώνουμε drivers, updates, και απαραίτητα αρχεία.  Στη συνέχεια αρχίζουμε να στοκάρουμε Win7 υποστηριζόμενο hardware και κρατάμε το μπαϊράκι της επανάστασης καμμιά 20ετία ακόμα.

* Τα WinXP έχουν κλείσει τα 20 χρονάκια και το γεγονός ότι υπάρχει κόσμος που κάνει τη δουλειά του με αυτό το OS ακόμα είναι αξιοθαύμαστο.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, benign είπε

Το windows 10 ειναι το καλυτερο λειτουργικο της microsoft  και συνεχως το βελτιωνει. Υπαρχει ομως ενα ποσοστο ανθρωπων,κυριως ωριμων ηλικιακα,που εχουν συνηθισει το περιβαλλον του Windows 7 και δεν θελουν να το αλλαξουν. Επισης το Windows 10 ειναι καπως παρεμβατικο,σου προτεινει καπως επιθετικα,μερικες ρυθμισεις στο συστημα που καποιοι χρηστες δεν τις θελουν. Αυτοι θελουν πληρη ελεγχο του μηχανηματος τους στο καθετι και για αυτο αποφευγουν το windows 10.

το χειρότερο θέλεις να πεις... ότι πιο άχρηστο έκανε ποτέ της. πήρε ένα φανταστικό λειτουργικό όπως το 7 κ του άλλαξε τα φώτα με ένα απλό facefront

23 ώρες πριν, tsakvas είπε

πιο ειναι το προβλημα που αντιμετοπιζεις με τα 10 ??

δεν ψάχνει σε φακέλους, δεν ψάχνει αν δεν πατήσεις το ΕΝΤΕΡ το έτος 2020 !! κ δεν μπορείς να κανείς drag drop  σε network folder. μερικα απο τα σιχαμενα του win10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2020 στις 7:57 ΠΜ, RazielKvlt είπε

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν να ανοίγουν αρχεία zip σιγά μην κάνουν αναβάθμιση τα win σε δεκάρια όταν τους πήρε χρόνια να μάθουν πώς λειτουργούν τα εφτάρια.Εδώ έκλαιγαν γιατί δεν είχαν εικονίδιο έναρξης στα οχτάρια.Μιλάμε για πιθήκια όχι αστεία.

 

Δηλαδή για σενα αν κάποιος δεν ξέρει να ανοίγει αρχεία zip είναι πίθηκος;
Ή αυτό ισχύει γενικά για όλους αυτούς που προτιμάνε τα windows 7 απο τα windows 10?
Γιατι και εγω που πρωτοχρησιμοποίησα windows το 1990 (windows 3), δεν μου αρέσουν καθόλου τα οχτάρια και προτιμάω τα windows 7...

Επεξ/σία από dimitris_sal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Alejandro είπε

Οι αναβάθμιση από 7 σε 10 εξακολουθεί να είναι δωρεάν...

Αυτο ειναι η μιση αληθεια.

Εγω που ειχα πειρατικα τα 7 και εκανα αναβαθμηση στα 10, ναι μεν πηρα τα 10 original δωρεαν ΑΛΛΑ τα 10 που σου δινουν εχουν license μονο για ενα PC.

Δηλαδη αν αλλαξεις motherboard πρεπει να τα ξανασπασεις.

Φυσικα το ιδιο ισχυει και αν εχεις τα original 7.

Μιλησα και με εκπροσωπο της Microsoft και μου το επιβεβαιωσε.

Επεξ/σία από Z1A9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Z1A9 είπε

Αυτο ειναι η μιση αληθεια.

Εγω που ειχα πειρατικα τα 7 και εκανα αναβαθμηση στα 10, ναι μεν πηρα τα 10 original δωρεαν ΑΛΛΑ τα 10 που σου δινουν εχουν license μονο για ενα PC.

Δηλαδη αν αλλαξεις motherboard πρεπει να τα ξανασπασεις.

Φυσικα το ιδιο ισχυει και αν εχεις τα original 7.

Μιλησα και με εκπροσωπο της Microsoft και μου το επιβεβαιωσε.

Αυτό ισχύει από την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα 10. Αν αναλογιστείς ότι ένα κλειδί για Win 10 Pro κοστίζει λιγότερο από 10€ (για home user) δεν βλέπω πρόβλημα αλλά ευκαιρία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Alejandro είπε

Αυτό ισχύει από την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα 10. Αν αναλογιστείς ότι ένα κλειδί για Win 10 Pro κοστίζει λιγότερο από 10€ (για home user) δεν βλέπω πρόβλημα αλλά ευκαιρία.

Δεν ξερω για σενα Εγω παντως δεν δινω 10€ στην Microsoft για να συνεχισει να καταστρεφει τα Windows.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Z1A9 είπε

Δεν ξερω για σενα Εγω παντως δεν δινω 10€ στην Microsoft για να συνεχισει να καταστρεφει τα Windows.

Τότε ας μην τα χρησιμοποιείς, διαφορετικά είσαι τσαμπατζής και δεν έχεις δικαίωμα να γκρινιάζεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην σκότωναν με τρόπο τα xp , και θα βλέπαμε το βασιλιά ποιος θα ήταν.

Από το 2007 με τα vista, άρχισαν οι συσκευές τάχα να μην έχουν drivers, από το 2014, να μην βγαίνουν security updates, το direct X έμεινε στο 9 κλπ.

Πρόσφατα έβαλα σε παλιά pc τα windows xp integral edition 2020.09 με όλες τις αναβαθμίσεις που δίνει ακόμα η microsoft για τράπεζες, νοσοκομεία κλπ.

Και με backported drivers για usb 3.0, ssd nmve κλπ.

Τα έβαλα λοιπόν και στον i7 της δουλειάς , αγορασμένο Ιούνιο 2017,

με ssd, 16gb ram, κλπ.

είδα  ΜΕΓΑΛΗ διάφορα σε σχέση με win10 , και ας είναι 32bit !!!! Και σε μην βλέπω όλη τη ram!

Για μένα win xp μαζί με deep freeze και ξερό ψωμί,

Ουτε, lag, ούτε αναβαθμίσεις ουτε κολλήματα, ούτε spyware, oute telemetry...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τότε ας μην τα χρησιμοποιείς, διαφορετικά είσαι τσαμπατζής και δεν έχεις δικαίωμα να γκρινιάζεις.

Σου εξηγησα οτι ειναι ηθικο το θεμα και οχι θεμα μετρητων.

Εσυ κανε οτι καταλαβαινεις.

Και αν γρινιαζε καποιος που ταχε πληρωσει θα αλλαζε τιποτα?

Επεξ/σία από Z1A9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alejandro είπε

Και τα 3.1 μια χαρά θα σε βόλευαν...

Μπα δε νομίζω, τα 2000 ήταν το πρώτο σοβαρό λειτουργικό, τα xp ήταν η ωριμότητα.

Μετά ξεκίνησε η κατρακύλα, η ωραιοποίηση, το φόρτωμα με άπειρα αρχεία που κανεις εεν ξέρει τί κάνουν , η κατασκοπία, τα δήθεν security updates κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stelrp είπε

Μπα δε νομίζω, τα 2000 ήταν το πρώτο σοβαρό λειτουργικό, ...................

Δε νομιζω οτι τα 2000 ηταν σοβαροτερα απο τα 95, 98. Απ οτι θυμαμαι δε μακροημερευσαν γιατι ηταν ολο bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rus είπε

Δε νομιζω οτι τα 2000 ηταν σοβαροτερα απο τα 95, 98. Απ οτι θυμαμαι δε μακροημερευσαν γιατι ηταν ολο bugs.

Καμμία σχέση.
Τα 2000 βασίζονταν στον πυρήνα των NT και προορίζονταν κυρίως για επαγγελματική χρήση, δεν ήταν ποτέ ο διάδοχος των 95, 98.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...