Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα νέα MacBook Air της ARM εποχής χωρίς fan και με αυτονομία έως 18 ώρες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το ολοκαίνουριο SoC Apple M1, χωρίς ανεμιστήρες και τεράστια αυτονομία τα νέα MacBook Air, που αναμένεται να κυκλοφορήσουν την επόμενη εβδομάδα.

Ως μέρος του "One More Thing" event που ολοκληρώθηκε προ ολίγου, η Apple ανακοίνωσε τα νέα MacBook Air τα οποία μάλιστα θα ενσωματώνουν το M1 τσιπ η εταιρεία ανακοίνωσε στο πλαίσιο της ίδιας παρουσίασης.

Αρχικά, το μάτι «πέφτει» στην τεράστια διάρκεια μπαταρίας που μπορεί να αγγίξει τις 18 ώρες για web browsing. Παράλληλα, ο επεξεργαστής είναι έως και 3.5 φορές ταχύτερος σε σχέση με τα MacBook Air της προηγούμενης γενιάς, χάρη στο M1 SoC που ομαδοποιεί τους πυρήνες ανάλογα με το πόσο απαιτητική είναι η εργασία που πραγματοποιείται.  Οι εφαρμογές για Intel θα μπορούν να τρέχουν μέσω του βελτιωμένου Rosetta 2 Emulator, οπότε η μετάβαση σε ARM θα είναι ευκολότερη για όσους είχαν συνηθίσει σε αυτές.

Αυτά συνεπάγονται ένα ισχυρό σύστημα που δεν είναι πολύ γρήγορο εις βάρος της μπαταρίας, αλλά ούτε και αργό για χάρη της αυτονομίας. Μάλιστα, χάρη στο νέο τσιπ, το MacBook Air θα «ξυπνάει» ακαριαία από sleep mode.

Η ανανεωμένη Retina Display θα προβάλλει το πλήρες φάσμα χρώματος P3, μαζί με αναβαθμίσεις σε πυκνότητα pixel. 

msedge_V42AvJUJh4.jpg

Όπως σημειώνει η εταιρεία, οι επιδόσεις θα είναι εξαιρετικές τόσο σε εφαρμογές CAD όσο και σε machine learning, ενώ οι Universal Apps θα εκμεταλλεύονται πλήρως την ισχύ του M1. Επιπλέον, και τα παιχνίδια θα επωφεληθούν του νέου τσιπ καθώς σημειώνεται αισθητά ανώτερη απόδοση - έως και 5x - συγκριτικά με το προηγούμενο μοντέλο.

Μια μεγάλη αλλαγή είναι η μετάβαση σε fanless design, αφήνοντας εκτός σασί τους ανεμιστήρες με αποτέλεσμα ένα αθόρυβο laptop που επίσης καταφέρνει να είναι λεπτότερο και ελαφρύτερο όμως κατά τα άλλα ίδιο σε σχεδιασμό με το περυσινό μοντέλο. Κάποιες δυνατότητες, όπως το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, θα επιστρέψουν παρά τις μικρές τροποποιήσεις σε μέγεθος. Επίσης, θα διαθέτει δύο θύρες Thunderbolt/USB 4.

Το MacBook Air θα κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις στις 17 Νοεμβρίου. Το ένα μοντέλο (999$) θα ενσωματώνει το M1 SoC, 8GB RAM και 256GB SSD. Το δεύτερο μοντέλο (1249$) θα διαφοροποιείται ως προς τον δίσκο SSD, διπλασιάζοντας τον, στα 512GB.  Μια σημαντική διαφορά που ίσως δεν γίνει άμεσα ορατή, είναι πως το μοντέλο των 999$ διαθέτει 7πύρηνο GPU, και το ακριβότερο μοντέλο (1249$) 8πύρηνο GPU - πάντα χρησιμοποιώντας το ίδιο M1 chip.

Apple_new-macbookair-wallpaper-screen_11102020_big.jpg.large.jpg Apple_new-macbookair-gold-imovie-screen_11102020_big_carousel.jpg.large.jpg

Apple_new-macbookpro-xcode-screen_11102020_big_carousel.jpg.large.jpg Apple_new-macbookpro-wallpaper-screen_11102020_big.jpg.large.jpg


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ζήτημα είναι αν το Μ1 αποδεικνύεται ισχυρότερο ή όχι σε βασικές εφαρμογές όπως Photoshop ή iMovie σε σχέση με το τρέχον μοντέλο που έχει i3 και i5 Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kalmik είπε

Το ζήτημα είναι αν το Μ1 αποδεικνύεται ισχυρότερο ή όχι σε βασικές εφαρμογές όπως Photoshop ή iMovie σε σχέση με το τρέχον μοντέλο που έχει i3 και i5 Intel.

Αν δουλέψεις το lightroom και το ps σε ipad pro θα πάθεις πλάκα. Φαντάσου τι θα γίνεται σε αυτό το τσιπ. Πραγματικά τα σβήνει όλα κάτω από χιλιάρικο.

Μιλάμε για 10W tdp chip και επιδόσεις καλύτερες από i7 10ης γενιάς. Απίστευτο άλμα. Mένει να δούμε το software integration. Προσωπικά νομίζω πως είναι η πρώτη φορά μετά το 2015 που αξίζει να αναβαθμίσω το 13" mbp. Ειδωμεν

Επεξ/σία από djdidi
  • Like 20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, stivaks72 είπε

Τιμή για εδώ πόσο να υπολογίζουμε?

Φοβερό μηχανάκι πάντως. 

Λογικά 1049 το air και 1349 το pro. Πιστεύω όμως θα το δούμε και 999 το air

 

Επεξ/σία από djdidi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 12
  • Confused 12
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που το x86 development θα πέσει λόγω μιας καινοτομίας της apple. Μακάρι να μήν επηρεάσει τα μη apple προϊόντα και να συνεχιστεί η πρόοδος σε x86 αρχιτεκτονική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Τιμή για εδώ πόσο να υπολογίζουμε?

Φοβερό μηχανάκι πάντως. 

Ακριβώς ίδιες τιμές με τις σημερινές αναμένω... Καμία έκπληξη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellojim είπε

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

Bro το κινητό σου είχε ποτέ fan?

  • Like 20
  • Thanks 9
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DmC10 είπε

Bro το κινητό σου είχε ποτέ fan?

To κινητο μου δεν εχει να εκτελεσει το ιδιο workload με το λαπτοπ μου! Οταν το design των 4 τελευταιων ετων αποτυγχανει να ανταποκριθει στην επαρκη ψυξη του υπολογιστη τοτε αυτο με κανει να αμφιβαλλω για το νεο design χωρις fan, και ας ειναι και arm. Μην μιλησω για το fail με το usb-c και το wifi, που ειναι ξεκαθαρα θεμα design....

Γενικα τις κανουν τις πατατες τους οποτε αυτο που λεω ειναι κρατηστε μικρο καλαθι. Εγω σιγουρα θα περιμενα 1 χρονο και δεν θα αγοραζα το φετινο καθως θα βγουν  αρκετα θεματα.

  • Like 10
  • Thanks 3
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hellojim είπε

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

10watt TDP. Όσο ζεσταίνεται το ipad θα ζεσταίνεται και αυτό. Ίδια οθόνη τρέχουν πρακτικά.  Μην ξεχνάς πως μιλάμε για 5nm αρχιτεκτονική.. Τεράστια διαφορά από τους 10nm+++++++++ που έχουν οι ιντελ

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, djdidi είπε

Αν δουλέψεις το lightroom και το ps σε ipad pro θα πάθεις πλάκα. Φαντάσου τι θα γίνεται σε αυτό το τσιπ. Πραγματικά τα σβήνει όλα κάτω από χιλιάρικο.

Μιλάμε για 15W max tdp chip και επιδόσεις καλύτερες από i7 10ης γενιάς. Απίστευτο άλμα. Mένει να δούμε το software integration. Προσωπικά νομίζω πως είναι η πρώτη φορά μετά το 2015 που αξίζει να αναβαθμίσω το 13" mbp. Ειδωμεν

Προσπαθώ να καταλάβω από πού προκύπτουν αυτά. Γιατί τα νούμερα (τουλάχιστον της GPU που έδωσε ακριβή) που έβγαλε η Apple δεν υποδεικνύουν κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hellojim είπε

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

Ισχυει αυτο? Ειμαι με 2015 pro mid, ποτε δεν ειχα το προβλημα σου. Με τι browser στο εμφανιζει αυτο? Εγω παντα με firefox και τα απαραιτητα addons(adblockers, trackers etc) δεν ειχα ποτε θεμα με θορυβο η θερμοκρασια. Ο chrome λογικα θα δημιουργει τετοια προβληματα. Το μηχανακι μου παιρνει φωτια μονο οταν κανω compile μεγαλο codebase 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...