Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello everyone. Μόλις διάβασα αυτό και σκέφτηκα εμάς.

 

https://www.lifo.gr/now/greece/307328/koyrier-pano-apo-1-ekat-demata-stis-apothikes-pote-kai-poioi-exoyn-dikaioma-apozimiosis

 

Μετά την παρέλευση του πενταπλάσιου από το συμφωνημένο χρόνο δικαιούται την επιστροφή των ταχυδρομικών εξόδων με πλαφόν τα 100 ευρώ και έξι ευρώ για κάθε μέρα καθυστέρησης από την συμφωνηθείσα μέρα παράδοσης. Πηγή: www.lifo.gr

 

Δεν ξέρω σε τι καθεστώς είναι οι προπαραγγελείες ή αν μπορεί ο κόσμος να αποζημειωθεί, αλλά ποτε και κανεις δεν θα σου πει, ελα παρε χρηματα επειδη αργησα να στο φερω.

Μονο αν το κυνηγησει ο καθενας μονος και μαζευτουν πολλες καταγγελειες. Απ οτι εχω καταλαβει χρονο εχουν οι περισσοτεροι, ειδαλλως δεν θα παιρναμε στα μαγαζια και να περιμενουμε 20 και 25 λεπτα στην αναμονη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν φταίνε τα καταστήματα που η sony δεν έχει στοκ και οτι οι κουριερ έχουν φουλάρει..Δέχονται τρελή πίεση οι κούριερ για συγγράματα φοιτητών... Λίγη υπομονη.. όλοι ξεραμε τι παίζει με τις προπαραγγελίες.

Επεξ/σία από GreekLegend2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

δεν φταίνε τα καταστήματα που η sony δεν έχει στοκ και οτι οι κουριερ έχουν φουλάρει..Δέχονται τρελή πίεση οι κούριερ για συγγράματα φοιτητών... Λίγη υπομονη δεν βλάπτει.. όλοι ξερατε τι παίζει με τις προπαραγγελίες.

δεν φταίνε τα καταστήματα που πουλάνε κάτι γιατ το οποίο δεν υπάρχει stock απο τον προμηθευτή;

διαβάζεις τι γράφεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreekLegend2 είπε

δεν φταίνε τα καταστήματα που η sony δεν έχει στοκ και οτι οι κουριερ έχουν φουλάρει..Δέχονται τρελή πίεση οι κούριερ για συγγράματα φοιτητών... Λίγη υπομονη δεν βλάπτει.. όλοι ξερατε τι παίζει με τις προπαραγγελίες.

φιλε μου αν δεχονται τρελη πιεση οπως λες να προσλαβουν κοσμο που ψαχνει δουλεια να συντηρισει την οικογενεια του.. κ οχι δεν μπορουμε το κλεινουμε το μαγαζακι κ εσεις περιμενετε του αγιου.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην στεναχωριεστε τοσο για τις μεταφορικες. δεν ειναι οτι δεν βγαζουν και λεφτα με τις παραγγελιες που εχουν φτασει στον θεο. Την δουλεια θα την βγαλουν ακομα και με ενα εργαζομενο. Ελλαδισταν

Οσο παραπανω παραγγελιες δεχονται απο συμβεβλημενα κατστηματα τοσο περισσοτερα χρηματα βγαζουν σαν εταιρεια. Σωστο?

Ασε που θυμαμαι τα κολπα της ΑCS με τα χαρτακια και πριν την καταπωση της νυχτεριδας στην Γιουχαν. 

Θυμαμαι με το red dead redemption αντι για παρασκευη μου αφησαν χαρτακι και πηγα απο δευτερα να το παραλαβω και τους πληρωσα κιολας.

Απλα τωρα διογκωθηκε το κακο και βγηκαν στην σεντρα κλαιγοντας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ctsag είπε

δεν φταίνε τα καταστήματα που πουλάνε κάτι γιατ το οποίο δεν υπάρχει stock απο τον προμηθευτή;

διαβάζεις τι γράφεις;

Μα υποτίθετε την προπαραγγελία την κάνεις για να μπεις σε σειρα προτεραιότητας για όταν έρθει το στοκ απο την σονυ..Απο την στιγμή που δεν υπάρχει στόκ τι να σου στείλει το κατάστημα? Ολα τα μεγάλα καταστήματα είχαν χρονοδιάγραμμα με συγκεκριμένο αριθμο προπαραγγελιών αλλα αν δεν υπαρχει στοκ τι να κάνουν? Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό..και εγώ στη θέση σας θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και όποτε υπάρξει στοκ τοτε θα πάω να το παρω.

7 λεπτά πριν, AngelJimbird είπε

φιλε μου αν δεχονται τρελη πιεση οπως λες να προσλαβουν κοσμο που ψαχνει δουλεια να συντηρισει την οικογενεια του.. κ οχι δεν μπορουμε το κλεινουμε το μαγαζακι κ εσεις περιμενετε του αγιου.... 

Δίκιο έχεις φίλε μου εγώ μιλάω στο τι συμβαίνει την στιγμή που μιλάμε..

Επεξ/σία από GreekLegend2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Μα υποτίθετε την προπαραγγελία την κάνεις για να μπεις σε σειρα προτεραιότητας για όταν έρθει το στοκ απο την σονυ..Απο την στιγμή που δεν υπάρχει στόκ τι να σου στείλει το κατάστημα? Ολα τα μεγάλα καταστήματα είχαν χρονοδιάγραμμα με συγκεκριμένο αριθμο προπαραγγελιών αλλα αν δεν υπαρχει στοκ τι να κάνουν? Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό..και εγώ στη θέση σας θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και όποτε υπάρξει στοκ τοτε θα πάω να το παρω.

Δίκιο έχεις φίλε μου εγώ μιλάω στο τι συμβαίνει την στιγμή που μιλάμε..

λάθος, την προπαραγγελία την κάνεις για να έχεις ένα προΪόν την ημέρα της κυκλοφορίας του.

απο τη στιγμή που δεν υπάρχει στοκ στον προμηθευτή (πρόσεξε, στον προμηθευτή, όχι στο κατάστημα), το κατάστημα οφείλει να σταματήσει να πουλάει. Φαντάσου, για παράδειγμα, ένα βιβλιοπωλείο να σου πουλάει ένα βιβλίο που έχει βγει out of print με την υπόσχεση οτι κάαααααααααααααααααααποια στιγμή στο άγνωστο μέλλον θα επανατυπωθεί. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα, και γενικά δεν υπάρχει πώληση προϊόντος με άγνωστη εκτιμούμενη ημερομηνία παράδοσης, και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχει και η σχετική νομοθεσία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Μα υποτίθετε την προπαραγγελία την κάνεις για να μπεις σε σειρα προτεραιότητας για όταν έρθει το στοκ απο την σονυ..Απο την στιγμή που δεν υπάρχει στόκ τι να σου στείλει το κατάστημα? Ολα τα μεγάλα καταστήματα είχαν χρονοδιάγραμμα με συγκεκριμένο αριθμο προπαραγγελιών αλλα αν δεν υπαρχει στοκ τι να κάνουν? Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό..και εγώ στη θέση σας θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και όποτε υπάρξει στοκ τοτε θα πάω να το παρω.

Δίκιο έχεις φίλε μου εγώ μιλάω στο τι συμβαίνει την στιγμή που μιλάμε..

Το θέμα είναι οτι κάποια καταστήματα εν γνώση τους συνέχιζαν να περνουν προπαραγγελίες ενω γνώριζαν οτι θα έχουν συγκεκριμένο αριθμο PS5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, για αυτό υπάρχουν οι νόμοι και δεν είμαστε άγρια δύση. Αν κάποιος έχει παραγγείλει κάτι και του έχει αργήσει και συμφωνα με τον νόμο δικαιούτε αποζημείωση αν θέλει ας επιδιώξει να την πάρει. Είναι δικαίωμα του καθενός.

Όποιος δείχνει κατανόηση στις μεταφορικές, δικός μας και αυτός. Φίλος μας θα είναι.

Παρόλα αυτά όμως , αν μαζευτούν πολλές αποζημειώσεις τότε κάτι θα γίνει προς κάποια κατεύθυνση. Το θέμα είναι να μην μείνει στάσιμη όλη αυτή η κατάσταση, όχι για το PS5, αλλά για το industry των μεταφορικών. Γιατί είναι αδιανόητο σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα να μην μπορούμε να στείλουμε κάτι από εδώ απέναντι.

Επιπλέον, οι περισσότερες εταιρίες ενδεχωμένος θα έχουν κάποια ασφαλιστική εταιρία που θα τους πληρώσει την χασούρα από τις αποζημειώσεις. Δεν είναι κακό να ζητάς να αποζημειωθείς από μια υπηρεσία που ίσως προ-πλήρωσες αλλά δεν παρέλαβες ποτέ στην ώρα της. Από την άλλη πλευρά του νοσμίσματος σε ένα άλλο timeline, φαντάζεστε όλοι εμείς να είχαμε παρει PS5 από το Χ κατάστημα και να του αργούσαμε την πληρωμή 1-2 μήνες και να εξαφανιζόμασταν; Δεν παίζει αυτό

 

Από εκεί και πέρα αν κάποιο κατάστημα δεχόταν ή οχι προπαραγγελείες ενώ δεν είχε απόθεμα, είναι και αυτό ένα θέμα που αναλόγως τι ορίζει η νομοθεσία θα πρέπει να πράξουμε τα δέοντα. Ακόμα συζητάμε για τις προ-παραγγελείες στις 390η σελίδα του forum. Δηλαδή τι πρέπει να συμβεί για να κινητοποιηθεί κάποιος;

 

Τέλος για να μην πλιατιάζω, αν μείνουμε εδώ στον μικρόκοσμο του insomnia και περάσουμε τις γιορτές διαβάζοντας αυτό το threat, στο επόμενο "PS5" θα συμβεί πάλι το ίδιο... Αυτή η κατάσταση είναι στάσιμη. Κάπως πρέπει να προχωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να πω ότι εχω εθιστεί τόσο στο συγκεκριμένο τόπικ που μπαίνω απλά για να σας διαβάζω...

Στεναχωριέμαι πραγματικά για όλους σας που δεν καταφέρατε να παραλάβετε εγκαίρως για τις γιορτές.Νιώθω τυχερός που εμπιστεύτηκα κι αγοράσα απο το Πλαίσιο και δεν αγχώθηκα και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.

Επίσης να σας πω το πάθημα να σας γίνει μάθημα και σε μελλοντικές αγορές σας να θυμηθείτε την ταλαιπωρία σας και να "μαυρίσετε" όλους αυτούς...

Επίσης για μένα εννοείται ότι δεν φταίει η Sony.Τα καταστήματα φταίνε που συνέχισαν να δέχονται παραγγελίες και θρασύτατα να ζητανε και προκαταβολές.

Το Πλαίσιο ποτέ δεν μου ζήτησε προκαταβολή για να "μην χάσω τη σειρά μου" και τέτοιες π@πα@ριές.

Και πάλι καλή υπομονή σε όλους εύχομαι... 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, what30 είπε

ριέμαι πραγματικά για όλους σας που δεν καταφέρατε να παραλάβετε εγκαίρως για τις γιορτές.Νιώθω τυχερός που εμπιστεύτηκα κι αγοράσα απο το Πλαίσιο και δεν αγχώθηκα και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.

Επίσης να σας πω το πάθημα να σας γίνει μάθημα και σε μελλοντικές αγορές σας να θυμηθείτε την ταλαιπωρία σας και να "μαυρίσετε" όλους αυτούς...

Επίσης για μένα εννοείται ότι δεν φταίει η Sony.Τα καταστήματα φταίνε που συνέχισαν να δέχονται παραγγελίες και θρασύτατα να ζητανε και προκαταβολές.

Το Πλαίσιο ποτέ δεν μου ζήτησε προκαταβολή για να "μην χάσω τη σειρά μου" και τέτοιες π@πα@ριές.

Και πάλι καλή υπομονή σε όλους εύχο

Φταίει και η Sony σε κάποια πράγματα, πχ αν δεν είχε ενημερώσει για τις ακριβείς αναλογίες disk/digital, αλλά δεν φέρει απολύτως καμμία ευθύνη για την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στα μεγάλα καταστήματα της Ελλάδας πλην ενός.

Ασε που, και να έφταιγε 100% η Sony, εμείς τα λεφτά μας δεν τα'χουμε δώσει στη Sony, έτσι; Κάπου αλλού τα'χουμε δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Μα υποτίθετε την προπαραγγελία την κάνεις για να μπεις σε σειρα προτεραιότητας για όταν έρθει το στοκ απο την σονυ..Απο την στιγμή που δεν υπάρχει στόκ τι να σου στείλει το κατάστημα? Ολα τα μεγάλα καταστήματα είχαν χρονοδιάγραμμα με συγκεκριμένο αριθμο προπαραγγελιών αλλα αν δεν υπαρχει στοκ τι να κάνουν? Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό..και εγώ στη θέση σας θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και όποτε υπάρξει στοκ τοτε θα πάω να το παρω.

Δίκιο έχεις φίλε μου εγώ μιλάω στο τι συμβαίνει την στιγμή που μιλάμε..

 

Τι λες άνθρωπε μου. Εσύ αν πας σε μια ταβέρνα και παραγγείλεις σουβλάκια και δεν σου έρθουν θα κατηγορήσεις τον χασάπη που δεν είχε αρκετό κρέας να δώσει στον σουβλατζή ή στον σουβλατζή που παίρνει παραγγελίες ξέροντας ότι δεν φτάνει το κρέας του!?!?!? 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexkrz είπε

Και ο,τι καλυτερο για τον κωτσόβολο τώρα που κλείνει η χρονιά να εμφανίσει στον ισολογισμό του ένα αυξημένο cash-ταμείο από τις υπέρμετρες προπαραγγελίες που μάζεψε αυτό το διάστημα και που συνεχίζει!!!!! ακόμα και σήμερα να δέχεται προπαραγγελίες 

το πιασες το εγχειρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Τι λες άνθρωπε μου. Εσύ αν πας σε μια ταβέρνα και παραγγείλεις σουβλάκια και δεν σου έρθουν θα κατηγορήσεις τον χασάπη που δεν είχε αρκετό κρέας να δώσει στον σουβλατζή ή στον σουβλατζή που παίρνει παραγγελίες ξέροντας ότι δεν φτάνει το κρέας του!?!?!? 

τον χασάπη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdal73 είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες, εκτός και αν έχεις το απλό PS4. Εγώ δεν έχω δει τρελλές διαφορές ανάμεσα στα PS5 και το PS4 pro, αν φυσικά εξαιρέσεις κάποια παιχνίδια που έχουν δεχθεί αναβάθμιση σε framerate (Days gone, Ghost of Thusima κ.α.). Η μεγαλύτερη διαφορά που βλέπω είναι στο θόρυβο (έχω το πρώτο PS4 pro). Νομίζω ότι ο μόνος λόγος που δικαιολογεί την αγορά PS5 από τώρα είναι το Deamon's (δεν υπάρχει για το 4 έτσι και αλλιώς) ή αν θέλεις σαν τρελλός να παίξεις Cyberpunk από τώρα (όχι ότι στο PS5 δεν έχει προβλήματα)....

Είναι απλό το θέμα. Το πς4 (είτε προ, είτε απλό) δεν θα δώσει κάτι άλλο και δεν θα βελτιωθεί καθόλου. Όσα παιχνίδια βγαίνουν από εδώ και στο εξής, θα τρέχουν καλά μόνο στο 5. 
το έχουμε ξαναδεί το έργο με πς3 και πς4. Υπάρχει σημαντική αναβάθμιση ακόμη και σήμερα, ό,τι παιχνίδι και αν παίζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...