Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα στον Γαλαξία μου βγήκε μυνημα για υπέρβαση ορίου; γιατί άραγε; μήπως έχει κάποιο όριο το gpay; Πλήρωσα με την φυσική κάρτα και όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια γρήγορη ερώτηση για google pay.

Πλήρωσα για 1η φορά με το κινητό, στην οθόνη φάνηκε η κάρτα που είχα περάσει, αλλά στην απόδειξη του pos φαίνεται κάρτα που λήγει σε άσχετο νούμερο! Δεν έχω καμιά κάρτα σε τέτοιο νούμερο.

Γνωρίζει κανείς αν το gpay από μόνο του φτιάχνει δικό του αριθμό για εσωτερική χρήση;

Επίσης δεν βρήκα δεσμευμένο ποσό στην κάρτα που έχω δηλώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gregdel said:

Γνωρίζει κανείς αν το gpay από μόνο του φτιάχνει δικό του αριθμό για εσωτερική χρήση;

Ναι, φτιάχνει διαφορετική κάρτα για μεγαλύτερη ασφάλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2021 στις 3:43 ΜΜ, gregdel είπε

Γνωρίζει κανείς αν το gpay από μόνο του φτιάχνει δικό του αριθμό για εσωτερική χρήση;

Αυτό το κάνουν όλα τα ψηφιακά πορτοφόλια google, Apple (και όλων των τραπεζών) pay. Το λεγόμενο tokenization

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2021 στις 1:43 ΜΜ, gregdel είπε

Μια γρήγορη ερώτηση για google pay.

Πλήρωσα για 1η φορά με το κινητό, στην οθόνη φάνηκε η κάρτα που είχα περάσει, αλλά στην απόδειξη του pos φαίνεται κάρτα που λήγει σε άσχετο νούμερο! Δεν έχω καμιά κάρτα σε τέτοιο νούμερο.

Γνωρίζει κανείς αν το gpay από μόνο του φτιάχνει δικό του αριθμό για εσωτερική χρήση;

Επίσης δεν βρήκα δεσμευμένο ποσό στην κάρτα που έχω δηλώσει!

Ναι ,το γράφει κιόλας το νούμερο οταν πας στην κάρτα ως virtual account number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους έχουν παλαιότερες εκδόσεις Android στο κινητό τους (π.χ. εγώ είμαι στο 10) και δεν έχουν την επιλογή "Require device unlock for nfc", οπότε νιώθουν μια ανασφάλεια από το γεγονός πως το Google Pay λειτουργεί απλά και μόνο με το "ξύπνημα" της οθόνης (χωρίς απαίτηση για ξεκλείδωμα κινητού) για ποσά μέχρι 50 ευρώ, εφόσον έχουν το NFC enabled συνέχεια, υπάρχει η παρακάτω λύση (αφορά όσους δεν θέλουν να πρέπει να ξεκλειδώσουν το κινητό και να ενεργοποιήσουν το NFC manually κάθε φορά που είναι να κάνουν συναλλαγή): 

1) Κατεβάζουμε την εφαρμογή Automate.
Τα βήματα 2 έως 7 δεν απαιτούνται σε συσκευές που είναι root.
2) Στη συσκευή μας ενεργοποιούμε τα Developer Options.
3) Στα Developer Options κάνουμε enable το "USB debugging".
4) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το ADB στο PC μας.
5) Συνδέουμε το κινητό με USB καλώδιο με το PC μας και επιλέγουμε το "File Transfer Mode" στο παράθυρο που μας βγάζει στην οθόνη του κινητού.
6) Ανοίγουμε το command prompt στο PC μας και τρέχουμε τις παρακάτω εντολές:

adb devices

  για να βρούμε το serial number της συσκευής μας
 

adb -s <serial number> shell pm grant com.llamalab.automate android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS

για να δώσουμε στην εφαρμογή Automate τα permissions που χρειάζεται. Δείτε κι εδώ.

7) Αποσυνδέουμε το κινητό από το PC και ανοίγουμε την εφαρμογή Automate.
8 ) Δημιουργούμε ένα νέο flow με blocks και τους παρακάτω κανόνες, συνθήκες και συνδέσεις:

When device unlocked > 
-> Yes - route connect to Enable NFC
-> No - route connect to Disable NFC

Μη ξεχάσετε να ενώσετε τα δύο ΟΚ paths εκ νέου πίσω στο IN του βασικού block (When device unlocked) ώστε να δημιουργείται loop και να τρέχει συνέχεια το flow. Επίσης καλό θα ήταν να εξαιρέσετε το Automate app από το Battery Optimization κλπ "battery saving" settings ώστε να μπορεί να τρέχει στο background χωρίς διακοπές.

Screenshot_20220108_182815_com.llamalab.automate.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χθές στο ebanking της eurobank μου ηρθε μυνημα ότι απο 7/2 σταματάει το wallet της Εurobank, και λέει ότι χρησιμοποιήστε το google pay.μάλλων το έχουν καταλάβει και αυτοί,ότι τα πορτοφόλια τους ειναι άχρηστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/1/2022 στις 4:33 ΜΜ, ronnie79 είπε

Έχει αλλάξει κάτι με εθνική και  Πειραιώς η ακόμα δεν μπορούν να προστεθούν στο Google pay? 

Πειραιώς ακόμη δεν παίζει με google pay. Έκανα δοκιμή πριν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά μιά απορία.στα smartwatch οταν κάνεις ανέπαφες πληρωμές,εκτός απο το nfc χρειάζετε και το μπλουτουθ ανοιχτό να έχουμε;και κατα δευτερο,οσα smartwatch εχουν nfc,και android ,κανουν ανεπαφες η μονο σε συγκεκριμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά μιά διευκρίνηση λιγάκι.Για να πάρω smartwatch της apple για ανεπαφες πηρωμές,πρέπει οποσδηποτε και το κινητό μου να είναι iphone;εχω ακουσει οτι της apple συνεργαζονται μονο με iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2022 στις 8:25 ΜΜ, iliata2410 είπε

παιδιά μιά απορία.στα smartwatch οταν κάνεις ανέπαφες πληρωμές,εκτός απο το nfc χρειάζετε και το μπλουτουθ ανοιχτό να έχουμε;και κατα δευτερο,οσα smartwatch εχουν nfc,και android ,κανουν ανεπαφες η μονο σε συγκεκριμενα;

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι και χωρίς ανοιχτό το BT αλλά και χωρίς το κινητό μπορείς να κάνεις πληρωμή με το ρολόι, τουλάχιστον με το Apple Watch που χρησιμοποιώ εγώ. Επίσης στα android watches εκτός από nfc πρέπει να έχουν και το λειτουργικό της Google για να υποστηρίζουν Google Pay... τα Xiaomi ας πούμε δεν έχουν από όσο γνωρίζω, τα νέα Samsung watches από ότι θυμάμαι έρχονται με λειτουργικό Google και Google Pay.

3 ώρες πριν, iliata2410 είπε

παιδιά μιά διευκρίνηση λιγάκι.Για να πάρω smartwatch της apple για ανεπαφες πηρωμές,πρέπει οποσδηποτε και το κινητό μου να είναι iphone;εχω ακουσει οτι της apple συνεργαζονται μονο με iphone

Το Apple Watch δουλεύει μόνο με iPhone... ακόμα και αν κάνει κάποια υποτυπώδη σύνδεση με android, θεωρώ ότι θα είναι τόσο κουτσουρεμένο που δε θα έχει νόημα. Επίσης τα iPhones και τα κατ'επέκταση τα Apple Watches χρησιμοποιούν για πληρωμή το Apple Pay, όχι το Google Pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω κινητο huawei psmart 2019.θελω ομως και smartwatch για ανεπαφες.μεχρι 100 ευρω θα διαθεσω.για google pay (eurobank τραπεζα) ποιο απο αυτα δουλευει;ξερω οτι δεν αρκει μονο το smartwatch να εχει nfc,θελει και wear os νομιζω.το θεμα ειναι ομως οτι στην περιγραφη δεν δειχνη ποια απο αυτα εχουv wear os.τωρα αν υπαρχει κατι εκτος απο σκρουτζομαγαζα,καθε βοηθεια σς ειναι ευπροσδεκτη.

https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches.html?o=smartwatch&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2022 στις 1:26 ΜΜ, iliata2410 είπε

εχω κινητο huawei psmart 2019.θελω ομως και smartwatch για ανεπαφες.μεχρι 100 ευρω θα διαθεσω.για google pay (eurobank τραπεζα) ποιο απο αυτα δουλευει;ξερω οτι δεν αρκει μονο το smartwatch να εχει nfc,θελει και wear os νομιζω.το θεμα ειναι ομως οτι στην περιγραφη δεν δειχνη ποια απο αυτα εχουv wear os.τωρα αν υπαρχει κατι εκτος απο σκρουτζομαγαζα,καθε βοηθεια σς ειναι ευπροσδεκτη.

https://www.skroutz.gr/c/1705/Smartwatches.html?o=smartwatch&order_by=pricevat&order_dir=asc

Κανένα σου τα φθηνά δεν έχει wear os για Google pay. Το πιο φθηνό , αλλά το καλύτερο ρολόι με wear os , και για πληρωμές με Google pay είναι το Samsung Galaxy watch 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...