Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι .. αλλα εκανα ένα λάθος που μετά το σκέφτηκα.. έσβησα το ρεύμα του αποκωδικοποιητή και συγχρόνως αλλαξα της tv την πηγη (για να καταλάβαινα απο τι ισιωσε.. γιατί δεν το κάνει μετα απ αυτες τις κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα,

έχω ένα synology nas DS220+, στο οποίο έχω εγκαταστήσει το Plex και έχω περάσει διάφορες ταινίες και σειρές. Έπαιζε κανονικά μέχρι πριν λίγες μέρες που φόρτωσα μερικά νέα αρχεία στη βιβλιοθήκη και όταν προσπαθούσα να κάνω αναπαραγωγή από την τηλεόραση το βίντεο έπαιζε διακεκομμένα και χωρίς ήχο. Σε όλες τις ταινίες/σειρές ανεξαρτήτως ποιότητας και μορφοποίησης. Στο laptop έπαιζε κανονικά.

Άλλαξα διάφορες ρυθμίσεις στην τηλέόραση σχετικά με το plex, έκανα reboot το nas, αλλά το πρόβλημα λύθηκε όταν έβγαλα και ξαναέβαλα την τηλεόραση από την πρίζα!

Το γράφω προς ενημέρωση, μήπως κάποιος στο μέλλον έχει παρόμοιο πρόβλημα. Τα πιο απλά πράγματα δίνουν συχνά τη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις θέμα με το wifi5 (ac) το οποιο ενω συνδεεται 5 με 20 λεπτα (αναλογα τη φορα) πεταει μήνυμα οτι δε βρεθηκε δικτυο και μετά από 5 second ότι συνδεθηκατε στο wifi (σαν να χανει τη συνδεση).

Φαίνεται να είναι γενικό θέμα με un-stable wifi5 (σε wifi4 δεν έχω θέμα αλλά η ταχύτητα σε 50αρα  vdsl παίζει από 15 μέχρι 35 ανάλογα με τα κέφια του). Σε wifi5 όσο είναι συνδεδεμένο φαίνεται να είναι σταθερά 40 με 45.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gianso είπε

Εχει κανεις θέμα με το wifi5 (ac) το οποιο ενω συνδεεται 5 με 20 λεπτα (αναλογα τη φορα) πεταει μήνυμα οτι δε βρεθηκε δικτυο και μετά από 5 second ότι συνδεθηκατε στο wifi (σαν να χανει τη συνδεση).

Φαίνεται να είναι γενικό θέμα με un-stable wifi5 (σε wifi4 δεν έχω θέμα αλλά η ταχύτητα σε 50αρα  vdsl παίζει από 15 μέχρι 35 ανάλογα με τα κέφια του). Σε wifi5 όσο είναι συνδεδεμένο φαίνεται να είναι σταθερά 40 με 45.

 

 

Εμενα παντως απο την αρχη μια χαρα μου παιζει το 5αρι Wifi se 200αρα γραμμη καρφωμενο στο 195 χωρις καμμια αποσυνδεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος να παίξει ήχο 5,1 μέσω VLC , mx player  ή άλλου προγράμματος εκτός του κανονικού player της τηλεόρασης?

Γιατί εμένα οταν βλέπω ταινία μέσω του player της tv παίζει κανονικά 5,1 , απο άλλο 3ο πρόγραμμα όμως παίζει μόνο 2,1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Alex1971 είπε

Εμενα παντως απο την αρχη μια χαρα μου παιζει το 5αρι Wifi se 200αρα γραμμη καρφωμενο στο 195 χωρις καμμια αποσυνδεση

Μια χαρα , τουλαχιστον σε καποιον να παιζει καλα :)

Εμένα το αστείο είναι οτι έχω άλλες συσκευές στο δίκτυο (dell xps , κινητό κτλπ) και παίζουν μια χαρα καρφομένα στο 50 (50αρα εχω) και μόνο η τηλεοραση εχει αυτη τη περιεργη συμπεριφορα.

Έχεις κανει καποια ρυθμιση του στυλ στατικη ip ή κατι άλλο ; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gianso είπε

Μια χαρα , τουλαχιστον σε καποιον να παιζει καλα :)

Εμένα το αστείο είναι οτι έχω άλλες συσκευές στο δίκτυο (dell xps , κινητό κτλπ) και παίζουν μια χαρα καρφομένα στο 50 (50αρα εχω) και μόνο η τηλεοραση εχει αυτη τη περιεργη συμπεριφορα.

Έχεις κανει καποια ρυθμιση του στυλ στατικη ip ή κατι άλλο ; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ναι στατικη εχω βαλει για το λογο οτι την χρειαζομαι για το KODI. Στο 5αρι παντως εχω αλλες 2 συσκευες συνδεδεμενες μονο. Ισως να παιζει κι αυτο το ρολο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex1971 είπε

Ναι στατικη εχω βαλει για το λογο οτι την χρειαζομαι για το KODI. Στο 5αρι παντως εχω αλλες 2 συσκευες συνδεδεμενες μονο. Ισως να παιζει κι αυτο το ρολο του.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα δοκιμάσω με στατική μήπως και στρώσει και είναι κανένα περίεργο θέμα με dhcp στο 5αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gianso είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα δοκιμάσω με στατική μήπως και στρώσει και είναι κανένα περίεργο θέμα με dhcp στο 5αρι.

Αν παρολα αυτα σου κανει τα ιδια θα σου προτεινα να παρεις εναν Usb to Gigabit Ethernet Adapter. Καλο ομως. Οχι του 20ευρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alex1971 είπε

Αν παρολα αυτα σου κανει τα ιδια θα σου προτεινα να παρεις εναν Usb to Gigabit Ethernet Adapter. Καλο ομως. Οχι του 20ευρου.

Δε διαθέτω δυστηχώς ethernet κοντά στη τηλεοραση, εκτός αν έχεις στο μυαλό σου κάτι άλλο.

Όπως και να εχει ευχαριστώ εκ νέου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Σε κανένα. 

Εχεις ξενερωσει με τη ζωη σου εε?? 😉 Νταξ πατατα εκανε η Sony δεν το συζητω, αλλα εχε λιγο υπομονη.

 

22 ώρες πριν, gianso είπε

Δε διαθέτω δυστηχώς ethernet κοντά στη τηλεοραση, εκτός αν έχεις στο μυαλό σου κάτι άλλο.

Όπως και να εχει ευχαριστώ εκ νέου :)

Οχι δυστυχως. Απλα θα ηταν μια σουπερ λυση σε περιπτωση που το ορυτερ ηταν κοντα στην τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Εχεις ξενερωσει με τη ζωη σου εε?? 😉 Νταξ πατατα εκανε η Sony δεν το συζητω, αλλα εχε λιγο υπομονη.

 

Όλοι έχουν ξενερώσει με αυτή την τηλεόραση, ακόμα κανένα μέλλον για το blurry fake 4K@120hz και φυσικά σιγή ιχθύος στο vrr, εδώ ακόμα και στα καινούρια μοντέλα λένα "θα" το δώσουν με update. 

Ποτέ πια sony πάντως από μεριάς μου....... 

Μακάρι να βρεθεί πολύς κόσμος, να διαμαρτυρηθεί, μήπως και είτε πάρουμε refund είτε μας δώσουν το καινούριο μοντέλο τσάμπα ή έστω κάποια άλλη καλύτερη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...