Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Vitarakias είπε

Παιδια αναμεσα στην xh9096 κ στν q70t ποια η γνωμη σας?

Δεν την εχω δει απο κοντα την Q μονο σε reviews οτι εχω δει, αλλα πλεον με προσωπικη εμπειρια και εικονα απο Σονυ, με κλειστα ματια στην 9096. Και επιμενω για την 65 οχι την 55.

Επεξ/σία από Alex1971
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρηγγειλα και γω και την περιμενω την 55. Απλά έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω σε πολλά φορουμ ότι το 4κ/120 έχει βγάλει θέματα με blurring και είναι έντονο. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανενα καλωδιο hdmi 2.1 εχετε να προτεινεται? εγω βρηκα αυτο Belkin HDMI 2.1 Cable HDMI male - HDMI male 2m (AV10175bt2M-BLK) - Skroutz.gr

Επεξ/σία από ThrowDOWN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThrowDOWN είπε

κανενα καλωδιο hdmi 2.1 εχετε να προτεινεται? εγω βρηκα αυτο Belkin HDMI 2.1 Cable HDMI male - HDMI male 2m (AV10175bt2M-BLK) - Skroutz.gr

Αν δε σε πειραζουν τα 3m, η τιμή είναι super....

https://www.skroutz.gr/s/25290496/Artsound-HDMI-2-1-Cable-HDMI-male-HDMI-male-3m-Q-HD03.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ThrowDOWN είπε

κανενα καλωδιο hdmi 2.1 εχετε να προτεινεται? εγω βρηκα αυτο Belkin HDMI 2.1 Cable HDMI male - HDMI male 2m (AV10175bt2M-BLK) - Skroutz.gr

Είναι έμπιστο αυτο. Πάρε το . Περιμένουμε να βγει η πιστοποίηση για τα 2.1

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ThrowDOWN είπε

κανενα καλωδιο hdmi 2.1 εχετε να προτεινεται? εγω βρηκα αυτο Belkin HDMI 2.1 Cable HDMI male - HDMI male 2m (AV10175bt2M-BLK) - Skroutz.gr

Εγώ το πήρα, θα δούμε τι ψάρια πιάνει...

Όποιος έχει HDMI 2.1 vga και έχει συνδέσει την TV, εμένα μου κάνει ένα πολύ περίεργο και ενοχλητικό πρόβλημα σε κάποια παιχνίδια, θα  ήθελα την βοήθεια του. 

1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Είναι έμπιστο αυτο. Πάρε το . Περιμένουμε να βγει η πιστοποίηση για τα 2.1

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Εγώ το πήρα, θα δούμε τι ψάρια πιάνει...

Όποιος έχει HDMI 2.1 vga και έχει συνδέσει την TV, εμένα μου κάνει ένα πολύ περίεργο και ενοχλητικό πρόβλημα σε κάποια παιχνίδια, θα  ήθελα την βοήθεια του. 

https://www.amazon.com/48Gbps-Compatible-Netflix-Playstation-Samsung/dp/B07S1CGQ9Z/ref=sr_1_1?dchild=1&m=A7EB2YHL3E081&marketplaceID=ATVPDKIKX0DER&qid=1606518951&s=merchant-items&sr=1-1

 

αυτό πρεεπει να είναι . Ήρθε η ώρα να το πάρουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Το Belkin είναι λάθος λες; Να πήρα από iStorm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω και εγω την TV απο βδομαδα,αντε να μαζευτουμε οι κατοχοι μολις παραλαβουμε ολοι και ληξουν οι προσφορες ωστε να αρχισουμε το calibration με την βοηθεια και τις γνωσεις καποιων παιδιων απο εδω μεσα κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2020 στις 11:27 ΠΜ, alexakos89 είπε

Όχι είναι τέλειο αυτό που πήρες. 

Το πρόβλημα είναι ότι, όταν βάζω να παίξω σε ορισμένα παιχνίδια, δείχνει γραμμές μαύρες-άσπρες και μετά πρέπει να κλείσω το παιχνίδι από το desktop για να έχω εικόνα πάλι. Με ότι ρυθμίσεις κι αν έχω δοκιμάσει......

Θανάση βγάλω μία φώτο να καταλάβετε. 

Στις 28/11/2020 στις 11:27 ΠΜ, alexakos89 είπε

Όχι είναι τέλειο αυτό που πήρες. 

Το πρόβλημα είναι ότι, όταν βάζω να παίξω σε ορισμένα παιχνίδια, δείχνει γραμμές μαύρες-άσπρες και μετά πρέπει να κλείσω το παιχνίδι από το desktop για να έχω εικόνα πάλι. Με ότι ρυθμίσεις κι αν έχω δοκιμάσει......

Θα βγάλω μία φώτο να καταλάβετε. 

B7CCF5F5-D533-40AA-909F-2C3014940E01.jpeg

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 


Αρκετά μεγάλο video αλλά ο άνθρωπος εξηγεί και 2-3 πράματα σχετικά με την καλίμπρα της τηλεόρασης (οχι την επαγγελματική ).Αρκετοί βρήκαν τις ρυθμίσεις του καλύτερες απο αυτές του rtings.πειραματιστειτε και δείτε ;) 

Επίσης : 750(περίπου) nits σε peak φωτεινότητα σε HDR...και διαβάζεις πως "δεν είναι αρκετά φωτεινή"...σε σκοτεινό -ημι-σκοτεινό δωμάτιο και καλύπτεις τα μάτια σου οταν η TV εχει εκρήξεις/φώτα κτλπ (με σωστή ρύθμιση), τώρα, αμα την βάλεις σε κήπο/γηπέδο για να δεις ταινία... :D 
Eδώ διάβαζα στο Avsforums τύπο που έλεγε "η Samsung μου 6ετίας είχε καλύτερα χρώματα και φωτεινότητα", παραθέτει μερικές φωτό και με τις 2 TV δίπλα -δίπλα στο σαλόνι του και...η Samsung ηταν λες και είχε καεί το panel απο τον υπερκορεσμό χρωμάτων (contrast over 9000) με το brightness επίσης over9000 - όποιος έχει συνηθίσει να ταλαιπωρεί τα μάτια του με τέτοιο τρόπο, ναι, ίσως να βρει "μουντή" την εικόνα της ΧΗ90.

Κοιτάχτε, η TV ΕΧΕΙ θεματάκια όπως θολούρα (ακόμα) στα 4Κ@120Hz (αν και το τελευταίο FW update το ψιλο-διορθώνει και είμαστε εν αναμονή γι'αυτό του Δεκεμβρίου), vignetting στις άκρες, θέματα με το eARC, θέματα με audio lag, audio dropout ανάλογα με την πηγή με την οποία είναι συνδεδεμένη, αναπάντεχα σβησίματα, θεματάκια με το Wi-fi , το γεγτονός που δεν υποστηρίζει DV @4K@120Hz κτλπ, πράματα τα οποίο θα διορθωθούν και θα στρώσουν με update (πλην του DV @4K@120Hz) , η εικόνα όμως ή/και η φωτεινότητα αυτής δεν είναι ενα απο αυτά. 

To μόνο που με "στεναχωρεί" ειναι που δεν μπορεί να παίξει DV @
4K@120Hz, γιατί ναι μεν αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν παιχνίδια που την υποστηρίζουν αλλά ενα αύριο ναι, συν του οτι οι τηλεοράσεις ειναι "επενδύσεις" μελλοντικές εκτός και αν αλλάζεις καθε 2-3 χρόνια, προσωπικά τις κρατάω μια 8ετία το λιγότερο.
Επίσης, αυτή η μέγιστη μ@λακία που κάνανε που βάλανε το eARC στη θύρα 3...σου τρώει μια θύρα 2.1 απο τις 2 που έχει, no bueno κύριοι.

Το VRR και ΑLLM...ανοιξη 2021 οπότε καλά κρασά, ελπίζω τουλάχιστον να διορθώσουνε ΟΝΤΩΣ το θέμα της θολούρας στα 4Κ@120Hz γιατί εχω αρχίσει να αγχώνομαι  και αυτό οφείλεται κυρίως στην τρομερή και συνεχή παραπληροφόρηση των τελευταίων εβδομάδων, ενας λέει ενα πράμα, άλλος λέει άλλο και η Sony προφανώς συνεχίζει να αλλάζει το τροπάριό της:
- Η πρώτη επίσημη απάντηση της Sony (review του Hdtvtest) ήταν «έχει σκοπό να ελαχιστοποιήσει τη θαμπάδα κίνησης (motion blur)»
- Στη συνέχεια, αναγνωρίστηκε επίσημα ως "σφάλμα λογισμικού" και ότι οι χρήστες πρέπει απλά να είναι σε κατάσταση αναμονής για το FW update.
- Στη συνέχεια, μάθαμε ότι η ενημέρωση/FW update θα κυκλοφορούσε στις αρχές Δεκεμβρίου
- Στη συνέχεια, μάθαμε από το βίντεο "ultimatePS5 gaming setup guide" του digital trends ότι - αφού μιλήσανε με τη Sony (ό, τι και αν σημαίνει αυτό - με ποιους μίλησαν ακριβώς?), το FW  update θα κυκλοφορήσει στις 31 Δεκεμβρίου (παραμονή Πρωτοχρονιάς ? θεούληδες :D )

Πριν 3-4 μέρες, κυκλοφόρησε νέο FW και στα release notes (σε ορισμένες χώρες) αναφέρεται ότι το θόλωμα στα 4K @ 120 εχει βελτιωθεί/διορθωθεί.
- Το ιταλικό φόρουμ της Sony στο οποίο αναφέρει ολόκληρο το ... έπος αυτό, δείχνει πλέον το πρόβλημα της θαμπάδας ως "επιλυμένο" (?).

Τι απο όλα αυτά ισχύει ? Ούτε η Sony δεν ξέρει μου φαίνεται, είναι "αρχές Δεκεμβρίου" ή 31 Δεκεμβρίου τελικά ? Γιατί λοιπόν τα release notes αναφέρουν την θολούρα/ πρόβλημα στα 4K @ 120 ως επιλυμένο/διορθωμένο ? (απο τη στιγμή που προφανώς δεν είναι?) Ήταν λάθος/τυπογραφικό λάθοςαπό την πλευρά τους ή αυτό θεωρείται τελικά το "τελικό" update ? Tι στον Εωσφόρο ? Κανεις δεν ξέρει... 

Εν τω μεταξύ, ορισμένοι χρήστες λένε ότι είναι λίγο καλύτερα, άλλοι ότι διορθώθηκε και άλλοι ότι ... είναι ακριβώς το ίδιο όπως ήταν πριν (ιδίως σε text σε PC).
To τελευταίο (twitter) update του Rtings επίσης αναφέρει πως τα πράματα είναι λίγο καλύτερα αλλά δεν έχει διορθωθεί πλήρως το πρόβλημα (προφανώς).

Ακόμα δεν έχω λάβει την XH90 μου (απο Τρίτη), αλλά νιώθω (σχεδόν) μετανιωμένος, αποφάσισα να επενδύσω στη συγκεκριμένη TV (τις κρατάω σχεδόν 10ετία) και ... δεν ξέρω τώρα παιδιά, η πλήρης παραπληροφόρηση που επικρατεί  (και απο πλευράς Sony) δεν με καθησυχάζει και πολύ.

Κατι μου λέει πως έπρεπε να περιμένω για τα set του 2021, υπέκυψα τελικά λόγω τιμής καθώς και του οτι είπα να δείξω εμπιστοσύνη στο γεγονός οτι εχει αναγνωριστεί επισήμως ως software bug και η Sony με τα update δεν τα πάει και άσχημα αν αναλογιστούμε πως τηλεοράσεις 4ετίας-5ετίας δέχονται ακόμα FW updates, για να δούμε, ελπίζω μη μας πιάσουνε κότσους στο τέλος γιατι είναι σαν να κάνουμε beta testing αυτή τη στιγμή για  τα HDMI 2.1 features/λειτουργίες.

Συγγνώμη για το σεντόνι κύριοι

Επεξ/σία από red1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...