Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εμπιστεύομαι τα μάτια μου μονο . Ενδεικτικά μια σύγκριση των πάνελ στο παρακάτω βίντεο απο το 5:00 μεχρι το 5:20 . Σε σκοτεινό δωμάτιο πολυ ανώτερη η Σονυ . Μονο στις αντανακλάσεις ειναι κατώτερη .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, totalius είπε

Απο που προκύπτει οτι η Q80 ειναι καλυτερη απο την xh90 ?

Η XH90 δεν είναι το ανώτερο μοντέλο σε LCD της Sony?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Q80 και η xh90 είναι απτις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος σε LED TV... Όποια και να πάρει ο καθένας δεν πρόκειται να απογοητευτεί πιστεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Η XH90 δεν είναι το ανώτερο μοντέλο σε LCD της Sony?

Όχι, η xh90 είναι midrange, η xh950 που είναι αρκετά καλύτερη και ακριβότερη αλλά δεν υποστηρίζει Hdmi 2.1 είναι η flagship led της Sony

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apri είπε

Έχει και να ανοίγει και να κλείνει σε προκαθορισμένη ώρα.

Από το τηλέφωνο στην τβ κανείς. Έχει και chromecast και airplay. Το αναποδο να δω την tv στο κινητο οχι . ( Δεν ξερω μεσω καποιου app) (τωρα ποσο χρησιμο ειναι? μονο αν κανεις την αναγκη σου ξερω γω?)

Στην samsung υπαρχει αυτη η λειτουργια ? ειναι διαθεσιμη σε android και σε iPhone. Υπαρχει καποιο λινκ να δειχνει την τβ στο κινητο ?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.android.oneconnect

smart things η εφαρμογή.Ναί γίνεται στη samsung.Μπορεί να βλέπεις 1 κανάλι στην tv κι άλλο σε κάποιο tablet σε άλλο δωμάτιο κάποιος άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, totalius είπε

Εγω εμπιστεύομαι τα μάτια μου μονο . Ενδεικτικά μια σύγκριση των πάνελ στο παρακάτω βίντεο απο το 5:00 μεχρι το 5:20 . Σε σκοτεινό δωμάτιο πολυ ανώτερη η Σονυ . Μονο στις αντανακλάσεις ειναι κατώτερη .

Απο youtibe να μην εμπιστεύεσαι τα μάτια σου ούτε τα αυτιά σου. Μόνο από κοντά και σε συνθήκες που είναι κοντά στον δικό σου χώρο.

Dynamic range της κάμερας, settings που έχει επιλέξει για κάθε tv, YouTube compression, editing, lut profiles κ.α. είναι προβλήματα που υπάρχουν. 

Αν έχεις βγάλει φωτογραφία κάνα ηλιοβασίλεμα θα έχεις δει ότι αυτό που τράβηξες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπουν πραγματικά τα μάτια σου.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Όχι βέβαια, η xh90 είναι η midrange, η xh950 που είναι αρκετά καλύτερη αλλά δεν υποστηρίζει Hdmi 2.1

άρα για το 2020 η high end είναι η XH90 αφού αυτή υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλιώς θα είχε βγάλει νέο μοντέλο καλύτερο από την XH950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.android.oneconnect

smart things η εφαρμογή.Ναί γίνεται στη samsung.Μπορεί να βλέπεις 1 κανάλι στην tv κι άλλο σε κάποιο tablet σε άλλο δωμάτιο κάποιος άλλος...

Δεν θεωρώ πως είναι μια λειτουργία κρίσιμη για την επιλογή τηλεορασης .

19 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Η XH90 δεν είναι το ανώτερο μοντέλο σε LCD της Sony?

όχι. Είναι η τηλεόραση με το HDMI 2.1 VRR ALM . η sony XH9505 ειναι το ανωτερο μοντελο.

41 λεπτά πριν, totalius είπε

Εγω εμπιστεύομαι τα μάτια μου μονο . Ενδεικτικά μια σύγκριση των πάνελ στο παρακάτω βίντεο απο το 5:00 μεχρι το 5:20 . Σε σκοτεινό δωμάτιο πολυ ανώτερη η Σονυ . Μονο στις αντανακλάσεις ειναι κατώτερη .

Είναι ανώτερη η σονυ στην διαχείρηση των ζωνών. Επίσης αν δεις το βίντεο του Vincent με την q90t και την xh90 θα δεις και εκει οτι το flagship μοντελο της Sammy εχει θεμα.. Αλλα απο την καμερα δεν μπορεις να καταλαβεις πολλα 

Επεξ/σία από apri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος της xd9305 (hdr 4k πολλά nits φωτεινότητας), μοντέλου 2016 μόνο καλά έχω να πω. Ακόμα και σήμερα 4 χρόνια αργότερα από την κυκλοφορία της στέκεται δίπλα στις flagship τηλεοράσεις(σύγκριση με την περσινή 80r σε σπίτι κολλητού, δεν βγάλαμε άκρη για το ποια έχει καλύτερη εικόνα) .

Ίσως η καλύτερη αγορα που έχω κάνει. 

Μην έχετε ενδοιασμούς. Go for it και θα την ευχαριστηθειτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, totalius είπε

Εγω εμπιστεύομαι τα μάτια μου μονο . Ενδεικτικά μια σύγκριση των πάνελ στο παρακάτω βίντεο απο το 5:00 μεχρι το 5:20 . Σε σκοτεινό δωμάτιο πολυ ανώτερη η Σονυ . Μονο στις αντανακλάσεις ειναι κατώτερη .

 

Εγω στο 7:50 παντως βλεπω πολυ καλυτερα χρωματα στην Samsung!

Επεξ/σία από Shadowjump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apri είπε

Δεν θεωρώ πως είναι μια λειτουργία κρίσιμη για την επιλογή τηλεορασης .

όχι. Είναι η τηλεόραση με το HDMI 2.1 VRR ALM . η sony XH9505 ειναι το ανωτερο μοντελο.

Είναι ανώτερη η σονυ στην διαχείρηση των ζωνών. Επίσης αν δεις το βίντεο του Vincent με την q90t και την xh90 θα δεις και εκει οτι το flagship μοντελο της Sammy εχει θεμα

Είναι κρίσιμη λειτουργία για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει τόσο πολύ η διαφορά στην εικόνα και δεν θα καταλάβει και τη διαφορά ανάμεσα στις 2 τηλεοράσεις αλλά θέλει να έχει την ευκολία της συνδεσιμότητας και τις έξυπνες λειτουργίες. Και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

άρα για το 2020 η high end είναι η XH90 αφού αυτή υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλιώς θα είχε βγάλει νέο μοντέλο καλύτερο από την XH950.

Όχι αυτό είναι το παράδοξο. Δεν έβαλε hdmi 2.1 στην flagship αλλα έβαλε στην midrange. Έξυπνο μάρκετινγκ για να προωθήσει τις πωλήσεις ps5. Ετσι θα πάρει περισσότερος κόσμος και νέα tv και νέα κονσόλα..ps5. 

Apple και Sony έχουν πολύ δυνατό μάρκετινγκ.

Παιδιά ένα είναι το μόνο σίγουρο, ότι και να πάρετε θα το καταευχαριστηθειτε και δεν θα έχετε δίπλα την άλλη να δείτε τη κερδισατε και τι χάσατε. Προσωπικά θα έπαιρνα την φθηνότερη που θα έβρισκα Q80Τ, XH90.. καθεμία με τα συν και πλην. 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Είναι κρίσιμη λειτουργία για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει τόσο πολύ η διαφορά στην εικόνα και δεν θα καταλάβει και τη διαφορά ανάμεσα στις 2 τηλεοράσεις αλλά θέλει να έχει την ευκολία της συνδεσιμότητας και τις έξυπνες λειτουργίες. Και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί!

Τότε αφού είναι μια κρίσιμη λειτουργία για εσένα , όταν θα πάει κάποιος να πάρει τβ πες του αυτο. η σονυ είναι καλύτερη σε όλα αλλά η σαμμυ μεταδίδει σε ταμπλετ....

Έχει παραπάνω ευκολίες από Sammy. eιναι καθαρό android με sideload εφαρμογες. Μια λειτουργια αχρηστη δεν εχει..

 SmartThings is optimized for Samsung smartphones. Some features may be limited when used with other vendors' smartphones.

21 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Εγω στο 7:50 παντως βλεπω πολυ καλυτερα χρωματα στην Samsung!

Ποιο oversturated εννοεις ? βέβαια είναι υποκειμενικό αυτό.σε αλλους αρεσουν τα εντονα σε αλλους τα φυσικα.

Αλλά αντικειμενικό είναι ότι η Sammy εχει oversaturated χρωματα και η sony natural.

Επεξ/σία από apri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Εγω στο 7:50 παντως βλεπω πολυ καλυτερα χρωματα στην Samsung!

το ποιο εντονο δνε σημαινει και καλυτερο σε game. αν ο developer εχει βαλει μουντα χρωματα στην σκηνη, τοτε η sony εχει τα καλυτερα χρωματα

 

btw αν κανεις εχει αποκλειστει εκτος αθηνας οπως και εγω και δεν παραγγελνει γιατι δεν μπορει να πραλαβει, απ'το sony center στο golde hall μου ειπαν οτι αν εξοφλησω μπορουν να την κρατησουν 1 μηνα ανετα μεχρι να επιστρεψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...