Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πληρώνω 24αρι και το κλειδώνουν στο 1.1 mb/s.....

Αθήνα δυτικά.....

Γκαριξα ήρθε τεχνικός στο κουτί που είναι 50 μέτρα απο το σπίτι μου κάτι έκανε και ξαφνικά έβλεπα ταχύτητες 1,8-2.0 mb/s..

Ένα μήνα μετά τα ίδια,κλείδωσε στο 1,1mb/s......

*To ωραίο είναι ότι έχει λήξει το συμβόλαιο και το ανανεώνουν μόνοι τους......🤣😅😂

Τους έχω εκεί που θέλω...... 

Άντε γεια......😂😅🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2020 στις 6:29 ΜΜ, georgebou21 είπε

Μετά απο 15 χρόνια DSL εγινε το αυτονοητο στην μπανανία.
Καλιο αργα παρά ποτε.

 

Στις 26/11/2020 στις 6:41 ΜΜ, Linos_Tsiol είπε

Γρήγορα ξύπνησαν εκεί στον ΕΕΤΤ........

 

Στις 26/11/2020 στις 6:53 ΜΜ, Seaside είπε

Ναι αργησατε να το αποφασισετε καμια 10αρια χρονάκια αλλα δεν πειράζει.

 

15 ώρες πριν, freegr είπε

Καιρός να μπουν τα πράγματα στην θέση τους αλλά κυρίως ότι πληρώνουμε να λαμβάνουμε ως τελικοί χρήστες

 

5 ώρες πριν, Sokpap1 είπε

Επιτέλους κάνανε το αυτονόητο 

Τα πράγματα μόλις έγιναν χειρότερα!

Με τις νέες διατάξεις, οι εταιρίες είναι πια και επίσημα καλυμένες να παρέχουν την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης και να μην μπορεί ο καταναλωτής να κάνει κάτι για αυτό.

Τα δικαιώματα που αναφέρει το άρθρο, στην πραγματικότα τα χάνει ο καταναλωτής (δικαίωμα αποζημιώσεων ή επανορθώσεων σε περίπτωση που διαπιστωθούν συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις από την ελάχιστη ταχύτητα. Παραδείγματα δυνατών επανορθώσεων ή αποζημιώσεων είναι η έκπτωση στον λογαριασμό, η δυνατότητα επιλογής πακέτου με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα, η επιστροφή τμήματος ή συνόλου του παγίου, ή ο συνδυασμός αυτών) και κερδίζουν δικαιώματα οι εταιρίες.


Διαβάστε το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2: Παράδειγμα εκτίμησης και ελέγχου ταχυτήτων σε σταθερά δίκτυα
2.1 Εκτίμηση ταχυτήτων:

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/OpenNetNationalReg072020.pdf
 

ysIrn7V.jpg

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2020 στις 6:36 ΜΜ, mants118 είπε

Σε ποια περιοχή είσαι; 

Εγώ Θέρισσο και με nova πιάνω max 11mbps αλλά το τελευταίο καιρό κάτω από 8! Ικανοποιητικά δηλαδή χαχαχα!!! 

Εγώ παιδιά στην Κνωσσού πιάνω ένα 5 το πολύ.. μόνιμο πρόβλημα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, EleniPitsi said:

Εγώ παιδιά στην Κνωσσού πιάνω ένα 5 το πολύ.. μόνιμο πρόβλημα !! 

Υπάρχουν και χειρότερα.Που να δεις Πόρο πάνω απ`το λιμάνι τι γίνεται..2-3 με το ζόρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2020 στις 6:10 ΜΜ, donstefano είπε

Θα πουλανε vdsl 50,θα σου λενε ολοι min 20mbps και θα το ριχνουν στο χαλκο και μετα θα πιανει 25 και θα λενε μια χαρα.....

Το θεμα ηταν να πει η ΕΕΤΤ αν πουλας vdsl 50 και πιανει 30 θα πληρωνει για 30 και οχι για 50.

Η 2η παράγραφος είναι η πιο εύστοχη. Ότι παίρνεις να πληρώνεις!! Ή έστω το μέσο όρο του μήνα. Μετά θα ψάχνουν οι εταιρείες για το παρεχόμενο QoS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2020 στις 7:52 ΜΜ, AntiCambeR είπε
AntiCambeR·

Δημοσ. Πέμπτη στις 07:52 μμ

Στιγμιότυπο οθόνης (2).png

 

Στις 26/11/2020 στις 8:18 ΜΜ, VeTwinOs είπε

141/59Mb μέγιστα σε 50άρι προφίλ, παροχή Vodafone από καμπίνα ΟΤΕ στα 70m περίπου. Στα 33ms το ping, τα φυσιολογικά για Αθήνα. UTP cat5e φυσικά, από σημείο τερματισμού ΟΤΕ απευθείας σε FXS modem, απομονωμένη κάθετη από εσωτερική για μηδενισμό θορύβου, και επιστροφή από 2ο ζεύγος UTP. Από 03/19 δεν ξέρω τι σημαίνει αποσυγχρονισμός.

Μην περιμένετε να παίξει VDSL σε συνδεσμολογίες παραλληλίας, πόσο μάλλον 100άρια και σε παλαιού τύπου ραζίμ καλώδια στις πρίζες, ποτέ.

Το +10% στα προφίλ ΟΤΕ που έχουν γυρίσει τον τελευταίο χρόνο είναι επειδή είχαν κουραστεί να ακούνε για χαμηλές μετρήσεις speedtest, όσο γελοίο και αν σας ακούγεται, που είναι όντως, καθώς και επιβαρυντικό για το δίκτυο, αφού το συνολικό πανελλαδικό bandwidth είναι απειροελάχιστο για τις απαιτήσεις της χώρας (ενδεικτικά, ολόκληρη η Κρήτη με τα 15000 ξενοδοχεία & καταλύματα, παίζει με λίγες δεκάδες Gigabit διαθέσιμα). Το 24άρι από καμπίνα πλέον (μόνο ο ΟΤΕ το δίνει αυτό, κανείς άλλος πάροχος λόγω κόστους) είναι στα 27/2.7Mb, το 30άρι στα 33/3.3Mb, 50άρι στα 55/5.5Mb, 100αρι στα 110/11Mb, 200άρι στα 220/22Mb, πραγματικές ταχύτητες.

mysync.jpg

myping.jpg

τι διαφορα έχει το actual με το attainable rate? Αυτές είναι οι μετρήσεις μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Choulio said:

τι διαφορα έχει το actual με το attainable rate? Αυτές είναι οι μετρήσεις μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σωστά;

Actual είναι το πόσο σε έχουν κλειδώσει επειδή μέχρι τόσο πληρώνεις και είναι πάντα μικρότερο του Attainable λόγω του SNR margin. Attainable είναι το max που μπορεί να φτάσει η γραμμή στο συγκεκριμένο προφίλ. Π.χ. κάποιος με καλή γραμμή και 50άρι πακέτο μπορεί να έχει Actual 54.999 και Attainable 130.000

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Actual είναι το πόσο σε έχουν κλειδώσει επειδή μέχρι τόσο πληρώνεις και είναι πάντα μικρότερο του Attainable λόγω του SNR margin. Attainable είναι το max που μπορεί να φτάσει η γραμμή στο συγκεκριμένο προφίλ. Π.χ. κάποιος με καλή γραμμή και 50άρι πακέτο μπορεί να έχει Actual 54.999 και Attainable 130.000

Δηλαδή στο παράδειγμα σου θα μπορούσε να σηκώσει 100αρα;
 

Επίσης αν το attainable μου είναι χαμηλό δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτό;

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Choulio said:

Δηλαδή στο παράδειγμα σου θα μπορούσε να σηκώσει 100αρα;

Ναι, κάτα πάσα πιθανότητα.

3 minutes ago, Choulio said:

Επίσης αν το attainable μου είναι χαμηλό δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτό;

Ναι, μέχρι τα 100 είναι ίδιο το προφίλ, οπότε αν σε 50άρα δεν έχεις καλό Attainable, και στα 100 δεν θα αλλάξει κάτι. Εκτός φυσικά αν είναι πρόβλημα καλωδίωσης και το διορθώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2020 στις 10:36 ΜΜ, chiroto είπε

Αυτή η δήλωση έχει πολλά ερωτηματικά. Πχ, είχες πριν 7-8mbps από προηγούμενο πάροχο? Είδες την ταχύτητα αυτή σε γείτονα? Πως περίμενες την ταχύτητα αυτή?
Επίσης έχει πολλές πιθανότητες. Δηλαδή μπορεί με το "ελεύθερο" προφίλ να συγχρονίζεις στα 7mbps και λόγω αστάθειας της γραμμής σου να σου έχουν βάλει προφίλ με μεγαλύτερο φίλτρο που σαν αποτέλεσμα μπορεί να σου ρίξει τον συγχρονισμό σου, μπορεί και 2mbps.

Χωρίς πληροφορίες και εξηγήσεις είναι λίγο περίεργο να λες πως περίμενες 7-8 και είχες 5 και στο τέλος μια ατάκα για το "εως".

Δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε πολλά πράγματα και μιλάμε με υποστήριξη προτιμούν να μην μας εξηγούν και πολλά πράγματα (κακώς, αλλά έτσι υποχρεώνονται από τα τηλεφωνικά κέντρα), οπότε και δεν καταλαβαίνουμε και μένουμε με ερωτηματικά και παράπονα.

Το εως δεν είναι ποτέ εως όσο θέλει η φαντασία μας και πλέον βάσει ΕΕΤ είναι όλοι οι πάροχοι υποχρεωμένοι να μας δίνουν το φάσμα της τελικής "σωστής" ταχύτητας (σωστής πχ χωρίς να βλέπει μια ταινία το κάθε μέλος του σπιτιού στο netflix και ταυτόχρονα να κατεβάζεις torrents). Η ταχύτητα αυτή αναφέρεται σε μια μόνο συσκευή συνδεδεμένη, με καλώδιο και χωρίς να λειτουργεί οτιδήποτε μπορεί να "τραβάει ίντερνετ".

Σε μια γραμμή adsl και μπροστά στην πόρτα του αστικού κέντρου να έχεις το ρούτερ σου, δεν θα πιάσεις 24mbps, έχεις ήδη απώλειες. Το αποτέλεσμα του συγχρονισμού σου έρχεται βάσει απόστασης από το αστικό κέντρο και ποιότητας του χαλκού.

  • Όσο αφορά adsl, όποιος πάροχος χρησιμοποιήσει την ίδια τεχνολογία για να σου δώσει γραμμή, θα σου δώσει παρόμοια ταχύτητα, το ίδιο καλώδιο χρησιμοποιούν όλοι (μιλάω γενικευμένα γιατί μπορεί να πετύχεις χειρότερο ζεύγος πχ). Πέρα από τον χαλκό, υπάρχουν διαφοροποιήσεις όπως το προφίλ που έχει η γραμμή ή η ποιότητα κάρτας παρόχου-δικτύου (εκεί που κουμπώνουν τα καλώδια, πολύ γενικά 😛 ). Δεν αναφέρομαι σε προβλήματα κτιρίου του συνδρομητή ή της εσωτερικής του καλωδίωσης, για τα οποία είναι υπεύθυνος ο ίδιος. Έτσι βγαίνουν πανεύκολα διαφορές μεταξύ ίδιων γραμμών, ακόμα και γειτονικών.
  • Το wifi 2.4GH πιάνει μια χαρά 50mbps, γιατί όχι? Πάνω από 50mbps σε 2.4 όμως δεν έχω δει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αν έχεις 100άρα και φτάνεις έως 50 πως έχεις 50mbps. Αν μετρήσεις/κατεβάσεις από δυο συσκευές ταυτόχρονα με 2.4GH μια χαρά θα πιάσεις 100mbps στο σύνολο (*συνηθισμένο παράπονο συνδρομητών 100άρας). Είναι πρόβλημα όταν συνδέεται μόνο με λάπτοπ και δουλεύεις από εκεί και δεν θέλεις/μπορείς να το συνδέσεις με καλώδιο, οκ.

Ερώτηση δική μου για FTTH: Έχει και αυτή διακυμάνσεις τώρα στο lockdown?

 

Είμαι αρκετά έμπειρος για να καταλαβαίνω τι μου λένε. Είχα σταθερά 7-8 mbps στον προηγούμενο πάροχο. Άλλαξα πάροχο και μετά από ένα 1 μηνα έπεσε η ταχύτητα στα 5. Τους πήρα τηλέφωνο αλλά δεν συγχρόνιζε παραπάνω. Και στην ερώτηση για το τι θα γίνει απο εδώ και πέρα, η απάντηση ήταν πως από τη στιγμή που η ταχύτητα κυμαινόταν από 4-8 mbps, δεν μπορούσαν να δηλώσουν βλάβη και ότι ήταν φυσιολογική. Μετά έμαθα από παιδιά στο φόρουμ (ή εδώ ή στο adslgr, δε θυμάμαι γιατί πάει καιρός) ότι για να παρέμβουν στις κάρτες έπρεπε να πληρώσουν κοντά στο 100ευρω στον ΟΤΕ και πως το 4-8 σήμαινε πως είναι νομικά καλυμμένοι.

Γνωρίζω πολύ καλά ότι 24mbps adsl δε σημαίνει 24 ταχύτητα στο σπίτι μου.... 

Άλλαξα ξανά πάροχο και μετά από μια προβληματική περίοδο 3-4 μηνών, είμαι στα 7-8 πάλι σταθερά. Πριν φτάσω εδώ όμως, είχα συνεχείς αυξομειώσεις 5-7 που οδηγούσαν σε πτώση του margin μέχρι 1 οπότε και κοβόταν η σύνδεση. Μετά ως δια μαγείας σταθεροποιήθηκε.

Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι η ποιότητα της σύνδεσης είναι μέτρια αλλά ότι δεν ενημέρωναν τόσο καιρό για την πραγματική ταχύτητα που παρέχουν. Ας λένε εξ' αρχής "ξέρετε κάτι, χρησιμοποιούμε τις σάπιες υποδομές του ΟΤΕ και αν πιάσετε 6 mbps να κάνετε το σταυρό σας". Δεν το λένε όμως αλλά γενικολογούν για "24αρα σύνδεση" που μπορεί να είναι 10mbps, μπορεί να είναι και 4.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...