Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, magaiver85 είπε

Φερνεις στο ρουτερακι σου αυτες τις τιμες αρα εισαι πενα.

1) το speedtest λογικο ειναι να σου δειξει μια χαμηλοτερη τιμη απο αυτην που ηδη εχεις.

2) WiFi connection θέμα, λογω αποστασης, ή άλλων συσκευων. 

3) http://speedtest.ftp.otenet.gr/  --> απο το site του OTE, θα κατεβαζεις ισα με 6,39 MB/s ,  ( αν εισαι με καλωδιο και μονος στο δικτυο για ακεραιες τιμες)

Δοκιμασετο και απαντα εδω.

Άλλαξα ρούτερ απο Speedport Entry 2i σε Speedport Plus. Σήμερα στις 14:45, τα στατιστικά της γραμμής είναι χαμηλότερα. Πριν 3 χρόνια, στο speedtest έπιανα 50 Down/5 Up. Γιατί να είμαι ευχαριστημένος τώρα; Δεν καταλαβαίνω το σημείο 3. Ναι, όλες οι τιμές μετρήσεων είναι με καλώδιο Cat 6 απευθείας στο PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τί κάνουμε;

Εγώ που έχω 24αρα και πιάνω το μέγιστο 13 πρέπει να πάρω τον ΟΤΕ και να τους πω κάντε μου έκπτωση; Γιατί από μόνοι τους δε νομίζω να κινηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Atropos28 είπε

Τελικά τί κάνουμε;

Εγώ που έχω 24αρα και πιάνω το μέγιστο 13 πρέπει να πάρω τον ΟΤΕ και να τους πω κάντε μου έκπτωση; Γιατί από μόνοι τους δε νομίζω να κινηθούν.

Διάβασε την ανακοίνωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, Atropos28 said:

Τελικά τί κάνουμε;

Εγώ που έχω 24αρα και πιάνω το μέγιστο 13 πρέπει να πάρω τον ΟΤΕ και να τους πω κάντε μου έκπτωση; Γιατί από μόνοι τους δε νομίζω να κινηθούν.

Από ότι έχω καταλάβει όταν ένας συνδρομητής θα πηγαίνει σε ένα πάροχο πχ για έως 24mbps πακέτο θα του λέει ο πάροχος ότι στην περιοχή που το θέλει η ταχύτητα που θα συγχρονίζει το modem είναι 15Mbps. 

Όταν ενεργοποιηθεί  η γραμμή (ή κατά την διάρκεια της 2ετίας) σε περίπτωση που συγχρονίζει 30% (ADSL) κάτω από τα 15Mbps που "υποσχέθηκε" ο πάροχος στον νέο συνδρομητή, τότε θα γίνονται αυτά που διαβάζουμε στην είδηση.

Γι' αυτό στο 1ο comment βλέπεις το σχόλιο ότι όλοι οι πάροχοι θα συνεννοηθούν να υπόσχονται πιο χαμηλά σε σχεση με αυτό που υπολογίζουν ότι θα πιάσεις, ώστε να μην έχουν θέμα με τον κανονισμό αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις εν μέρη. Σου λένε πως θα διαφημίζουν την μέγιστη ταχύτητα στην περιοχή σου, την συνήθης ταχύτητα στην περιοχή σου, αλλά και την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ταχύτητα στην περιοχή σου. Όταν και ΑΝ η ταχύτητα ΣΟΥ είναι -30% (για ADSL, ή -20% για VDSL) πιο κάτω από την ΕΛΑΧΙΣΤΗ, ΤΟΤΕ θα μπορείς να κάνεις καταγγελία.

Επίσης έχω παραθέσει πιο πίσω (σας το επισυνάπτω και εδώ) και περιστατικό δικό μου για την περιοχή της εργασίας μου.

ΚΟΙΝΩΣ ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ.

 

Στιγμιότυπο 2020-11-25, 20.58.24.png

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Volsatha13 είπε

Άλλαξα ρούτερ απο Speedport Entry 2i σε Speedport Plus. Σήμερα στις 14:45, τα στατιστικά της γραμμής είναι χαμηλότερα. Πριν 3 χρόνια, στο speedtest έπιανα 50 Down/5 Up. Γιατί να είμαι ευχαριστημένος τώρα; Δεν καταλαβαίνω το σημείο 3. Ναι, όλες οι τιμές μετρήσεων είναι με καλώδιο Cat 6 απευθείας στο PC

 

Ακριβώς το ίδιο , με Speedport Entry 2i και 50αρα ήμουν τούμπανο , άλλαξα σε 100αρα και μου έστειλαν το Speedport Plus απο τότε αποσυνδέσεις και ειδικά το WiFi άθλιο. Μόλις πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να μου στείλουν το  Speedport Smart & Speed Home WiFi επειδή και συνάδελφος είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ούτε Cosmote TV δεν μπορούσε να δεί και με το νέο μου είπε ότι είναι μπόμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ανακοίνωση του ΟΤΕ:

«Σημαντική απόκλιση»: είναι η αρνητική απόκλιση τουλάχιστον 20% μεταξύ της ελάχιστης μετρούμενης ταχύτητας σύνδεσης του Συνδρομητή στο Διαδίκτυο και της ελάχιστης ταχύτητας που αναφέρεται στους όρους παροχής/χρήσης της Υπηρεσίας ή τουλάχιστον 30% ειδικά για συνδέσεις τεχνολογίας ADSL....

Εγώ πληρώνω 24αρα, στη περιοχή  μου ο ΟΤΕ δηλώνει ελάχιστη 9,09, άρα θα κάνω παράπονα όταν η ταχύτητά μου πέσει στο 6,2 χοντρικά.

Δηλαδή διαφημίζουν 24 και εγώ θα έχω λόγο για αποζημίωση όταν η ταχύτητά μου είναι 6, στο 1/4 του διαφημιζόμενου προϊόντος. 

Μάλιστα, ο yazidis έχει δίκιο παραπάνω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, yazidis said:

Λάθος κάνεις εν μέρη.

Yeah, με αυτό που λες καλύπτουν ακόμα περισσοτερο τον κώλο τους. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Yeah, με αυτό που λες καλύπτουν ακόμα περισσοτερο τον κώλο τους. 😛

Τσ τσ τσ πως εκφράζεσαι έτσι... χάθηκε να γράψεις ένα πισινός, οπίσθια, πωπός ή έστω το κάθε ένα από τα δύο σαρκώδη ημισφαίρια που σχηματίζονται στην πίσω πλευρά του ανθρώπινου σώματος, χαμηλά, μεταξύ της μέσης και των μηρών??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...