Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω inalan δύο χρόνια τώρα και είμαι υπερευχαριστημένος . Με 28 € έχω 200 αλλά μου είχαν πει ότι θα έχω απεριόριστο bandwith οπότε θα είναι κοντά στο 250 .

speedtest.JPG

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
58 minutes ago, chiroto said:

Ερώτηση δική μου για FTTH: Έχει και αυτή διακυμάνσεις τώρα στο lockdown?

Όχι, μιας και δεν υπάρχει συγχρονισμός στην FTTH.

Από την άλλη η ίνα του GPON πάνω στο οποίο βασίζεται έχει κάποιο όριο Gbps, αν βάλουν αρκετοί στη γειτονιά και κατεβάζετε όλοι ταυτόχρονα, θα υπάρχει πρόβλημα στην ταχύτητα κατεβάσματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skskre είπε

Πληρώνω 24 και η εικόνα μου τώρα - & το speed test- είναι άθλια, χωρίς να έχω άλλη επίλογη για κάτι καλύτερο, αν και μέσα στη Θεσ/νίκη

Έχουν σκάψει για fiber αλλά ακόμα τιποτα

Μείωση ....% θα έχω και στη τιμή - όπως και στη ταχύτητα?Modem.PNG.79e762833614f545d3be252b01a72a83.PNGtest.PNG.f1b17803fe89a6cb1c1218e3b1a4a773.PNG

Εσυ μια χαρα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταδιακά αλλάζει όλες τις γραμμές ο ΟΤΕ, προφανώς δεν έχει αλλάξει την δική σου, κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά σου. Κι εγώ με 50/5Mb είχα ξεκινήσει, και φέτος το καλοκαίρι με γύρισαν.

Επίσης, για κάποιον λόγο έχεις πάρα πολύ χαμηλά μέγιστα (attainable rate) για την απόσταση από την καμπίνα (attenuation). Όσο πιο μικρό το attenuation, τόσο το καλύτερο, έχει αρνητική έννοια και σημαίνει εξασθένηση, λόγω απόστασης. Έχεις λοιπόν ελάχιστη απόσταση, προφανώς η καμπίνα είναι ακριβώς έξω από το σπίτι σου, που δεν δικαιολογεί τόσο χαμηλή μέγιστη ταχύτητα. Θα έπρεπε να έχεις 150Mb, και όχι 89Mb. Δεν σε επηρεάζει στο 50άρι σου προφανώς, μπορεί όμως να σε επηρεάσει σε ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν κανω καλα που το γραφω εδω αλλα εγω παράδειγμα που εχω 24 αλλα πιανω 8 μπορω να κανω κατι? Δηλαδη αν τους παρω και μου πουν οτι οντως η περιοχη σου πιανει 8 ολα οκ? Συνεχιζω να πληρωνω για 24 η ειναι αναγκασμενοι να μου κανουν καποια έκπτωση η να φτιαξουν την γραμμη για να εχω αποκληση μαξ 30%?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

COSMOTE VDSL 50: Γιατί αυτές οι αποκλίσεις στις μετρήσεις στο ρούτερ και στο speedtest; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Router_readings.PNG

Ookla readings.PNG

Επεξ/σία από Volsatha13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους παρόχους ξέρουμε που να τους καταγγείλουμε.

Την ΕΕΤΤ που μπορούμε να την κάνουμε καταγγελία?

Αυτοί είναι προκλητικά χειρότεροι.Αντί να πιέζουν για καλύτερες υποδομές,όχι απλώς τους χαϊδεύουν αλλά τους λένε δηλώστε ότι θέλετε

από ταχύτητες και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

THE FUTURE IS BACK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notisgreek98 είπε

Δεν ξερω αν κανω καλα που το γραφω εδω αλλα εγω παράδειγμα που εχω 24 αλλα πιανω 8 μπορω να κανω κατι? Δηλαδη αν τους παρω και μου πουν οτι οντως η περιοχη σου πιανει 8 ολα οκ? Συνεχιζω να πληρωνω για 24 η ειναι αναγκασμενοι να μου κανουν καποια έκπτωση η να φτιαξουν την γραμμη για να εχω αποκληση μαξ 30%?

Αν είσαι στον μέσο όρο της περιοχής σου και δεν έχεις θέμα ποιότητας (αποσυγχρονισμούς/αποσυνδέσεις, σφάλματα) δεν θα σου κάνουν κάτι και μάλλον δεν γίνεται και κάτι. Και με την καλύτερη ρύθμιση προφίλ άντε να ανέβαινες μισο με ενάμισι mbps κι αυτό με πιθανότητα αστάθειας μετά δλδ (τα θέματα ποιότητας που προανέφερα).

Υπάρχει όμως και η πιθανότητα όντως να έχει κάτι η γραμμή σου και να χρειαστεί διαχείριση, δεν χάνεις κάτι να καλέσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chiroto είπε

Αν είσαι στον μέσο όρο της περιοχής σου και δεν έχεις θέμα ποιότητας (αποσυγχρονισμούς/αποσυνδέσεις, σφάλματα) δεν θα σου κάνουν κάτι και μάλλον δεν γίνεται και κάτι. Και με την καλύτερη ρύθμιση προφίλ άντε να ανέβαινες μισο με ενάμισι mbps κι αυτό με πιθανότητα αστάθειας μετά δλδ (τα θέματα ποιότητας που προανέφερα).

Υπάρχει όμως και η πιθανότητα όντως να έχει κάτι η γραμμή σου και να χρειαστεί διαχείριση, δεν χάνεις κάτι να καλέσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια! Θα τους καλεσω να δω αν μπορει να γινει κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα, οδηγίες στο κέντρο για την τεχνική διαχείριση χαμηλής ταχύτητας των ημερών (εικόνα) :D
Με το που πεις "χαμηλή ταχύτητα" άντε γεια δηλαδή, είσαι 1' λεπτό κλήση.

Να έχεις πραγματικό πρόβλημα και επειδή πέφτεις σε όλο αυτό να μην σε κοιτάζουν καν.. Δηλώνω χαρούμενα πως ευτυχώς που δεν κάνω ακριβώς ότι μου λένε κι έχω βοηθήσει περισσότερους ανθρώπους σε ανάγκη!

eso.jpg.626d9868c2e9f84c616e80bdad0145a1.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Volsatha13 είπε

COSMOTE VDSL 50: Γιατί αυτές οι αποκλίσεις στις μετρήσεις στο ρούτερ και στο speedtest; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Router_readings.PNG

Ookla readings.PNG

Αν δεν εισαι τρολλ, μια χαρα εισαι, δεν υπάρχουν αποκλίσεις. Η γραμμή σου επίσης είναι καλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...