Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Μιλώντας με το τμήμα πωλήσεων, ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ, μου είπε πως έχουμε δικαίωμα εντός 14 ημερών να επιστρέψουμε το προϊον πίσω, αρκεί να μην υπάρχει ζημιά στο προϊον, άσχετα αν θα το πάρουμε από το μαγαζί ή θα το φέρουν στο σπίτι μας. Άρα, δεν υπάρχει λόγος/φόβος να παραγγείλουμε. Ωστόσο, προσθέτω πάλι πως αυτά μου τα είπε ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ.

Αυτό δεν ισχύει στην Ελλάδα, εδώ ισχύει ότι δεν πρέπει να έχει γίνει ζημιά και στη συσκευασία. Άρα είναι αδύνατο να δοκιμάσεις το προϊόν γιατί όπως είναι γνωστό οι συσκευασίες έχουν αυτοκόλλητο που πρέπει να το σκίσεις για να ανοίξεις το προϊόν. Και για του λόγου το αληθές από τους όρους του eshop:

"Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση."

Μακάρι να ήταν όπως άφησες να εννοηθεί, θα σήμαινε ότι η Ελλάδα έχει αρχίσει να ευθυγραμμίζεται με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, όμως δεν νομίζω να προλάβουμε να το ζήσουμε.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Αυτό δεν ισχύει στην Ελλάδα, εδώ ισχύει ότι δεν πρέπει να έχει γίνει ζημιά και στη συσκευασία. Άρα είναι αδύνατο να δοκιμάσεις το προϊόν γιατί όπως είναι γνωστό οι συσκευασίες έχουν αυτοκόλλητο που πρέπει να το σκίσεις για να ανοίξεις το προϊόν. Και για του λόγου το αληθές από τους όρους του eshop:

"Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση."

Μακάρι να ήταν όπως άφησες να εννοηθεί, θα σήμαινε ότι η Ελλάδα έχει αρχίσει να ευθυγραμμίζεται με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, όμως δεν νομίζω να το ζήσουμε.

Στο τηλέφωνο μου είπαν μόνο για το προϊον, εντάξει προφανώς θα προσπαθήσεις να κάνεις το minimum damage στην συσκευασία για να μην γίνει το κακό. Τι να πω, ισχύει βέβαια ότι μου το είπε τηλεφωνικά άρα δεν έχω κάτι χειροπιαστό σε περίπτωση που χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ola150 είπε

Στο τηλέφωνο μου είπαν μόνο για το προϊον, εντάξει προφανώς θα προσπαθήσεις να κάνεις το minimum damage στην συσκευασία για να μην γίνει το κακό. Τι να πω, ισχύει βέβαια ότι μου το είπε τηλεφωνικά άρα δεν έχω κάτι χειροπιαστό σε περίπτωση που χρειαστεί.

Εγώ τα περισσότερα επώνυμα προϊόντα που παίρνω έχουν κάποια ταινία ασφαλείας που δείχνει αν έχει ανοιχτεί και πρέπει να την σκίσεις, πως θα κάνεις minimum damage;

Όσο αφορά αυτό που σου είπε στο τηλέφωνο αν το πάρεις κατά λέξη δεν έρχεται σε αντίθεση με τους όρους επιστροφών που έχει το μαγαζί, απλά όλοι θεωρούμε ότι η συσκευασία δεν είναι μέρος του προϊόντος όμως στους όρους αναφέρει σαφώς ότι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Στο τηλέφωνο μου είπαν μόνο για το προϊον, εντάξει προφανώς θα προσπαθήσεις να κάνεις το minimum damage στην συσκευασία για να μην γίνει το κακό. Τι να πω, ισχύει βέβαια ότι μου το είπε τηλεφωνικά άρα δεν έχω κάτι χειροπιαστό σε περίπτωση που χρειαστεί.

Μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα στο [email protected] για να έχεις και γραπτώς την οποιαδήποτε απάντηση δώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω τσαμπα το κουραζουμε γιατι δε νομιζω να εχουν αλλαξει τον controller.Θα μας φυγει βεβαια καθε αμφιβολια οταν ποσταρει ο πρωτος που τον παρει στα χερια του (το δισκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, astral7 είπε

Μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα στο [email protected] για να έχεις και γραπτώς την οποιαδήποτε απάντηση δώσουν. 

Δεν είναι ανάγκη, οι όροι είναι πολύ συγκεκριμένοι...

"Η διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών θα πρέπει να γίνει με βάση την πληροφόρηση που παρέχεται πάνω στην εξωτερική συσκευασία κάθε προϊόντος, καθώς και τις συμπληρωματικές πληροφορίες που παρέχει η εταιρεία και πάντως χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία των προϊόντων και να τεθεί σε λειτουργία το αγαθό. Η εταιρεία είναι πρόθυμη να ενημερώσει τον πελάτη για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με την φύση και την λειτουργία των προϊόντων παρέχοντας επιπλέον πληροφοριακό υλικό με ηλεκτρονικό ή άλλο τρόπο. Σε περίπτωση ανοίγματος της συσκευασίας ή και θέσης σε λειτουργία των προϊόντων η αξία τους αυτομάτως μειώνεται καθώς το προϊόν χαρακτηρίζεται ως μεταχειρισμένο και ο πελάτης οφείλει να αποζημιώσει την εταιρεία για την μείωση της αξίας του προϊόντος."

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Προσωπικα πιστευω τσαμπα το κουραζουμε γιατι δε νομιζω να εχουν αλλαξει τον controller.Θα μας φυγει βεβαια καθε αμφιβολια οταν ποσταρει ο πρωτος που τον παρει στα χερια του (το δισκο).

Πιστεύω ότι είναι εξίσου σημαντικό με το μοντέλο του controller (που στην πράξη κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά) να μάθουν όλοι τους όρους επιστροφής προϊόντων στη χώρα μας, συγνώμη αν είμαι off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, astral7 είπε

Μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα στο [email protected] για να έχεις και γραπτώς την οποιαδήποτε απάντηση δώσουν. 

Έστειλα μόλις και email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν είναι ανάγκη, οι όροι είναι πολύ συγκεκριμένοι...

"Η διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών θα πρέπει να γίνει με βάση την πληροφόρηση που παρέχεται πάνω στην εξωτερική συσκευασία κάθε προϊόντος, καθώς και τις συμπληρωματικές πληροφορίες που παρέχει η εταιρεία και πάντως χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία των προϊόντων και να τεθεί σε λειτουργία το αγαθό. Η εταιρεία είναι πρόθυμη να ενημερώσει τον πελάτη για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με την φύση και την λειτουργία των προϊόντων παρέχοντας επιπλέον πληροφοριακό υλικό με ηλεκτρονικό ή άλλο τρόπο. Σε περίπτωση ανοίγματος της συσκευασίας ή και θέσης σε λειτουργία των προϊόντων η αξία τους αυτομάτως μειώνεται καθώς το προϊόν χαρακτηρίζεται ως μεταχειρισμένο και ο πελάτης οφείλει να αποζημιώσει την εταιρεία για την μείωση της αξίας του προϊόντος."

Πιστεύω ότι είναι εξίσου σημαντικό με το μοντέλο του controller (που στην πράξη κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά) να μάθουν όλοι τους όρους επιστροφής προϊόντων στη χώρα μας, συγνώμη αν είμαι off topic.

Καλα βεβαια οι οροι του εκαστοτε eshop δεν υπερισχυουν της ευρωπαικης νομοθεσιας που νομιζω πως δεν αναφερει κατι για συσκευασια.Για αυτο ελεγα για το δικαιωμα της υπαναχωρησης απο αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα βεβαια οι οροι του εκαστοτε eshop δεν υπερισχυουν της ευρωπαικης νομοθεσιας που νομιζω πως δεν αναφερει κατι για συσκευασια.Για αυτο ελεγα για το δικαιωμα της υπαναχωρησης απο αποσταση.

Τους το έχουν αναφέρει πολλοί στο τηλέφωνο και τους έχουν απειλήσει ότι θα προβούν σε διάφορες ενέργειες, δεν τους αγγίζει..... το έχω διαβάσει επανειλημμένα σε αυτό το forum.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τον 850evo 256gb ssd σε sata, αξίζει η αλλαγή εκτός από την αύξηση μεγέθους και ότι γλιτώνω μια sata;

Πάντως δεν λέει διαθέσιμος αλλά Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 2-3 εργάσιμες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σε σχέση με τον 850evo 256gb ssd σε sata, αξίζει η αλλαγή εκτός από την αύξηση μεγέθους και ότι γλιτώνω μια sata;

Πάντως δεν λέει διαθέσιμος αλλά Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 2-3 εργάσιμες ημέρες.

Για καθημερινή χρήση η διαφορά στην ταχύτητα που θα νοιώσεις θα είναι μικρή, ίσως την καταλάβεις αν ανοίγεις μεγάλα αρχεία στο photoshop (1GB+) που θα τα ανοίγει σχεδόν στη μισή ταχύτητα.

Η διαθεσιμότητα χτες ήταν "Άμεσα Διαθέσιμο".

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Μιλώντας με το τμήμα πωλήσεων, ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ, μου είπε πως έχουμε δικαίωμα εντός 14 ημερών να επιστρέψουμε το προϊον πίσω, αρκεί να μην υπάρχει ζημιά στο προϊον, άσχετα αν θα το πάρουμε από το μαγαζί ή θα το φέρουν στο σπίτι μας. Άρα, δεν υπάρχει λόγος/φόβος να μη παραγγείλουμε. Ωστόσο, προσθέτω πάλι πως αυτά μου τα είπε ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ.

Σου διευκρίνισε αν έχει ανοιχτεί η συσκευασία ή χρησιμοποίησες το προϊόν; γιατί έχει διαφορά. #EDIT: α βλέπω το έγραψε ο Elpenor

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σου διευκρίνισε αν έχει ανοιχτεί η συσκευασία ή χρησιμοποίησες το προϊόν; γιατί έχει διαφορά. #EDIT: α βλέπω το έγραψε ο Elpenor

 

Του διευκρίνησα εγώ πάντως ότι θα τον ανοίξω να τον βάλω στον υπολογιστή για να δω σε τι παρτίδα είμαι και μου είπε δεν υπάρχει θέμα όσο δεν υπάρχει ζημιά στο προϊόν. Ωστόσο όσο δεν υπάρχει τίποτα γραπτώς που να σου λέει ότι μπορείς να το ανοίξεις και να το επιστρέψεις (πέρα από αυτό που έβαλε ο @elpenor) θα ισχύει μόνο ότι είπε ο Elpenor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα τον 512GB, η συσκευασία ανοίγει εύκολα χωρίς να χρειαστεί να σκίσουμε κάτι καθώς δεν έχει ταινία ασφαλείας! Μακροσκοπικά δεν φαίνεται ο τύπος του chip, είναι λογικά κάτω από την ψύκτρα. Δεν έχω αυτή τη στιγμή desktop με θύρα m.2 να τον συνδέσω :P. Ας μη ψειρίζουμε την μαϊμού όμως, είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, ακόμα και η "αργή" έκδοση (αν υπάρχει) που δεν είναι τόσο αργή...

Κοιτάξτε το πίσω μέρος της συσκευασίας το MAX Performance. Στο δικό μου γράφει:

Read up to 3500MB/s / Write up to 3000MB/s.  Έχω δει στο youtube το 512GB να αναφέρει χειρότερο Write.

1630854018_.png.27feba3763814a13986e1b6e11be4027.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...