Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 1TB, 118€ @ eshop [TEΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα έλεγχος διαθεσιμότητας "μη ελεγμένο". Αν αργήσει κ άλλο δε θα τους περιμένω για πάντα με ενδεχόμενο να λάβω τον υποδεέστερο controller.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πήρα πριν λίγες μέρες τον adata sx8200 pro 1tb και είχε τον controller που τελειώνει σε ENG. Παραθέτω και μέτρηση να μου πείτε αν είναι καλά τα αποτελέσματα.

IMG20201130213646.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός είναι ο παλιός SMI SM2262EN και αυτός ο νέος slower-clocked SMI SM2262G :P.

Αναφορά σε κείμενο

Adata told Will Taillac, the reviewer, that “The performance of drives with 2262G is the same with the drives with 2262EN, and the drives with either/or controllers can be seen in the market at the same time as well,” but our findings show that, at least in theoretical workloads, the new controller is slower.

sm2262en-specs-645x602.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geornirv είπε

Και εγώ πήρα πριν λίγες μέρες τον adata sx8200 pro 1tb και είχε τον controller που τελειώνει σε ENG. Παραθέτω και μέτρηση να μου πείτε αν είναι καλά τα αποτελέσματα.

Απο που αγορασες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, geornirv said:

Amazon. Ποιος είναι ο δικός μου άρα. Ο νέος ή ο καλός;

Ο παλιός/καλός ειναι ο SMI SM2262. Απ'οτι φαινεται, αυτον εχεις. 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 1:23 ΜΜ, elpenor είπε

SM2262ENG = SM2262EN != SM2262G

 

1 ώρα πριν, geornirv είπε

Και εγώ πήρα πριν λίγες μέρες τον adata sx8200 pro 1tb και είχε τον controller που τελειώνει σε ENG. Παραθέτω και μέτρηση να μου πείτε αν είναι καλά τα αποτελέσματα.

Είναι με τον καλό controller. Τα αποτελέσματα σου είναι αρκετά καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, 7nisiotis said:

Εμενα έλεγχος διαθεσιμότητας "μη ελεγμένο". Αν αργήσει κ άλλο δε θα τους περιμένω για πάντα με ενδεχόμενο να λάβω τον υποδεέστερο controller.

Κι εμένα εκεί είναι. Σαν την G2 ένα πράγμα, κάθε φορά που παίρνουμε απο e-shop θα καρδιοχτυπάμε. 😄

Αν δεν είναι με καλό controller, μπορούμε να κάνουμε κάτι όμως; Επίσης θα είναι 4 φορές πιο γρήγορος έτσι κι αλλιώς απο κανονικό SSD, αλλά για το γαμώτο περισσότερο. Αν και δεν έχουμε κάποια ένδειξη πως βάζουν αυτόν τον controller στον S11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εμένα εκεί είναι. Σαν την G2 ένα πράγμα, κάθε φορά που παίρνουμε απο e-shop θα καρδιοχτυπάμε. 😄

Αν δεν είναι με καλό controller, μπορούμε να κάνουμε κάτι όμως; Επίσης θα είναι 4 φορές πιο γρήγορος έτσι κι αλλιώς απο κανονικό SSD, αλλά για το γαμώτο περισσότερο. Αν και δεν έχουμε κάποια ένδειξη πως βάζουν αυτόν τον controller στον S11.

Σε sequential (π.χ. αντιγραφή σε άλλο NVMe) μπορεί να είναι 4x.

Σε καθημερινή οικιακή χρήση θα είναι απλά λίγο (για να μην πω ελάχιστα) ταχύτερος από ένα καλό SATA SSD.

Αυτό ισχύει για όλους τους NVMe. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εμένα εκεί είναι. Σαν την G2 ένα πράγμα, κάθε φορά που παίρνουμε απο e-shop θα καρδιοχτυπάμε. 😄

Αν δεν είναι με καλό controller, μπορούμε να κάνουμε κάτι όμως; Επίσης θα είναι 4 φορές πιο γρήγορος έτσι κι αλλιώς απο κανονικό SSD, αλλά για το γαμώτο περισσότερο. Αν και δεν έχουμε κάποια ένδειξη πως βάζουν αυτόν τον controller στον S11.

Αν εχει γινει παραγγελια και αποστολη στο σπιτι,τον γυρνας με υπαναχωρηση χωρις μα και μου.Απλα συσκευασια σε καλη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εμένα εκεί είναι. Σαν την G2 ένα πράγμα, κάθε φορά που παίρνουμε απο e-shop θα καρδιοχτυπάμε. 😄

Αν δεν είναι με καλό controller, μπορούμε να κάνουμε κάτι όμως; Επίσης θα είναι 4 φορές πιο γρήγορος έτσι κι αλλιώς απο κανονικό SSD, αλλά για το γαμώτο περισσότερο. Αν και δεν έχουμε κάποια ένδειξη πως βάζουν αυτόν τον controller στον S11.

Χαχα το ίδιο με την οθόνη. Κοίτα εγώ για τον 8200Pro θα πήγαινα ώστε να τον τοποθετήσω κάτω από το Μ2 ψυκτρακι της μητρικής ( asrock z390 phantom itx ) αλλά τώρα με τον αργό controller μιας και αρκετά παιδιά που αγόρασαν πρόσφατα τον s11 pro έτυχαν τον καλό.

Θέλω δίσκο γιατί ο 840pro 128αρης μου έχει 30gb free χώρο και ο 500αρης 850evo κοντά στα 100 ( thank you Warzone φαγάνα )

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kkatzos said:

Σε sequential (π.χ. αντιγραφή σε άλλο NVMe) μπορεί να είναι 4x.

Σε καθημερινή οικιακή χρήση θα είναι απλά λίγο (για να μην πω ελάχιστα) ταχύτερος από ένα καλό SATA SSD.

Αυτό ισχύει για όλους τους NVMe. 😉

Ναι σαφώς, στην καθημερινή χρήση απο όσο βλέπω μηδαμινές είναι οι διαφορές. Στο boot κυρίως φαίνονται αλλά κλάιν.

Ίσως ωστόσο βοηθήσει σε πραγματικά next gen παιχνίδια προυποθέτοντας οτι θα εκμεταλλευτούν τους δίσκους τους οι νέες κονσόλες σε φόρτωμα textures κλπ.

6 minutes ago, 7nisiotis said:

Χαχα το ίδιο με την οθόνη. Κοίτα εγώ για τον 8200Pro θα πήγαινα ώστε να τον τοποθετήσω κάτω από το Μ2 ψυκτρακι της μητρικής ( asrock z390 phantom itx ) αλλά τώρα με τον αργό controller μιας και αρκετά παιδιά που αγόρασαν πρόσφατα τον s11 pro έτυχαν τον καλό.

Θέλω δίσκο γιατί ο 840pro 128αρης μου έχει 30gb free χώρο και ο 500αρης 850evo κοντά στα 100 ( thank you Warzone φαγάνα )

 

Ε ναι, πλέον κι εγώ είμαι με 250αρη 860, 120αρη 840 και το 1 tera τώρα θα είναι ανάσα, δεν θα χρειάζεται να κάνουμε ζογκλερικά και να σβήνουμε για να βάλουμε κανα καινούριο game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...