Προς το περιεχόμενο

Τα παιχνιδάδικα σταμάτησαν τις αντικαταβολές;


UncleKim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 4:17 ΜΜ, AristidisZ είπε

Πάντως η ατάκα "μην παραγγείλεις τώρα" τη στιγμή που ούτε λάμπες δε μπορούμε να αγοράσουμε από τα ανοιχτά μαγαζιά (ήτοι σούπερ μάρκετ) την οποία ασπάζονται και αρκετοί από ότι καταλαβαίνω, πραγματικά με ξεπερνάει, και το λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ για να μην προσβάλω κόσμο...

Λάμπες κανονικά μπορείς να αγοράσεις από σούπερ. Δεν εξαιρέθηκαν. Άμα δεν βρίσκεις στο σούπερ που πας, είτε το κατάλαβε λάθος ο υπεύθυνος, ή τις τσίμπησε ο κόσμος πριν την απαγόρευση των ειδών γιατί κατάλαβαν και αυτοί το ίδιο πράγμα 

Στις 4/12/2020 στις 8:19 ΜΜ, SPYRER_007 είπε

Υποθετω οτι δεν υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει προπληρώσει πλαυστασιον 500 ευρω και θα παραλάβει τον φεβρουαριο......................και αν.

Γιατι καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες.......

Η μη διαθεσιμότητα στα ps5 που κολλάει σε αυτό το θέμα? Ή απλά να επεκταθεί η "γκρίνια" και σε άλλα θέματα μέσα στο ινσομνια? 

Στις 4/12/2020 στις 8:47 ΜΜ, Choutas είπε

 Το ΠΣ5 πως θα το πληρώσεις αντικαταβολή όταν έκανε 509 ευρώ;

Ο νόμος είναι σαφής για αγορές πάνω από 500 ευρώ. Αν επιλέξεις αντικαταβολή θα σου ζητήσουν να πληρώσειςσ με paypal/κάρτα/κατάθεση. Εμένα μου ζήτησαν ηλεκτρονική πληρωμή για το Σεριεσ Χ και δεν είχα όρεξη για άτοκο δάνειο στο πλαίσιο

Η παραπληροφόρηση καλά κρατεί ακόμα για αυτό. Μπορείς να πληρώσεις κανονικά σε οποιαδήποτε κουριερ/μεταφορική, αντικαταβολή άνω των 500 με κάρτα

Στις 4/12/2020 στις 8:47 ΜΜ, Choutas είπε

Εμένα μου ζήτησαν ηλεκτρονική πληρωμή για το Σεριεσ Χ και δεν είχα όρεξη για άτοκο δάνειο στο πλαίσιο

Η προπληρωμή είναι τελείως άλλη υπόθεση 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάστορα μου στο Πλαίσιο είχα κάνει παραγγελία πριν το lockdown. Όταν ήρθε η εβδομάδα πριν το λανσάρισμα μου έστειλαν email από το πλαίσιο και μου ζήτησαν να πληρώσω την παραγγελία μου γιατί αν δεν την πληρώσω ηλεκτρονικά δεν θα σταλεί καν εγώ αρνήθηκα να πληρώσω με μέθοδο direct debit μέσω λινκ και η παραγγελία ακυρώθηκε μια εβδομάδα πριν.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Η μη διαθεσιμότητα στα ps5 που κολλάει σε αυτό το θέμα? Ή απλά να επεκταθεί η "γκρίνια" και σε άλλα θέματα μέσα στο ινσομνια? 

Τα λεφτα τα αρπαξαν μια χαρα και τωρα τους κυνηγάω εγω.Απο δω και περα θα με κυνηγάνε αυτοι............Αντικαταβολη και για 5ευρω και αμα αργησουν 2-3 βδομαδες στην παραδοση δεν παραλαμβανω καν η αναλογα με τα γουστα μου.Γενικα μιλωντας δεν μπορει η 3-4 μερες παραδοση να γινεται 3 βδομαδες και ο καθε επαγελματιας η μεταφορικη  να εχει την απαιτηση να παραλαβω..........

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Choutas είπε

Μάστορα μου στο Πλαίσιο είχα κάνει παραγγελία πριν το lockdown. Όταν ήρθε η εβδομάδα πριν το λανσάρισμα μου έστειλαν email από το πλαίσιο και μου ζήτησαν να πληρώσω την παραγγελία μου γιατί αν δεν την πληρώσω ηλεκτρονικά δεν θα σταλεί καν εγώ αρνήθηκα να πληρώσω με μέθοδο direct debit μέσω λινκ και η παραγγελία ακυρώθηκε μια εβδομάδα πριν.

Ωραια αυτό ήταν προπληρωμή, "μάστορα". 

3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Τα λεφτα τα αρπαξαν μια χαρα και τωρα τους κυνηγάω εγω.Απο δω και περα θα με κυνηγάνε αυτοι............Αντικαταβολη και για 5ευρω και αμα αργησουν 2-3 βδομαδες στην παραδοση δεν παραλαμβανω καν η αναλογα με τα γουστα μου.Γενικα μιλωντας δεν μπορει η 3-4 μερες παραδοση να γινεται 3 βδομαδες και ο καθε επαγελματιας η μεταφορικη  να εχει την απαιτηση να παραλαβω..........

Ξαναλέω, το θέμα με τα ps5 ειναι η διαθεσιμότητα. Μπορείτε να συνεχίσετε στο Thread που ήδη επαναλαμβανεστε για αυτό το θέμα κάθε μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ωραια αυτό ήταν προπληρωμή, "μάστορα".

Τα ιδια λεμε μαστορα δεν εχει σημασια πως το ονομάζεις ,τα λεφτακια μου πηραν και δεν μου δωσαν τιποτα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_20201206-153054_Gmail.jpg.8275316e98dfff4850dcdee3cf3db640.jpg

In other news, τουλαχιστον το msystems με ενημέρωσε άμεσα για την οποία καθυστέρηση. Νομίζω με acs συνεργάζεται, οπότε πρέπει και η acs να έκλεισε τις αποστολές 

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

Τα ιδια λεμε μαστορα δεν εχει σημασια πως το ονομάζεις ,τα λεφτακια μου πηραν και δεν μου δωσαν τιποτα ακομα.

Αυτή η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μένετε Ελλάδα λογικά θα αντιμετωπίσετε ακόμα περισσότερες καθυστερήσεις:

Spoiler

Η Γενική Ταχυδρομική ήταν η πρώτη η οποία ανακοίνωσε αναστολή υπηρεσιών της καθώς όπως αναφέρει ενώ είχε προετοιμαστεί για αύξηση κατά 60% των εργασιών της αυτό έχει ήδη ξεπεραστεί.

Στην συνέχεια η ACS εξέδωσε και αυτή ενημέρωση ότι οι αποστολές μπορεί να φθάσουν και τις έξι ημέρες ενώ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη μπορεί και παραπάνω.

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι δεν είναι μόνο ο κλάδος των couriers που αδυνατεί να ανταποκριθεί στην αύξηση των παραγγελιών καθώς και οι δύο μεγαλύτερες επιχειρήσεις στην λιανική παιχνιδιών, Jumbo και Μουστάκας, έχουν ανακοινώσει αναστολή παραδόσεων, με την πρώτη να το κάνει για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες.

Η ανακοίνωση της ACS:

"Η ACS, με αίσθημα ευθύνης προς το καταναλωτικό κοινό, έχει επιλέξει την ειλικρινή και τακτική ενημέρωση των πελατών της για τις εξελίξεις, τις αναγκαίες τροποποιήσεις στη διαχείριση των αποστολών και τις προσαρμογές των υπηρεσιών της, λόγω της πανδημίας.

Η εταιρεία συνεχίζει καθημερινά να αξιολογεί την τρέχουσα κατάσταση και λειτουργεί επεμβατικά με πρόσθετο ανθρώπινο δυναμικό, μεταφορικά μέσα και νέες υποδομές, για να επιτύχει χρόνους διακίνησης των αποστολών όσο πιο κοντά γίνεται στα συνήθη επίπεδα.

H ανακοίνωση της ΓΤ:

"Η απρόβλεπτα παρατεταμένη αναστολή λειτουργίας των καταστημάτων λιανικής πώλησης και η εντελώς αστάθμητη πρόβλεψη ως προς τον χρόνο επαναλειτουργίας τους έχουν δημιουργήσει ασφυκτικές πιέσεις σε όλα τα δίκτυα μεταφορών. Η πίεση αυτή αναμένεται να ενταθεί τις επόμενες μέρες λόγω της εορταστικής περιόδου, αφού, κατά παράδοση, αυτό το χρονικό διάστημα παρατηρείται κατακόρυφη αύξηση λιανικών πωλήσεων που υπό τις παρούσες συνθήκες εξυπηρετούνται στο σύνολό τους από ηλεκτρονικές αγορές και άρα καταλήγουν στον αγοραστή μέσω υπηρεσιών ταχυμεταφοράς.

Στη Γενική Ταχυδρομική έχουμε έγκαιρα δημιουργήσει τις αναγκαίες υποδομές ώστε να μπορούμε να διεκπεραιώσουμε όγκους έως και 60 % αυξημένους σε σχέση με την περίοδο "κανονικότητας". Παρά ταύτα η πίεση που ασκεί η αγορά ξεπερνάει ήδη αυτή τη δυνατότητα με άμεση συνέπεια τη δημιουργία δυσλειτουργικών φαινομένων [καθυστερήσεις, λάθη, ζημιές, παράπονα κτλ]. Δεν είναι χωρίς σημασία η επισήμανση ότι σε όχι λίγες περιπτώσεις παρατηρείται πλήρης αδυναμία κατανόησης από χρήστες [αποστολείς ή παραλήπτες], αδυναμία που σχετίζεται με την εντελώς λανθασμένη [και σαφώς υποτιμημένη] άποψη για την συγκεκριμένη υπηρεσία που αποτελεί το βασικό επιχειρηματικό αντικείμενο της Γενικής Ταχυδρομικής.

Κάτω από αυτές τις συνθήκες και για όσο διαρκεί αυτή η μη ομαλή κατάσταση είμαστε υποχρεωμένοι να λάβουμε κάποια μέτρα έτσι ώστε αφενός μεν να διατηρήσουμε ως Γενική Ταχυδρομική ένα καλό επίπεδο υπηρεσιών αφετέρου δε οι άνθρωποι που εργάζονται στη Γενική Ταχυδρομική να μπορούν να δουλεύουν κατά το δυνατόν ανθρώπινα.

Στα πλαίσια αυτά:

1. αναστέλλονται άμεσα όλες οι πρόσθετες υπηρεσίες πλην της βασικής υπηρεσίας είτε απλής αποστολής είτε αποστολής με αντικαταβολή [ενδεικτικά αναστέλλονται οι αποστολές σπέσιαλ, παράδοση Σάββατο, παράδοση σε Δυσπρόσιτες κτλ]

2. Για κάθε επείγουσα περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί η νέα υπηρεσία "VIP αποστολή" [προσοχή ! Έχει αυξημένο κόστος, παρέχεται σε συγκεκριμένη περιοχή και δεν έχει απεριόριστες δυνατότητες] που δημιουργήθηκε ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις."

πηγή: https://www.news247.gr/epixeiriseis/tachymetafores-gia-gera-neyra-ti-anakoinosan-acs-kai-geniki-tachydromiki.9073135.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμμέσως σχετικό με το θέμα: Τώρα που άνοιξαν τα μαγαζιά διάπλατα θα αρχίσουν τα ΣΜ να πουλάνε κανονικά τα προϊόντα που είχαν απαγορευτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εμμέσως σχετικό με το θέμα: Τώρα που άνοιξαν τα μαγαζιά διάπλατα θα αρχίσουν τα ΣΜ να πουλάνε κανονικά τα προϊόντα που είχαν απαγορευτεί?

νομιζω τα πουλανε κανονικα, ειδα ενα τυπο να κουβαλαει 4-5 ηλεκτρικα εργαλεια απο lidl

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Εμμέσως σχετικό με το θέμα: Τώρα που άνοιξαν τα μαγαζιά διάπλατα θα αρχίσουν τα ΣΜ να πουλάνε κανονικά τα προϊόντα που είχαν απαγορευτεί?

Ναι δεν υπάρχει απαγόρευση, κανονικά τα πάντα απτη Δευτέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...