Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη βλεπω πως "καιγεστε" και για gaming ορισμενες δικες μου παρατηρησεις τωρα, μαζι και overclocking της 1650 🥳

- Καταρχην καλυτερα ξεχαστε την μπαταρια, γιατι δεν παιζει σεναριο οπου να χωρανε ολα μαζι και κανονικα και ακοφτα 😝
[Για παραδειγμα παρατηρησα οτι κατεβαινε και το memory clock
(στα 1250), οντας στη μπαταρια το HP μας]

- Κατα δευτερον, πρεπει να δειτε πως θα διαχειριστειτε τις θερμοκρασιες του 4800Η, γιατι δεν ειναι η vga = 1650 που θα δημιουργησει θεματα...(ανα)βρασμου! 🥵

Με το Ryzen Controller ειπαμε οτι μπορουμε να του ορισουμε μεγιστες θερμοκρασιες και αυτο μεταφραζεται σε πιο κρυο λαπτοπ και κατα το gaming, χεχε!
Αλλα αν του δωσετε π.χ. 82C θα εχετε ενδεχομενως -εγω παντως το παρατηρησα- καπως λιγοτερα fps: απο οσα στους 88/89. Αυτο το οριζετε μεν εσεις, ομως δωστε του καλυτερα
ενα 'λογικο' τερμα -και οχι κατοσταρα 100 εκατο...😝

https://ibb.co/bFdTcXd
1650-Overclocked-88-C.jpg

^^ Aπο αυτα θα ελεγα πως, δεν αποτελει λογο για ανησυχια η μεγιστη θερμοκρασια της gpu ακομη και overclocked, αλλα η
θερμοκρασια του επεξεργαστη που πρεπει να ελεγχεται...
[Αν δεν χρειαζεστε να προσπαθειτε να συγκρατησετε σε λογικες τιμες τον επεξεργαστη σε 8/16, μπορειτε να κανετε και test με 6/12 για gaming ειδικα. Στο τελος, αν θεωρησουμε λογικο να μη θελουμε να ξεπερασουμε > καποια θερμοκρασια, εκεινο που εχει σημασια ειναι: τι θα σας δινει το καλυτερο fps αποτελεσμα μεχρι αυτη!] 👾

- Και παμε στο overclocking της 1650 🙈
Να πω οτι ειναι καλυτερο να δοκιμασετε το MSI Afterburner:
https://www.msi.com/Landing/afterburner
[Εγω ειμαι συνηθισμενος στο Precision X της Evga, αλλα δεν υποστηριζεται πια ουτε εχει ολες εκεινες τις επιλογες του Afterburner οποτε παρτε το MSI!]
Δεν πειραξα καθολου ρευματα -και παντως αν το επιχειρησετε: μην το κανετε στις μνημες/ram αλλα μονο στο core.

Το Core Clock ετσι απο 1380 ειδα να ανεβαινει > 1500, αλλα σταθερος ημουν στα 1519 /boost 1654 (επιλογες πανω απο 1560 κρασαραν)..🚑
Τελικα αφου ανεβασα και τη ram, καθως τα δικα μου συνολικα αποτελεσματα ηταν καλυτερα στα 1494 /boost 1629 μαλιστα αποφασισα να μεινω εκει.
Ως προς τη Mνημη-Memory ειδα πως ολοι μπορουσαν να τη φτασουν απο τα δικα της 1500, στα...1800(!) κι ετσι ανεβηκα σταδιακα μεχρι τα 1791 ΜΗz 🥳 Καλα ειναι, χεχε!

Αυτα τα νουμερα και απο μενα, εαν θελετε τα εχετε σαν <βοηθημα>. Η ram μενει μεχρι/δεν πηγαινει πανω απο 1800 ΜΗz, ενω το core μετα τα 1550 -αν δεν λαβει ρευμα- θα αρχισει να εχει artifacts, οποτε "χονδρικα": 1500 & 1800 ειναι οι overclocking επιλογες -> αλλα ρεστα μη μου ζητησετε, αν το βγαλετε off ☠️

https://ibb.co/cJN5dR6
1650-Overclocked-88-C.jpg

Μην ανοιξουμε συζητηση, για το εαν ειναι μακροπροθεσμα βιωσιμο, η θα δημιουργησει θεματα, το o/c! Προφανως, θα κλεινετε το Afternurner μετα & θα επαναφερετε τα ρολογια:
στην κανονικη τους τιμη. Οσο οι θερμοκρασιες δεν ξεφευγουν -και δεν πειραξετε ρευματα- αν ειναι να παθει κατι, μαλλον δεν θα το παθει απο το o/c το ιδιο: αλλα τυχον απο τις παμπολλες του ωρες καψιματοπαιξιματος!🤪

Anyway, με τα κλοκια θα φτανει περιπου ~ επιπεδα μιας desktop Amd RX 580 4GB (και παντως οχι κατω απο 570 4GB, οποτε μια χαρα κι αυτο, για φορητο!).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Λοιπον επειδη βλεπω πως "καιγεστε" και για gaming ορισμενες δικες μου παρατηρησεις τωρα, μαζι και overclocking της 1650 🥳

- Καταρχην καλυτερα ξεχαστε την μπαταρια, γιατι δεν παιζει σεναριο οπου να χωρανε ολα μαζι και κανονικα και ακοφτα 😝
[Για παραδειγμα παρατηρησα οτι κατεβαινε και το memory clock
(στα 1250), οντας στη μπαταρια το HP μας]

- Κατα δευτερον, πρεπει να δειτε πως θα διαχειριστειτε τις θερμοκρασιες του 4800Η, γιατι δεν ειναι η vga = 1650 που θα δημιουργησει θεματα...(ανα)βρασμου! 🥵

Με το Ryzen Controller ειπαμε οτι μπορουμε να του ορισουμε μεγιστες θερμοκρασιες και αυτο μεταφραζεται σε πιο κρυο λαπτοπ και κατα το gaming, χεχε!
Αλλα αν του δωσετε π.χ. 82C θα εχετε ενδεχομενως -εγω παντως το παρατηρησα- καπως λιγοτερα fps: απο οσα στους 88/89. Αυτο το οριζετε μεν εσεις, ομως δωστε του καλυτερα
ενα 'λογικο' τερμα -και οχι κατοσταρα 100 εκατο...😝

https://ibb.co/bFdTcXd
1650-Overclocked-88-C.jpg

^^ Aπο αυτα θα ελεγα πως, δεν αποτελει λογο για ανησυχια η μεγιστη θερμοκρασια της gpu ακομη και overclocked, αλλα η
θερμοκρασια του επεξεργαστη που πρεπει να ελεγχεται...
[Αν δεν χρειαζεστε να προσπαθειτε να συγκρατησετε σε λογικες τιμες τον επεξεργαστη σε 8/16, μπορειτε να κανετε και test με 6/12 για gaming ειδικα. Στο τελος, αν θεωρησουμε λογικο να μη θελουμε να ξεπερασουμε > καποια θερμοκρασια, εκεινο που εχει σημασια ειναι: τι θα σας δινει το καλυτερο fps αποτελεσμα μεχρι αυτη!] 👾

- Και παμε στο overclocking της 1650 🙈
Να πω οτι ειναι καλυτερο να δοκιμασετε το MSI Afterburner:
https://www.msi.com/Landing/afterburner
[Εγω ειμαι συνηθισμενος στο Precision X της Evga, αλλα δεν υποστηριζεται πια ουτε εχει ολες εκεινες τις επιλογες του Afterburner οποτε παρτε το MSI!]
Δεν πειραξα καθολου ρευματα -και παντως αν το επιχειρησετε: μην το κανετε στις μνημες/ram αλλα μονο στο core.

Το Core Clock ετσι απο 1380 ειδα να ανεβαινει > 1500, αλλα σταθερος ημουν στα 1519 /boost 1654 (επιλογες πανω απο 1560 κρασαραν)..🚑
Τελικα αφου ανεβασα και τη ram, καθως τα δικα μου συνολικα αποτελεσματα ηταν καλυτερα στα 1494 /boost 1629 μαλιστα αποφασισα να μεινω εκει.
Ως προς τη Mνημη-Memory ειδα πως ολοι μπορουσαν να τη φτασουν απο τα δικα της 1500, στα...1800(!) κι ετσι ανεβηκα σταδιακα μεχρι τα 1791 ΜΗz 🥳 Καλα ειναι, χεχε!

Αυτα τα νουμερα και απο μενα, εαν θελετε τα εχετε σαν <βοηθημα>. Η ram μενει μεχρι/δεν πηγαινει πανω απο 1800 ΜΗz, ενω το core μετα τα 1550 -αν δεν λαβει ρευμα- θα αρχισει να εχει artifacts, οποτε "χονδρικα": 1500 & 1800 ειναι οι overclocking επιλογες -> αλλα ρεστα μη μου ζητησετε, αν το βγαλετε off ☠️

https://ibb.co/cJN5dR6
1650-Overclocked-88-C.jpg

Μην ανοιξουμε συζητηση, για το εαν ειναι μακροπροθεσμα βιωσιμο, η θα δημιουργησει θεματα, το o/c! Προφανως, θα κλεινετε το Afternurner μετα & θα επαναφερετε τα ρολογια:
στην κανονικη τους τιμη. Οσο οι θερμοκρασιες δεν ξεφευγουν -και δεν πειραξετε ρευματα- αν ειναι να παθει κατι, μαλλον δεν θα το παθει απο το o/c το ιδιο: αλλα τυχον απο τις παμπολλες του ωρες καψιματοπαιξιματος!🤪

Anyway, με τα κλοκια θα φτανει περιπου ~ επιπεδα μιας desktop Amd RX 580 4GB (και παντως οχι κατω απο 570 4GB, οποτε μια χαρα κι αυτο, για φορητο!).

Eυχαριστουμε φιλος για τις πληροφοριες, πραγματικα ενδιαφερον το οτι μπορουμε να αυξησουμε ακομα περισσοτερο τις επιδοσεις!
Προσωπικα δεν θα το επιχειρησω γιατι φοβαμαι λιγο, μια χαρα δινει η καρτα και οπως ειναι για εμας τους ασχετους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες online σε videos για το Afterburner 😀
Αν δεν δωσει καποιος + ρευματα, ισα-ισα μπορει και να κατεβασει λιγο => δεν υπαρχει κανενας κινδυνος! Βεβαια κυκλοφορουν και Ταλιμπαν, χαχα!
 

As πουμε πως θα παρει ενα +10-15% αποδοσης (+12% στα περισσοτερα λογικα), δεν ειναι εξαιρετικα πολυ: να παει ενα παιχνιδι φερειπειν απο 50 -> 56 fps. 🤖
Aπο την αλλη ομως ετσι οπως εχει γινει τωρα η κατασταση: με τις καρτες γραφικων καλως η κακως ακομη και desktop GTX 1060 θεωρειται gaming καρτα για το 2020-21...🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προσωπικα δε θα το επιχειρησω μιας και οι επιδοσεις του on charger ειναι too much για μενα.

Μια παρατηρηση μου στο on battery gaming ειναι πως οτι παιχνιδι δοκιμασα ως τωρα παιζει μεχρι 30 fps. Δεν καταφερα να ανεβασω ουτε το rocket league που θεωρειται light game. Ενω με charger πιανει τα maximum fps Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α. Αυτο σε κανει να μην θες να παιξεις καθολου παιχνιδια on battery γιατι απλα η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, steverway είπε

Και εγω προσωπικα δε θα το επιχειρησω μιας και οι επιδοσεις του on charger ειναι too much για μενα.

Μια παρατηρηση μου στο on battery gaming ειναι πως οτι παιχνιδι δοκιμασα ως τωρα παιζει μεχρι 30 fps. Δεν καταφερα να ανεβασω ουτε το rocket league που θεωρειται light game. Ενω με charger πιανει τα maximum fps Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α. Αυτο σε κανει να μην θες να παιξεις καθολου παιχνιδια on battery γιατι απλα η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Για τσεκαρε μέσα από το nvidia μήπως έχεις βάλει το battery optimal για να βάζει κόφτη στα 30fps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steverway είπε


Μια παρατηρηση μου στο on battery gaming ειναι πως οτι παιχνιδι δοκιμασα ως τωρα παιζει μεχρι 30 fps. Δεν καταφερα να ανεβασω ουτε το rocket league που θεωρειται light game. Ενω με charger πιανει τα maximum fps Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α. Αυτο σε κανει να μην θες να παιξεις καθολου παιχνιδια on battery γιατι απλα η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Οπως εγραψα ειδα τη μνημη/ram της 1650 να γινεται downclock on battery! 👎
Δηλαδη δεν ειναι μονο ο επεξεργαστης που χαμηλωνει εκει...
Kαι αν σκεφτεις οτι στην 1650 παιζει σημαντικοτερο ρολο το memory clock απο το core clock (καθως λογω του 128bit της ειναι δυστυχως memory hungry!), αντιλαμβανεσαι οτι δεν θελεις να ειναι σε μπαταρια: οταν προσπαθεις να παιξεις, γιατι..."σαμποταρεται" (!...!) η κατασταση απο παντου 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Problem Solved! Thanks to @Lesdal .

Πλεον στο Gears 5 πιανω τα 45-60 fps ενω στο Rocket League πιανω 120 fps σταθερα!

Το μονο κακο οτι η μπαταρια βγαζει 1 ωρα max απο οτι φαινεται 😁

Untitled.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση μεχρι να βαλω καινουργιο δισκο σιγουρα θα  κανω εγκατασταση παιχνιδια και μετα απεγκατασταση.
Αυτο με τις ελαχιστες γνωσεις πληροφορικης που εχω ξερω δεν κανει καλο για τον δισκο του laptop. Χρειαζεται να κανω καποια ενεργεια για το λογο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει εξοπλισμό για calibration οθόνης, επειδή δε βρήκα πουθενά icc αρχείο για το μοντέλο της οθόνης μας NCP0058, θα ήμουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν μπορούσε να την καλιμπράρει και να μας στείλει το αρχείο

Επεξ/σία από atsimeri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2021 στις 2:58 ΜΜ, evark είπε

Επίσης κάτι ακόμα.... αυτό το wifi/bt chip της realtek 8822ce είναι μαύρα χάλια, εκτός του ότι δεν πιάνει καλές ταχύτητες στο Wifi, όταν χρησιμοποιείται το bluetooth (είτε για ποντίκι, είτε για ηχείο, είτε για οτιδήποτε τελος παντων....) πέφτει κι άλλο η ταχύτητα του ή μπορεί να κάνει και διακοπές στο bluetooth (πχ έχω lag στο bt mouse με το wifi σε έντονη δραστηριότητα). Πήρα μια άλλη κάρτα με Intel AX200 που λένε ότι είναι κορυφή στην απόδοση, χωρίς πρόβλημα στην wifi/bt λειτουργία. Θα βρείτε εύκολα στο internet τετοια module με 15-20 ευρώ.... περισσότερα όταν το χρησιμοποιήσω....

https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax200-module-brief.pdf

Παρέλαβα και εγκατέστησα το module.... είναι πλήρως συμβατό με το υπάρχον (αυτά που βλέπετε περί ασυμβατότητας με laptop HP δεν ισχύουν πλέον)

1ον εξαφανίστηκε 100% το lag στο bluetooth mouse, και δοκίμασα και ένα ηχείο όταν το wifi είναι σε πλήρες φορτίο. Όλα καλά, σε αντίθεση με το Realtek που έκανε σπασίματα που και που.

2ον αυξήθηκε η ταχύτητα στα 2.4, ειδικά από το laptop προς το δίκτυο έχω σχεδόν διπλάσια ταχύτητα μετρώντας στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού. Το link με το access point είναι σταθερά στα 270/300 Mbps σε αντίθεση με πρίν που έπαιζε στα 80-120 Mbps (δεν εχει αλλάξει τίποτα στο AP), φαντάζομαι ότι το 2x2 MiMo παίζει τον ρόλο του.

Από κατανάλωση δεν ξέρω και είναι κάπως δύσκολο να αξιολογήσω.

Στα reviews λένε ότι υπάρχει σοβαρή βελτίωση και στα 5 GHz, και επιπλέον είναι έτοιμο για Wifi 6.

Νομίζω για τόσο λίγα χρήματα, άξιζε τον κόπο.

Το πήρα από εδω:

https://www.banggood.com/Fenvi-Wireless-WiFi-6-Adapter-Network-Card-Dual-Band-2400Mbps-for-Intel-AX200-NGFF-M_2-bluetooth-5_1-p-1741896.html?cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheDevilMayCare Αν έχεις όρεξη τρέξε ένα Undervolt στην κάρτα. 

Ο συνδυασμός variable TDP από αλγόριθμο κάρτας και αλγόριθμο επεξεργαστή μπορούν να πιάσουν ωραία κέρδη, αν παίξεις σωστά με τον κορεσμό του συστήματος ψύξης. 

Αν έχεις όρεξη για 55Watt short και 45Watt long ( 82C temp) πρόσεξε τα ρολόγια που διατηρεί ο επεξεργαστής και η κάρτα μετά από κάποια ώρα. 
Επειδή δεν υπαρχει η πολυτέλεια για UV στον επεξεργαστή, καλύτερα να κατεβάσεις θερμικά την κάρτα με UV και να δώσεις extra αυτό το περιθώριο στον επεξεργαστή. Προφανώς μιλάω για FPS gaming, γιατί σε AAA παμε στο ακριβώς ανάποδο. 
Η 1650 από το ρεύμα που ζητάει στο gaming clock μπορεί να κάτεβει εύκολα 100-150mV κάτω. Οπότε μπορείς να μεταφέρεις προς τα αριστερά την καμπύλη στο afterburner και να δεις πόσα Watt κέρδισες. 

Για ΑΑΑ παιχίδια έχεις ήδη πιάσει πολύ ωραία νούμερα σε OC, αλλά θα έλεγα να το συνδυάσεις με -50mV στον πυρήνα της GPU για να είσαι safe στα VRM Temps. 

Για να το πας στα όρια Thermal grizzly Kryonaut και Minus pads θα σου δώσουν το τελευταίο 2-3% που έχει μείνει από το Laptop. Διαφορά σε θερμοκρασίες δεν θα δεις αλλά θα κερδίσεις αυτό τα τελευταία 100Mhz στον επεξεργαστή. 


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 1650 φαινεται να ειναι πραγματικα "κρυα": αν πιστεψω τις θερμοκρασιες που διαβαζονται, οποτε δεν ξερω ακολουθως
ποσο επιβαρυνει θερμικα τον επεξεργαστη? -βασικα αν ειχαν
απολυτως 2 διαφορετικα # απεναντι heatsink + fan θα ελεγα
μαλλον καθολου 😎

Εχω δει τα σχετικα με undervolting στο Afterburner, απλως
τωρα...ψιλοβαριεμαι! Προλαβα απλα και ειδα οτι: η μνημη
τερματιζει στη μεγιστη επιλεξιμη τιμη απο το Afterburner
ητοι στα 1875 MHz διχως προβληματα* 🥳

*Με το Εvga ξεπερνα τα +1900 τελικα, αλλα καλυτερα βαλτε
ενα οριο εκει: δηλαδη 1875-1900 το πολυ -γιατι σε αντιθεση
με τον πυρηνα, η μνημη μπορει να σας...χαιρετησει την vga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...