Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις ποια ηταν η προθεσμια τελευταιας ημερομηνιας εκδοσης λογαριασμου φυσικου αεριου η οποια μπορουσε να μπει στην αιτηση για το επιδομα? Δεν ισχυει το τελος Μαρτιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, archimidis είπε

Και σε εμάς το λογιστικό γραφείο που έχει αναλάβει την πολυκατοικία λέει ότι τα έχει κάνει σωστά και ότι και ο πρατηριουχος τα έκανε και αυτός σωστό και βλέπει το τιμολόγιο αγοράς σωστό. Αυτό που δεν μπορείς να ψαχτείς παραπάνω είναι τραγικό. Θα χάσουμε όλη η πολυκατοικία το επίδομα πρώτη φορά.

Ακριβώς σε αυτή τη θέση είμαστε κι εμείς 

Ας μας πουν που έχουμε κάνει λάθος τουλάχιστον για να μην το πάθουμε και του χρόνου ή να στείλουμε τα σωστά στοιχεία και να πάρουμε τα λεφτά μας 

 

ημαρτον δηλαδή σε αυτό το κράτος 

16 ώρες πριν, archimidis είπε

 

16 ώρες πριν, archimidis είπε

 

16 ώρες πριν, archimidis είπε
Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία σχετικά με το επίδομα θέρμανσης. Σε μερικά site γράφει οτι το δικαιούνται μόνο όσοι μένουν σε ορεινά χωριά. Σε αλλά δεν λέει τίποτα.

Τι ισχύει; Δικαιούνται κάποιος επίδομα θέρμανσης αν πληρεί τα εισοδηματικά κριτήρια άσχετα του μέρους που μένει στην Ελλάδα; Ακόμα και στο κεντρο της Αθήνας πχ;

Επιπλέον η κηροζίνη συμπεριλαμβάνεται στο επίδομα θέρμανσης; Η μόνο το καθαρό πετρέλαιο; 

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Οι αιτησεις ξεκινανε μετα της 10/11 ή εγω καταλαβα λαθος; Στο my θέρμανση τωρα βγάζει ερρορ προς το οαρων όταν επιλέγεις να κάνεις αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα. Οι αιτησεις ξεκινανε μετα της 10/11 ή εγω καταλαβα λαθος; Στο my θέρμανση τωρα βγάζει ερρορ προς το οαρων όταν επιλέγεις να κάνεις αίτηση.

Εχουμε ακόμα δρόμο. Προς το παρών θα μπει προκαταβολή σε όσους πηραν και πέρσι και μετά θα κάνεις την αιτηση. 

Στις 25/10/2021 στις 7:30 ΜΜ, manolis115 είπε

Έχω μια απορία σχετικά με το επίδομα θέρμανσης. Σε μερικά site γράφει οτι το δικαιούνται μόνο όσοι μένουν σε ορεινά χωριά. Σε αλλά δεν λέει τίποτα.

Τι ισχύει; Δικαιούνται κάποιος επίδομα θέρμανσης αν πληρεί τα εισοδηματικά κριτήρια άσχετα του μέρους που μένει στην Ελλάδα; Ακόμα και στο κεντρο της Αθήνας πχ;

Επιπλέον η κηροζίνη συμπεριλαμβάνεται στο επίδομα θέρμανσης; Η μόνο το καθαρό πετρέλαιο; 

Παντου δικαιουσαι ακομα και σε νησια του αιγαιου απλα το ποσο θα ειναι πολυ μικροτερο απο αλλες περιοχες. Ειχε βγει πίνακας με συντελεστη περσι, ο μικρότερος καπου 0.7 σε νησι και ο μεγαλύτερος 1.5 αν θυμάμαι καλα στον Έβρο 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/10/2021 στις 2:06 ΜΜ, miucce είπε

Εχουμε ακόμα δρόμο. Προς το παρών θα μπει προκαταβολή σε όσους πηραν και πέρσι και μετά θα κάνεις την αιτηση. 

Παντου δικαιουσαι ακομα και σε νησια του αιγαιου απλα το ποσο θα ειναι πολυ μικροτερο απο αλλες περιοχες. Ειχε βγει πίνακας με συντελεστη περσι, ο μικρότερος καπου 0.7 σε νησι και ο μεγαλύτερος 1.5 αν θυμάμαι καλα στον Έβρο 

Διορθωνω τον εαυτο μου, εν τέλει ανοίγουν αιτήσεις μεθαυριο, οπου ουσιαστικα ειναι "εκδηλωση ενδιαφέροντος" και μεχρι 10 Δεκέμβρη μπαινει προκαταβολη σε οσους πήραν και πέρσι. Μετα δίνεται προθεσμια για να ανέβουν τα δικαιολογητικά αγορας στην σελιδα τους, αν δεν ανέβουν  ζητανε τα λεφτα πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις εκανα την αιτηση και δεν εγινε αποδεκτη.

Βγαζει αυτο εδω.

Η αίτηση σας δεν έγινε αποδεκτή για τους παρακάτω λόγους: Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΕΦΠ

Εν το μεταξυ ειναι τσεκαρισμενο οτι εβαλα ιδια τετραγωνικα μετρα που γραφει στο Ε1 του 2021...

Wtf.Τι κανουμε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας θα ήθελα να κανω και εγω δυο ερωτησεις σχετικα με το επιδομα καθως είναι η πρώτη φορα που κανω αιτιση.

1: Εγω νοικιαζω το διαμερισμα που μένω στο παρακατω πεδιο τι βάζω το ΑΦΜ μου ή του ιδιοκτήτη?

2:Δεν εχω αγορασει ακόμα πετρέλεω σκεφτομαι να αγορασω τέλος του μήνα θα υπαρχει πρόβλημα που δεν εχω το τιμολόγιο?Υπαρχει περιπτωση να μην μπει το επιδομα τελος του γεναρι που λενε αν κανω την αίτηση και δεν βαλω πετρελαιο μεχρι τοτε?

 

Στιγμιότυπο οθόνης (369).png

Επίσης το σπιτι αυτο το έχω νοικιασει φετος τον φεβρουάριο και δεν φένετε στο Ε1 του 20 θα υπαρξει προβλημα?

συγνωμη για τι πολλες ερωτήσεις αλλα ειναι η πρώτη φόρα που κάνω την διαδικασία και δεν τα ξέρω καλά!!

εκανα υποβολη αλλα μου εβγαλε και εμενα αυτο το μυνημα οπως του παιδιου απο πάνω ομως εμενα ειναι λογικο καθως εχω αλλη κατοικια στο ε1 αμα τικαρω οτι ειναι αληθη θα εχω προβλημά?

Στιγμιότυπο οθόνης (371).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, motox είπε

Καλησπερα σας θα ήθελα να κανω και εγω δυο ερωτησεις σχετικα με το επιδομα καθως είναι η πρώτη φορα που κανω αιτιση.

1: Εγω νοικιαζω το διαμερισμα που μένω στο παρακατω πεδιο τι βάζω το ΑΦΜ μου ή του ιδιοκτήτη?

2:Δεν εχω αγορασει ακόμα πετρέλεω σκεφτομαι να αγορασω τέλος του μήνα θα υπαρχει πρόβλημα που δεν εχω το τιμολόγιο?Υπαρχει περιπτωση να μην μπει το επιδομα τελος του γεναρι που λενε αν κανω την αίτηση και δεν βαλω πετρελαιο μεχρι τοτε?

 

Στιγμιότυπο οθόνης (369).png

Επίσης το σπιτι αυτο το έχω νοικιασει φετος τον φεβρουάριο και δεν φένετε στο Ε1 του 20 θα υπαρξει προβλημα?

συγνωμη για τι πολλες ερωτήσεις αλλα ειναι η πρώτη φόρα που κάνω την διαδικασία και δεν τα ξέρω καλά!!

1. εισάγετε το αφμ του εκμισθωτή λέει, οπότε βάζεις το αφμ αυτού που στο νοικιάζει.

2.α. Διευκρινίζεται ότι οι καταναλωτές πετρελαίου θέρμανσης δεν απαιτείται να υποβάλουν παραστατικά αγοράς, διότι η διασταύρωση αυτών γίνεται αυτόματα.

2.β. Για τα καύσιμα (υγραέριο, καυσόξυλα, βιομάζα- πέλετ, θερμική ενέργεια μέσω τηλεθέρμανσης) η καταβολή του επιδόματος  γίνεται ανάλογα με την ημερομηνία καταχώρησης των παραστατικών με καταληκτική ημερομηνία την 15η Απριλίου 2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nikos032 είπε

1. εισάγετε το αφμ του εκμισθωτή λέει, οπότε βάζεις το αφμ αυτού που στο νοικιάζει.

2.α. Διευκρινίζεται ότι οι καταναλωτές πετρελαίου θέρμανσης δεν απαιτείται να υποβάλουν παραστατικά αγοράς, διότι η διασταύρωση αυτών γίνεται αυτόματα.

2.β. Για τα καύσιμα (υγραέριο, καυσόξυλα, βιομάζα- πέλετ, θερμική ενέργεια μέσω τηλεθέρμανσης) η καταβολή του επιδόματος  γίνεται ανάλογα με την ημερομηνία καταχώρησης των παραστατικών με καταληκτική ημερομηνία την 15η Απριλίου 2022

Οταν ομως παρω το παραστατικο πρπει να το δηλωσω καπου η απλως το π΄ρνω απο τον προμηθευτη και μετα το διασταυρωνουν αυτοι μόνοι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, esertas είπε

Για πετρέλαιο δεν δηλώνεις αποδείξεις κ.λ.π. Ο πετραιλεάς την δηλώνει.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση,γνωριζεις αν πειραζει οτι στην φορολογικη δήλωση ειχα αλλη κατοικια δηλωμενη απο αυτην που έχω τώρα στο μηνυμα που μου εβγαλε  τικαρα οτι δηλωνω οτι τα στοιχεια της αιτησης ειναι ακριβή(που ειναι απλα στο ε1 εχει αλλη κατοικια καθως την τωρινή την εχω μισθώσει απο 4/02/2021)

Spoiler

1279399507_(371).png.222c05d2ebf7454286b6dc00ec30855a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, motox είπε

Σε ευχαριστώ για την απαντηση,γνωριζεις αν πειραζει οτι στην φορολογικη δήλωση ειχα αλλη κατοικια δηλωμενη απο αυτην που έχω τώρα στο μηνυμα που μου εβγαλε  τικαρα οτι δηλωνω οτι τα στοιχεια της αιτησης ειναι ακριβή(που ειναι απλα στο ε1 εχει αλλη κατοικια καθως την τωρινή την εχω μισθώσει απο 4/02/2021)

  Απόκρυψη περιεχομένων

1279399507_(371).png.222c05d2ebf7454286b6dc00ec30855a.png

 

Αφου εχεις ηλεκτρονικό μισθωτηριου θα γινει η διασταύρωση και όλα καλά. Η βαση δεδομένων πάει με το 2020, ενω εσυ απο το 2021 μπορει να αλλαξες κατοικια και τωρα το φθινόπωρο να εβαλες εκεί πετρέλαιο. Πράγμα που αν ισχυει είσαι καλλυμενος. 

Οπως η παροχή ρεύματος αντιστοιχει στην κατοικια που μενεις τώρα και οχι σε αυτη που εμενες. Σωστα σου έβγαλε το μυνημα και πατα να προχωρήσει, να την υποβαλεις.

Στην δηλωση του 2021 θα φανει η τωρινη σου κατοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...