Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, helena_n είπε

Για αέριο μιλάς;

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα ανεβάζεις παραστατικά που έχουν εκδοθεί από 1/1/21 ως 28/2/21. Τα μόνα στοιχεία που ζητάει είναι την επίσημη επωμυμία του παρόχου (φαίνεται ψηλά στον λογαριασμό) και το ΑΦΜ του, τον αριθμό λογαριασμού και την ημερομηνία έκδοσης.

Ρίξε κι εδώ μια ματιά, τα είχα γράψει πιο αναλυτικά

Η πλατφορμα ανοιχτη δεν ειναι; Δεν νομιζω να εκλεισε ποτε εκτος και αν βλεπω κατι λαθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Απο παραστατικα ειχες ανεβασει τον λογαριασμο μονο(μπρος πισω)?

Δεν ανεβάζεις τα παραστατικά σε φυσική μορφή. Συμπληρώνεις μόνο τα κουτάκια απ'τα στοιχεία που ζητάει. Όνομα παρόχου / ΑΦΜ, αρ.λογαριασμού, ημ. έκδοσης.

Αυτό για την πληρωμή με κάρτα είχε ανακοινωθεί ανεπίσημα πριν βγει η εγκύκλιος. Στην εγκύκλιο δεν υπήρχε καμιά αναφορά για ηλεκτρονική πληρωμή. Ο πατέρας μου έβαλε πετρέλαιο με μετρητά και πήρε το επίδομα κανονικά. Και το παράδειγμα του GasGas που ανέβασε παραστατικό χωρίς να το έχει ξοφλήσει, επιβεβαιώνει ότι η πληρωμή δεν παίζει κανένα ρόλο. Αρκεί να έχει κοπεί το παραστατικό / λογαριασμός και να γίνει σωστή διασταύρωση στοιχείων.

To αν είναι ανοιχτή ή όχι η πλατφόρμα για τα παραστατικά αυτή τη στιγμή δεν το γνωρίζω. Θα πρέπει να πατήσω Επιλογές -> Τροποποιητική και δε θέλω να το κάνω ακόμα, μη γίνει καμιά βλακεία. Θέλω να περιμένω μήπως δώσουν παράταση ώστε να βάλουμε και τους λογαριασμούς που θα εκδωθούν τον Μάρτιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helena_n είπε

Δεν ανεβάζεις τα παραστατικά σε φυσική μορφή. Συμπληρώνεις μόνο τα κουτάκια απ'τα στοιχεία που ζητάει. Όνομα παρόχου / ΑΦΜ, αρ.λογαριασμού, ημ. έκδοσης.

ok γιατι νομιζα οτι επρεπε να σκαναρω το παραστατικο και να το ανεβασω σε pdf.

Οποτε συμπληρωνω μονο τα στοιχεια του παραστατικου και ειναι ενταξει.

Ευχαριστω πολυ να'σαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2021 στις 2:07 ΜΜ, HERTHAN είπε

Απο παραστατικα ειχες ανεβασει τον λογαριασμο μονο(μπρος πισω)?

Οχι φίλε μου απλά δήλωσα τα στοιχεία του παροχου δεν ανέβασα κάποιο pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μου ήρθε εχθές το φυσικό αέριο 98 ευρώ και το πέρασα στην αίτηση για τα παραστατικά.Επισης το προηγούμενο παραστατικό είχε έρθει 25/11/20 και ήταν 36ευρω αλλά δεν το είχα περάσει γιατί είχα μπερδευτεί.τωρα μπορώ να το περάσω για να συμψηφιστουν.; Ξερετε αν με μόνο 98 ευρώ θα πάρω κάποιο ποσό; Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσε κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί κ δεν τα καταλαβαίνω.ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά ,εμένα που η επόμενη καταμέτρηση του φυσικού αερίου θα γίνει 1-10 Μαρτίου και θα περιλαμβάνει σχεδόν όλο τον Ιανουάριο και όλο τον Φεβρουάριο,όπου είναι και τα πιο πολλά κρύα και ο λογαριασμός θα εκδοθεί γύρω στα μέσα Μαρτίου,χάνω το μέρος αυτό της επιδότησης;
Τι σχεδιασμός είναι αυτός;Μπορεί να γίνει κάτι για αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δευτερο γυρο αιτησεων? Οι αιτησεις τελειωσαν. Οσοι εχουν εγκεκριμενη αιτηση μπορουν μεχρι 28 φεβρουαριου να ανεβασουν παραστατικαπου εκδοθηκαν μετα τη 31/12/2020 (η να αγορασουν πετρελαιο το οποιο δεν απαιτει ανεβασμα παραστατικων) η αν εχουν φυσικο αεριο μεχρι 31 Μαρτιου.

Οσα παραστατικα ανεβουν μεχρι 28 φεβρουαριου, θα πληρωθουν οι δικαιουχοι 31 Μαρτιου.

Ειδικα για φυσικο αεριο, και παραστατικα που θα ανεβουν μεχρι 31 Μαρτιου η πληρωμη θα ειναι 26 Απριλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εμείς με το φυσικό αέριο έχουμε περιθώριο να ανεβάσουμε παραστατικά που έχουν εκδοθεί και τον Μάρτιο;
Απλά πρέπει να κατατεθούν στην πλατφόρμα  μέχρι τις 31 Μαρτίου; Καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

Κάνουμε τροποποιητική για να προσθέσουμε και τον λογαριασμό φυσικού αερίου που εκδόθηκε αυτές τις μέρες;

Ναι, πρεπει ως την κυριακη 28 να το εχεις κανει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xazoulis είπε

Γιατί ως την Κυριακή; Μέχρι 31 Μαρτίου είναι για φυσικό αέριο

Ξερω, αλλα αν το κανεις τωρα θα πληρωθεις με το 1ο γκρουπ τελη Μαρτιου, αλλιως θα πας με την επομενη πληρωμη τελη Απριλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ας είναι καλά τα μέλη του insomnia. Ακόμα η πλατφόρμα γράφει ακόμα και όταν έχουμε μπει στα "Παραστατικά μου" ότι "αφορούν αγορές καυσίμων που έχουν γίνει μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2020"!!!!! Στο myΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Ενώ όσοι καίμε φυσικό αέριο πρέπει να πατήσουμε τροποποιητική όπως έμαθα εδώ και να βάλουμε τον λογαριασμό που εκδόθηκε τον Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...