Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@magdalhnh τώρα το ξανακοίταξα ..το απλό gas home fix δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (ούτε δώρο φυσικά).

Το double fix με τα 120 ευρώ δώρο, έχει αντίστοιχη ρήτρα αποχώρησης.

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Πήγαινε κάτω από τον πίνακα τιμών,  εκεί που λέει " Δείτε τους γενικούς όρους με αναλυτικότερη επεξήγηση των χρεώσεων του προγράμματος GasHome Fix" και κατέβασε το pdf.

Στη τελευταία σελίδα του pdf είναι η ρήτρα.

IMG_20240401_171630.jpg.3d8c3a58b190c573c1ad88c5d95fd3e8.jpg

τα 120€ δώρου μείον 60€ (παράνομης) ρήτρας στο 6μηνο δεν είναι και άσχημα . Δλδ με ένα πέρασμα σε Ήρων πριν την ελπέ και ένα μετά , με ελάχιστη κατανάλωση για το επόμενο 6μηνο ακούγεται καλό πλάνο

Το θέμα είναι οτι τους έχω ικανούς αν φύγεις απο το ρεύμα και πας αλλού να το ζητήσουν πίσω τα 120€ και εκεί χαλά αρκετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@magdalhnh τώρα το ξανακοίταξα ..το απλό gas home fix δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (ούτε δώρο φυσικά).

Το double fix με τα 120 ευρώ δώρο, έχει αντίστοιχη ρήτρα αποχώρησης.

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Πήγαινε κάτω από τον πίνακα τιμών,  εκεί που λέει " Δείτε τους γενικούς όρους με αναλυτικότερη επεξήγηση των χρεώσεων του προγράμματος GasHome Fix" και κατέβασε το pdf.

Στη τελευταία σελίδα του pdf είναι η ρήτρα.

IMG_20240401_171630.jpg.3d8c3a58b190c573c1ad88c5d95fd3e8.jpg

Κάτι μου λέει ότι απλά ξέχασαν τους ειδικούς όρους στο PDF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Να κάνω δύο ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ,

  • Είμαι στο ΔΕΗ home gas control από αρχές Οκτωβρίου 2023 και θα ήθελα να αλλάξω στο DEH gas benefit (ναι το ξέρω ότι άργησα και έπρεπε να το έχω κάνει ήδη :D). Το συμβόλαιο μου αναφέρει ρήτρα αποχώρησης (50 ευρώ για παραμονή λιγότερο από 9 μήνες), ωστόσο διαβάζω και από υπόλοιπους εδώ ότι η ρήτρα αυτή δε χρεώνεται (?). Ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως εννοούν ρήτρα αποχώρησης από προγράμματα της ΔΕΗ?

 

  • Η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει ηλεκτρονικα (μέσω email ή εφαρμογής)? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, balarinio said:

 

 

  • Η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει ηλεκτρονικα (μέσω email ή εφαρμογής)? 

Ευχαριστώ πολύ!

Mέσω τηλεφώνου, άτυπα. Πρέπει να πέσεις στον κατάλληλο υπάλληλο, αλλιώς δοκιμάζεις αργότερα μέχρι να σου πει κάποιος πως είναι αζημίως η αλλαγή προγράμματος (σημείωσε το όνομα του και την μέρα/ώρα της επικοινωνίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ekrepali said:

Mέσω τηλεφώνου, άτυπα. Πρέπει να πέσεις στον κατάλληλο υπάλληλο, αλλιώς δοκιμάζεις αργότερα μέχρι να σου πει κάποιος πως είναι αζημίως η αλλαγή προγράμματος (σημείωσε το όνομα του και την μέρα/ώρα της επικοινωνίας).

Τηλεφωνικά οκ, αλλά φαντάζομαι μετά τη σύμβαση τη στέλνει κάποιο άλλο τμήμα που πως θα διασφαλίσω ότι δε θα χρεώσει τη ρήτρα αποχώρησης? Γιατί αν καταλαβαίνω σωστά, βάσει υφιστάμενης σύμβασης πρέπει να χρεωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, balarinio said:

Τηλεφωνικά οκ, αλλά φαντάζομαι μετά τη σύμβαση τη στέλνει κάποιο άλλο τμήμα που πως θα διασφαλίσω ότι δε θα χρεώσει τη ρήτρα αποχώρησης? Γιατί αν καταλαβαίνω σωστά, βάσει υφιστάμενης σύμβασης πρέπει να χρεωθεί.

Είναι τηλεφωνική αποδοχή, δε χρειάζεται υπογραφή. Μετά από μερικές μέρες σου στέλνουν ένα αντίγραφο σύμβασης που λέει benefit, αλλά έχει τον ίδιο αριθμό συμβολαίου με αυτόν που έχεις τώρα στο control. Γι'αυτό και δε χρεώνεται συστεμικά η ρήτρα.

Αν όμως η συμβαση αναγράφει διαφορετικό αριθμό συμβολαίου, τότε ο υπάλληλος έκανε καταγγελία του control και νέο αριθμό συμβολαίου για το benefit... σ'αυτή τη περίπτωση μάλλον θα μπει ρήτρα. Όμως αυτό μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί σε κανέναν.

Γι'αυτό λέμε να κρατήσεις το όνομα του υπαλλήλου, μη τυχόν γίνει καμιά στραβή... αλλά δε νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Υπάρχει εταιρεία που να μπορώ κάθε μήνα να πληρώνω εκκαθαριστικό λογαριασμό?

Έχω σκάσει με την ΗΡΩΝ κάθε μήνα ότι να ναι! 6 μήνες μένω σπίτι εκκαθαριστικό 1 φορά έχω πληρώσει μόνο.

Έχω τον μετρητή μέσα στο μπαλκόνι μου οπότε παίρνω τηλέφωνο και δίνω τη μέτρηση αλλά συνεχώς στέλνουν έναντι!

Καμιά ιδέα? Καμιά εταιρεία που να δίνει κανένα bonus αυτό το διάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mastoras007 said:

Καλησπέρα

Υπάρχει εταιρεία που να μπορώ κάθε μήνα να πληρώνω εκκαθαριστικό λογαριασμό?

Έχω σκάσει με την ΗΡΩΝ κάθε μήνα ότι να ναι! 6 μήνες μένω σπίτι εκκαθαριστικό 1 φορά έχω πληρώσει μόνο.

Έχω τον μετρητή μέσα στο μπαλκόνι μου οπότε παίρνω τηλέφωνο και δίνω τη μέτρηση αλλά συνεχώς στέλνουν έναντι!

Καμιά ιδέα? Καμιά εταιρεία που να δίνει κανένα bonus αυτό το διάστημα?

Μόνο ο ΗΡΩΝ δίνει bonus της προκοπής... elpedison, δεη δίνουν στα σταθερά και έχουν ρήτρες.

Άμα έχεις τον μετρητή στο μπαλκόνι και δίνεις εσύ τις ενδείξεις στο πάροχο, λογικό να σου βγάζουν έναντι! Νομίζω μόνο η EFA έβγαζε μηνιαίους εκκαθαριστικούς αλλά πλέον δε βλέπω να γράφει κάτι τέτοιο στο site.

Αλλες λύσεις για εκκαθαριστικο (αν απουσιάζεις την ημέρα της καταμέτρησης):

- Δίνεις ενδείξεις στην ΕΔΑ https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/ (αυτό είναι θεσσαλία/θεσσαλονίκη, για αθήνα δε ξέρω)

Spoiler

4.jpg.0eee6805fd273f9f748dcc367cb23bb5.jpg

- Ή αλλάζεις πάροχο συχνά, ώστε να λαμβάνεις sms για τη προγραμματισμένη καταμέτρηση και φροντίζεις να εισαι στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Έχω σκάσει με την ΗΡΩΝ κάθε μήνα ότι να ναι! 6 μήνες μένω σπίτι εκκαθαριστικό 1 φορά έχω πληρώσει μόνο.

ελπίζω να μην ξέμεινες στο flex και να σε μαδάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, mastoras007 said:

Double home flex e!

Σε ποιο να μπω?

Gas max, αλλά αφού είσαι ήδη πελάτης δε μπορείς να πάρεις 50 άρικο από το econtract. Τράβα πχ Ελιν ή δεη benefit και ξαναγυρνα με econtract.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα και ενώ είμαι ήδη πελάτισσα της elpedison στο ρεύμα στο Smart προχώρησα σε αποδοχή για το double με αέριο και 120 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό του αερίου. Πήρα την απόφαση αφού με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. 

Έστειλα τα στοιχεία μου μέσω viber και κατόπιν δέχθηκα το τηλεφώνημα για την αποδοχή του συμβολαίου. Κατά την ανάγνωση των όρων του συμβολαίου η οποία μαγνητοφωνείται, αναφέρθηκε πως δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. 

Είναι ανεπίσημη προσφορά μου είπαν και γίνεται με κίτρινο ή και με πράσινο ρεύμα. Δεν ξέρουν μέχρι πότε θα ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Σήμερα και ενώ είμαι ήδη πελάτισσα της elpedison στο ρεύμα στο Smart προχώρησα σε αποδοχή για το double με αέριο και 120 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό του αερίου. Πήρα την απόφαση αφού με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. 

Έστειλα τα στοιχεία μου μέσω viber και κατόπιν δέχθηκα το τηλεφώνημα για την αποδοχή του συμβολαίου. Κατά την ανάγνωση των όρων του συμβολαίου η οποία μαγνητοφωνείται, αναφέρθηκε πως δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. 

Είναι ανεπίσημη προσφορά μου είπαν και γίνεται με κίτρινο ή και με πράσινο ρεύμα. Δεν ξέρουν μέχρι πότε θα ισχύει. 

αέριο σε ποιο πρόγραμμα ?

αναφέρθηκε στην ηχογράφηση οτι αν φύγεις αργότερα απο το ρεύμα δε θα ζητήσουν πίσω τα 120€ ?

τα 120€ είναι στον 1ο λογαριασμό ή σπαστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 120 είναι στον πρώτο λογαριασμό. Το αέριο είναι το γνωστό σταθερό τους. Δεν αναφέρθηκε για το αν φύγω από το ρεύμα τι θα γίνει. Δε ρώτησα κι εγώ η αλήθεια, γιατί έχω σκοπό όσο μείνω στο αέριο να μείνω και στο ρεύμα. Από τη στιγμή που λέγεται double, πιστεύω πως υπάρχει η πιθανότητα όλο και κάτι να αλλάξει με την αποχώρηση από το ρεύμα. 

 

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...