Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ σε αναλογικό μετρητή (ΕΔΑ ΘΕΣΣ) με καταμέτρηση στις 31/3 (αλλαγή παρόχου), έλαβα λογαριασμό σήμερα.

Άμα δε γράψετε και οι τρεις σας τα παρακάτω... για να διαπιστωθεί πραγματικά αν είναι τυχαίο ή όχι, δεν υπάρχει νόημα.

 

 

29 λεπτά πριν, kxtsao είπε

τηλεμέτρηση σε μένα οπότε δεν έχει νόημα να δώσω ενδείξεις

Επίσης τηλεμέτρηση,έστειλα και email πριν στην ΔΕΔΑ για επιβεβαίωση για άλλη μια φορά και μετά ΡΑΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, S90 είπε

Προχώρησα σε σύναψη σύμβασης αερίου για τα 120 ευρω.......σε συνέχεια του δώρου Χ5 μηνες της ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ στο ρευμα αφου δεν θα παιξει ενεργειακος τουρισμος 3-4 μηνες μιας κ καλυπτόμαστε απο αυτα για την ώρα. 

Ευχαριστω για την ενημέρωση όλους εδω.

επιβεβαίωσες οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης στο συμβόλαιο ?

Μάλλον την κάνω και εγώ σε λίγες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kxtsao said:

τηλεμέτρηση σε μένα οπότε δεν έχει νόημα να δώσω ενδείξεις

 

47 minutes ago, tollisth said:

 

Επίσης τηλεμέτρηση,έστειλα και email πριν στην ΔΕΔΑ για επιβεβαίωση για άλλη μια φορά και μετά ΡΑΕ 

Και οι 2 με το πρόβλημα, τηλεμετρηση λοιπόν... Δε Γράψα τα όμως αν είστε Αττική ή ΕΔΑ Θεσσ... ένα ένα τα λέτε. 

1 hour ago, atpanos said:

που πηγες, για τουρισμο με δωρακι;

Ήρων και τέλος του μήνα μάλλον θα κάνω Double στην ΕΛΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, atpanos said:

θα εχεις φαει τα 50 € για να φυγεις;

Mπα... το πολύ να έχω κάψει 20 ευρώ. Θα αφήσω το πιστωτικό κουμπαρά για τον χειμώνα.

Δεν είχα σκοπό να φύγω τόσο γρήγορα αλλά αφού προέκυψε το 120αρι της ΕΛΠΕ χωρίς ρήτρα, κρίμα να πάει χαμένο.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Και οι 2 με το πρόβλημα, τηλεμετρηση λοιπόν... Δε Γράψα τα όμως αν είστε Αττική ή ΕΔΑ Θεσσ... ένα ένα τα λέτε

Και στους γονείς μου, Δράμα, τηλεμετρηση, αφού βγήκε ο πρώτος για λίγες μέρες του Δεκεμβρίου ύστερα από τρελή πίεση και μπαλάκι από δεδα σε ΔΕΗ, δεν ξαναβγηκε τίποτα. Η ΔΕΗ λέει ότι δεν έχουν λάβει μετρήσεις, με τη δεδα δεν μίλησα, υποθέτω θα πουν πάλι ότι αυτοί τα πέρασαν στο σύστημα. 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, marinna είπε

Και στους γονείς μου, Δράμα, τηλεμετρηση, αφού βγήκε ο πρώτος για λίγες μέρες του Δεκεμβρίου ύστερα από τρελή πίεση και μπαλάκι από δεδα σε ΔΕΗ, δεν ξαναβγηκε τίποτα. Η ΔΕΗ λέει ότι δεν έχουν λάβει μετρήσεις, με τη δεδα δεν μίλησα, υποθέτω θα πουν πάλι ότι αυτοί τα πέρασαν στο σύστημα. 

Στείλε email ΔΕΔΑ να σε ενημερώσουν και μετά ΡΑΕ,με ΔΕΗ μην μιλάς καθόλου δεν θα βρεις άκρη είναι εντελώς ανίκανοι στο θέμα λογαριασμών εκ του αποτελέσματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δεν είχα σκοπό να φύγω τόσο γρήγορα αλλά αφού προέκυψε το 120αρι της ΕΛΠΕ χωρίς ρήτρα, κρίμα να πάει χαμένο.

Τι εννοεις χωρις ρητρα; δεν ειναι σταθερο; μαλλον εχασα επεισοδια😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, korakios said:

επιβεβαίωσες οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης στο συμβόλαιο ?

Μάλλον την κάνω και εγώ σε λίγες μέρες

 

3 hours ago, korakios said:

επιβεβαίωσες οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης στο συμβόλαιο ?

Μάλλον την κάνω και εγώ σε λίγες μέρες

Διευκρινιστηκε 2 φορες ακόμα και από την κοπέλα που ως γνωστή μου εκανε την μεταφορά , επίσης διάβασα και τους όρους τί αναγράφει για τυχόν αποχώρηση, δεν προκύπτει από κάπου ρήτρα αποχώρησης. Αν κάποιος γνωρίζει κατι περισσότερο ας το καταθέσει, εγώ το προχώρησα αφού ειδα ότι φευγεις όποτε θες. Οι όροι ειναι αναρτημένοι στην σελίδα τους, τους ίδιους ακριβώς παραλαμβάνεις με την υπογραφή.

Επεξ/σία από S90
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είδα την τιμή του gas max στον ΗΡΩΝ. Αρχική τιμή 0.061... δηλαδή το καλοκαίρι που θα πέσει κι άλλο το ttf τι αρχική θα βάλουν... 0.16; 😂 Είδαν ότι γύρισα και θέλουν να με αρμεξουν...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα της ρητρας με ενημερωσαν ότι εχει βγει σχετική νομοθεσία που απαγορεύει σε όλους τους παρόχους την ρήτρα αποχώρησης για το αέριο.

Μάθαμε και κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, S90 said:

Για το θεμα της ρητρας με ενημερωσαν ότι εχει βγει σχετική νομοθεσία που απαγορεύει σε όλους τους παρόχους την ρήτρα αποχώρησης για το αέριο.

Μάθαμε και κάτι.

To γνωριζουμε εδω και καιρό... υπαρχει νομος από 4/7/22 που λέει ότι δεν υπάρχει ρήτρα στο άεριο και δεν υπάρχει διευκρίνιση για σταθερά οπότε τα πιάνει κι αυτά. Απλα αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι και επίσης οι πάροχοι καθυστέρησαν να συμμορφωθούν.

Spoiler

671219779_.jpg.51417dbf1565333d5d82315e52283d83.jpg

 

 

Nόμος 4951 Άρθρο 138 παράγραφος4α.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ekrepali said:

To γνωριζουμε εδω και καιρό... υπαρχει νομος από 4/7/22 που λέει ότι δεν υπάρχει ρήτρα στο άεριο και δεν υπάρχει διευκρίνιση για σταθερά οπότε τα πιάνει κι αυτά. Απλα αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι και επίσης οι πάροχοι καθυστέρησαν να συμμορφωθούν.

  Reveal hidden contents

671219779_.jpg.51417dbf1565333d5d82315e52283d83.jpg

 

 

Nόμος 4951 Άρθρο 138 παράγραφος4α.pdf 955.01 kB · 0 downloads

Απλά ανησύχησα μην σπρώχνω εν αγνοια μου σε λάθος κατεύθυνση. Ειναι καλή περίπτωση τα 120 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την συζήτηση για τα 120€ της Elpedison με ενδιαφέρον, καθώς είμαι (σχετικά) νέος πελάτης της στο ρεύμα. Κάθομαι ψάχνω τους Ειδικούς Όρους που έχουν στο site τους και βλέπω ότι ακόμα δεν έχουν αφαιρέσει το κεφάλαιο Δ. Ειδικοί Όροι, όπου και αναφέρεται η ύπαρξη ρήτρας αποχώρησης.

Τυχαία, ψάχνοντας λίγο παραπάνω, βρήκα τους νέους Ειδικούς Όρους στο αγγλικό site της Elpedison, όπου και φαίνεται αυτό που γράφει καιρό τώρα o συμφορουμίτης @ekrepali: η μη ύπαρξη ρήτρας αποχώρησης.

Άρα με βλέπω να πηγαίνω κι εγώ προς τα εκεί, μιας και εξάντλησα πρόσφατα το 50άρικο της ΔΕΗ :D.

Και πάλι ένα ευχαριστώ παιδιά που μας ανοίγετε τα μάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα ξαναείδαμε τις προηγούμενες μέρες, αγνοειστε την ιστοσελίδα γιατί έχει λάθη σε πολλά σημεία. Φροντίστε να γίνει μια απλή διευκρίνιση στη συνομιλία και να βεβαιωθείτε ότι στο mail έχουν σταλεί οι νέοι όροι που δεν έχουν ρήτρα στη τελευταία σελίδα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...