Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά...νέος στην παρέα, σας εντόπισα καθώς ψαχνόμουν για το τι να κάνω με ρεύμα και φυσικο αέριο.

Ρεύμα το γύρισα στην ΔΕΗ online και θα ποστάρω και στο άλλο θέμα που έχω δει για το ρεύμα γιατί με ξεζούμιζαν με την ΟΤΣ στο Φυσικό Αέριο. Χρώση 50 € ρεύμα και 122 € ΟΤΣ.

Στα του θέματος. Φυσικό αέριο είμαι στο Φυσικό Αέριο στο απλό πρόγραμμα χωρίς πάγιο με χρέωση Νοεμβρίου να μου έρχεται 0,10292. Πρέπει να φύγω ολοταχώς αλλά για που.....???

Σκέφτομαι:

1. Να το γυρίσω στο πρόγραμμα με πάγιο 5€ και με 20% έκπτωση + το 15% της κρατικής που είναι δεδομένο σε αυτούς.

2. ΔΕΗ στο σταθερό με 0,05. Εδώ θα έχει το 15% της κρατικής επιδότησης. Ξέρει κανείς;

3. Στον ΗΡΩΝ στο FLEX. Αλλά εδώ δεν κατάλαβα με την ΤΦΑ που λένε τι παίζει και οι τιμές είναι ανηρτημένες έως Σεπτέμβριο για να μπορώ να συγκρίνω και δεύτερον σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μου λένε αν θα κάνουν το 15% της κρατικής επιδότησης.

Ποια η γνώμη σας ; Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους τρέχουν τα νήματα σχετικά με αέριο και ηλεκτρικό! Αυτό!

Τώρα από κάποιον που το έζησε πρόσφατα αν μπορεί να βοηθήσει. Έκλεισα απο την εφρμογή για ραντεβού της ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου ηλεκτρικού. Θέλω να αλλάξω και το αέριο και ας πληρώσω ολόκληρα 70€ ρήτρα στην efa, το πρόβήμα είναι ότι δεν με αφήνει η εφαρμογή να κλείσω δεύτερο ραντεβού.

Πάω με το ίδιο?

Είναι τα ίδια γραφεία που κάνουν τις συμβάσεις?  Έχω κάνει ωστόσο και αίτημα ότι ενδιαφέρομαι για άεριο για να επικοινωνήσει κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dkarae είπε

1. Να το γυρίσω στο πρόγραμμα με πάγιο 5€ και με 20% έκπτωση + το 15% της κρατικής που είναι δεδομένο σε αυτούς.

αυτά σα σύνολο είναι κάτω απο 0,05 ?????

24 λεπτά πριν, dkarae είπε

2. ΔΕΗ στο σταθερό με 0,05. Εδώ θα έχει το 15% της κρατικής επιδότησης. Ξέρει κανείς;

άγνωστο και για πολλούς αδιάφορο

25 λεπτά πριν, dkarae είπε

3. Στον ΗΡΩΝ στο FLEX. Αλλά εδώ δεν κατάλαβα με την ΤΦΑ που λένε τι παίζει και οι τιμές είναι ανηρτημένες έως Σεπτέμβριο για να μπορώ να συγκρίνω

0,16 χωρίς την έκπτωση 35%

25 λεπτά πριν, dkarae είπε

και δεύτερον σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μου λένε αν θα κάνουν το 15% της κρατικής επιδότησης.

άγνωστο δεν ξέρουν οι ίδιοι ούτε απο που προκύπτουν οι τιμές ούτε απο που προμηθεύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dkarae είπε

1. Να το γυρίσω στο πρόγραμμα με πάγιο 5€ και με 20% έκπτωση + το 15% της κρατικής που είναι δεδομένο σε αυτούς.

2. ΔΕΗ στο σταθερό με 0,05. Εδώ θα έχει το 15% της κρατικής επιδότησης. Ξέρει κανείς;

3. Στον ΗΡΩΝ στο FLEX. Αλλά εδώ δεν κατάλαβα με την ΤΦΑ που λένε τι παίζει και οι τιμές είναι ανηρτημένες έως Σεπτέμβριο για να μπορώ να συγκρίνω και δεύτερον σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μου λένε αν θα κάνουν το 15% της κρατικής επιδότησης.

Ποια η γνώμη σας ; Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

1) https://www.fysikoaerioellados.gr/product/aerio-oikiako-plires-extra/ Στις τιμές που βλέπεις στο πινακάκι συμπεριλαμβάνεται η έκπτωση 20%. Έχει και 2 χρόνια δέσμευση και όριο κατανάλωσης 12000kw / έτος, κακή επιλογής.

3) Ακόμα χειρότερη επιλογή. 0.16 αρχική τιμή Νοεμβρίου εντελώς αυθαίρετα χωρίς να ξέρουμε πώς προκύπτει... αν όντως αγόρασαν ακριβά συμβόλαια ή αν κλέβουν.

2) Το 0.05 της ΔΕΗ είναι η φτηνότερη επιλογή αυτή τη στιμγή, αν και πάλι είναι πανάκριβο συγκριτικά με περσινά δεδομένα. Άγνωστο με την επιδότηση. Μετά το 6μηνο το πέναλτυ είναι μόνο 40+ΦΠΑ = 50 ευρώ, οπότε έχεις την ευελιξία νας πας σε κάτι καλύτερο αν αλλάξουν τα δεδομένα στην αγορά αερίου

https://www.imerisia.gr/oikonomia/29331_fysiko-aerio-krisimi-synantisi-skreka-me-ton-ishyro-andra-tis-gazprom-i-atzenta

https://energypress.gr/news/depa-krisimes-diapragmateyseis-me-toys-rosoys-gia-tin-timi-toy-aerioy-2022-kathoristiko-pososto


 

Αναφορά σε κείμενο

 

Όσον αφορά την τιμολόγηση, το συμβόλαιο με τη Gazprom είναι 100% oil indexed δηλαδή απολύτως συνδεδεμένο με τις διεθνείς τιμές του πετρελαίου. Ωστόσο, τόσο για το 2020 όσο και για το 2021, υπήρξε συμφωνία ανάμεσα στα δύο μέρη για έκτακτη τροποποίηση, διότι το πετρέλαιο ήταν πολύ ακριβό και το LNG φθηνότερο, οπότε η ΔΕΠΑ ζήτησε και πήρε (όπως και άλλες εταιρείες στην Ευρώπη) την τιμολόγηση μεγάλου ποσοστού των ποσοτήτων Ρώσικου αερίου σε τιμές συνδεδεμένες με το δείκτη TTF και όχι με το πετρέλαιο.

Για εφέτος (δηλαδή για το αέριο του 2022), που τα πράγματα είναι ακριβώς ανάποδα, δηλαδή το LNG είναι ακριβό και το πετρέλαιο φθηνότερο, είναι οι Ρώσοι που ζητούν να μην ισχύσει το 100% oil indexed, αλλά να ακολουθηθεί ένα υβριδικό μοντέλο όπως το 2020 και το 2021 που να συνδέει μέρος των πωλούμενων ποσοτήτων με το TTF.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

 

Το 0.05 της ΔΕΗ είναι η φτηνότερη επιλογή αυτή τη στιμγή, αν και πάλι είναι πανάκριβο συγκριτικά με περσινά δεδομένα. Άγνωστο με την επιδότηση. Μετά το 6μηνο το πέναλτυ είναι μόνο 40+ΦΠΑ = 50 ευρώ, οπότε έχεις την ευελιξία νας πας σε κάτι καλύτερο αν αλλάξουν τα δεδομένα στην αγορά αερίου

 

 

Η ΔΕΗ τι συμβόλαιο μπορεί να έχει κλείσει και βγαίνει με αυτή ην τιμή επί της παρούσης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gvoi είπε

Η ΔΕΗ τι συμβόλαιο μπορεί να έχει κλείσει και βγαίνει με αυτή ην τιμή επί της παρούσης???

Μέχρι το Σεπτέμβριο η ΔΕΗ είχε 0.02 σταθερό, αυτό προλάβαμε μερικοί. Απ'τον Οκτώβρη έχει σταθερό 0.05.

Η Ζενίθ μέχρι στον Σεπτέμβρη είχε 0.026, τον Οκτώβρη 0.05, τώρα 0.085

Παίζει ρόλο το πότε αγόρασαν τα συμβόλαια.

444.jpg.3abcc8ee03874f5b349225cbd869379e.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά καταντήσαμε να λέμε ότι η καλύτερη τιμή είναι το 0,05 της ΔΕΗ? Παναγία μου...... του Ηρων λέτε πήγε 0.16 για Νοέμβριο οπότε μιλάμε για 0,10 με το 35%? Φαρμάκι δηλαδή....

Ξέρετε πόσο καιρό κάνει η ΔΕΗ για την μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dkarae είπε

Δηλαδή ρε παιδιά καταντήσαμε να λέμε ότι η καλύτερη τιμή είναι το 0,05 της ΔΕΗ? Παναγία μου...... του Ηρων λέτε πήγε 0.16 για Νοέμβριο οπότε μιλάμε για 0,10 με το 35%? Φαρμάκι δηλαδή....

Ξέρετε πόσο καιρό κάνει η ΔΕΗ για την μεταφορά;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΔΑ θέλει ως 8 εργάσιμες να έρθει να μετρήσει.  Ο χρόνος που θέλει η ΔΕΗ να προωθήσει το αίτημα ποικίλει.Μέσω τηλεφώνου εμένα μου πήρε 25 μέρες συνολικά. Μέσω καταστήματος αρκετοί ξέμπλεξαν πιο γρηγορότερα, αλλά μπορεί γενικώς να κολλήσει η αίτηση για τον πιο χαζό λόγο... πχ άμα δεν τους αρέσουν οι φωτογραφίες.

 

Πάτα το βελάκι ↗️ και διάβασε το μακροσκελές κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αύριο θα πάω από κατάστημα....

Λέει:

Αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο, όπως ενδεικτικά αποδεικτικό υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης από TAXIS, ή αντίγραφο συμβολαίου ιδιοκτησίας ή υπεύθυνη δήλωση κυριότητας ή χρήσης του ακινήτου.

Ο λογαριασμός του Φυσικού Αερίου είναι στο όνομά μου και το ακίνητο είναι στη γυναίκα μου..... τι στο καλό πρέπει να έχω μαζί μου..... ???? Με το Ε9 της συζύγου και το Εκκαθαριστικό που αποδεικνύει ότι είναι σύζυγός μου θα κάνω δουλειά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dkarae said:

Καλησπέρα παιδιά...νέος στην παρέα, σας εντόπισα καθώς ψαχνόμουν για το τι να κάνω με ρεύμα και φυσικο αέριο.

Ρεύμα το γύρισα στην ΔΕΗ online και θα ποστάρω και στο άλλο θέμα που έχω δει για το ρεύμα γιατί με ξεζούμιζαν με την ΟΤΣ στο Φυσικό Αέριο. Χρώση 50 € ρεύμα και 122 € ΟΤΣ.

Στα του θέματος. Φυσικό αέριο είμαι στο Φυσικό Αέριο στο απλό πρόγραμμα χωρίς πάγιο με χρέωση Νοεμβρίου να μου έρχεται 0,10292. Πρέπει να φύγω ολοταχώς αλλά για που.....???

Σκέφτομαι:

1. Να το γυρίσω στο πρόγραμμα με πάγιο 5€ και με 20% έκπτωση + το 15% της κρατικής που είναι δεδομένο σε αυτούς.

2. ΔΕΗ στο σταθερό με 0,05. Εδώ θα έχει το 15% της κρατικής επιδότησης. Ξέρει κανείς;

3. Στον ΗΡΩΝ στο FLEX. Αλλά εδώ δεν κατάλαβα με την ΤΦΑ που λένε τι παίζει και οι τιμές είναι ανηρτημένες έως Σεπτέμβριο για να μπορώ να συγκρίνω και δεύτερον σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μου λένε αν θα κάνουν το 15% της κρατικής επιδότησης.

Ποια η γνώμη σας ; Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

Για ηρων Αρχικές τιμές 

Σεπτέμβριος 0,0732

Οκτώβριος 0,1047

Νοέμβριος 0,1635

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dkarae είπε

Επειδή αύριο θα πάω από κατάστημα....

Λέει:

Αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο, όπως ενδεικτικά αποδεικτικό υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης από TAXIS, ή αντίγραφο συμβολαίου ιδιοκτησίας ή υπεύθυνη δήλωση κυριότητας ή χρήσης του ακινήτου.

Ο λογαριασμός του Φυσικού Αερίου είναι στο όνομά μου και το ακίνητο είναι στη γυναίκα μου..... τι στο καλό πρέπει να έχω μαζί μου..... ???? Με το Ε9 της συζύγου και το Εκκαθαριστικό που αποδεικνύει ότι είναι σύζυγός μου θα κάνω δουλειά?

Ναι, μ'αυτά είσαι εντάξει 100%. Κύρια κατοικία είναι, δεν είσαι φιλοξενούμενος.

Άντε, θα πω 99.99% γιατί με τη ΔΕΗ έχουμε να κάνεις. 😆

Για να είσαι 100% σίγουρος... αν η γυναίκα σου έχει κωδικούς ebanking κι έχει δηλωμένο σωστά το κινητό της, μπορεί να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση στο GOV https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses ότι μένετε μαζί στην ίδια κατοικία και δέχεται να έχεις εσύ την παροχή αερίου στο όνομα σου. Το θεωρώ περιττό πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός ΔΕΗ MyHomeGasControl για το αέριο με την προσφορά 0,050 + μηδενική εγγύηση + 30 ευρώ δώρο. Δυστυχώς καμία ενημέρωση με SMS / email, τυχαία το είδα στο e-bill. Όλα καλά με τη χρέωση και τη μηδενική εγγύηση αλλά αντί για τα 30 Ευρώ στον πρώτο λογαριασμό έχουν μία έκπτωση 1 Ευρώ για 2 ημέρες. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα ? Μήπως επειδή ήταν μικρό ποσό η χρέωση προμήθειας κάτω από 30 Ευρώ θα την περάσουν στον επόμενο ? Ζήτησα επανέλεγχο λογαριασμού τηλεφωνικά και περιμένω απάντηση.

image.png.0523d0c72793fc0cf9a38131fba58f04.png

Επεξ/σία από tsampouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. 

Μόλις πήρα τηλέφωνο στην δεη.

Η αίτηση πέρασε τον έλεγχο δικαιολογητικων αλλά ακόμη δεν στάλθηκε στην εδα....

Είναι δυνατόν? Από την προηγούμενη Τρίτη σε κατάστημα κιόλας.....

Καήκαμε μέχρι να γίνει η μεταφορά....

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...