Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κομπλέ είναι , kw όχι κυβικά

Μου φαίνεται παρα πολύ για Οκτωμβριο μου ηρθε 366 kWh το ιδιο δεν είναι η το καταλαβαίνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Brown είπε

Εγω:η τιμη αεριου 0.10ε;με50%εκπτωση;

όχι, εκεί την πάτησες

1 λεπτό πριν, Brown είπε

εφα:η τιμη προμηθειας ειναι 0,010 εκει γινετε η εκπτωση 50%

οποτε αν αγορασουμε απο την TTF 0.010+0,005 ( τιμη προμηθειας) 0,015

αυτη ειναι η τιμη που θα υπολογιστουν οι κιλοβατωρες

λάθος το TTF (μη ρεαλιστική τιμή)

η προμήθεια είναι 0,01 και σου λέει εκεί μπαίνει το 50% άρα είναι 0,005

όταν το TTF είναι 0,10 τότε πληρώνεις TTF + προμήθεια

0,10 + 0,005

Σε σένα το λάθος είναι οτι δε σε χρέωσαν 0,005 αλλά το 35% του 0,01

απο εκεί προκύπτει το τάληρο διαφοράς

τώρα το κατάλαβες ?

2 λεπτά πριν, tollisth είπε

Μου φαίνεται παρα πολύ για Οκτωμβριο μου ηρθε 366 kWh το ιδιο δεν είναι η το καταλαβαίνω λάθος?

καμία σχέση του τι ήρθε σε σένα και τι καίει ο άλλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

τόσο είναι

δεν έχεις άδικο αλλά είμαι 99,99% σίγουρος οτι έχει ποστάρει ο @ekrepali για το τι περιλαμβάνει η έκπτωση (ψίχουλα)

Η διαφορά είναι 5,10€ , σίγουρα τα δικαιούσαι , αλλά τόσο είναι

https://efaenergy.gr/go-gas-home/

 

όλοι το ίδιο λάθος , για ψίχουλα της ρήτρας αποχώρησης χάσατε τα πακέτα σε ρεύμα και αέριο

τώρα αέριο πας ΔΕΗ 0,05 όσο κρατήσουν οι τιμές , δεν υπάρχει κάτι άλλο

για ρεύμα , όλα χάλια είναι επιλέγεις το λιγότερο χάλια , στο άλλο θέμα όμως , όχι εδω

Δυστυχως τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Η ερώτηση μου είναι όμως. Από τις 13/12 που με ενημέρωσαν ότι μπορώ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα, παύω να έχω αέριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, εκεί την πάτησες

λάθος το TTF (μη ρεαλιστική τιμή)

η προμήθεια είναι 0,01 και σου λέει εκεί μπαίνει το 50% άρα είναι 0,005

όταν το TTF είναι 0,10 τότε πληρώνεις TTF + προμήθεια

0,10 + 0,005

Σε σένα το λάθος είναι οτι δε σε χρέωσαν 0,005 αλλά το 35% του 0,01

απο εκεί προκύπτει το τάληρο διαφοράς

τώρα το κατάλαβες ?

καμία σχέση του τι ήρθε σε σένα και τι καίει ο άλλος

Σιγουρά πολύ παράγοντες δεν διαφωνώ, άπλα μου φάνηκε  παρα πολύ βέβαια επειδή είναι και η πρώτη χρόνια στο τέλος της σεζόν θα εχω καλύτερη άποψη γενικά 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilisv21 είπε

Δυστυχως τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Η ερώτηση μου είναι όμως. Από τις 13/12 που με ενημέρωσαν ότι μπορώ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα, παύω να έχω αέριο; 

όχι κανονικά περνάς σε αορίστου αλλά πρόσεχε μήπως προβλέπει αυτόματη ανανέωση το πρόγραμμα που είσαι . Το διαβάζεις στους όρους ή παίρνεις γραπτή απάντηση σε ερώτημα της εταιρίας εκδηλώνοντας και την επιθυμία σου να μη συνεχίσεις στο πρόγραμμα λόγω αλλαγής παρόχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, εκεί την πάτησες

λάθος το TTF (μη ρεαλιστική τιμή)

η προμήθεια είναι 0,01 και σου λέει εκεί μπαίνει το 50% άρα είναι 0,005

όταν το TTF είναι 0,10 τότε πληρώνεις TTF + προμήθεια

0,10 + 0,005

Σε σένα το λάθος είναι οτι δε σε χρέωσαν 0,005 αλλά το 35% του 0,01

απο εκεί προκύπτει το τάληρο διαφοράς

τώρα το κατάλαβες ?

καμία σχέση του τι ήρθε σε σένα και τι καίει ο άλλος

Εκτος απο το 5ε αυτην δεν εννοουσε την τιμη προμηθειας; Το TTF δεν ειναι η τιμη προμηθειας ειναι η τιμη αγορας σωστα; Αρα δεν επρεπε να μου πει ΤΤF + (προμηθεια -50%) * κιλοβατορες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Brown είπε

αρα δεν επρεπε να μου πει ΤΤF + (προμηθεια -50%) * κιλοβατορες

σου το είπε

0,010 (που είναι η τιμή προμήθειας της efa) που το 50% είναι 0,005

όμως σε χρέωσαν τιμή προμήθειας 0,010 με 35% έκπτωση

το TTF παραμένει ως έχει και εκεί ήταν η παγίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

σου το είπε

0,010 (που είναι η τιμή προμήθειας της efa) που το 50% είναι 0,005

όμως σε χρέωσαν τιμή προμήθειας 0,010 με 35% έκπτωση

το TTF παραμένει ως έχει και εκεί ήταν η παγίδα

Οχι ρε φίλε αλλιώς το κατάλαβα... Σε ευχαριστώ.. Ελπίζω με τον ήρωνα να μην έχω παρόμοια σκηνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Brown είπε

Ελπίζω με τον ήρωνα να μην έχω παρόμοια σκηνικά...

στον Ηρών στο Flex θα πληρώσεις 0,16 για Νοέμβριο όπως ακριβώς έχει αναφερθεί 3 φορές

στο 0,16 θα μπει 35% έκπτωση

το μοναδικό πρόγραμμα που παίζει αυτή τη στιγμή  και άγνωστο μέχρι πότε είναι της ΔΕΗ με 0,05

Επειδή θα αναφέρεις σίγουρα του Ηρών το FX σαν σταθερό φθηνότερο , το συγκεκριμένο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

2 ώρες πριν, Brown είπε

Οχι ρε φίλε αλλιώς το κατάλαβα...

έτσι το πασάρουν ωστε να νομίζει ο κόσμος οτι το 50% εφαρμόζεται σε όλο το ποσό , αλλά δεν ισχύει δυστυχώς απο ότι κατάλαβες

βέβαια στο site δείχνει καθαρά τις τιμές

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2021 στις 10:53 ΠΜ, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Μόλις πήρα τηλέφωνο στην δεη.

Η αίτηση πέρασε τον έλεγχο δικαιολογητικων αλλά ακόμη δεν στάλθηκε στην εδα....

Είναι δυνατόν? Από την προηγούμενη Τρίτη σε κατάστημα κιόλας.....

Καήκαμε μέχρι να γίνει η μεταφορά....

Το έχω ξαναγράψει

Αίτηση σε κατάστημα για αλλαγή παρόχου από Ζενίθ σε ΔΕΗ  για δυο διαμερίσματα  23/11 .

Σε μια εβδομάδα ακριβώς ολοκληρώθηκε η διαδικασία για το ένα διαμέρισμα και μετά από τηλεφωνήματα στη ΕΔΑ, και στην ΔΕΗ μου λένε ότι η δεύτερη αίτηση έχει κολλήσει στον έλεγχο δικαιολογητικών...  εδώ να πω ότι ακριβώς τα ιδια δικαιολογητικά   είχα καταθέσει και για τα δυο διαμερίσματα και είναι στην ίδια  πολυκατοικία και τα δυο διαμερίσματα.

Μετά από συνεχείς τηλεφωνικές ενοχλήσεις  την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα έφτασε η αίτηση στην ΕΔΑ  κσι τώρα περιμένω την ΕΔΑ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

UPD

Εμαθα απο την ΕΔΑ οτι εγινε η μεταβαση στην ΔΕΗ χωρις επισκεψη της ΕΔΑ... και το επιβεβαιωσα στο ebill της ΔΕΗ φαινονται και οι δυο παροχες

Το κακο ειναι οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία στο διαμέρισμα που δεν με ενδιέφερε άμεσα (εχει μηδενικη κινηση αυτη την εποχή)  και δεν ολοκληρώθηκε ακόμη σε αυτό που  δουλεύει φουλ το καλοριφερ

Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει.... πότε ενημερώνεται ο παλιός  πάροχος για την αποχώρηση ;

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vasilisv21 είπε

Καλησπέρα και από μένα. Λήγουν τώρα μέσα του μήνα τα συμβόλαια που είχα για ρεύμα και αέριο. Τα είχα και τα δύο στην elpedison και θέλω να τα αλλάξω. Γνωρίζω ότι για το ρεύμα δεν κάνει πολύ καιρό να γίνει η αλλαγή. Για το αέριο τι ισχύει; Με ενημέρωσαν ότι από τις 13/12 και μετά μπορώ να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο χωρίς να πληρώσω ρήτρα. Από 13 του μήνα και μετά παύει να έχω αέριο η θα γίνει καμία διακοπή και θα τρέχουμε χειμωνιάτικα; Και πόσες μέρες κάνει να γίνει η αλλαγή;

Και ρεύμα και αέριο πρέπει να διαβάσεις τους όρους για πιθανή αυτόματη ανανέωση αν δεν ενημερώσεις για τις προθέσεις σου. Τσέκαρε το θέμα που έχει ανοιχτεί για το ρεύμα γι'αυτό το λόγο. Αν έχεις υπογράψει τέτοιο όρο τότε:

- Αν ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο πριν τη λήξη συμβολαίου με την elpedison, πληρώνεις πέναλτυ στην elpedison όπως ορίζει η σύμβαση.

- Αν δεν ενημερώσεις θα φύγεις μετά τη λήξη της σύμβασης, τότε η elpedison ανανεώνει αυτόματα με το εκάστοτε διαθέσιμο εμπορικό πρόγραμμα.

Αντίστοιχο όρο αυτόματης ανανέωσης έχει και η ΔΕΗ στο αέριο, οπότε προσοχή όταν πλησιάζει η σύμβαση στη λήξη.

 

2 ώρες πριν, Vasilisv21 είπε

Δυστυχως τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Η ερώτηση μου είναι όμως. Από τις 13/12 που με ενημέρωσαν ότι μπορώ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα, παύω να έχω αέριο; 

Αν υπάρχει ο όρος αυτοματης ανανέωσης που ανέφερα παραπάρω... στέλνεις από τώρα ένα email:

"Μετά τη λήξη του προγράμματος θα κάνω αίτημα εκπροσώπησης σε άλλο πάροχο. Παρακαλώ συνεχίστε την εκπροσώπηση της παροχής μέχρι ο διαχειριστής να ολοκληρώσει τη μεταφορά. Για το διάστημα από τη λήξη του προγράμματος μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο, τιμολογήστε με ως αορίστου χρόνου στον βασικό τιμοκατάλογο."

ΥΓ: Δε σε παίρνω στο λαιμό για την ομαλότητα της παραπάνω διαδικασίας, γιατί άμα πέσεις σε κάνα μαλάκα εκπρόσωπο μπορεί να υποβάλλει πακέτο καταγγελία της σύμβασης χωρίς να το ζητήσεις και να μείνεις χωρίς ρεύμα ή αέριο.

ΥΓ2: Αν αργήσει πολύ η αλλαγή παρόχου και τιμολογηθείς αορίστου για μεγάλο διάστημα, η χρέωση θα είναι μεγάλη... ίσως σ'αυτή τη περίπτωση να σε συμφέρει να κάνεις αίτηση από τώρα για να γλυτώσεις μέρες.

ΥΓ3: Αν ολοκληρωθεί η μεταφορά πριν την ημερομηνία λήξης της συμβασης με την Elpedison, εκτός απ'το πέναλτυ αποχώρησης πρόσεχε μην υπάρχει εξτρα όρος που λέει ότι επιστρέφεις όλη την έκπτωση που εχεις πάρει κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Σ'ένα απ'τα προγράμματα που είχε διαβάσει πρόσφατα στο αέριο υπήρχε τέτοιος όρος.

 

 

 

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Πως γινεται αυτο ρε παιδια 2 ημερες καταναλωση τον Δεκεμβριο 181 kwh?

 

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Μου φαίνεται παρα πολύ για Οκτωμβριο μου ηρθε 366 kWh το ιδιο δεν είναι η το καταλαβαίνω λάθος?

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... περίοδο χωρίς καλοριφέρ / περίοδο με καλοριφέρ.

Το καλοκαίρι εμείς καίμε ως 800kw το 4μηνο. Χειμώνα από 4000kw ως 6000kw το δίμηνο, ανάλογα τα κρύα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και ρεύμα και αέριο πρέπει να διαβάσεις τους όρους για πιθανή αυτόματη ανανέωση αν δεν ενημερώσεις για τις προθέσεις σου. Τσέκαρε το θέμα που έχει ανοιχτεί για το ρεύμα γι'αυτό το λόγο. Αν έχεις υπογράψει τέτοιο όρο τότε:

- Αν ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο πριν τη λήξη συμβολαίου με την elpedison, πληρώνεις πέναλτυ στην elpedison όπως ορίζει η σύμβαση.

- Αν δεν ενημερώσεις θα φύγεις μετά τη λήξη της σύμβασης, τότε η elpedison ανανεώνει αυτόματα με το εκάστοτε διαθέσιμο εμπορικό πρόγραμμα.

Αντίστοιχο όρο αυτόματης ανανέωσης έχει και η ΔΕΗ στο αέριο, οπότε προσοχή όταν πλησιάζει η σύμβαση στη λήξη.

 

Αν υπάρχει ο όρος αυτοματης ανανέωσης που ανέφερα παραπάρω... στέλνεις από τώρα ένα email:

"Μετά τη λήξη του προγράμματος θα κάνω αίτημα εκπροσώπησης σε άλλο πάροχο. Παρακαλώ συνεχίστε την εκπροσώπηση της παροχής μέχρι ο διαχειριστής να ολοκληρώσει τη μεταφορά. Για το διάστημα από τη λήξη του προγράμματος μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά στο νέο πάροχο, τιμολογήστε με ως αορίστου χρόνου στον βασικό τιμοκατάλογο."

ΥΓ: Δε σε παίρνω στο λαιμό για την ομαλότητα της παραπάνω διαδικασίας, γιατί άμα πέσεις σε κάνα μαλάκα εκπρόσωπο μπορεί να υποβάλλει πακέτο καταγγελία της σύμβασης χωρίς να το ζητήσεις και να μείνεις χωρίς ρεύμα ή αέριο.

ΥΓ2: Αν αργήσει πολύ η αλλαγή παρόχου και τιμολογηθείς αορίστου για μεγάλο διάστημα, η χρέωση θα είναι μεγάλη... ίσως σ'αυτή τη περίπτωση να σε συμφέρει να κάνεις αίτηση από τώρα για να γλυτώσεις μέρες.

ΥΓ3: Αν ολοκληρωθεί η μεταφορά πριν την ημερομηνία λήξης της συμβασης με την Elpedison, εκτός απ'το πέναλτυ αποχώρησης πρόσεχε μην υπάρχει εξτρα όρος που λέει ότι επιστρέφεις όλη την έκπτωση που εχεις πάρει κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Σ'ένα απ'τα προγράμματα που είχε διαβάσει πρόσφατα στο αέριο υπήρχε τέτοιος όρος.

 

 

 

 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... περίοδο χωρίς καλοριφέρ / περίοδο με καλοριφέρ.

Το καλοκαίρι εμείς καίμε ως 800kw το 4μηνο. Χειμώνα από 4000kw ως 6000kw το δίμηνο, ανάλογα τα κρύα.

Για καλοριφέρ λεω και εγώ,σαν παρατήρηση το είπα και όχι σαν σύγκρισή καθε περιτπτωση διαφορετικη απο πολλες απόψεις,όπως έγραψα και πριν στο τέλος της σεζόν θα εχω καλύτερή εικόνα θα δω πως θα παει και η δικια μου καταναλωση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σε κανέναν άλλο πρώτος λογαριασμός ΔΕΗ MyHome Gas Control στο νέο πρόγραμμα (0,050 + μηδενική εγγύηση + 30 Ευρώ δώρο) ? Σας έχουν περάσει τα 30 Ευρώ δώρο ? Εμένα όχι.

Επεξ/σία από tsampouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios , @ekrepali , ήδη πέρασε μια βδομάδα και δεν πήρα απάντηση στην καταγγελία από τον ΗΡΩΝα. 
Έχω ετοιμάσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τον αδερφό, την Παρασκευή θα πάμε ΔΕΗ, απλά θα ήθελα να μου στείλετε το link του comment που λέει αναλυτικά τί είδους φωτό θέλει επ'ακριβώς, κάτι με σωλήνες αν θυμάμαι καλά. THX...

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...