Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

θα ήθελα να μου στείλετε το link του comment που λέει αναλυτικά τί είδους φωτό θέλει επ'ακριβώς, κάτι με σωλήνες αν θυμάμαι καλά. THX...

κάτι τέτοιο , εμένα δεν μου είπαν κάτι βέβαια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτι τέτοιο , εμένα δεν μου είπαν κάτι βέβαια

Αα, μόνο το μέσα θέλουν να φαίνεται καθαρά! 
Εγώ νόμιζα και λίγο έξω από το κουτί τους σωλήνες που πηγαίνουν προς τον λέβητα. 
ΟΚ then...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Αα, μόνο το μέσα θέλουν να φαίνεται καθαρά! 
Εγώ νόμιζα και λίγο έξω από το κουτί τους σωλήνες που πηγαίνουν προς τον λέβητα. 
ΟΚ then...

πιστεύω σημαντικότερο είναι να φαίνονται και τα νούμερα του μετρητή κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Αα, μόνο το μέσα θέλουν να φαίνεται καθαρά! 
Εγώ νόμιζα και λίγο έξω από το κουτί τους σωλήνες που πηγαίνουν προς τον λέβητα. 
ΟΚ then...
 

 

Φωτογραφία μετρητή  που έδωσα εγώ και μου είπαν οτι είναι εντάξει

 

 

IMG20211123143102.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

στον Ηρών στο Flex θα πληρώσεις 0,16 για Νοέμβριο όπως ακριβώς έχει αναφερθεί 3 φορές

στο 0,16 θα μπει 35% έκπτωση

το μοναδικό πρόγραμμα που παίζει αυτή τη στιγμή  και άγνωστο μέχρι πότε είναι της ΔΕΗ με 0,05

Επειδή θα αναφέρεις σίγουρα του Ηρών το FX σαν σταθερό φθηνότερο , το συγκεκριμένο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

έτσι το πασάρουν ωστε να νομίζει ο κόσμος οτι το 50% εφαρμόζεται σε όλο το ποσό , αλλά δεν ισχύει δυστυχώς απο ότι κατάλαβες

βέβαια στο site δείχνει καθαρά τις τιμές

Όχι ρεύμα έχω στην εφα 0.007.. Στον ηρωνα πήγα αέριο -45% στην τιμή προμήθειας ελπίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Εγώ είμαι ανάμεσα σε ηρων fx και δεη gass control. Στο ηρων γραφει χρεωση 0.30 ενώ στη ΔΕΗ 0.50.εχει κάποια άλλη χρέωση ο ηρων που δεν κατάλαβα? 

0.30

0.50

Λάθος κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Στο ηρων γραφει χρεωση 0.30

Ρήτρα 

2 ώρες πριν, Brown είπε

Όχι ρεύμα έχω στην εφα 0.007

Δες το άλλο θέμα για αλλαγή τιμής στην ΕΦΑ

2 ώρες πριν, Brown είπε

Στον ηρωνα πήγα αέριο -45% στην τιμή προμήθειας ελπίζω....

Ναι , είναι στο σύνολο αλλά Νοε είναι 0,16 μείον το 45%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kirileman είπε

Winter is coming και ακόμα να ολοκληρωθεί η μετάβαση από Φ.Α. σε ΔΕΗ. Θα τον δαγκώσουμε @johnnyman ή θα το ανάψουμε και θα μας δαγκώσει ο λογαριασμός.

Άστα να πάνε...βλέπω το 2ο να γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Fallen333 είπε

@korakios , @ekrepali , ήδη πέρασε μια βδομάδα και δεν πήρα απάντηση στην καταγγελία από τον ΗΡΩΝα. 
Έχω ετοιμάσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τον αδερφό, την Παρασκευή θα πάμε ΔΕΗ, απλά θα ήθελα να μου στείλετε το link του comment που λέει αναλυτικά τί είδους φωτό θέλει επ'ακριβώς, κάτι με σωλήνες αν θυμάμαι καλά. THX...

 

Το link πάνω στη παράθεση. Για ΗΡΩΝ άνοιξε στo MyRAE, όλα τα δικαιολογητικά σε PDF κάτω των 3ΜΒ, μαζί με ταυτότητα (κλείσε το adblock). Aν απαντήσουν δε πατάς το πράσινο αν δε δεχτούν τα αιτήματα σου. Με το κόκκινο προσθέτεις σχόλια / δικαιολογητικά ή ζητάς παρέμβαση απ'τη Ραε.

3 ώρες πριν, PCEXPERT2012 είπε

Εγώ είμαι ανάμεσα σε ηρων fx και δεη gass control. Στο ηρων γραφει χρεωση 0.30 ενώ στη ΔΕΗ 0.50.εχει κάποια άλλη χρέωση ο ηρων που δεν κατάλαβα? 

 

2 ώρες πριν, rose from hell είπε

0.30

0.50

Λάθος κάνεις

Δεη 0.05 σταθερό.

ΗΡΩΝ Flex αρχική Νοεμβρίου 0.16

ΗΡΩΝ FX (Fix δήθεν) είναι 0.019 σταθερή χρεώση + ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF (το γράφει με ψηλά γράμματα κάτω απ'το πινακάκι). Για Νοέμβρη υπολογίστε τελική τιμή πάνω από 0.10, το ΤΤF είναι πανάκριβο και δε λέει να πέσει. https://quotes.ino.com/charting/?s=NYMEX_QTTF.F22

Μη μας αρχίσετε με Ζενίθ, Protergia, Εfa, Elpedison κλπ... όλα έχουν παγίδες και είναι πανάκριβα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, korakios είπε

Τέλος και τα συμβόλαια που είχε η ΔΕΠΑ , απο το νέο έτος πάμε για 100% βάσει TTF απο Gazprom

ευτυχώς κάναμε και διαπραγμάτευση 😁

https://energypress.gr/news/synehizetai-i-dyskoli-diapragmateysi-me-toys-rosoys-ta-senaria-gia-ti-nea-symfonia-depa-gazprom

Εμείς αν πηγαίναμε για διαπραγμάτευση κάτι θα κάναμε... τι ξέρει ο Σκρέκας και ο Μητσοτάκης από αργό και TΤF, αυτοί καίνε κάρβουνο. 😄

Θέλει πολύ μελέτη απο δω και στο εξής να κλείνουμε σταθερά προγράμματα όταν οι τιμές είναι χαμηλές, δηλαδή το καλοκαίρι. Πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί θέλει μαντικές ικανότητες και γενικώς οι πάροχοι μας βγάζουν τη πίστη να αλλάξουμε πρόγραμμα.

Πχ αν η ΔΕΗ βγάλει σταθερό το καλοκαίρι με 0.035 με ισχύ ως 31/9, εγώ το προλαβαίνω οριακά γιατί η σύμβαση μου λήγει 27/9, οι υπόλοιποι πρέπει να σπάσετε τα συμβόλαιο πριν το 6μηνο, αν είναι κιόλας εφικτό γιατί τα συστήματα της ΔΕΗ είναι περίεργα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, ekrepali said:

https://energypress.gr/news/synehizetai-i-dyskoli-diapragmateysi-me-toys-rosoys-ta-senaria-gia-ti-nea-symfonia-depa-gazprom

Εμείς αν πηγαίναμε για διαπραγμάτευση κάτι θα κάναμε... τι ξέρει ο Σκρέκας και ο Μητσοτάκης από αργό και TΤF, αυτοί καίνε κάρβουνο. 😄

Θέλει πολύ μελέτη απο δω και στο εξής να κλείνουμε σταθερά προγράμματα όταν οι τιμές είναι χαμηλές, δηλαδή το καλοκαίρι. Πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί θέλει μαντικές ικανότητες και γενικώς οι πάροχοι μας βγάζουν τη πίστη να αλλάξουμε πρόγραμμα.

Πχ αν η ΔΕΗ βγάλει σταθερό το καλοκαίρι με 0.035 με ισχύ ως 31/9, εγώ το προλαβαίνω οριακά γιατί η σύμβαση μου λήγει 27/9, οι υπόλοιποι πρέπει να σπάσετε τα συμβόλαιο πριν το 6μηνο, αν είναι κιόλας εφικτό γιατί τα συστήματα της ΔΕΗ είναι περίεργα.

Off topic, αλλά επιτέλους καλά θα κάνουν και οι ελληνικές εταιρίες να βάλουν το χέρι στην τσέπη και να φέρουν κόσμο που να ξέρει να κάνει ΚΑΛΑ την δουλειά. Φίλη και συμφοιτήτρια μου δούλευε για κάποια χρόνια σε μεγάλη επενδυτική τράπεζα στην ΝΥ και όταν κουβεντιάζαμε μισθούς ανθρώπων που κάνουν ουσιαστικά αυτή τη δουλειά ζαλιζόσουν. Επαθα σοκ όταν μου έλεγε ότι από τους πιο ακριβοπληρωμένους είναι αυτοί που ασχολούνται με συμβόλαια καφέ. Όταν θέλουν να πληρώνουν ψυχούλα, θα τρέχουν να ψάχνουν συμβόλαια σε καλή τιμή. Κάποιος με γνώση της αγοράς βλέπει μοτίβα όποτε δεν είναι τοοοσο δύσκολο να κλείσει καλή τιμή αν κινηθεί εγκαίρως. Δε σου λέω να φέρει τον σούπερ trader, δεν τον χρειάζεται, αλλά όχι να τον έχουν και σαν πάρεργο οι εργαζόμενοι πχ στο finance department

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...