Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Απο οτι καταλαβα το φυσικο αεριο αττικης γδερνει αλλα ποιο ειναι το πιο φτηνο φυσικο αεριο αυτη τη στιγμη;

Tα έχουμε γράψει ένα σωρό φορές, άντε μια τελευταία.

Το Gas Control (fix) της ΔΕΗ με 0.02 (και σοβαρά θέματα εξυπηρέτησης).

Ο όρος 5.3 είναι επίφοβος όταν θελήσουμε να φύγουμε του χρόνου.

32.jpg.d65f35d1a0d67c9300d2505cf60dbd49.jpg

Αντί να λήξει η σύμβαση και να μετατραπεί σε αορίστου χρόνου με τιμολόγηση στην αρχική τιμή κιλοβατώρας (χωρίς έκπτωση), ανανεώνουν αυτόματα για 1 έτος σε όποιο τιμολόγιο υπάρχει διαθέσιμο εκείνο το διάστημα. Ή πρέπει να δηλώσουμε νωρίτερα ότι θα πάμε σε άλλο πάροχο, με τον κίνδυνο μόλις λήξει η σύμβαση να καταχωρηθεί αυτόματα στο σύστημα τους ότι δεν είμαστε πλέον πελάτες τους και να διακόψει η ΕΔΑ την παροχή πριν προλάβει ο νέος πάροχος να προωθήσει το αίτημα αλλαγής παρόχου.

Από κυμαινόμενα συμφέρουν μόνο τα Flex του Ήρων (35% έκπτωση σκέτο, ή 45% έκπτωση σε συνδιασμό με ρεύμα). Αλλά αυτή τη στιγμή όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα αερίου έχουν εκτοξευτεί πάνω από 0.03.

Στις 1/9/2021 στις 7:35 ΜΜ, HERTHAN είπε

Καλα εκανες αιτηση να πας ΔΕΗ?

Δεν σε ξαναμιλαω.:P

Θα φτάσουμε σε σημείο να λέμε ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ ρε; Τι χάλια είναι αυτά.

Με το που ανακοίνωσε ο Biden περαιτέρω κυρώσεις στους Ρώσους, το TTF από 50 πήγε 52.

https://euobserver.com/world/152797

Μπαίνει χειμώνας κι αυτοί θα παίζουν τη γάτα με το ποντίκι στις πλάτες μας;

Δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση... θα υπογράψω ΔΕΗ, περιμένω τον courier αύριο πώς και πώς. 😆

Κι αν είναι του χρόνου γυρνάω ΗΡΩΝ Double Flex, φέρνοντας και το ρεύμα απ'τη Eλίν στο Only Ηοme.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Tα έχουμε γράψει ένα σωρό φορές, άντε μια τελευταία.

Θα φτάσουμε σε σημείο να λέμε ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ ρε; Τι χάλια είναι αυτά.

Με το που ανακοίνωσε ο Biden περαιτέρω κυρώσεις στους Ρώσους, το TTF από 50 πήγε 52.

https://euobserver.com/world/152797

Μπαίνει χειμώνας κι αυτοί θα παίζουν τη γάτα με το ποντίκι στις πλάτες μας;

Δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση... θα υπογράψω ΔΕΗ, περιμένω τον courier αύριο πώς και πώς. 😆

Κι αν είναι του χρόνου γυρνάω ΗΡΩΝ Double Flex, φέρνοντας και το ρεύμα απ'τη Eλίν στο Only Ηοme.

 

Μολις πας πες τους εχω κι εναν φιλο που ερχεται αν τον πληρωσετε.Θελετε?Αν με πληρωσουν ερχομαι.Και 0,10 να το πανε και 0,005 να το πανε το fix εγω δεν παω.Ουτε με 0,01.Μ'εκοψαν το αεριο με τον χειμωνα με μειον εξω οι μπαστ@##%@€!.

Περα απο την πλακα θεωρεις οτι θα εχουμε τρελες τιμες τον χειμωνα?

Ειναι σωστη η σκεψη σου παντως που ειχες πει οτι καποιοι παροχοι κρατανε τα fix ακομα χαμηλα γνωριζοντας οτι δεν θα εχουν χασιμο.Δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει καποιος ορος οπως στο ρευμα οπου μπορουνε να διακοψουν/αλλαξουν μετα απο 6 μηνες το προγραμμα η την χρεωση.Δεν το θυμαμαι καθολου αλλα λογικα θα υπαρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει καποιος ορος οπως στο ρευμα οπου μπορουνε να διακοψουν/αλλαξουν μετα απο 6 μηνες το προγραμμα η την χρεωση.Δεν το θυμαμαι καθολου αλλα λογικα θα υπαρχει.

σε άγνωστα νερά βαδίζουμε 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ'εκοψαν το αεριο με τον χειμωνα με μειον εξω οι μπαστ@##%@€!.

Θυμάσαι ακριβώς τι μεσολάβησε κι έγινε το λάθος και στο έκοψαν; Θυμάμαι πως μου είχες πει ότι ζήτησες αλλαγή προγράμματος και δε γινόταν συστεμικά και σου είπαν ότι προσωρινά θα σε άφηναν στο ίδιο πρόγραμμα αορίστου μέχρι να βγάλουν άκρη πώς θα σου αλλάξουν πρόγραμμα; Από εκεί πώς κατέληξες με κομμένο αέριο;

Περα απο την πλακα θεωρεις οτι θα εχουμε τρελες τιμες τον χειμωνα?

Ιδέα δεν έχω, αλλά έχω πάρει τρόμο εκεί που έφτασε. Τη περίοδο Νοέμβριος 2018 - Απρίλιο 2019 έκαψα 16000kw με 0.03 μέσο όρο χρέωση και έτσουξε πολύ. Μετά πήγα στο Fix της Ζενίθ με 0.026 και πλήρωνα παραπάνω απ'το Τ2. Τώρα ξανά κυμαινόμενο και φτάνει στο θεό η τιμή... ε ήμαρτον. Σημασία έχει πως αν μείνει το κυμαινόμενο εκεί που είναι τώρα ή αν ανέβει κι άλλο... άντε γεια. Καλύτερα να πάρουμε φλοκάτες να είμαστε όλοι μέρα κουκουλωμένοι παρά να ανάψουμε θέρμανση. Οπότε λέω ας πάω στο 0.02 της ΔΕΗ να βγει ο χειμώνας στα σίγουρα και βλέπω στη πορεία. Μπορεί και να μη κάτσω όλο το χρόνο να ρισκάρω να με αφήσουν με κομμένη παροχή όπως εσύ, αλλά να κάνω αίτηση νωρίτερα σε άλλο πάροχο να πληρώσω το 40άρι της ρήτρας κι άντε γεια.

Ειναι σωστη η σκεψη σου παντως που ειχες πει οτι καποιοι παροχοι κρατανε τα fix ακομα χαμηλα γνωριζοντας οτι δεν θα εχουν χασιμο.

Είτε συμβαίνει αυτό είτε παρήγγειλαν μεγάλες ποσότητες αερίου όταν έπεσε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, οπότε βγάζουν και κέδρος ακόμα κι αν δίνουν fix σε τότο χαμηλές τιμές. Δε ξέρω τι παίζει... δεν υπάρχει λογική πλέον.

Δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει καποιος ορος οπως στο ρευμα οπου μπορουνε να διακοψουν/αλλαξουν μετα απο 6 μηνες το προγραμμα η την χρεωση.

Εννοείται ότι υπάρχει τέτοιος όρος. Το έχω πει ότι μπορεί ο λόγος που έχουν τόσο χαμηλό fix είναι για να μαζέψουν πελάτες και μετά τον Οκτώβρη να κάνουν μονομερή τροποποίηση με δικαίωμα καταγγελίας αζημίως. Το 99% του πελατολογίου είναι άνθρωποι που δε γνωρίζουν να διαβάζουν τα ψιλά γράμματα, ούτε που θα το πάρουν χαμπάρι.

607196914_.png.1d858a292d1089dce437b4bd044d7d53.png

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θυμάσαι ακριβώς τι μεσολάβησε κι έγινε το λάθος και στο έκοψαν; Θυμάμαι πως μου είχες πει ότι ζήτησες αλλαγή προγράμματος και δε γινόταν συστεμικά και σου είπαν ότι προσωρινά θα σε άφηναν στο ίδιο πρόγραμμα αορίστου μέχρι να βγάλουν άκρη πώς θα σου αλλάξουν πρόγραμμα; Από εκεί πώς κατέληξες με κομμένο αέριο;

 

Ναι εγω ειχα παει πρωτη φορα τελος Νοεμβριου που εληγε το συμβολαιο(fix) για να κανω νε συμβαση διετιας στο νεο προγραμμα flex.Μου ειπαν δεν γινεται συστημικα ακομα αυτο καιμθα σ'ενημερωσουμε εμεις ποτε θα γινει.Μεχρι τοτε ομως θα εχεις τις ιδιες τιμες και εκπτωσεις στο προγραμμα που  εισαι τωρα.

Περασε ο καιρος και περιπου αν θυμαμαι καλα στα μεσα Ιανουαριου μου λενε ελα απο το τοπικο καταστημα να κανουμε την νεα συμβαση στο προγραμμα που ηθελα.Παω απο εκει κανω νεα συμβαση και μετα απο 2 ημερες κανω αιτημα για να φυγω(εχω δικαιωμα μεσα σε 14 μερες να το κανω) για να παω στον Ηρων με ρευμα και αεριο μαζι.Αφου εκανα το αιτημα μετα απο 3-4 μερες με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε να κανω ενα αιτημα για την διακοπη της συμβασης γιατι φαινοταν στο συστημα οτι ημουνα σε προγραμμα με συμβολαιο αλλα μπορουσα να φυγω αζημιως.Στο αιτημα αυτο σημειωσα κιολας οτι φευγω και κανω αλλαγη παροχου.

Ε μετα απο 2-3 μερες γαμ@@#$ η μανας τους και ηρθαν και μου το εκοψαν.Και πληρωσα και επιπλεον 20 ευρω για την επανασυνδεση και μου εστειλαν και λανθασμενους λογαριασμους οπου εκανα 2-3 μηνες μεχρι να ξεμπλεξω και να εκδωσουν τον σωστο.

Τωρα να παρω χαπι η να παω για υπνο να ηρεμησω που τα θυμηθηκα παλι με τους μ@λ@κ@ς?:mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αφου εκανα το αιτημα μετα απο 3-4 μερες με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε να κανω ενα αιτημα για την διακοπη της συμβασης γιατι φαινοταν στο συστημα οτι ημουνα σε προγραμμα με συμβολαιο αλλα μπορουσα να φυγω αζημιως.Στο αιτημα αυτο σημειωσα κιολας οτι φευγω και κανω αλλαγη παροχου.

Ε μετα απο 2-3 μερες γαμ@@#$ η μανας τους και ηρθαν και μου το εκοψαν.

 

Δηλαδή με το που δήλωσες αλλαγή παρόχου τερματίστηκε η σύμβαση σου με ΔΕΗ. Φάνηκε στο σύστημα ότι πλέον δε σε εκπροσωπεί η ΔΕΗ οπότε ήρθε η ΕΔΑ και σου έκοψε τη παροχή (προφανώς το αίτημα αλλαγής του ΗΡΩΝ δεν είχε προωθηθεί ακόμα). Ό,τι ακριβώς δηλαδή φοβόμουνα απ'τη 1η στιγμή που διάβασα τον όρο 5.3 που ανέφερα πάνω!

Οπότε όποιος υπογράψει τώρα στη ΔΕΗ ας έχει εις γνώσιν του ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος να φύγει μετά σε άλλο πάροχο χωρίς να κινδυνεύει να βρεθεί με κομμένη παροχή είναι να φύγει πριν τη λήξη της σύμβασης χωρίς να τους ενημερώσει καθόλου και απλά να πληρώσει τα 40 ευρώ που είναι το πέναλτυ μετά το 1ο εξάμηνο.

Η άλλη λύση είναι να κάνουμε καταγγελία στη ΡΑΕ από τώρα ώστε να τους αναγκάσει να διορθώσουν τον όρο 5.3 ώστε μετά το τέλος της σύμβασης, να πηγαίνει ο πελάτης σε αορίστου με αρχική τιμή κιλοβατώρας χωρίς έκπτωση. Αλλά σιγά μη συμμορφωθούνε. Αν έκαναν 6 μήνες να απαντήσουν σε σένα, φαντάσου με τη χρονοκαθυστέρηση θα απαντήσουν στη ΡΑΕ.

@korakios Έχουνε και στο ρεύμα τέτοιο καταχρηστικό όρο; Αυτόματη ανανέωση σύμβασης ή ενημέρωση εκ των προτέρων ότι πας σε άλλο πάροχο (με κίνδυνο να σου κόψουν τη παροχή μετά τη λήξη); Για Elpedison μόνο έχω διαβάσει... στη ΔΕΗ δε ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδια, εγω παντως προτιμω να πληρωνω κατι παραπανω απο το να μπλεξω παλι με τη ΔΕΗ. 4 χρόνια elpedison στο ρευμα εχω ησυχασει. 

Τωρα που ψαχνω για αεριο δεν κοιταω καν ΔΕΗ , μια φορα θα χρειαστεις να παρεις τηλεφωνο και θα διαλυθουν τα νευρα σου μεχρι να βγαλεις ακρη και αν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ιδιωτες παροχοι ειναι κατα βασην ανοργανωτα μαγαζια που μπαινουν μεσα οικονομικα

με κανεναν δεν βγαζεις ακρη ευκολα αν γινει κατι περιεργο, δεν υπαρχει εμπειρια στον κλαδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vagos789 είπε

οι ιδιωτες παροχοι ειναι κατα βασην ανοργανωτα μαγαζια που μπαινουν μεσα οικονομικα

με κανεναν δεν βγαζεις ακρη ευκολα αν γινει κατι περιεργο, δεν υπαρχει εμπειρια στον κλαδο

Παιρνουμε ως δεδομενο το εξης , κατι που εκανα οταν εφυγα και στο ρευμα απο τη δεη . 

Οπου και να επιλεξω να παω αυτη τη στιγμη σε ΦΑ θα ειναι οικονομικοτερα απο το να καιω πετρελαιο και ρευμα λογω θερμοπομπων/θερμοσιφωνα? 

Θα ειναι απαντω μονος μου. 

Απο εκει και περα ψαχνομαι για την πιο συμφερουσα τιμη σε καποιον παροχο πλην της ΔΕΗ που δεν ειναι να μπλεκεις σε καμια περιπτωση. 

Θυμαμαι σκηνικα με το ρευμα και κατι λογαριασμους 500 ευρω καλοκαιριατικα και να τρεχω να βρω το δικιο μου μετα εγω επειδη ο γκασμας που εκανε τη μετρηση δεν με βρηκε εκει και εβαλε περιπου οτι εκαιγα το χειμωνα. Με αποτελεσμα εγω να λειπω και να μην εχω καταναλωση και αυτοι να με χρεωνουν. 

Ουτε να με πληρωνουν δεν παω ΔΕΗ . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ήρθε ο Ελτατζής, όλα καλά (ας πούμε).  😄

Ο φάκελος είχε μέσα μόνο την αίτηση προμήθειας και τους ειδικούς όρους. 2 υπογραφές έβαλα.

Τους γενικούς όρους δεν τους έστειλαν να τους υπογράψω... κάνουν οικονομία στο χαρτί και στο μελάνι; :blink:

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οπότε όποιος υπογράψει τώρα στη ΔΕΗ ας έχει εις γνώσιν του ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος να φύγει μετά σε άλλο πάροχο χωρίς να κινδυνεύει να βρεθεί με κομμένη παροχή είναι να φύγει πριν τη λήξη της σύμβασης χωρίς να τους ενημερώσει καθόλου και απλά να πληρώσει τα 40 ευρώ που είναι το πέναλτυ μετά το 1ο εξάμηνο.

 

Ναι θεωρω οτι η πιο σωστη λυση για να μην σου κοψουν το αεριο ειναι να πληρωσεις τα 40 ευρω της ρητρας αποχωρησης και μετα να φυγει.Ετσι θεωρω εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο κοψουν.

Βεβαια με αυτους ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα.

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 Ήρθε ο Ελτατζής, όλα καλά (ας πούμε).  😄

Ο φάκελος είχε μέσα μόνο την αίτηση προμήθειας και τους ειδικούς όρους. 2 υπογραφές έβαλα.

Τους γενικούς όρους δεν τους έστειλαν να τους υπογράψω... κάνουν οικονομία στο χαρτί και στο μελάνι; :blink:

Ηρθε η απαντηση απο την ΔΕΗ σε αυτα που λες

ΔΕΗ:Ελα μωρε τωραααα.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι θεωρω οτι η πιο σωστη λυση για να μην σου κοψουν το αεριο ειναι να πληρωσεις τα 40 ευρω της ρητρας αποχωρησης και μετα να φυγει.Ετσι θεωρω εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο κοψουν.

Βεβαια με αυτους ποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα.

Χαχα... ε πώς θα κοπεί; Άμα κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο η ΔΕΗ ενημερώνεται για την αλλαγή αφού έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Χρεώνουν το 40άρι και τέλος. Τι θα κάνουν, θα στείλουν αίτημα διακοπής παροχής χωρίς να είσαι πλέον πελάτης τους και θα προωθήσει η ΕΔΑ το αίτημα σε τεχνικό; Θέλει 2 χαζούς υπαλλήλους για να συμβεί κάτι τέτοιο! 😅

Πάντως σκέφτομαι οτιδήποτε κι αν κάνω του χρόνου, να κολλήσω στη μέσα πλευρά απ'το πορτάκι του μετρητή Α4 σελίδα μέσα σε διαφάνεια... όπου θα λέω "Έχω ζητήσει αλλαγή παρόχου, κρατήστε την παροχή ενεργή. Επειδή οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι άχρηστοι και μπορεί να σας έχουν στείλει εντολή για διακοπή παροχής, εγώ δε ζήτησα κάτι τέτοιο. Τηλέφωνο επικοινωνίας 69**********) 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνέχεια αναζήτησης για πάροχο φυσικού αερίου.

Πείτε μου αν έχω καταλάβει καλά:

 ΗΡΩΝ Gas Home FIX: Χρέωση Φυσικού Αερίου με Έκπτωση 35% (€/kWh) = 0,0195

ΗΡΩΝ Gas Home FLEX: Χρέωση Φυσικού Αερίου με Έκπτωση 35% (€/kWh) = (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65

Αν η Τρέχουσα τιμή φυσικού αερίου είναι 0,0352387 τότε βλέπουμε ότι το Fix (0,0195) είναι καλύτερο του Flex (0,0268)

Αν η Τρέχουσα τιμή φυσικού αερίου είναι 0,0229355 τότε βλέπουμε ότι το Fix (0,0195) είναι χειρότερο του Flex (0,0188)

νομίζω ότι αυτά που γράφω μέχρι εδώ είναι σωστά.....

βλέπω όμως ότι και στα 2 προγράμματα αναφέρει: 

"*Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα (αυτές που γράφω παραπάνω) αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου, υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις"

εδώ τι θέλει να πεί; Ποιοί είναι αυτοί οι όροι αναπροσαρμογής και πως μπορούν να επηρρεάσουν το ένα ή το άλλο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χαχα... ε πώς θα κοπεί; Θέλει 2 χαζούς υπαλλήλους για να συμβεί κάτι τέτοιο! 😅

 

Εκανες την ερωτηση κι εδωσες και την απαντηση.

Το μονο λαθος ειναι οτι ειναι ειναι το 99% δεν ειναι μονο 2.

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάντως σκέφτομαι οτιδήποτε κι αν κάνω του χρόνου, να κολλήσω στη μέσα πλευρά απ'το πορτάκι του μετρητή Α4 σελίδα μέσα σε διαφάνεια... όπου θα λέω "Έχω ζητήσει αλλαγή παρόχου, κρατήστε την παροχή ενεργή. Επειδή οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι άχρηστοι και μπορεί να σας έχουν στείλει εντολή για διακοπή παροχής, εγώ δε ζήτησα κάτι τέτοιο. Τηλέφωνο επικοινωνίας 69**********) 😄

Ακριβως αυτο να κανεις.Ακριβως ομως χωρις πλακα.

Εμενα εκεινη την ημερα λιγο πριν το κοψουν ακουσαν οτι χτυπησαν την πορτα γιατι ηταν πολυ πρωι 8 η ωρα και δεν ανοιξαν.Αν ειχαμε ανοιξει δεν θα το εκοβαν.Δεν θα τους αφηνα δηλαδη.

Καντο αυτο που λες δεν κανω πλακα.

8 λεπτά πριν, tempo είπε

συνέχεια αναζήτησης για πάροχο φυσικού αερίου.

Πείτε μου αν έχω καταλάβει καλά:

 ΗΡΩΝ Gas Home FIX: Χρέωση Φυσικού Αερίου με Έκπτωση 35% (€/kWh) = 0,0195

ΗΡΩΝ Gas Home FLEX: Χρέωση Φυσικού Αερίου με Έκπτωση 35% (€/kWh) = (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65

Αν η Τρέχουσα τιμή φυσικού αερίου είναι 0,0352387 τότε βλέπουμε ότι το Fix (0,0195) είναι καλύτερο του Flex (0,0268)

"*Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα (αυτές που γράφω παραπάνω) αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου, υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις"

εδώ τι θέλει να πεί; Ποιοί είναι αυτοί οι όροι αναπροσαρμογής και πως μπορούν να επηρρεάσουν το ένα ή το άλλο πρόγραμμα;

Στο Fix μονο υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης οπως δηλαδη και στο ρευμα.

Στο Flex δεν υπαρχει και φαινεται μεσα στους ειδικους ορους.Γραφει δηλαδη οτι δεν ισχυει για το Flex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα πριν λιγο την Φυσικο Αέριο Ελλαδος επειδη τωρα σκαβουν το δρομο εξω απο το σπιτι μου και το περνανε, για να κανω μερικες βασικες ερωτησεις και εμεινα με τις χειρότερες εντυπωσεις. Μια τυπισσα βαριεστημενη σαν να την ενοχλουσα μου ειπε κατι τυπου "εχεις μελλον ακομα", της λεω τι εννοειτε, μου λεει οτι χρειαζεται κανα διμηνο απο την στιγμη που το σκεπασουν για να κανω αιτηση, και μετα 4-5 μηνες αναμονης, και να παω να βρω μονος μου εγκαταστάτη να μου κανει μελετη ισχυος παροχης. Ουτε καν να μου προτεινει καποιον εξουσιοδοτημενο συνεργατη της εταιριας δεν ηθελε. Της λεω "ενταξει, συγγνωμη για την ενοχληση". Μα ειναι σοβαροι οι τυποι; Ειναι αυτη νοοτροπια αντιμετωπισης υποψηφιου πελατη; Εδω αλλοι κανουν τουμπες, σε βρισκουν μονοι τους και σε ζαλιζουν, και αυτοι πραγματικα σε διωχνουν. Εμενα παντως με εχασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...