Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου στείλανε επιτέλους τη σύμβαση για το Ηρών Flex ,αλλά σα χρέωση προμήθειας γράφει της ΔΕΠΑ συν προμήθεια.... τους ζήτησα να το διορθώσουν και να αποσαφηνίσουν τι θα ισχύει , δεν ξέρω αν θα απαντήσουν

Ποσο καιρο πηρε η διαδικασία? Μάλλον και εγώ ηρων καταπληγώ για αεριο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ποσο καιρο πηρε η διαδικασία? Μάλλον και εγώ ηρων καταλήγω για αεριο  

5 εργάσιμες απο τη στιγμή της αίτησης .
Αλλά προς το παρών δεν έχει κανένα νόημα να υπογράψεις χωρίς να ξέρεις τι θα χρεώνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

5 εργάσιμες απο τη στιγμή της αίτησης .
Αλλά προς το παρών δεν έχει κανένα νόημα να υπογράψεις χωρίς να ξέρεις τι θα χρεώνουν

Αυτό το λες για το σχόλιο που έκανες,τι θα έπρεπε να γράφει δηλαδή?Περιμένω να έρθουν να σκάψουν για να φέρουν το αέριο στην πολυκατοικία και ακόμη το ψάχνω για παροχο και από ότι βλέπω το gas flex economy ειναι το ποιο συμφέρον με τις παροχές που δίνουν συν τα 50€ αν κάνεις online την αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Αυτό το λες για το σχόλιο που έκανες,τι θα έπρεπε να γράφει δηλαδή?Περιμένω να έρθουν να σκάψουν για να φέρουν το αέριο στην πολυκατοικία και ακόμη το ψάχνω για παροχο και από ότι βλέπω το gas flex economy ειναι το ποιο συμφέρον με τις παροχές που δίνουν συν τα 50€ αν κάνεις online την αίτηση 

Προς το παρών το

(Οριστική Μοναδιαία Τιµή Εκκίνησης Εκάστοτε Τριµηνιαίας Δηµοπρασίας + 0,006) * 0,65

έχει αντικατασταθεί από

https://www.heron.gr/news/heron-tropopoiisi-oron-fa/

https://www.heron.gr/media/rybpw3zg/τροποποίησηάρθρου6γενικώνόρωνπρογραμμάτωνφα.pdf

Γ6.5. Η Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας αντικαθίσταται από το Κόστος Προμήθειας Φυσικού Αερίου του Προμηθευτή (€/kWh), το οποίο θα υπολογίζεται και δημοσιεύεται μηνιαίως στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.heron.gr.

Αυτό το "Κόστος Προμήθειας Φυσικού Αερίου του Προμηθευτή", προσωπικά δε μου λέει τίποτα . Αν γράφουν πχ οτι είναι TTF+σταθερό νούμερο ,οκ, αλλά τώρα δεν μπορείς καν να κάνεις σύγκριση με άλλον πάροχο

Υπογράφεις εν λευκό δηλαδή και συμφωνείς με οποιαδήποτε χρέωση του άγιου Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου στείλανε επιτέλους τη σύμβαση για το Ηρών Flex ,αλλά σα χρέωση προμήθειας γράφει της ΔΕΠΑ συν προμήθεια.... τους ζήτησα να το διορθώσουν και να αποσαφηνίσουν τι θα ισχύει , δεν ξέρω αν θα απαντήσουν

Εσενα στην συμβαση  που σου εστειλαν δεν γραφει καθολου το παρακατω:

222222.PNG.40e4243f5147b87c2d3f272e7a89382a.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Εσενα στην συμβαση  που σου εστειλαν δεν γραφει καθολου το παρακατω:

222222.PNG.40e4243f5147b87c2d3f272e7a89382a.PNG

Αυτό γράφει , αλλά απο τη στιγμή που καταργήθηκε απο 1/1/21 δε βρίσκω νόημα στο να το υπογράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτό γράφει , αλλά απο τη στιγμή που καταργήθηκε απο 1/1/21 δε βρίσκω νόημα στο να το υπογράψω

Κι εγω δεν ειχα ακομη καμια απαντηση για το θεμα αυτο οταν ειχα μιλησει μαζι τους στο chat.

Περιμενω να μου στειλουν email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Δηλαδή αυτή η ασάφεια υπάρχει μόνο με τον ηρων? Αν τυχόν σας ενημερώσουν αν μπορείτε γράψτε το να ξέρουμε τι γίνεται. 

Είχα στείλει email απο 1/2/21 ,πριν κάνω την αίτηση αλλά ακόμα περιμένω.

Σε messenger δε βγήκε άκρη και στο τέλος μου πέταξαν οτι προωθούν το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα

Έκανα την αίτηση πριν μέρες ,μήπως τώρα με δουν ως πελάτη έτοιμο για υπογραφή που περιμένει διευκρίνηση ,μπας και φιλοτιμηθούν

Εννοείται οτι σε τυχών εξελίξεις θα γράψω εδώ

Πάντως μπορείς να κάνεις να κάνεις online αίτηση για να μη χάνεις χρόνο ,απλά απο τη στιγμή που παραλάβεις το συμβόλαιο πρέπει να το υπογράψεις σε διάστημα 5 ημερών ,αλλιώς διαγράφονται τα προσωπικά στοιχεία που αποθηκεύτηκαν με την αίτηση και πρέπει να ξανακάνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή πως αυτοί στέλνουν να υπογράψεις αυτό από την στιγμή που έχει καταργηθεί,και από την στιγμή που Θα υπογράψεις για αυτό πως θα το αλλάξουν,οι ίδιοι ουσιαστικά σπάνε την σύμβαση ότι να ναι 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, tollisth είπε

Δηλαδή πως αυτοί στέλνουν να υπογράψεις αυτό από την στιγμή που έχει καταργηθεί,και από την στιγμή που Θα υπογράψεις για αυτό πως θα το αλλάξουν,οι ίδιοι ουσιαστικά σπάνε την σύμβαση ότι να ναι 

Ελλάδα, με τις ευλογίες της ΡΑΕ.

Είδα οτι η Ελιν γράφει TTF+προμήθεια , η NRG όμως ακόμα για ΔΕΠΑ γράφει,

η Φυσικό αέριο πετάει ένα γενικό

Η τιμή προμήθειας ανά μήνα βασίζεται στο κόστος προμήθειας του φυσικού αερίου ως αγαθό για την Φυσικό Αέριο – Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας από τους Προμηθευτές της, το οποίο είναι μεταβλητό και αναθεωρείται σε μηνιαία βάση.

Αυτό το τελευταίο φαντάζομαι θα βάλει και ο Ηρών .Οπότε μόνο με σύγκριση λογαριασμών θα βγει άκρη. Και αυτό παίζεται γιατί αν δεν ξέρεις τον τρόπο προμήθειας μπορεί σε άλλους μήνες να μη συμφέρει

Στην περίπτωσή μου είναι δύσκολο να αλλάξω πάροχο μιας και είμαι στη Ζενιθ σε παλιό πρόγραμμα. Επομένως αν πχ πάω Ηρών και δε συμφέρει ,δε θα μπορώ να επιστρέψω σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα ..

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι,δηλαδή όλες αυτές οι μικρό αποκλίσεις έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στον λογαριασμό η πάνω κάτω είναι το ίδιο?

Από την έρευνα αγοράς που κάνω βλέπω ότι όλοι έχουν διαφορετικές τιμές αλλά κοντά στα ίδια επίπεδα με δώρο κατανάλωση φυσικού αερίου και κάποιες εκπτώσεις στα πάγια δεν ξέρω βέβαια πως μεταφράζεται όλο αυτό στον τελικό λογαριασμό γενικά σαν αέριο γιατί δεν έχω παράδειγμα απλά ακούω ότι είναι οικονομικό γνωρίζω ότι πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο σπίτι, τοποθεσία και άλλα γενικά ρωτάω όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

η Φυσικό αέριο πετάει ένα γενικό

Η τιμή προμήθειας ανά μήνα βασίζεται στο κόστος προμήθειας του φυσικού αερίου ως αγαθό για την Φυσικό Αέριο – Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας από τους Προμηθευτές της, το οποίο είναι μεταβλητό και αναθεωρείται σε μηνιαία βάση.

Αυτό το τελευταίο φαντάζομαι θα βάλει και ο Ηρών .Οπότε μόνο με σύγκριση λογαριασμών θα βγει άκρη. Και αυτό παίζεται γιατί αν δεν ξέρεις τον τρόπο προμήθειας μπορεί σε άλλους μήνες να μη συμφέρει

Eυχομαι να μην ειναι αυτο οπως στο Φυσικο Αεριο και να ειναι στο TTF οπως σιγα σιγα μπαινουν και οι υπολοιποι για να συγκρινουμε καλυτερα.

Διαφορετικα θα πρεπει να συγκρινουμε με τους λογαριασμους.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αλλαζει η εκπτωση του 35% η του 45% αλλα το σημαντικοτερο ειναι πανω σε ποια τιμη θα ειναι αυτη η εκπτωση.

Αντε να μας απαντησουν να τελειωνουμε και μ'αυτο το θεμα μπας και ηρεμησουμε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι η ΔΕΗ άλλαξε με TTF, νέα προγράμματα κιόλας στα οποία θα μεταφερθούν αυτοί με τα παλιά συμβόλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελη εχει βγει καποια ακρη για τη συγκριση αναμεσα στους παροχους. Προσπαθω να βγαλω πινακα απο το energy cost μου ζηταει στο βημα 2 Δυναμικοτητα Μετρητη, βαζω μια τιμη στη τυχη να προχωρησει η φορμα και στο τελος δε μου βγαζει αποτελεσματα.

Μαλλον για Δεη με βλεπω που ειναι πιο επωνυμη και παρεχει καποιες εκπτωσεις.

Η χρηση αφορα σπιτι, μονοκατοικια στην Αττικη για περιοδικη χρηση, δηλαδη μισες μερες τις εβδομαδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...