Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμφανίζονται σιγά σιγά οι 11900Κ....από ocnet το screen

https://www.overclock.net/threads/overclocking-11700k-11900k-results-bins-and-discussion.1777365/page-42

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη διαφορά στους επεξεργαστές 11ης γενιάς είναι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η οποία δέχεται λέει μέχρι και 64gb memory αν έχεις 128gb μνήμης το οποίο είναι τρελό και μόνο σε Data Analytics και steaming μου φαίνεται σοβαρή υπόθεση και πραγματικά θα ήθελα να δω ένα review πάνω σε αυτά από κάποιον σοβαρό youtuber αλλά δεν νομίζω να το δω ποτέ

Η άλλη μεγάλη διαφορά που είδα είναι ότι δέχεται  μνήμες στα 3200Mhz και η τελευταία διαφορά που είδα είναι ότι υποστηρίζει AVX-512 που ενδιαφέρει τους προγραμματιστές, Deep Learning Students & Researchers!

Είναι η πρώτη γενιά επεξεργαστών νομίζω που υποστηρίζει σε Desktop AVX-512 με ίσως και όχι την καλύτερη δυνατή υλοποίηση!

Αυτά εχω καταλάβει εγώ για τη γενιά 11 επεξεργαστών intel!

Τι στιγμή που θα κυκλοφορήσουν σε 6 μήνες οι 12th Gen με DDR4 & DDR5 Support από ότι λένε πρέπει να καίγεται πολύ κάποιος για υπολογιστή μιας και ειδικά οι υλοποιήσεις με DDR5 θα είναι tamam για Home Nas/Server με πολύ χαμηλές καταναλώσεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BabisTs είπε

 

Απαντήθηκε και το ερώτημά μου γιατί δεν έχουμε δει ακόμα αποτελέσματα από QSV και γενικά για την iGPU, δεν υπάρχουν ακόμα οι drivers!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα άχρηστο clickbait "review". Ούτε average clocks, ούτε διευκρινίσεις για το τι ακριβώς έτρεχε(canned ή δική του σκηνή), ούτε σύγκριση με άλλα τσιπ, ούτε oc potential σε πυρήνα και μνήμες με σύγκριση επιδόσεων.

Μόνο το gamers nexus αν τρέξει τελικά κάτι αξιόλογο όπως το συγκριτικό του ανάμεσα σε 10600K και 5600X με μαξ overclocking και tweaked ram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άλλο ένα άχρηστο clickbait "review". Ούτε average clocks, ούτε διευκρινίσεις για το τι ακριβώς έτρεχε(canned ή δική του σκηνή), ούτε σύγκριση με άλλα τσιπ, ούτε oc potential σε πυρήνα και μνήμες με σύγκριση επιδόσεων.

Μόνο το gamers nexus αν τρέξει τελικά κάτι αξιόλογο όπως το συγκριτικό του ανάμεσα σε 10600K και 5600X με μαξ overclocking και tweaked ram.

Ούτε το όνομα δεν πέτυχε, τα υπόλοιπα σε ενόχλησαν εσένα? 11990k :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...