Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τα πράγματα είναι πεθαμένα μετά τις προηγούμενες μέρες. 

Μας καλομάθανε:))).

Πάντως μετά από τεστ 3 ημερών οι servers Ευρώπης και Αμερικής είναι το ίδιο πάνω κάτω. 

Screenshot_20210225-223321_Chrome.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ssd93 είπε

Διαφωνώ! Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται.

Η κάρτα κόβει χρήμα απευθείας, δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο το οποίο δίνει χρήμα.

Αυτό που λες θα ίσχυε αν πληρωνόταν ο gamer για να παίζει

Πως "κοβει χρημα" η καρτα απευθειας?

Η NVIDIA και η AMD παραγουν καρτες καινουργιες σφραγισμενες στο κουτι τους. 

Αυτο πουλανε, απο αυτο βγαζουν λεφτα.

Ετσι η καρτα δεν παραγει τιποτα. Θελει υπολογιστη, κουτι, risers, ψυξη, δικτυο σεταρισμα και φυσικα ρευμα!

Ενω αν την πουλησουν θα βγαλουν αμεσα πχ 500$, αμεσα και ζεστα!

Και μη μου πεις κανεις "Ε, και δεν μπορεις να τα κανει ολα αυτα οι NVIDIA με τοσα λεφτα που εχει?"!!!

Γιατι δεν ειναι εκει το θεμα! Φυσικα και μπορει.

Και η TOYOTA μπορει να φτιαξει πυραυλο κ να στειλει δορυφόρο σε τροχια αν θέλει.

Αλλα γιατι να το κανει? Θα ρίξει αυτα τα λεφτα στο να "καλυτερευσει" αυτο που κανει τοσα χρονια και ξερω πως και γιατι το κανει? (καλυτερευσει = αυξησει το κέρδος)

Επεξ/σία από billgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shinigami είπε

Να ρωτήσω στο ethermine που έχει απο μόνο του 0.1 payout σημαίνει οτι στα 0.05 θα μπορώ να κάνω withdraw αλλα μόνο για μια φοεα τη βδομάδα? 

1032546140_.png.5f17073e12a38761a951983019adcaab.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6x

operation temp μέχρι 95 σύμφωνα με την ίδια την Micron..

Αυτό δεν είναι το Tjunction όμως. 120 είναι για GDDR6X, γιαυτό και το throttling ξεκινάει στους 110 στις ampere. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συμμετέχοντες, θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις για να μάθω ένα δυο πραγματάκια γιατί το θέμα ειναι τεράστιο και χάθηκα στις πρώτες 20-30 σελίδες , από τι τιμή και πάνω το Ethereum αποφέρει κέρδος όταν η τιμή του ρεύματος ειναι γύρω στα 0,17 η kw/h  γιατί βλέπω κάτι αγγελίες του στυλ βγάζει 1000 ευρώ τον μήνα στα 270 MH/s με 1200 watt  κατανάλωση και τιμές ETH 1900 και πάνω  , βάζοντας τα στοιχεία σε κάποια calculator μου βγάζουν με σημερινές τιμές κάτι αστεία νούμερα και με προβληματίζουν αυτοί που πουλάνε τα παλιά τους μηχανήματα σε πολύ υψηλές τιμές θα έλεγα δείτε τι λέω , βλέποντας την τιμή των crypto  νομίζω ότι οι τιμές θα βρεθούν χαμηλότερα από ότι ειναι τώρα επιπλέον η δυσκολία συνεχώς αυξάνει με αποτέλεσμα να μην μπορείς να υπολογίσεις τι κέρδος θα έχεις σε ένα μήνα από τώρα συνεπώς η επένδυση σε mining ειναι ασύμφορη κατά την άποψη μου και βέβαια όσοι είχατε αγοράσει τις κάρτες σαφώς και δεν έχετε θέμα αφού την όποια κάρτα την είχατε  και ότι βγάλετε ειναι κέρδος , στο δια ταύτα δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από αυτήν την μανία και κυρίως να πάμε να αγοράσουμε κάτι χωρίς έρευνα γιατί θα χάσουμε τα χρήματα μας , το ethereum από τα 2 χιλιάδες αυτήν την στιγμή που γράφω ειναι στα 1400 δολάρια  ,  πιστεύω σε λίγες ημέρες εβδομάδες στις αγγελίες θα βρεθούν πολύ καλές τιμές σε κάρτες γραφικών και οι τιμές θα επανέλθουν με μεγάλες ευκαιρίες ενώ οι επιτήδειοι που απλά τις αγοράζουν για μεταπώληση θα φάνε μεγάλη ήττα και θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν να πουλήσουν όσο όσο , δεν ξέρω αν οι συλλογισμοί μου ειναι σωστοί για αυτό σας  έγραψα και θα εκτιμούσα την όποια απάντηση σας , ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι που έγραψα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή μετά θέλω να κάνω recording με το OBS να το κλείσω το mining; Δεν με πειράζει να πέσει το hashrate, το λέω μήπως επηρεάσει το recording..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλημέρα στους συμμετέχοντες, θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις για να μάθω ένα δυο πραγματάκια γιατί το θέμα ειναι τεράστιο και χάθηκα στις πρώτες 20-30 σελίδες , από τι τιμή και πάνω το Ethereum αποφέρει κέρδος όταν η τιμή του ρεύματος ειναι γύρω στα 0,17 η kw/h  γιατί βλέπω κάτι αγγελίες του στυλ βγάζει 1000 ευρώ τον μήνα στα 270 MH/s με 1200 watt  κατανάλωση και τιμές ETH 1900 και πάνω  , βάζοντας τα στοιχεία σε κάποια calculator μου βγάζουν με σημερινές τιμές κάτι αστεία νούμερα και με προβληματίζουν αυτοί που πουλάνε τα παλιά τους μηχανήματα σε πολύ υψηλές τιμές θα έλεγα δείτε τι λέω , βλέποντας την τιμή των crypto  νομίζω ότι οι τιμές θα βρεθούν χαμηλότερα από ότι ειναι τώρα επιπλέον η δυσκολία συνεχώς αυξάνει με αποτέλεσμα να μην μπορείς να υπολογίσεις τι κέρδος θα έχεις σε ένα μήνα από τώρα συνεπώς η επένδυση σε mining ειναι ασύμφορη κατά την άποψη μου και βέβαια όσοι είχατε αγοράσει τις κάρτες σαφώς και δεν έχετε θέμα αφού την όποια κάρτα την είχατε  και ότι βγάλετε ειναι κέρδος , στο δια ταύτα δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από αυτήν την μανία και κυρίως να πάμε να αγοράσουμε κάτι χωρίς έρευνα γιατί θα χάσουμε τα χρήματα μας , το ethereum από τα 2 χιλιάδες αυτήν την στιγμή που γράφω ειναι στα 1400 δολάρια  ,  πιστεύω σε λίγες ημέρες εβδομάδες στις αγγελίες θα βρεθούν πολύ καλές τιμές σε κάρτες γραφικών και οι τιμές θα επανέλθουν με μεγάλες ευκαιρίες ενώ οι επιτήδειοι που απλά τις αγοράζουν για μεταπώληση θα φάνε μεγάλη ήττα και θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν να πουλήσουν όσο όσο , δεν ξέρω αν οι συλλογισμοί μου ειναι σωστοί για αυτό σας  έγραψα και θα εκτιμούσα την όποια απάντηση σας , ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι που έγραψα .

εγώ πάντως πιστεύω ότι "δεν θα χάσουν" αυτοί που αγοράζουν κάρτες και μετά τις πουλάνε στις "αγγελίες" σε υψηλότερες τιμές αυτοί που χάνουν συνήθως είναι αυτοί που παρασύρονται και νομίζουν ότι βρήκαν την "εύκολη λύση να βγάλουν χρήματα" όπως είχε γίνει κάποτε στο ελληνικό χρηματιστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως πιστεύω ότι "δεν θα χάσουν" αυτοί που αγοράζουν κάρτες και μετά τις πουλάνε στις "αγγελίες" σε υψηλότερες τιμές αυτοί που χάνουν συνήθως είναι αυτοί που παρασύρονται και νομίζουν ότι βρήκαν την "εύκολη λύση να βγάλουν χρήματα" όπως είχε γίνει κάποτε στο ελληνικό χρηματιστήριο...

Συμφωνώ γιατί δεν έχει μεγάλη έκθεση και προσπαθεί να πουλήσει με το που την αγοράσει κοινώς ειναι αρπαχτή άρα ελάχιστο ρίσκο το πολύ πολύ να χάσουν αν υπάρξουν διαθεσιμότητες και θα την πατήσουν για 1-2 κάρτες ενώ θα έχουν βγάλει ένα βαρβάτο μεροκάματο εάν έχουν πουλήσει 3-4 ενώ θα χάσουν ελάχιστα αν δεν προλάβουν , αλλά αν φύγουν αυτοί από την μέση θα υπάρξει τεράστια προσφορά φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα πέσουν τα crypto σε ποιο φτηνές  τιμές ώστε το mining να μην ειναι κερδοφόρο ενώ ταυτόχρονα αυξάνετε η δυσκολία από τις φάρμες που μπαίνουν στο παιχνίδι με τις απαιτήσεις σε ισχύ συνεχώς να αυξάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως πιστεύω ότι "δεν θα χάσουν" αυτοί που αγοράζουν κάρτες και μετά τις πουλάνε στις "αγγελίες" σε υψηλότερες τιμές αυτοί που χάνουν συνήθως είναι αυτοί που παρασύρονται και νομίζουν ότι βρήκαν την "εύκολη λύση να βγάλουν χρήματα" όπως είχε γίνει κάποτε στο ελληνικό χρηματιστήριο...

Τεράστια αλήθεια , πολλοί αγόρασαν σε τιμές που το ROI τους ξεφεύγει σε διψήφιους μήνες. Αυτοί την έχουνε πατήσει γιατί θα πουλήσουν την κάρτες πολύ λιγότερο από όσο τις πήραν και θα έχουν βγάλει ψίχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να βγάζω την λίστα, κρίμα :P Τουλάχιστον έβγαλα το CP77 και το Zero Dawn, και σιγά σιγά πάω για το DMC. Αλλά κάνω κακό στο pc gaming κατά τα άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υψηλες τιμες και η ελλειψη διαθεσιμοτητας οφειλεται στην γενικοτερη  ελλειψη silicon wafers και αρα παραγωγης καρτων

η Nvidia δηλωσε κερδη 5δις το 4ο 3μηνο του 2020 και απο αυτα μολις 100-300εκ ηταν κερδη απο miners δλδ 2-6%

https://finance.yahoo.com/news/nvidia-estimates-ethereum-miners-contributed-002107587.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

οι υψηλες τιμες και η ελλειψη διαθεσιμοτητας οφειλεται στην γενικοτερη  ελλειψη silicon wafers και αρα παραγωγης καρτων

η Nvidia δηλωσε κερδη 5δις το 4ο 3μηνο του 2020 και απο αυτα μολις 100-300εκ ηταν κερδη απο miners δλδ 2-6%

https://finance.yahoo.com/news/nvidia-estimates-ethereum-miners-contributed-002107587.html

αν περιμένει κανείς ότι θα χάσουν χρήματα (κέρδη) οι εταιρείες INTEL - AMD - NVIDIA - SONY - MS κτλ...μάλλον δεν γνωρίζει από την αγορά αυτού του είδους οι εταιρείες πάντα έχουν κέρδη χαμένος βγαίνει πάντα ο καταναλωτής/πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δε κανω λαθος η κουβεντα στα τελευταια μηνυματα ειναι για την ελλειψη καρτων οχι για το αν και κατα ποσα κερδη εχουν οι εταιρειες που τα παραγουν

αυτη τη στιγμη η ελλειψη chip ειναι η ειδηση στη πρωτη σελιδα του insomnia, και ειναι κατι που πολλοι ειχαν προβλεψει απο την αρχη της πανδημιας οτι θα συμβει μεσοπροθεσμα λογω της αδυναμιας μεταφορας πρωτων υλων

ακομα και οι αυτοκινητοβιομηχανιες εχουν μειωσει την παραγωγη αυτοκινητων λογω ελλειψης chip/εγκεφαλων
 

Carmakers have been hit hard by a global chip shortage — here’s why
https://www.cnbc.com/2021/02/08/carmakers-have-been-hit-hard-by-a-global-chip-shortage-heres-why-.html

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν περιμένει κανείς ότι θα χάσουν χρήματα (κέρδη) οι εταιρείες INTEL - AMD - NVIDIA - SONY - MS κτλ...μάλλον δεν γνωρίζει από την αγορά αυτού του είδους οι εταιρείες πάντα έχουν κέρδη χαμένος βγαίνει πάντα ο καταναλωτής/πελάτης.

Χαμένος βγαίνει ο καταναλωτής που κάνει λάθος επιλογές. Το καλό είναι ότι μιλάμε για προϊόντα που δεν είναι πρώτης ανάγκης, οπότε υπάρχουν εναλλακτικές, κονσόλα ή απλά κάνεις ένα άλλο χόμπι μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Καλά για όσους έχουν ήδη κάρτα που στέκεται καλά, δεν το συζητάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Τεράστια αλήθεια , πολλοί αγόρασαν σε τιμές που το ROI τους ξεφεύγει σε διψήφιους μήνες. Αυτοί την έχουνε πατήσει γιατί θα πουλήσουν την κάρτες πολύ λιγότερο από όσο τις πήραν και θα έχουν βγάλει ψίχουλα.

Δηλαδή εσύ πόσοι μήνες πιστεύεις ότι είναι ιδανικοί για το ROI? Προφανώς όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά αλλά με τα σημερινά δεδομένα και τιμές στις κάρτες γραφικών ρωτάω. Εγκυκλοπαιδική είναι η ερώτηση για να μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...